The new auction will start soon

Auction 112. Plebiscites 1920-1922

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
3852

1920 wydanie Polskiej Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego, nie wprowadzony do obiegu znaczek opłaty za 15 hal. w rzadkim kolorze jasnobrunatnym - wzór "Ślązaczka kobieta" projektu Prof.J.Bukowskiegoprojektu Prof.J.Bukowskiego - odmiana II - znak diakrytyczny Ą tylko na barwnym tle, a kreskowanie na rękawie po prawej w postaci czterech kreseczek, na papierze białym kredowanym grubym, pochodzi z sześcioznaczkowego arkusika zawierającego próby znaczków o różnych nominałach 2, 3, 5, 15, 25 i 50, zachowany w ładnym stanie, gwarancja Krawczyk.

Fi.VIIIx2
480 PLN
3853

1920 wydanie Polskiej Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego, narożna parka nie wprowadzonych do obiegu nieco rzadszych znaczków opłaty za 25 hal. w kolorze błękitnoniebieskim na papierze białym gładkim średnim - wzór herb Śląska Cieszyńskiego odmiana I z pełną ramką pod literą L słowa PLEBISCYT projektu Prof.J.Bukowskiego; na szerokim marginesie stempel zakładu przygotowywującego klisze do druku.

Fi.VIx1
1 000 PLN
3854

1920 wydanie Polskiej Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego, nie wprowadzony do obiegu marginesowy znaczek opłaty za 25 hal. w barwie błękitnoniebieskiej na papierze białym gładkim średnim - wzór "Herb Śląska Cieszyńskiego" projektu prof. J.Bukowskiego, ładny stan zachowania, gwarancja.

Fi.VIx1
140 PLN
3855

1920 wydanie Polskiej Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego, nie wprowadzony do obiegu znaczek opłaty za 200 hal. w kolorze szarofioletowym - wzór "Rolnik" odmiana II z kreskowanym tłem pod napisami, projektu Prof.J.Czajkowskiego, na papierze białym gładkim średnim, zachowany w pięknym stanie, gwarancja Krawczyk.

Fi.Xx1
270 PLN
SOLD
3856

1920 Górny Śląsk, niemiecki nadruk - dywersyjne całkowite fałszerstwo propagandowe znaczków polskich, znaczek z "abklatchem".


200 PLN
3857

1920 niemieckie wydanie dywersyjne z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku - nadruki propagandowe na sfałszowanych polskich znaczkach.


200 PLN
3858

1920 niemieckie wydanie dywersyjne z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku - nadruki propagandowe na sfałszowanych polskich znaczkach.


220 PLN
SOLD
3859

1920 niemieckie wydanie dywersyjne z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku - nadruki propagandowe na sfałszowanych polskich znaczkach.


400 PLN
3860

1921 Górny Śląsk, "Poczta Zielona", komplet znaczków ciętych i ząbkowanych.

Fi.1-2A, B
300 PLN
3861

1921 Górny Śląsk, "Poczta Zielona" - Orzeł, komplet znaczków ciętych i ząbkowanych na pierwszej podlepce i bardzo rzadkie znaczki kasowane na wycinku (Fi.2300.-).

To wydanie kontrowersyjne, a dyskusje o nim trwają od blisko stu lat. Według mjr.Ludygi-Laskowskiego Poczty Zielonej nie było, a Związek byłych Powstańców Górnośląskich, którego pracownik sprzedawał te znaczki w 1922 roku, nigdy ich nie posiadał. Według innego świadka O.Smoleńskiego nie były to znaczki Poczty Polowej lub Powstańczej, a jedynie dowody na pokwitowanie opłat uiszczanych za przenoszenie listów przez "zieloną granicę" pomiędzy Sosnowcem a Szopienicami. To może być prawdą, bo zgodnie z regulaminem powstańczej służby pocztowej & 9 i 10 poczta konspiracyjna miała przenosić listy wojskowych bezpłatnie, a cywilów za opłatą 10 f. Stąd dziwny dwuczęściowy wzór. Na listy wojskowych miała być nalepiana górna część znaczka, a dół miano zatrzymywać dla celów rozliczeniowych. Był moment, że znaczki kasowane (seria ząbkowana 6000 Mk.) i wątpliwe listy (15000 Mk.) były bardzo wysoko wyceniane w Niemczech i osiągały tam astronomiczne ceny, ale brak listów, których autentyczność da się rzetelnie potwierdzić sprawił, że obecnie rozsądek powrócił.

