26996 |
1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, seria nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej 1 Korpusu kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na uszkodzonych przesyłkach wojskowych. | |
| 150 PLN | |
26997 |
1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Jerozolimie" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 27.VIII; niespotykany walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
26998 |
1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania przekazu pieniężnego na 250 rubli wysłanego 20/VII za pośrednictwem poczty polowej 3003 przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, formującej się w rejonie miejscowości Kermine; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej. | |
| 120 PLN | |
26999 |
1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pasek trzech nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej z podwójnym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy - nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego, lekkie ślady podlepek na marginesie, same nalepki w pięknym stanie z pełną oryginalną gumą. | |
| 600 PLN | |
27000 |
1942 kartka z Edynburga adresowana na adres polskiej poczty polowej I Korpusu, odbiorczy stempel korpusu. | |
| 130 PLN | |
27001 |
1942 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii. | |
| 100 PLN | |
27002 |
| 100 PLN | |
27003 |
1942 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna działająca na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich, list nadany z szpitala polowego w Warszawie 22.09.42 do poczty polowej w Niemczech, fotoates Tust. | |
| 1 000 PLN | |
27004 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr. bardzo rzadko spotykana potrójna perforacja pozioma; 1 zł. usterka powstała przy czyszczeniu formy na poz.10 "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł. usterka powstała w trakcie eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka. | Fi.1-3 (10-12) |
| 2 200 PLN | |
27005 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. poz.5, na oryginalnym wycinku z Monitora (Fi.800.-), dodatkowo znaczne przesunięcie nominału względem rysunku. | Fi.1A (10) |
| 800 PLN | |
27006 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - prawostronnie cięty znaczek za 50 gr. poz.10, unikalny egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to dobrze widoczne na nie przyklejonych do wycinka fragmentach znaczka; w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty, choć wcześniej - "Filatelista" 7/1957, pisał o nich M.Perzyński "...Nakład wynosił około 35 tys. sztuk znaczków - łącznie - wszystkich wartości. Znaczki te zarówno definitywne jak i próby nie były gumowane, z wyjątkiem znaczka za 50 gr., którego kilkanaście arkuszy podgumowano"; kilkanaście arkuszy to zaledwie sto kilkadziesiąt sztuk znaczków, z których większość pewno zużyto już w marcu; prawostronnie cięte są tylko znaczki z poz.5 i 10 tego arkusza; oferowany egzemplarz jest skasowany na wycinku fioletowym datownikiem T.P.P. w dniu 8 III 1943; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej. | Fi.1B |
| 1 800 PLN | |
27007 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. (Fi.800.-) z poz.10 w arkuszu, zdjęty z oryginalnej przesyłki, na której był naklejony klejem kostnym - charakterystyczne przebarwienie widoczne na odwrocie, znaczek jest unieważniony rzadkim dwuwierszowym stemplem WARSZAWA z datą w drugim wierszu, zachowany w ładnym stanie i bardzo ciekawy. | Fi.1B |
| 800 PLN | |
27008 |
1943 znaczki wydania organizacji Miecz i Pług do opłaty podziemnego Monitora Polskiego. | Fi.1B, 2, 3 |
| 900 PLN | |
27009 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI.; przyklejony klejem kostnym znaczek pochodzi z poz.8 w arkuszu i ma widoczne na drugim skanie błędy powstałe w trakcie eksploatacji formy "zieloną plamę w lewym dolnym narożniku znaczka" i "białą otoczkę w górnej linii ramki z wartością nominalną"; całość - cenny dokument z okresu okupacji, zachowany w świetnym stanie. | Fi.2 B |
| 4 000 PLN | |
27010 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.9 "duża nieregularna biała plama zachodząca na ogon orła polskiego i głowę niemieckiego oraz na rysunek bomby", dodatkowo ciekawy błąd powstały w trakcie eksploatacji formy "ścięte ukośnie cyfra 1 u góry i litera z w zł na dole oraz uszkodzony dwukropek po zł". | Fi.2 B |
| 600 PLN | |
27011 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - kasowany znaczek za 1 zł. (Fi.400.-); z błędem na poz.10 powstałym podczas czyszczenia formy "przerwa w górnej zewnętrznej linii ramki z wartością nominalną", znaczek unieważniony datownikiem T.P.P. w dniu 5.V.1943 na wycinku, piękny stan zachowania. | Fi.2 B |
| 600 PLN | |
27012 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. (Fi 300.-), z błędem powstałym podczas eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia". | Fi.3 B |
| 600 PLN | |
27013 |
1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania. | Fi.7 |
| 25 PLN | |
27014 |
1943 Tajna Poczta Polska, stemplowane znaczki drugiego wydania. | Fi.10-2 |
| 350 PLN | |
27015 |
1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, oryginalna guma ze śladami podlepień. | Fi.10-11 |
| 240 PLN | |
27016 |
1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Premier gen. W.Sikorski, marginesowy czworoblok znaczków za 10 zł., bez gumy (Fi.400.-), bardzo ciekawe nieregularne ząbkowanie z krzyżykami markacyjnymi w rogach znaczków i na marginesie, bardzo ładny stan zachowania. | Fi.11 |
| 400 PLN | |
27017 |
