Auction 115. WW2 military postage

39469

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania listu poleconego wysłanego 25.6 do Centrum Wyszkolenia Saperów w miejscowości Barnauł, za pośrednictwem poczty polowej 3001 przydzielonej do 5 Dywizji Piechoty w rejonie miejscowości Dżałał-Abad, datownik POLEWAJA POCZTA 3001 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem b "б"; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

500 PLN
39470

1942 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", próby znaczków odbite w barwie czarnej z pramatrycy, niekatalogowane i unikalne, fotoatest.

Fi.17P
2 701 PLN
39471

800 PLN
39472

1942 III Rzesza, U222 - niemiecki okręt podwodny, list polecony wysłany 2.4 do Bayreuth za pośrednictwem poczty polowej 832 przydzielonej do obsługi pocztowej okrętu podwodnego U222, datownik z numerem 832; nalepka polecenia z dopisanym numerem 832, dodatkowo okrągła pieczęć z godłem "Wehrmacht Dienststelle" i dwuwierszowy stempelek "Dienststelle/ Feldpost - Nr.12568 C", kasownik odbiorczy na odwrocie; U222 był okrętem typu VIIC, został zwodowany 28.III.1942, 2.IX.1942 - zaledwie po pół roku zatonął na Bałtyku; niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
39473

1942 III Rzesza, list lotniczy poczty polowej, ofrankowany specjalnym znaczkiem, wysłany 8.12 z Hamburga na adres poczty polowej 10299 w Norwegii (Kriegsmarine Dienststelle Oslo), przeadresowany na pocztę polową 38790 (Abwehrstelle Bergen), dodatkowe stempelki "Quereverbindung" i "Einheit nimmt zur Zeit/ nicht am Luftfeldpostdienst teil/ b Luftfeldpostsammelstelle"; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

240 PLN
39474

1942 III Rzesza, ilustrowany czysty formularz niemieckiej poczty polowej (karnet), wydany nakładem pisemka dla żołnierzy Wehrmachtu "Soldatenblätter für Feier und Freizeit"; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
39475

1942 IRAN-PALESTYNA-ANGLIA list wysłany 23.10.42 z Obozu Ewakuacyjnego nr.2 dla polskich uchodźców z ZSRR w miejscowości Ahwaz w Iranie do odbiorcy w Palestynie - Oddziału Junaków w Qastina, nadawczy datownik hinduskiej poczty polowej "INDIAN SECTION BASE POST OFFICE NO.8", zalepka i dwa okrągłe stempelki cenzury: fioletowy "PASSED BY CENSOR No.2175" i czarny "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR" - zwraca uwagę bardzo rzadko spotykany fioletowy stempelek z literą "A" w ramce; przesyłka nie odnalazła adresata i została przeadresowana do jednostki o kryptonimie "P/29" (adnotacja czerwoną kredką) w Anglii, ponieważ i tam adresata nie odnaleziono, po opatrzeniu przesyłki stosowną adnotacją "P/29 nieznany" odesłano ją do Biura Pocztowego 1 Korpusu, skąd "27 FEB 1943" przekazano ją Poczcie Polowej Nr.1, która w dniach 4 i 8.III.1943 podjęła bezskuteczną próbę doręczenia do jednostki "P/64" - zwraca uwagę rzadko spotykany pomocniczy stempelek "FROM:P/73 TO:P/64 POLISH FORCES"; ostatecznie list skierowano do Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie i po przekazaniu go brytyjskiej poczcie cywilnej został tamże nadany w dniu 13 maja 1943; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, bardzo dobrze udokumentowanym, obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

2 000 PLN
39476

1942 Polska Armia Podziemna, cegiełka o wartości 1 zł z okazji rocznicy 3 Maja, przedstawiająca orła zrywającego się do lotu z nagiego miecza, napis "DAR na Polską Armię Podziemną"; format 105x105 mm; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
39477

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pasek trzech nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej z nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy - nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego, nad nim duża część skrajnego w arkuszu paska w położeniu tete-beche z lekkim abklatschem nadruku na odwrocie, co ciekawe brak ząbkowania pionowego pomiędzy lewą i środkową nalepką - to mogła być przyczyna krzywego obcięcia skraju arkusza, lekkie ślady podlepek na odwrocie, same nalepki w pięknym stanie z pełną oryginalną gumą.

400 PLN
39478

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, seria trzech nalepek poczty polowej do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek z nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy - nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego, cięta na niebieskim papierze, piękny stan zachowania.

120 PLN
39479

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, seria trzech nalepek poczty polowej do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek z nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy - nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego, rzadsza jako ząbkowana na niebieskim papierze, poza zmatowieniami na gumie jednej nalepki w ładnym stanie zachowania.

150 PLN
39480

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, dwie z trzech nalepek poczty polowej 1 Korpusu do zabezpieczania uszkodzonych przesyłek - wersje POSTAL SEAL i LETTER SEAL na kremowym papierze.

60 PLN
39481

1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii.

100 PLN
39482

100 PLN
39483

1 000 PLN
39484

100 PLN
39485

1942 kartka nadana z niemieckiej poczty polowej w Gdańsku Wrzeszczu.

50 PLN
39486

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki; cięty i ząbkowany, na wycinkach monitora (na odwrocie fragmenty tekstu) unieważnione dwoma różnymi kasownikami.

