Auction 112. Foreign Postage on Polish territory

199

1900 RUSZTOWE DATOWNIKI WARSZAWY na początku XX na Poczcie Głównej w Warszawie wprowadzono, celem efektywniejszego unieważniania znaczków, datowniki rusztowe - zawierały one nazwę urzędu grażdanką "ВАРШАВА", datę w formacie: dzień miesiąca i pełny rok cyframi arabskimi, a miesiąc cyframi rzymskimi, numer ekspedycji cyfrą arabską i grażdanką np. "1 ЭКСП.":

1900 karta pocztowa za 3 kop. dofrankowana znaczkiem za 1 kop. wysłana do Birmingham, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / 24.III.1900 / 1 ЭКСП. litery i cyfry wysokości 3,5 mm, 4 "ruszty" u góry i 4 u dołu stempla; datownik ВАРШАВА ПОЧТ.КОН.IV ЭКС. z wyróżnikiem 5 z datą 24.III; dodatkowo okrągły stempelek nadawcy "Ludwik Rosenzweig Przejazd 6."; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji);

1900 karta pocztowa za 4 kop. wysłana do Birmingham, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / -8.X.1900 / 1 ЭКСП. litery wysokości 2,5 mm, cyfry w dacie 3,5 mm, 4 "ruszty" u góry i 4 u dołu stempla; dodatkowo okrągły stempelek nadawcy "A.JASKULSKI Wierzbowa, 1 róg ul.hr.Kotzebue."; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji);

1900 karta pocztowa za 4 kop. wysłana do Apoldy, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / 15.VI.1900 / 1 ЭКСП. litery wysokości 2,5 mm, cyfry w dacie 3,5 mm, 5 "rusztów" u góry i 5 u dołu stempla; datownik ВАРШАВА ПОЧТ.КОН.IV ЭКС. z wyróżnikiem 5 z datą 15.VI i stempel odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania;

1901 znaczki za 1 kop. i 4 kop. na liście wysłanym do Budapesztu, znaczki skasowane stemplem rusztowym ВАРШАВА / 29.III.1901 / 1 ЭКСП. litery i cyfry wysokości 3,5 mm, 3 "ruszty" u góry i 3 u dołu stempla; datownik ВАРШАВА ПОЧТ.КОН.IV ЭКС. z wyróżnikiem 4 z datą 15.VI i stempel odbiorczy; koperta firmowa "ALBERT SIMONS"; dobry stan zachowania (znaczek za 3 kop. uszkodzony); na kartach albumowych.

Fi.P13, 45x, P14, 47x
600 PLN
200

1900 Skrzydlna, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Skrzydlnej.

Mi.72
20 PLN
201

1900 Sanok, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Sanoku.

Mi.74
20 PLN
202

1900 RUSZTOWE STEMPLE WARSZAWY na początku XX na Poczcie Głównej w Warszawie wprowadzono, celem skuteczniejszego unieważniania znaczków, stemple rusztowe - zawierały one nazwę urzędu grażdanką "ВАРШАВА", numer ekspedycji cyfrą rzymską i grażdanką "I ЭКСП." i numer stempla cyfrą arabską i alfabetem łacińskim np."No 1":

1901 karta pocztowa za 4 kop. datowana "11 September 1901" wysłana do Birmingham, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 1; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji);

1902 znaczek za 10 kop. na liście wysłanym 14.III do Londynu, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 2; na odwrocie datownik warszawski i londyński, odbiorczy stempel na froncie; bardzo dobry stan zachowania;

1902 znaczek za 1 kop. na kopercie do biletu wizytowego przesłanej miejscowo 19.IX, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 3; na odwrocie datownik poczty miejskiej; walor o rzadko spotykanej taryfie w bardzo dobrym stanie zachowania;

1903 karta pocztowa za 4 kop. datowana "18 Oktober 1903" wysłana do Birmingham, znak opłaty skasowany stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 3; dodatkowo ozdoby stempelek-datownik nadawcy "Ludwik Rosenzweig 18.X.1903 ul.Długa No.55"; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji); na kartach albumowych.

