Auction 111. Air mail

51799

1929 LZ129 Graff Zeppelin "PRZERWANY LOT" - widokówka nadana 15.5.29 z friedrichshafen Bodensee, niebieski stempel okolicznościowy lotu "LUFTSCHIFF GRAFF ZEPPELIN 1.AMERIKAFAHRT 1929", dodatkowy czerwony stempelek "Beförderung verzögert wegen Abbruchs der 1.Amerikafahrt" (Doręczenie opóźnione z powodu przerwania 1 lotu do Ameryki); nowojorski datownik odbiorczy z 3.8.29. Był to pierwszy międzykontynentalny lot LZ127 z Europy do Ameryki, sterowiec wystartował do lotu z Friedrichshafen w dniu 16.5.29, nocą nad Morzem Śródziemnym, gdy zbliżano się do wybrzeża Hiszpanii, pierwszy z pięciu silników uległ uszkodzeniu, następnego dnia na wysokości Alicante uszkodzeniu uległ drugi silnik w związku z tym podjęto decyzję o przerwaniu lotu do Ameryki i powrocie do bazy, po awarii trzeciego i czwartego z pięciu silników sytuacja stawała się dramatyczna, rząd francuski udzielił zgody na lądowanie awaryjne w bazie lotniczej Cuers pod Tulonem; kiedy 23.5.29 z Niemiec dostarczono zapasowe silniki, sterowiec powrócił do bazy we Friedrichshafen, skąd 1 sierpnia wystartował do udanego tym razem lotu i 3 sierpnia wylądował w Lakehurst niedaleko Nowego Jorku; przesyłki z pierwszej, nieudanej, próby lotu oznaczono dodatkowym czerwonym stempelkiem przetrzymano w bazie Friedrichshafen i przewieziono w drugiej - udanej - próbie lotu.

480 PLN
51800

Fi.101b
750 PLN
51801

1930 "CIDNA" Warszawa - Wrocław - Berlin, list wysłany 21 VII z Warszawy do Berlina, dodatkowy fioletowy stempel "VOL I LOT Warszawa - Breslau - Berlin"; dwuwierszowy stempel odbiorczy urzędu lotniczego Berlin C2 "Mit Luftpost befördert. Luftpostamt Berlin C.2.", na odwrocie berliński datownik odbiorczy 21.7; lotem tym przewieziono zaledwie 144 sztuk poczty; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; stempelek własnościowy "H.Górny".

Fi.104b
400 PLN
51802

Fi.213II, 214I, 224
Mi.241II, 242I, 232
200 PLN
51803

1930 LZ 127 Graf Zeppelin - lot nad Bałtykiem - poczta fińska, widokówka opłacona znaczkiem przedrukowym poczty sterowcowej przesłana Helsinek do Krlsruhe, dodatkowy stempel okolicznościowy, kasownik z miejsca lądowania w Friedrichshafen.

Mi.128a
480 PLN
51804

Fi.110c
300 PLN
51805

1931 Pakistan, list lotniczy wysłany 15.VII z Karachi (wtedy jeszcze Indie Brytyjskie) do Hamburga, na odwrocie datownik odbiorczy Nürnberg-Fürth Flughafen; nietypowy kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.118, 121, 136
200 PLN
51806

1931 Szwecja, I ekspresowy lot Malmö-Kopenhaga, list lotniczy wysłany 1.5.

Mi.175AI, 213
50 PLN
51807

1931 lot sterowca LZ127 "Graf Zeppelin" na trasie Staken-Travemunde.

Mi.176b
200 PLN
51808

Mi.194
200 PLN
51809

1931 Rumunia, polecony list lotniczy wysłany 26.V z Bukaresztu do Brunszwiku, stemple tranzytowe i odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.400, 403, 411; 12-14
200 PLN
51810

1931 LZ 127 Graf Zeppelin - lot na Węgry - poczta węgierska, zestaw: karta i koperta frankowane specjalnie przygotowanym na tę okazję znaczkami przesłane 28.III sterowcem (Sieger 102).

Mi.478-479
600 PLN
51811

1931 Meksyk, list lotniczy wysłany 19.XI z miejscowości Tapachula do Jeleniej Góry (Hirschberg); stemple tranzytowe: Veracruz 31.11 i Paryż 4.12.