Fi.1A, 1B
900 PLN
39487

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - parka podwójnie ząbkowanych poziomo znaczków za 50 gr. poz.2 i 3, pochodzących z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to dobrze widoczne na nie przyklejonych do wycinka fragmentach znaczków; w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty, choć wcześniej - "Filatelista" 7/1957, pisał o nich M.Perzyński "...Nakład wynosił około 35 tys. sztuk znaczków - łącznie - wszystkich wartości. Znaczki te zarówno definitywne jak i próby nie były gumowane, z wyjątkiem znaczka za 50 gr., którego kilkanaście arkuszy podgumowano"; kilkanaście arkuszy to zaledwie sto kilkadziesiąt sztuk znaczków, z których większość pewno zużyto już w marcu;, znaczki mają ząbkowanie liniowe 11, większość arkusików w kolorze czerwonym pozostawiono bez perforacji, znaczki są lekko przyklejone do wycinka i unieważnione fioletowym datownikiem T.P.P.; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B
3 600 PLN
39488

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - rzadszy jako ząbkowany znaczek za 50 gr. - poz.9 pięknie kasowany na wycinku, dodatkowo z błędem formy do druku wartości "plamka wewnątrz cyfry 5 - faza końcowa z przerwą łuku cyfry 5", sygnowany WUZET.

Fi.1B (10)
1 000 PLN
39489

Fi.1B, 2, 3
900 PLN
39490

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków ząbkowanych (Fi.2400.-) z jedno, dwu lub trzystronnie ciętym bokiem, każdy na oryginalnym wycinku z prasy podziemnej, 50 gr. poz.7; 1 zł. poz.7 - klisze tego znaczka uszkodzone były w największym stopniu - najbardziej charakterystyczne są duże białe plamy na ramce nominału, jedna na górze i dwie w prawym dolnym rogu, forma do druku wartości nominału z błędami "brak haczyka w cyfrze 1" i "uszkodzone z w zł."; 2 zł. poz.2 - klisza tego znaczka ma usterkę matrycową formy do druku wartości nominału "litera z ścięta z lewej" i spore uszkodzone przy czyszczeniu formy "przerwy w kilku miejscach ramki otaczającej nominał", oryginalnie użyte z błędami bardzo rzadkie.

Fi.1B-3
3 200 PLN
39491

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek dolny z plamkami.

Fi.2, 3
225 PLN
39492

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem na dolnym znaczku powstałym przy czyszczeniu formy na poz. 9 "duża nieregularna biała plama zachodząca na ogon orła polskiego i głowę niemieckiego oraz na rysunek bomby", dodatkowo ciekawy błąd powstały w trakcie eksploatacji formy "ścięte ukośnie cyfra 1 u góry".

Fi.2, 3B
800 PLN
39493

Fi.3 B
600 PLN
39494

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego"; odwrotna do katalogowanej (Fi.1+2 zł. 1000.-) parka znaczków o różnych nominałach 2 i 1 zł., pierwszy (górny) znaczek z typowym dla poz.2 błędem nominału "litera z w zł skośnie ścięta" i usterką powstałą przy czyszczeniu formy "przerwy w kilku miejscach ramki"; drugi (dolny) z typowym dla poz.7 błędem nominału "brak haczyka w cyfrze 1 i z w zł uszkodzone" oraz usterką powstałą przy czyszczeniu formy "największe uszkodzenia ramki i ornamentu po prawej", sygnowany DT, gwarancja Krawczyk.

Fi.3+2, (12+11)
1 500 PLN
39495

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 21.I za pośrednictwem poczty polowej 117 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej dotyczący poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki różnych cenzur, przesyłka zabezpieczona zalepką cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczty polowej 80; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

350 PLN
39496

40 PLN
39497

200 PLN
39498

1943 Tajna Poczta Polska, stemplowane znaczki drugiego wydania.

Fi.10-2
350 PLN
39499

Fi.10-11
240 PLN
39500

Fi.11
400 PLN
39501

1943 Tajna Poczta Polska, 25 rocznica odzyskania niepodległości, znaczek za 10 zł. w kolorze czerwonym z krzyżykami markacyjnymi na lewym marginesie, tak jak go wydano bez gumy.

Fi.12
125 PLN
39502

1943 Konspiracyjna poczta dla wojskowych - wymiana wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana 4.X z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki oraz garścią informacji osobistych, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; liczne stempelki cenzur portugalskich i niemieckich, ślady przeprowadzania cenzury chemicznej w poszukiwaniu ukrytych informacji; zwraca uwagę "przepuszczenie" bez dopłaty przesyłki opłaconej jako krajowa, a nie zagraniczna! walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania (karta ukośnie zgięta).

Fi.Cp9b
300 PLN
39503

Mi.831-42
50 PLN
39504

1 200 PLN
39505

80 PLN
39506

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 11.IX z Buffalo do polskiego lotnika Dywizjonu Bombowego 301 Władysława Kozioła, adresowany do RAF Polish Depot w Blackpool, bardzo rzadki i stosunkowo krótko stosowany stempel polski stempel odbiorczy "Biuro Pocz.Deleg.In. Lot. - Polish Air Forces Mail" z 23.SEP, zalepka cenzury brytyjskiej 6619; dodatkowo list z 29/4/43 do tego samego odbiorcy na ilustrowanym papierze z satyrycznymi rysunkami Hitlera, Mussoliniego i Tojo przedstawionych jako wieprze z tekstem "BRING HOME THE BACON" i "THREE LITTLE PIGS WHO GOTTA BE CURED"; bardzo rzadkie walory w bardzo dobrym/dobrym stanie zachowania.

800 PLN
39507

80 PLN
39508

1 400 PLN