Całość na karcie wystawowej bardzo znanego zbieracza poczt wojskowych i publicysty zachowana w bardzo ładnym stanie, jedynie papier wycinka nosi ślady "trudnych przejść".

Fi.1-2AB
Mi.1-2AB
4 000 PLN
3862

1921 Górny Śląsk - Poczta Powstańcza tzw. wydanie Korfantego, cięta seria czysta z pełną oryginalną gumą, bardzo wysoko wyceniana w katalogach światowych (Fi.760.-, Mi.500 euro).

Fi.1-7A
Mi.1-7B
650 PLN
3863

1921 Górny Śląsk, Poczta Powstańcza tzw. wydanie Korfantego, cięta seria skasowana 17.6 na wycinkach w miejscowości Szopienice datownikiem niemieckim SCHOPPINITZ (KR.KATTOWITZ) (Fi.820.-), rzadka jako kasowana seria w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.1-7A
Mi.1-7B
800 PLN
3864

1921 Górny Śląsk - Poczta Powstańcza tzw. wydanie Korfantego, ząbkowana seria czysta z pełną oryginalną gumą, bardzo wysoko wyceniana w katalogach światowych (Fi.2520.-, Mi.1400 euro), większość sygnowana Białkowski.

Fi.1-7B
Mi.1-7A
2 000 PLN
3865

1921 Górny Śląsk, Poczta Powstańcza tzw. wydanie Korfantego, seria ząbkowana z pełną oryginalną gumą.

Fi.1-7B
1 000 PLN
3866

1921 Górny Śląsk, Poczta Powstańcza tzw. wydanie Korfantego, znaczek cięty.

Fi.2A
30 PLN
3867

1921 Górny Śląsk, poczta powstańcza tzw. wydanie Korfantego, znaczek cięty, gwarancja Walocha.

Fi.2A
60 PLN
3868

1921 Górny Śląsk - Poczta Powstańcza tzw. wydanie Korfantego, znaczek cięty.

Fi.3A
45 PLN
3869

1921 Górny Śląsk, Poczta Powstańcza tzw. wydanie Korfantego, znaczek cięty.

Fi.4A
25 PLN
3870

1921 Górny Śląsk, poczta powstańcza tzw. wydanie Korfantego, narożny ośmioblok znaczków za 40 fen z nieznanym dotąd na poz.3 błędem "odwrócone y zamiast F w oznaczeniu nominału z prawej strony", do tej pory na tej wartości błąd katalogowano na poz.31, na innych wartościach na poz.12, 14, 19, 21 i 24, czyste bez podlepki (Fi.1590.-, Mi.415 euro); gwarancja.

Fi.4A B1
Mi.4I
1 200 PLN
3871

1921 Górny Śląsk, poczta powstańcza tzw. wydanie Korfantego, znaczek cięty w odmiennej barwie, gwarancja i opis Walocha.

Fi.5A MK
400 PLN
3872

1921 Górny Śląsk, poczta powstańcza tzw. wydanie Korfantego, pionowa parka znaczków za 60 fen. z dwoma błędami na poz.24 "odwrócone y zamiast F w oznaczeniu nominału z prawej strony" (Michel 150 euro) i na poz.34 "ptaszek (komma) zamiast kropki po F" (Michel -.-), w Fischerze ostatnio skatalogowane choć niezbyt dokładnie po 750.-, czyste bez podlepki (w kilku miejscach minimalne zmatowienia gumy); gwarancja.