Mi.620
100 PLN
51812

1932 LZ 127 Graf Zeppelin - 8 lot do Ameryki Południowej, list wysłany z Warszawy przez Friedrichshafen do Brazylii, dodatkowy czerwony stempel okolicznościowy lotu, dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

2 200 PLN
51813

1932 I lot sterowca LZ129 "Hindenburg" na trasie w Niemczech..

Mi.6a
80 PLN
51814

1932 LZ 127 Graf Zeppelin - lot w Holandii - poczta holenderska, list polecony przesłany 17.VI z Enschede do Raciborza, stemple odbiorcze na odwrocie (Sieger 164).

Mi.125, 137A
250 PLN
51815

1932 Indochiny Francuskie, list lotniczy wysłany 16-2 z Sajgonu do Szwajcarii, bardzo dobry stan zachowania.

Mi.169a, 179, 182, 183
50 PLN
51816

1932 III lot do Ameryki Południowej sterowca LZ127 "Graf Zeppelin", list z Brazylii do Niemiec ze specjalnym przedrukowym znaczkiem, na odwrocie stempel odbiorczy.

Mi.240A
200 PLN
51817

1932 CONDOR-ZEPPELIN, list lotniczy z Argentyny do Berlina ofrankowany m.in. specjalnym znaczkiem za 90C z nadrukiem GRAF ZEPPELIN 1932 dla przesyłek sterowcem, nadany 26.IX w Buenos Aires, samolotem linii lotniczej Syndicato Condor przewieziony do Recife w Brazylii, skąd 1.10 na pokładzie sterowca Graff Zeppelin wystartował do lotu przez Atlantyk, przesyłka dotarła do Friedrichshafen 4.10 - mechaniczny stempel odbiorczy na odwrocie, skąd dosłano ją do Berlina, gdzie dotarł tego samego dnia; walor o ładnie udokumentowanym obiegu w minimalnie słabszym stanie zachowania.

Mi.386, 295I, 313
250 PLN
51818

1932 LZ 127 Graf Zeppelin - 2 lot do Ameryki Południowej - poczta boliwijska, widokówka wysłana 8.IV z Cochabamba do Niemiec (Sieger 146A).

150 PLN
51819

1932 LZ 127 Graf Zeppelin - 6 lot do Ameryki Południowej - poczta chilijska, polecona karta pocztowa wysłana 11.9 z Concepcion do Lorch, rzadki błąd daty w stemplu okolicznościowym - jest 11.IV zamiast 11.IX występujący jedynie na części odbitek; datowniki odbiorcze (Sieger 181B).

800 PLN
51820

1932 LZ 127 Graf Zeppelin - 4 lot do Ameryki Południowej - poczta argentyńska, widokówka wysłana 3.III z Buenos Aires do Lorch (Sieger 159I).

200 PLN
51821

1933 polecony list lotniczy z Rybnika do Brazylii przewieziony niemieckim zeppelinem "Graf Zeppelin" drugim lotem na trasie Europa - Ameryka Południowa, stemple zeppelinowe, na odwrocie stempel tranzytowy z Berlina i odbiorczy na odwrocie, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.11
3 400 PLN
51822

1933 wydanie Funduszu Obrony Morskiej, znaczek za 50 gr, kasowany, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.15
50 PLN
51823

1933 Brazylia, list lotniczy wysłany 25.XI z Porto Alegre do Grunau (Jeżów Sudecki).

Mi.316X, 323, 324
100 PLN
51824

Mi.323c
200 PLN
51825

1934 XXII Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych o puchar Gordon-Bennetta w Warszawie, list przewieziony balonem "Syrena", dodatkowy fioletowy stempel Aeroklubu RP dla oznaczenia balonu "GORDON-BENNETT 1934 WARSZAWA - 23.IX.1934 Wysłano balonem "SYRENA"", na odwrocie datownik odbiorczy miejsca lądowania SZCZUCZYN BIAŁOST. z wyróżnikiem "a".

