The auction will start on 19.04.2024

Auction 112. Concentration camps WW2

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
4522

1940 Mauthausen - niemiecki obóz koncentracyjny, podobóz Gusen, bardzo rzadka karta informacyjna od zarząd obozowego, pierwsza wiadomość o pobycie więźnia w obozie, wysłana 6.VII do miejscowości Neudorf kreis Rypin (Nowa Wieś), znaczek unieważniony kasownikiem urzędu pocztowego Poznań (Posen 3)!!! literatura dotycząca obozów koncentracyjnych wymienia Poznań jako znane miejsce wysyłki korespondencji z tego obozu, jednak nie wyjaśnia tej zagadki; czerwona pieczęć informacyjna dotycząca sposobu adresowania przesyłek do więźnia, fioletowy stempelek "2x im Monat ..." podający dopuszczalną miesięczną liczbę przesyłek; fioletowy stempel cenzury; niezwykle rzadka całość w słabszym stanie zachowania, ale stemple czysto i czytelnie; gwarancja.


1 000 PLN
4523

1940 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, koperta z listem wysłana 17.7 z obozu do Królewskiej Huty, znaczek z dwóch stron oderwany od koperty przez poszukującą ukrytych informacji cenzurę obozową, na kopercie i wewnątrz listu stemple cenzora z parafką; rzadko spotykany w tak dobrym stanie zachowania zestaw; z kolekcji B.Grodzińskiego.


700 PLN
4524

1940 obóz dla polskich jeńców wojennych w Równym Wołyńskim, kartka z obozu pracy przymusowej NKWD wysłana 16.08.40 do Radomska, jako adres nadawczy podano numer skrytki pocztowej 33, cenzura sowiecka i niemiecka, bardzo dobry stan zachowania.


380 PLN
4525

1940 Mauthausen - niemiecki obóz koncentracyjny, podobóz Gusen, karta z obozu na niemieckiej całostce nadana 20.8.44 do Krakowa, stempel cenzury obozowej, bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
4526

1941 deportacje sowieckie ludności polskiej, korespondencja między deportowanymi do Kazachstanu, karta pocztowa wysłana 19.4 z miejscowości Bułajewo w północnym Kazachstanie do sowchozu w obwodzie pawłodarskim.


150 PLN
4527

1941 deportacje sowieckie ludności polskiej, karta pocztowa wysłana 21.II z domu dla inwalidów w miejscowości Tawda (Swierdłowska obłast) do lekarza zatrudnionego w sanatorium dziecięcym w miejscowości Brzuchowice pod Lwowem, sowiecki okupacyjny datownik odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania.


150 PLN
4528

1941 Joszkar-Oła w kompleksie obozowym "Temnikowskije Łagiera", karta pocztowa wysłana 14.X z Moskwy do miejscowości Cibiknur (datownik odbiorczy); stempelek cenzury nr.512; większość więźniów stanowiły kobiety zatrudnione w przemyśle konfekcyjnym.


100 PLN
4529

1941 Zakłady BMW w Monachium - niemiecki obóz pracy przymusowej, widokówka wysłana 22.1 z Monachium do Warszawy, słabszy stan zachowania; temat - SAMOCHÓD, MOTORYZACJA.


60 PLN
4530

1941 (?) Joszkar-Oła kompleks obozowy "Temnikowskie Łagiera" w Maryjskiej ASRR, telegram wysłany do Lwowa, większość więźniów stanowiły kobiety zatrudnione w przemyśle konfekcyjnym.


50 PLN
4531

1941 obóz koncentracyjny KL Birkenau (Auschwitz II) Oświęcim II - Brzezinka, list wysłany 20.10.41 z obozu do Częstochowy, czerwony trzywierszowy stempel cenzury w ramce z parafką cenzora, w kopercie list na formularzu obozowym z tym samym stemplem cenzora, dodatkowo zdjęcie obozowe nadawcy listu - kopia z archiwum obozu.


400 PLN
4532

1941 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, koperta z sygnaturą 1285, wysłana 9.1.41 z obozu do Korczyna, ramkowy trzywierszowy stempelek cenzury na kopercie i liście na formularzu obozowym, bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
4533

1941 Neuengamme - niemiecki obóz koncentracyjny, kompletny list na papeterii obozowej wysłany 10.9.41 z obozu do Częstochowy, datownik nadawczy HAMBURG-BERGEDORF 1 z wyróżnikiem "l", stempelek cenzury "Postzensur k. L. Ng. / zensiert ....." z parafką cenzora, bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
SOLD
4534

1941 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, list na obozowym listowniku bez obwoluty, stempel cenzury obozowej.