Fi.6A B1+B2
Mi.6B I+III
1 500 PLN
3873

1921 Górny Śląsk, list z Gliwic do Neustadt opłacony parką znaczków wydania przedrukowego.

Fi.11
40 PLN
3874

1921 Górny Śląsk - ORNONTOWITZ - Ornontowice, datownik typu B (dawniej typ I), czytelnie odciśnięty 21/10 na parce znaczków za 5 fen, miejscowość tę w wyniku plebiscytu przyznano stronie polskiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.15
100 PLN
3875

1921 kartka z Raciborza 31.12.21 do Berlina ofrankowana wydaniem plebiscytowym, dziurki po archiwizacji.

Fi.16
50 PLN
3876

1921 Górny Śląsk, niemiecka karta propagandowa "Die alte Heimat" wysłana z Bytomia 20.3 - w dniu Plebiscytu.

Fi.16, 18
150 PLN
3877

1921 Górny Śląsk, wydanie definitywne Komisji Rządzącej, 10 + 30 fen - frankatura dwukolorowa, list wysłany 24.1 do Minden z miejscowości Carlsruhe - Pokój, która w wyniku plebiscytu przyznana została stronie niemieckiej, niewielkie przebarwienia.

Fi.16, 20
80 PLN
3878

1921 Górny Śląsk, kartka z Sassnitz do Oderberg, kartka użyte do korespondencji wewnątrz Niemiec z dodatkowo użytym znaczkiem plebiscytowym, osobliwe.

Fi.20
150 PLN
3879

1921 Górny Śląsk - ZELLIN (OBERSCHL.) - Zielina, datownik typu H (dawniej typ V), bardzo ładnie odciśnięty 20.03 - w dniu plebiscytu! na znaczku za 30 fen, miejscowość tę w wyniku plebiscytu przyznano stronie niemieckiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.20
40 PLN
3880

1921 kartka z Gliwic do Niemiec.

Fi.22, 23, 24, Cp4
40 PLN
3881

1921 Górny Śląsk, wydanie okolicznościowe z okazji plebiscytu, seria pięknie kasowanych znaczków (Fi.1500.-) na wycinkach, gwarancja Schmutz.

Fi.30-40
1 500 PLN
3882

1921 Górny Śląsk, seria wydania okolicznościowego z okazji plebiscytu, seria na wycinkach, znaczki do wycinków przyklejone podlepkami, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.30-40
1 200 PLN
3883

1921 Górny Śląsk, wydanie przedrukowe, seria kasowana (Fi.100.-).

Fi.41-43
80 PLN
3884

1921 Górny Śląsk, wydanie przedrukowe, parka kasowanych znaczków za 20 Mk./80 Pf. w kolorze pomarańczowożółtym z międzypolem pomiędzy znaczkami (Fi 800.-).

Fi.43a
800 PLN
3885

1921 kartka z Leobschutz (Głubczyce) 20.3.21 do Niemiec.

Fi.Cp3, 15, 17
60 PLN
3886

1921 znaczki tak zwanej zielonej poczty o charakterze prywatnym, seria cięta.


160 PLN
3887

1922 Górny Śląsk, list firmowy z Raciborza nadany 27.6.22 do Berlina.

Fi.15, 17
50 PLN
3888

1922 Górny Śląsk, znaczki stemplowane na liście z Opola.

Fi.16, 20, 2aa, 25b
50 PLN
3889

1922 Górny Śląsk - LUGNIAN - Łubniany, datownik typu B (dawniej typ I), ładnie odciśnięty 18 1 na znaczku za 1 Mk, miejscowość tę w wyniku plebiscytu przyznano stronie niemieckiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.26
80 PLN
3890

1922 Górny Śląsk - JELLOWA (KR.OPPELN) - Jełowa, datownik typu C (dawniej typ III), czytelnie odciśnięty 1 2 na znaczku za 1 Mk, miejscowość tę w wyniku plebiscytu przyznano stronie niemieckiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.26
40 PLN
3891

1922 Górny Śląsk - GEORGENBERG (OBERSCHL.) - Miasteczko Śląskie, datownik typu C (dawniej typ III), ładnie odciśnięty 19 6 na znaczku za 2 Mk, miejscowość tę w wyniku plebiscytu przyznano stronie polskiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.27
40 PLN