1943 Tajna Poczta Polska, 25 rocznica odzyskania niepodległości, znaczek za 10 zł. w kolorze czerwonym z krzyżykami markacyjnymi na lewym marginesie, tak jak go wydano bez gumy. | Fi.12 |
| 125 PLN | |
27018 |
1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, ekspresowa karta pocztowa wysłana z Warszawy do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK, który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju, okrągły stempel cenzury Wehrmachtu, a na odwrocie ślady cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu. | Fi.73, 74, 86, Cp9b |
| 175 PLN SOLD | |
27019 |
1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie, CAŁKOWITE FAŁSZERSTWO - Poczta Polowa 112 i 115, list polecony z fałszywymi datownikami poczt polowych, stempelkiem polecenia i nieistniejącym stemplem cenzury nr.57; groźne fałszerstwo wychwycone przez J.Kucharskiego z Nowego Jorku, opisane i reprodukowane (R-ka z tego listu) na stronie 105 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu. | Fi.FFi |
| 300 PLN | |
27020 |
1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta. | Mi.831-42 |
| 50 PLN | |
27021 |
1943 Armia Polska w ZSRR - WCZESNY LIST, 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, datowany 24.VI, wysłany przez żołnierza do rodziny wywiezionej w ramach sowieckich deportacji ludności polskiej do wsi Powalicha (Повалиха) w rejonie barnaułskim Kraju Ałtajskiego; adres nadawcy Poczta Polowa 67695E (Samodzielna Kompania Łączności 1 Dywizji), datownik nadawczy radzieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "ж", na odwrocie kasownik odbiorczy z 15.7 i stempelek cenzury 103; Dywizja została sformowana w maju 1943 w Sielcach nad Oką w dużej mierze z tych, którzy nie zdążyli do gen.Andersa, chrzest bojowy przeszła pod Lenino; bardzo rzadki walor z okresu formowania się jednostki w doskonałym stanie zachowania; gwarancja. | |
| 1 500 PLN | |
27022 |
1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 7.IX w Londynie z doklejonymi nalepkami Polskiej Poczty Polowej, w tym bardzo rzadkiej z nadrukiem SPADOCHRONOWA oraz wizerunkiem samolotu i spadochronu, pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy; oraz nalepkami dla Samodzielnej Brygady Spadochronowej z napisem ODDZIAŁY SPADOCHRONOWE; rzadki dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 300 PLN | |
27023 |
1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, gwarancja Krawczyk. | |
| 80 PLN | |
27024 |
1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" przeznaczony dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka odciśnięty w kolorze zielonym z datą "10 JUN 1943" na ilustrowanym formularzu kartkowym; datownik wprowadzono do eksploatacji w maju 1943 i wycofano po zaledwie dwóch miesiącach, z wyjątkiem listu oferowanego na 111 aukcji (poz.45368) do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 300 PLN | |
27025 |
1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE w kompletnych arkuszach, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, w arkuszach niespotykane i rzadkie, w sumie 42 komplety serii. | |
| 1 400 PLN | |
27026 |
1943 kartka z poczty polowej 67695 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki z Samodzielnej Kompanii Fizylierów przy Dowództwie Dywizji nadana 1.8.43 do miejscowości Słobodskoj, nadawcą jest kapral Eugenia Tomczak późniejsza dowódczyni plutonu w Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater sformowanym dopiero 19.8.43, bardzo wczesna przesyłka z okresu czerwiec - sierpień 1943, znane praktycznie wyłącznie z 3. Pułku Piechoty, stempel radzieckiej cenzury wojskowej, ciekawy tekst kartki, bardzo rzadkie i ciekawe. | |
| 1 000 PLN | |
27027 |
1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, Biuro Pocztowe Delegatury Inspektoratu Lotnictwa, znaczek na karcie grzecznościowo skasowany datownikiem Biuro Poczt.Deleg.In.Lot. Polish Air Forces Mail z datą 5 NOV 1943, bardzo dobry stan zachowania. | |
| 80 PLN | |
27028 |
1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczki ząbkowane stemplowane na wycinkach. | |
| 400 PLN | |
27029 |
1943 "POLAND FIRST TO FIGHT" znaczek propagandowy na kopercie skasowany 11 listopada amerykańską frankaturą mechaniczną, dodatkowe dwa stemple propagandowe: "1918-25TH ANNIVERSARY-1943 ARMISTICE DAY NOVEMBER 11TH, 1943" i "1918-25TH ANNIVERSARY-1943 FOUNDING OF REPUBLIC OF POLAND NOVEMBER 11TH, 1943", bardzo dobry stan zachowania. | |
| 70 PLN SOLD | |
27030 |
1943 "adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - karta pocztowa wysłana z Warszawy 11.4.43 do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, stemple cenzury, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Pelczar. | |
| 160 PLN | |
27031 |
1943 pamiątkowa kartka polskie poczty polowej w Wielkiej Brytanii. | |
| 100 PLN | |
27032 |
| 100 PLN | |
27033 |
1943 Święto Morza, jedna nalepka propagandowa z serii - SŁOWIANIE NA OCEANY, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG. | |
| 30 PLN | |
27034 |
1943 konspiracyjna poczta dla wojskowych Polska-Lizbona-Anglia, karta wysłana z Warszawy na "adres konspiracyjny" w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymane paczki, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek do kraju - przeznaczone dla żołnierza w Anglii; stemple cenzur, na odwrocie stempel "POLSKI KOMITET OPIEKI / DELEGTURA w CALDAS DA RAINHA / M.O.S. W. / LISTA N.º ... N.º" z dopisanymi numerami, walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki, dobry stan zachowania. | |
| 180 PLN | |
27035 |
1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte. | |
| 60 PLN | |