200 PLN
4535

1942 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik wysłany 1.8 z obozu do miejscowości Babsk, stempelek cenzury z parafką cenzora; walor w dobrym stanie zachowania (krawędzie nieznacznie przycięte).


250 PLN
4536

1942 Krzesiny - niemiecki obóz pracy - Reichsbahnlager Kreising-Posen, filia obozu Stadion Miejski w Poznaniu, karta pocztowa z obozu wysłana 14.12 do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie;

obóz funkcjonował w latach 1941-43, mieścił się w 17 barakach, przebywali w nim obywatele polscy pochodzenia żydowskiego i Żydzi z Niemiec, więźniowie pracowali na lotnisku w Krzesinach i przy układaniu torów kolejowych w Kobylem Polu i Szczepankowie, w obozie były przypadki wieszania więźniów przez Niemców.


260 PLN
SOLD
4537

1942 Pawiak, kartka wysłana z więzienia 31.03.42 do rodziny osadzonego w Warszawie, pomimo zagięcia dobry stan zachowania, rzadkie.


250 PLN
4538

1942 Auschwitz - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka z obozu koncentracyjnego na listowniku obozu koncentracyjnego Auschwitz 19.6.42 do Tarnowa, stempel cenzora "Geprüft / 7 / A.L. Auschwitz", bardzo ładny stan zachowania.


400 PLN
4539

1942 Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, bardzo rzadka koperta obozu koncentracyjnego w Gusen wysłana z obozu do Łodzi, oderwany znaczek, dwuwierszowy stempelek cenzury "Poststell K.L. M./Gusen / zensiert .....", słabszy stan zachowania.


200 PLN
4540

1943 Neuengamme - niemiecki obóz koncentracyjny, formularz - karta z sygnaturą (E/0254) wysłana 9.5 z obozu do Warty, datownik nadawczy HAMBURG-BERGEDORF 1 z wyróżnikiem "m", stempelek cenzury z parafką cenzora; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); z kolekcji B.Grodzińskiego.


600 PLN
4541

1943 Auschwitz - niemiecki obóz koncentracyjny, list z obozu koncentracyjnego na listowniku obozowym obozu wysłany 25.6.43 do Jordanowa, stempel cenzora "Geprüft / 10 / A.L. Auschwitz", ładny stan zachowania.


250 PLN
SOLD
4542

1943 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, kompletny listownik wysłany 8.1.43 z obozu do Poznania, stempelek cenzury z parafką cenzora odbity dwukrotnie na tyle listownika, i wewnątrz przy treści listu.


300 PLN
4543

1943 Mauthausen Gusen - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik wysłany 22.10.43 z obozu do Białobrzeg koło Radomia, stempel cenzury obozowej Gusen, stempel "1x im Monat / Postempfang" informujący o doręczaniu korespondencji raz w miesiącu.


300 PLN
4544

1943 Oranienburg Sachsenhausen - niemiecki obóz koncentracyjny, list na obozowym listowniku wysłany z obozu 22.10.43 do Trzebini, stempel cenzury obozowej z literą "F".


200 PLN
4545

1943 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny, list niemieckiej poczty polowej nadany z wydziału sanitarnego obozu.


450 PLN
4546

1944 Lager Eiche - niemiecki obóz pracy, karta pocztowa do obozu wysłana z Łowicza 5.12; nadawca opisuje losy mieszkańców Warszawy i żołnierzy AK po upadku Powstania.

Fi.Cp10
120 PLN
4547

1944 karta pocztowa z robót przymusowych w Niemczech wysłana 27.11 z miejscowości Granzin do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie, stempel wpływu z datą "4 XII 1944"; dobry stan zachowania (niewielkie naderwanie górnej krawędzi).


Mi.P312a/03
80 PLN
4548

1944 München-Stadelheim - niemieckie więzienie w Monachium, rzadki listownik - formularz z 9.VII adresowany do Poznania przez przetrzymywaną tam Polkę, nadany 11.VII - frankatura mechaniczna więzienia; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego.

W więzieniu München-Stadelheim zabito poprzez zgilotynowanie, Sophie Scholl 22 letnią niemiecką działaczkę organizacji ruchu oporu antynazistowskiego Biała Róża.


1 000 PLN
4549

1944 HASAG WERK III RAKÓW - niemiecki obóz pracy w Częstochowie w którym produkowano amunicję, założony na terenie huty "Raków" w czerwcu 1942 zlikwidowany 16.I.1945, w obozie przetrzymywano ludność pochodzenia żydowskiego z Polski i Słowacji - przeciętnie 500-1000 osób, więźniowie pracowali w hucie; Niemcy dokonywali tam egzekucji, rozstrzeliwano więźniów na terenie obozu i cmentarza żydowskiego; po likwidacji obozu więźniów wywieziono do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie; karta pocztowa wysłana 13.10 z kolejowego obozu pracy Bedburg do obozu HASAG w Częstochowie; rzadki dokument w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).


