27116 |
1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, narożny czworoblok czystych znaczków z nadrukiem nowej wartości 5/2 zł., lewy górny z bardzo zaawansowanym błędem na poz.31 "uszkodzone R i T w WARTOŚĆ oraz obie litery w zł" - pokazane w artykule M.Kalinowskiego i L.Schmutza "Filatelistyka" 7-8/2000, gdzie opisane są osobliwości i sposób wykonania tego nadruku przez włoską drukarnię. | Fi.5 B |
| 1 200 PLN | |
27117 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 17.IV za pośrednictwem poczty polowej 123 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania. | Fi.7 |
| 40 PLN | |
27118 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, list polecony wysłany 25.III z poczty polowej 120 do Szwajcarii; znaczki unieważnione idealnie odciśniętym datownikiem, odciśniętym dodatkowo na odwrocie, stempelek polecenia; włoski datownik przejściowy (nieczytelny), datownik odbiorczy z 4.IV; walor w słabszym stanie zachowania. | Fi.9 |
| 80 PLN | |
27119 |
1946 poczta osiedli polskich we Włoszech, znaczek wydania lotniczego, skaza na gumie. | Fi.10B |
| 60 PLN | |
27120 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 12.12.46 za pośrednictwem poczty polowej 128 do polskiej biblioteki w Glasgow, ładna odbitka kasownika. | |
| 50 PLN | |
27121 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 4.4.46 za pośrednictwem poczty polowej 130 do polskiej biblioteki w Glasgow, ładna odbitka kasownika. | |
| 70 PLN | |
27122 |
1946 list lotniczy (całostka) z Tel-Avivu, wysłany 12.II przez polskiego uchodźcę ze Związku Sowieckiego do jednostki o kryptonimie pocztowym 437 (Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych w Gallipoli) II Korpusu Polskiego; smutna treść, mówiąca m.in. o rozterkach związanych z powrotem do Polski; doskonały stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
27123 |
1946 II Korpus Polski we Włoszech, DATOWNIK NIEURUCHOMIONEJ POCZTY POLOWEJ 134, grzecznościowa odbitka datownika poczty polowej 134, który nie został użyty w związku z z tym, że poczta ta nie została nigdy uruchomiona; w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu widnieje reprodukcja tego datownika z tą samą datą 2.I.46; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
27124 |
1946 widokówka przedstawiająca tablicę pamiątkową 15 Wileńskiego Batalionu Strzelców "Wilków" wmurowana w kościele Caduti w Modenie. | |
| 60 PLN | |
27125 |
1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list urzędowy "ON HIS MAJESTY'S SERVICE" z obozu Polish Resettlement Corps (Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia) w Witley Camp wysłany 7.11.46 z Godalming do 2 Polskiego Sądu Wojskowego w Polmont w Szkocji, zielona pieczęć wpływu Biura Ewidencji z datą 8 NOV "POLISH RESETTLEMENT CORPS RECORD OFFICE WITLEY CAMP GODALMING SURREY", koperta użyta dwukrotnie (pod naklejką widoczny poprzedni adres) w ramach tzw. WAR ECONOMY - wielokrotnego użycia kopert urzędowych (oszczędność papieru) w ramach gospodarki wojennej Imperium Brytyjskiego; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | |
| 600 PLN | |
27126 |
1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, parka znaczków za 50 gr. | Fi.1 |
| 25 PLN | |
27127 |
1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, kasowany znaczek za 50 gr. | Fi.6 |
| 30 PLN | |
27128 |
1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, narożna parka znaczków za 50 gr. | Fi.6 |
| 25 PLN | |
27129 |
1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, ośmioblok znaczków za 50 gr. o ciekawej konstrukcji z oboma przywieszkami i miedzypolami, bardzo rzadki kasowany. | Fi.6 Pw 6 |
| 750 PLN | |
27130 |
1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, parka kasowanych znaczków za 50 gr. z międzypolem. | Fi.6 Pw 6 |
| 80 PLN | |
27131 |
1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, szescioblok znaczków za 50 gr. z międzypolem, prawy górny z naturalną skazą w papierze. | Fi.6 Pw 6 |
| 120 PLN | |
27132 |