Mi.P14, 41, 45x
600 PLN
203

1900 obszar I Rzeczypospolitej - CZEKISZKI, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 7 kop, rozmiar: 145x81 mm; wysłana 15/I z miejscowości Czekiszki (obecnie Čekiškė na Litwie) do Rewla (Tallin), znak opłaty unieważniony datownikiem CZEKISZKI KOWIEN.G. (ЧЕКИШКИ.КОВЕН.Г. ПОЧТ.ОТД.), ten sam stempel odciśnięty poniżej; na odwrocie datownik odbiorczy REWEL (РЕВЕЛЬ ЭСТЛЯН.) z 17.I; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.U33A
50 PLN
204

1901 trójjęzyczna całostka, w tym w języku polskim, z Myślenic do Niemiec.

Fi.Cp18
10 PLN
205

1901 ZAKOPANE, austriacki znaczek za 5 hal wydania z 1899 roku, skasowany polskim datownikiem w Zakopanem, bardzo dobry stan zachowania.

Mi.72
40 PLN
206

1901 Zakopane, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Zakopanem.

Mi.74
20 PLN
207

1901 Bojanów, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Bojanowie.

Mi.74
20 PLN
208

1901 Ryglice, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Ryglicach.

Mi.74
20 PLN
209

1901 list na koszt adresata wysłany 1.II z Krakowa na poste restante do Rzeszowa, po dotarciu na miejsce 2.2 naliczono dopłatę 20 hal naklejając odpowiedni znaczek dopłaty i unieważniając go poprzez kreślenie, ponieważ jednak najpewniej odbiorca odmówił przyjęcia listu znaczek do celów rozrachunkowych zdjęto; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.P19
40 PLN
210

1901 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 7 kop, rozmiar: 144x81 mm; wysłana 3/II z Drohiczyna do miejscowości Zamoście poczta Uzlany w guberni mińskiej, znak opłaty unieważniony datownikiem (ДРОГИЧИНЪ II ГРОДН.Г. ПОЧТ.ТЕЛ.ОТД.) z wyróżnikiem "2", ten sam stempel odciśnięty dodatkowo poniżej; na odwrocie datownik drohiczyński (ДРОГИЧИНЪ II ГРОДН.Г. ПОЧТ.ТЕЛ.ОТД.) z wyróżnikiem "1", oraz kasowniki: przejściowy Rudzieńsk (РУДЕНСКЪ МИНСК.Г.) i odbiorczy Uzlany (УЗЛЯНЫ МИНСК.Г. ПОЧТ.ОТД.) z 6.II; walor w dobrym stanie zachowania (pionowe zgięcie).

Mi.U33A
55 PLN
211

1901 kartka z Lwowa do Wiednia, widokówka Lwów rynek.

70 PLN
212

1901 list nadany w wagonie pocztowym nr 87 do Warszawy, na odwrocie stempel odbiorczy.

60 PLN
213

1902 AMBULANS NR.51 relacji LWÓW-KRAKÓW, widokówka (Stacya kolejowa Jaroslaw) przesłana 16/2 do Kołomyi, znaczek unieważniony datownikiem ambulansu "KKBP LEMBERG-KRAKAU No51"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.72
300 PLN
214

1902 Busko, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Busku.

Mi.74
30 PLN
215

1902 Medyka, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Medyce.

Mi.74
20 PLN
216

1902 Wielkie Drogi, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Wielkich Drogach.

Mi.74
30 PLN
217

1902 Horzelów, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Horzelowie.

Mi.74
20 PLN
218

30 PLN
219

1902 kartka z Bochni do Kłaja.

70 PLN
220

1902 karta pocztowa wysłana 6/XI (24.X) z Warszawy na adres Muzeum Narodowego w Krakowie do Antoniego Madeyskiego, wybitnego polskiego artysty rzeźbiarza, m.in. autora sarkofagu królowej Jadwigi (1902) w Katedrze na Wawelu nadawca listu prosi w imieniu Józefa Holewińskiego - znanego malarza i drzeworytnika: "Holewiński prosi o fotografię sarkofagu [królowej Jadwigi]; mnie będziecie łaskawi przysłać fotografię dwóch części i całości."; znaczki skasowane stemplem rusztowym ВАРШАВА / I ЭКСП. / No 1 obok datownik ВАРШАВА ПОЧТ.КОН.IV ЭКС. z wyróżnikiem 4 z datą 24.IX; krakowski datownik odbiorczy z 7 11; walor "z historią" w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
221

1902 kartka nadana w ambulansie pocztowym na trasie Kojetein (Czechy)- Bielitz (Bielsko) nr 443.