Fi.7a
70 PLN
51826

1934 XXII Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych o puchar Gordon-Bennetta w Warszawie, list z nalepką Aeroklubu RP przewieziony balonem "Syrena", dodatkowy fioletowy stempel Aeroklubu RP dla oznaczenia balonu "GORDON-BENNETT 1934 WARSZAWA - 23.IX.1934 Wysłano balonem "SYRENA"", na odwrocie datownik odbiorczy miejsca lądowania SZCZUCZYN BIAŁOST. z wyróżnikiem "a".

Fi.7a
220 PLN
51827

1934 XXII Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych o puchar Gordon-Bennetta w Warszawie, list z nalepką Aeroklubu RP przewieziona balonem "Legionowo", dodatkowy fioletowy stempel Aeroklubu RP dla oznaczenia balonu "GORDON-BENNETT 1934 WARSZAWA - 23.IX.1934 Wysłano balonem "LEGIONOWO"", datownik odbiorczy miejsca lądowania z Szczuczyna na odwrocie.

Fi.7a
200 PLN
51828

1934 LOPP, parka znaczków za 5 gr przedstawiających samolot PZL P-11 w locie oraz postać w masce przeciwgazowej i kombinezonie ochronnym, znaczki zdjęte z dokumentu wystawionego najpewniej w Wielkopolsce, bardzo dobry stan zachowania.

Fi.60
50 PLN
51829

1934 ekspresowy lotniczy list polecony z pierwszego lotu na trasie Warszawa - Berlin, stemple; “Warszawa 19 Port Lotniczy”, “Pierwszy Lot do Berlina, Warszawa 19 Port Lotniczy 1.V.1934”, ”MIT LUFTPOST BEFÖRDERT LUFTPOSTAMT BERLIN C2”, na odwrocie datownik odbiorczy Berlin C z wyróżnikiem “L2*”.

Fi.118a
300 PLN
51830

1934 Międzynarodowy Turniej Lotniczy Challenge, seria znaczków z przedrukiem na liście lotniczym wysłanym 29.VIII z Warszawy do Poznania, znaczki ostemplowane kasownikiem okolicznościowym "MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ LOTNICZY CHALLENGE WARSZAWA PORT LOTNICZY" z wyróżnikiem "d", dodatkowo stempelek ramkowy "SAMOLOTEM" i "PAR AVION przez Pocztę Lotniczą"; na odwrocie ramkowy stempelek "Nadeszła pocztą lotniczą"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania (Myślicki 34 014).

Fi.268-69L
Mi.289-90
120 PLN
51831

1934 Brazylia, list lotniczy wysłany 16.V z Rio de Janeiro do Grunau (Jeżów Sudecki); całość o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu.

Mi.316X, 388
200 PLN
51832

1934 LZ 127 Graf Zeppelin - 12 lot do Ameryki Południowej, list polecony z Rybnika do Brazylii nadany 3.12.34, stempel okolicznościowy poczty sterowcowej oraz stemple tranzytowe i odbiorcze, bardzo dobry stan zachowania, fotoatest.

12 000 PLN
51833

1935 przesyłka z zawodów szybowcowych w Ustjanowej wysłana 3.7.35 pocztą na trasie Ustjanowa - Lwów i dalej do warszawy, na odwrocie stemple odbiorcze.

240 PLN
51834

1935 kartka z samochodowego pościgu za balonem wolnym w Mościcach.

Fi.8a
130 PLN
51835

1935 kartka poczty balonowej z międzynarodowych zawodów balonowych o puchar Gordon Bennetta.

Fi.11a
50 PLN
51836

1935 XXIII Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych o puchar Gordon - Benetta w Warszawie, list ekspresowego przesłany balonem "Legionowo", który 17.09. wylądował w Sokołowie Podlaskim, następnie dosłana do adresata w Gdańsku, znaczki w tym dla polskiego urzędu pocztowego w Gdańsku skasowane datownikiem okolicznościowym zawodów, dodatkowy stempelek "POCZTA BALONOWA/ PAR BALLON", na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.11a
211 PLN
51837

1935 wydanie na cele budowy obiektów lotniczych LOPP - Warszawa - samolot nad budynkami, Budowa Szkoły Lotniczej Pracowników KKO - Komunalna Kasa Oszczędności, 30-blok nalepki za 10 gr.

Fi.22
750 PLN
51838

1935 dwie nalepki zbiórki na fundusz budowy szkoły lotniczej.

Fi.22, 23
75 PLN