1947 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, specjalna koperta listu poleconego, dofrankowana i jako przesyłka lotnicza wysłana 24.I do Warszawy za pośrednictwem poczty polowej 406 przydzielonej do obsługi 1 Dywizji Pancernej gen. St.Maczka, datownik brytyjski FIELD POST OFFICE 406, w adresie zwrotnym podano skrytkę pocztową "260/39 London EC1", numer kodowy przydzielony 1 Pułkowi Artylerii Motorowej; zwraca uwagę niecodzienna nalepka polecenia, datownik odbiorczy na odwrocie; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 150 PLN | |
27133 |
1947 Środkowy Wschód - strona z pocztowej książki nadawczej Polskiego Czerwonego Krzyża z dnia 15.6; druk brytyjskiej poczty polowej, dwujęzyczny stempelek "P.C.K. NA ŚR.WSCH. POLISH RED CROSS IN M.E. CAIRO P.O.B.900", niecodzienny dokument w dobrym stanie zachowania. | |
| 100 PLN | |
27134 |
1947 Armia Polska na kontynencie - jednostki okupacyjne na terenie Niemiec, list wysłany 22.1 z jednostki o oznaczeniu kodowym P40 za pośrednictwem poczty polowej 431 obsługującej oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka do Edynburga, zwraca uwagę bardzo późne użycie datownika FIELD POST OFFICE 431; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
27135 |
1948 list wojskowy z Polskiej Misji Wojskowej w likwidacji z Paryża do Seine, stempel misji i pieczątka pocztowa misji, na odwrocie stempel odbiorczy | |
| 200 PLN | |
27136 |
1954 parka znaczków poczty polowej II Korpusu z nadrukiem nowej wartości. | Fi.5 |
| 200 PLN | |
27137 |
1954 II Korpus Polski we Włoszech, wydanie rocznicowe z okazji dziesięciolecia zdobycia Monte Cassino, znaczek poczty polowej II Korpusu z nadrukiem "Dziesięciolecie * 1944-54 *" w kolorze czerwonopomarańczowym, gwarancja i oznaczenie Walocha. | Fi.6c |
| 850 PLN | |
27138 |
1954 II Korpus Polski we Włoszech, wydanie rocznicowe z okazji dziesięciolecia zdobycia Monte Cassino, znaczek poczty polowej II Korpusu z nadrukiem "Dziesięciolecie * 1944-54 *" w kolorze karminowym, gwarancja Walocha. | Fi.8b |
| 180 PLN | |
27139 |
1958 MICHAŁ ŻYMIERSKI MARSZAŁEK POLSKI autograf na kopercie FDC z okazji 15-lecie Ludowego Wojska Polskiego (Warszawa). | Fi.924-6 Mi.1069-71 |
| 200 PLN | |
27140 |
1963 Generał Stanisław Skalski – fińska polecona koperta FDC adresowana na ręce Stanisława Skalskiego w Warszawie. Stanisław Skalski - polski as myśliwski okresu II wojny światowej o najwyższej liczbie zestrzeleń wśród polskich pilotów, generał brygady pilot Wojska Polskiego, podpułkownik (ang. wing commander) Królewskich Sił Powietrznych. Walczył we wrześniu 1939, będąc dowódcą klucza w 142. eskadrze myśliwskiej. Od jesieni 1940 walczył w Anglii, uczestniczył m.in. w powietrznej bitwie o Anglię. Dowodził następnie eskadrą w dywizjonie 306 i 316, dywizjonem 317, eskadrą zwaną „Cyrkiem Skalskiego” w Tunezji, brytyjskim dywizjonem 601 na Malcie i w końcu 133 Polskim Skrzydłem Myśliwskim. Oficjalnie zaliczono mu zestrzelenie 18 i 11/12 samolotów oraz 2 prawdopodobnie. Odznaczony m.in. Krzyżem Złotym i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 1947 powrócił do Polski, gdzie został przez władze stalinowskie oskarżony o zdradę i skazany na karę śmierci, po czym wyrok zamieniono na dożywocie. Został rehabilitowany w 1956. | |
| 120 PLN | |
27141 |
1970 "23-5-1970 Monte Cassino Pogrzeb Gen. Andersa" nadruk na arkuszu pamiątkowych winietek z okazji XXV rocznicy zdobycia Monte Cassino, na podstawowym "znaczku" błąd na poz.14 "czerwona kropka pod flagą" (u wylotu trąbki)". | |
| 1 000 PLN | |
27142 |
2015 książka Jerzego Tokara "Polskie militaria z okresu II Wojny Światowej" w filatelistyce, 142 stron, liczne ilustracje, twarda oprawa. | |
| 50 PLN SOLD | |
27433 |
1944 konspiracyjna poczta dla wojskowych Polska - Lizbona - Anglia, karta wysłana z Krakowa do Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK na "adres konspiracyjny" w Lizbonie gdzie sortowano i dosyłano do odbiorców w Anglii, stempelki różnych cenzur. | Fi.77, Cp9II |
| 200 PLN | |