500 PLN
4550

1944 Kolz - niemiecki obóz pracy znajdujący się w miejscowości Tambach-Dietharz, fioletowy dwuwierszowy stempelek obozu "Lager Kolz Tambach-Dietharz" - niezwykle rzadko spotykany przypadek oznaczania korespondencji, na ogół adresy nadawcy wpisywano odręcznie, niekiedy nie podając nawet nazwy obozu; widokówka wysłana 8.3 z obozu do Kutna; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


200 PLN
4551

1944 Excelsior-Werk - niemiecki obóz pracy w Iserlohn w Westfalii, list wysłany 17.I z obozu do miejscowości Hyzin koło Przeworska; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski.


120 PLN
4552

1944 karta pocztowa wysłana z robót przymusowych w Niemczech do Krakowa, przesłana 26.10 ambulansem 673 relacji DRESDEN-KOHLFURT-BRESLAU; niewielkie przebarwienia w rzeczywistości prawie niewidoczne; gwarancja Falkowski.


80 PLN
4553

1944 Lipusz (Lippusch) - mały niemiecki obóz pracy utworzony w 1943, zlikwidowany w 1945, mieścił się w 8 barakach, w obozie przebywali Polacy, Rosjanie, a przez pewien czas także 12 jeńców angielskich, przeciętny stan - 450 osób, latem 1944 przywieziono ok. 300 Polaków z łapanek ulicznych w Warszawie, robotnicy pracowali w firmie budowlanej "Heimstätte Danzig-Westpreussen GmbH" przy budowie koszar i domów; karta pocztowa do komendanta obozu wysłana 27.11 z Radomska, przez ojca, w sprawie syna młodego powstańca z Warszawy - Tadeusza Tomickiego, który przebywał w tym obozie; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).


500 PLN
4554

1944(?) sowieckie deportacje ludności polskiej, telegram do Lwowa nadany 21.XI potwierdzający otrzymanie pieniędzy przez Polkę wywiezioną do miejscowości Borowoje w Kazachstanie, cenzura.


100 PLN
4555

1944 Reken - niemiecki kolejowy obóz pracy dla Polaków, karta pocztowa wysłana 10.12 z obozu do Kielc, znak opłaty skasowany datownikiem GROSS-REKEN; niewielkie rozdarcie z lewej strony sklejone.


85 PLN
SOLD
4556

1944 Lager 92 Katscher (Kietrz) - niemiecki obóz dla wysiedlonych Polaków zorganizowany na terenie tamtejszej fabryki dywanów i pluszu, w której z włosów kobiet zamordowanych w KL Auschwitz (niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu) Niemcy przygotowywywali tzw. włosiankę krawiecką; karta pocztowa do obozu wysłana 13.III z Falenicy.


300 PLN
4557

1944 Öhringen w Wirtembergii - niemiecki obóz pracy przymusowej dla mieszkańców Warszawy wywiezionych jeszcze w czasie trwającego Powstania; oficjalnie był to zakład wytwarzający meble w rzeczywistości stanowił on zaledwie kamuflaż dla olbrzymiej podziemnej fabryki samolotów; karta wysłana 27.9 z obozu do Brwinowa; doskonały stan zachowania.


120 PLN
SOLD
4558

1944 list z robót przymusowych w Niemczech do Krakowa nadany w agencji pocztowej, dwuwierszowy w ramce stempelek "Wittkiel/ über Kappeln (Schlei)" odciśnięty prawidłowo obok znaku opłaty, który skasowano 9.3. datownikiem urzędu nadrzędnego KAPPELN (SCHLEI); walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


60 PLN
4559

1944 Auschwitz Buna, list na listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz - Buna 10.8.44 do Niemiec, Buna był podobozem obozu w Auschwitz usytuowany przy fabryce gumy syntetycznej niemieckiego koncernu IG Farben gdzie kierowano do niewolniczej pracy jeńców z obozu w Auschwitz, wycięty znaczek, stempel cenzora "Geprüft / 2/ A.L. Buna", niezwykle rzadkie.


600 PLN
4560

1944 Auschwitz Monowice, kompletny list z podobozu na specjalnym listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz nadany 21.6.44 do Rzejowic, stempel cenzora "Postzansurstelle / K.L. Auschwitz III / (2) / gerprüft: .......", dobry stan zachowania.


700 PLN
4561

1944, przekaz paczkowy z Mińska do więźnia obozu koncentracyjnego w Flossenburgu, na odwrocie stempel odbiorczy.


300 PLN