35 PLN
222

1903 widokówka (fotografia przedstawiające dzieci bawiące się w beczkach) wysłana 1.8 z miejscowości Zawadzkie (Zawadzki) do Wrocławia, datownik odbiorczy.

Mi.70
100 PLN
223

1903 Markowice, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Markowicach.

Mi.74
30 PLN
224

1903 niemiecka miejscowa kart pocztowa za 2 f przesłana 12.9 w Lesznie, znak opłaty skasowany dwuobrączkowym datownikiem LISSA (BZ.POSEN); dobry stan zachowania (niewielki zaciek).

Mi.P40BII
60 PLN
225

70 PLN
226

1903 karta wysłana ambulansem pocztowym na trasie Przeworsk - Dembica nr 490.

140 PLN
227

1903 kartka nadana w ambulansie pocztowym na trasie Deutsch Leippe - Schiedlow (Szydłow) ZUG nr 439.

60 PLN
228

1903 list nadany w ambulansie pocztowym Czortków - Stryj nr 97.

50 PLN
229

1903 list nadany w ambulansie pocztowym na trasie Czortków - Stryj nr 97, stempel odbiorczy z Kamieńca Podolskiego.

60 PLN
230

1903 kartka nadana w ambulansie pocztowym na trasie Kraków - Wiedeń.

50 PLN
231

1904 Stryj 1, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Stryju.

Mi.74
20 PLN
232

1904 karta pocztowa z miejscowości Morszańsk w guberni tambowskiej do Lublina, wysłana 9.XII z oddziału pocztowego na dworcu kolejowym w miejscowości Penza, znak opłaty unieważniony datownikiem PENZA SYZRANO-WIAZIEM.ŻEL.DOR.P.O. (ПЕНЗА СЫЗРАНО-ВЯЗЕМ.ЖЕЛ.ДОР.П.О.) z wyróżnikiem "1", ten sam stempel odciśnięty dodatkowo poniżej; na froncie datownik odbiorczy Lublin 14.12; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.P13
60 PLN
233

1904 Iwonicz, austriacka opaska gazetowa nadana z Iwonicza.

50 PLN
234

Mi.66
20 PLN
235

1905 Przeworsk, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Przeworsku.

Mi.74
20 PLN
236

1905 Tarnów 2, austriacki znaczek wydania z 1899 roku unieważniony kasownikiem w Tarnowie.

Mi.75
20 PLN
237

1905 widokówka opłacona austriackim znaczkiem za 5 hal wydania z 1901 roku na papierze z nadrukowanymi paskami lakieru, o ząbkowaniu 13:13½ wysłana 28.10 z Krakowa do Piotrkowa, znaczek skasowany datownikiem urzędu KRAKÓW 2, datownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.87B
40 PLN
238

1905 STEMPELEK ŁÓDZKIEJ CENZURY POLICYJNEJ nr.1, widokówka (Kamieniec Podolski) wysłana 23/I z miejscowości Olszanka w guberni podolskiej do Łodzi, znak opłaty skasowany jednoobrączkowym datownikiem "ОЛЬШАНКА ПОДОЛ.Г." z wyróżnikiem "1", przewieziona ambulansem - nieczytelnie odciśnięty datownik POCZTOWY WAGON (ПОЧТОВЫЙ ВАГОН); przesyłka opatrzona stempelkami: z cyfrą "1" i słabo czytelnym dwuwierszowym "ПРОВИРЯЛЬ Л....." (SPRAWDZIŁ L.....), według artykułu A.L.Woźniaka "Dodatkowe stemple numerowe i imienne na przesyłkach łódzkich w latach 1899-1911" - HBBF 1/4 1990, były to oznaczenia lokalnej łódzkiej cenzury policyjnej, co ciekawe w artykule nie opisano stempelka numerowego "1"!!! bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN