Auction 110. Danzig

39864

1938 list z Niemiec do Gdańska, stempelek T, dodatkowa opłata znaczkiem dopłaty.

Fi.D43
400 PLN
39865

1938-39 znaczki dopłaty wydanie definitywne w nowej walucie, bardzo rzadka seria kasowana (Fi.1860.-).

Fi.D43-47
Mi.P43-47
1 600 PLN
39866

1938 KORESPONDENCJA PRZYCHODZĄCA DO GDAŃSKA, widokówka wysłana 20.V z Paryża ofrankowana znaczkiem z dopłatą za 1,75 Fr + 75 C; datownik odbiorczy Danzig 5 z wyróżnikiem "k"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.422
100 PLN
39867

1938 list polecony z banku w Sopocie do Gdańska, opłata wirnikiem "OST - SEE ZOPOT FREISTAAT DANZIG", na odwrocie stempel odbiorczy.

200 PLN
39868

1939 Dzień znaczka 1939, seria kasowana (Fi.30.-).

Fi.300-03
Mi.302-05
30 PLN
39869

1939 Dzień znaczka 1939, seria kasowana stemplem okolicznościowym.

Fi.300-03
Mi.302-05
40 PLN
39870

1939 OKRES PRZEJŚCIOWY 1-30.IX, herb Gdańska w owalu, P w Postkarte innego kroju, 10 Pf, znak opłaty w kolorze niebieskozielonym; karta wysłana 11.09 z Nowego Dworu (Tiegenhof) do gdańskiego Urzędu Zatrudnienia, znak opłaty skasowany datownikiem Wolnego Miasta TIEGENHOF DANZIG z wyciętym napisem FREIE STADT (Wolff Tiho 10.0), wyróżnik "A" nad mostkiem, urzędowy czerwony stempel wpływu z datą 12.SEP.1939;

1.09.1939 Wolne Miast Gdańsk zostało wcielone do III Rzeszy, znaczki opłaty i całostki gdańskie pozostawały w obiegu do 30.09.1939; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp.57
300 PLN
39871

1939 herb Gdańska na tarczy w owalu, litera "P" w "Postkarte" innego kroju, część na odpowiedź (Antwort) podwójnej karty za 10+10 Pf na kartonie kremowym, odesłana 8.10.39 z Gołdapi (Goldap) do gdańskiego Urzędu Zatrudnienia; 1.09.1939 Wolne Miast Gdańsk zostało włączone do III Rzeszy, znaczki opłaty i całostki Gdańska pozostawały w obiegu do 30.09.1939, należy więc domniemywać, że podwójna całostka została wysłana z Gdańska przed tą datą; jedna z najrzadszych kart Wolnego Miasta Gdańska (Mi.700 euro), nawet nieznacznie słabszy stan zachowania (fałd w papierze, minimalne naderwanie) nie obniża jej wartości.

Fi.Cp58eB
Mi.P58A
1 400 PLN
39872

1939 list z Niemiec o Gdańska, brakującą opłatę pobrano od adresata znaczkiem dopłaty.

Fi.D43
500 PLN
39873

1939 seria znaczków "pamiątkowych" wydanych z okazji wcielenia Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy, 19.IX ostemplowany okolicznościowo (Wolff 31) na kopercie listu.

Mi.714 -15
40 PLN
39874

1939 seria znaczków "pamiątkowych" wydanych z okazji wcielenia Wolnego Miasta Gdańska do III Rzeszy, skasowane okolicznościowo (Wolff 31) 19.IX na wycinkach.

Mi.714-15
30 PLN
39875

1939 JUNGFER - przyłączenie Wolnego Miasta Gdańska do Rzeszy - nadruk "Deutsches Reich" na obiegowych znaczkach poczty WMG, parka pionowa znaczków za 3 Rpf - frankatura wielokrotna, karta pocztowa wysłana 16.10 z Jungfern (Marzęcino) do Gdańska; 1.09.1939 Wolne Miast Gdańsk zostało włączone do III Rzeszy, znaczki opłaty i całostki Gdańska pozostawały w obiegu do 30.09.1939, z dniem 1.10.1939 w ich miejsce poczta niemiecka wprowadziła znaczki i całostki gdańskie z nadrukiem "Deutsches Reich", które do 20.10.193 mogły być stosowane wyłącznie na terenach byłego Wolnego Miasta, a od 21.10.1939 na obszarze całej ówczesnej Rzeszy; walor w dobrym stanie zachowania (niewielkie przebarwienia na końcach ząbków).

Mi.716
200 PLN
39876

1939 przyłączenie Wolnego Miasta Gdańska do Rzeszy - nadruk "Deutsches Reich" na obiegowych znaczkach poczty WMG (Mi.220 euro), seria czysta w pięknym stanie.

Mi.716-29
400 PLN
39877

1939 przyłączenie Wolnego Miasta Gdańska do Rzeszy - nadruk "Deutsches Reich" na obiegowych znaczkach poczty WMG, seria kasowana (Mi.220 euro).

Mi.716-29
320 PLN
39878

1939 WESSLINKEN - przyłączenie Wolnego Miasta Gdańska do Rzeszy - nadruk "Deutsches Reich" na obiegowych znaczkach poczty WMG, znaczek za 12 Rpf - frankatura pojedyncza, list wysłany 1.11 z Wesslinken (Wiślinka) do Gdańska w przeddzień wycofania datownika, którym skasowano znaczek; 1.09.1939 Wolne Miast Gdańsk zostało włączone do III Rzeszy, znaczki opłaty i całostki Gdańska pozostawały w obiegu do 30.09.1939, z dniem 1.10.1939 w ich miejsce poczta niemiecka wprowadziła znaczki i całostki gdańskie z nadrukiem "Deutsches Reich", które do 20.10.193 mogły być stosowane wyłącznie na terenach byłego Wolnego Miasta, a od 21.10.1939 na obszarze całej ówczesnej Rzeszy; rzadki walor w dobrym stanie zachowania (znaczek u dołu poważnie uszkodzony); gwarancja Dr.Oeschner BPP.

Mi.721
300 PLN
39879

1939 całostka Wolnego Miasta Gdańsk z nadrukiem Deutsches Reich, o nominale 6Rpf/10Pf (Mi.45 euro); 1.09.1939 Wolne Miast Gdańsk zostało włączone do III Rzeszy, znaczki opłaty i całostki Gdańska pozostawały w obiegu do 30.09.1939, z dniem 1.10.1939 w ich miejsce poczta niemiecka wprowadziła znaczki i całostki gdańskie z nadrukiem "Deutsches Reich".

Mi.P284
50 PLN
39880

1939 PRZEDOSTATNI DZIEŃ POKOJU W EUROPIE list urzędowy nadany 30.8 na zaledwie kilkadziesiąt godzin przed atakiem niemieckim na Westerplatte w dniu 1.IX.1939 rozpoczynającym II wojnę światową!!! wysłany z Kasy Oszczędnościowej Miasta Gdańska za pośrednictwem urzędu Gdańsk 5, kasownik propagandowy "Danzig Dein Reiseziel!" (Wolff 120) (Gdańsk Twoim celem podroży), pieczęć nadawcy "SPARKASSE DER STADT DANZIG", na kopercie wydrukowana formułka zwalniająca od opłaty pocztowej "Frei d. Ablösg. Freie Stadt Danzig/ SPARKASSE DER STADT DAZNZIG"; walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
39881

1939 kartka ze stemplem okolicznościowym z okazji wizyty Hitlera w Gdańsku. Pierwszy Dzień Obiegu FDC

400 PLN
39882

1940 Obszary anektowane przez Niemcy, list wysłany z pośrednictwa pocztowego w miejscowości Połęczyno do Gdańska, znaczek unieważniono dwuwierszowym stempelkiem "Pollenschin Bez.Danzig" datę 14/9 dopisano obok, dobry stan zachowania (brak fragmentu tylnej klapy).

Fi.AnN8
Mi.519
80 PLN
39883

1940 PRZESYŁKA POLECONA PRZYJĘTA POZA GODZINAMI URZĘDOWANIA, wyznaczone urzędy pełniące służbę całodobowo mogły przyjmować przesyłki polecone nadane poza godzinami urzędowymi (od 20 do 8 rano), podlegały one dodatkowej opłacie taryfowej (tu 20 Pf), nadawca mógł ją uiścić przez naklejenie odpowiedniego znaczka - list polecony (opłata taryfowa 42 Pf) nadany 16.9 poza godzinami urzędowania (dodatkowa opłata 20 Pf) w urzędzie Gdańsk 1 do Berlina, nadawca frankując przesyłkę uwzględnił tę nadpłatę naklejając znaczki za 62 Pf, w urzędzie oznaczono przesyłkę stempelkiem "20 P.Einl.Geb." (Einlieferungsgebühr - Wolff 116) potwierdzającym pobranie dodatkowej opłaty, co niezwykle ciekawe podręcznik stempli gdańskich K.Wolffa podaje okres stosowania tego stempelka na 17.8.1928-29.10.1939 - na oferowanej całości został użyty rok później!!! datownik nadawczy DANZIG 5 z wyróżnikiem "c" z datą 16.9.40.-10, na odwrocie datownik odbiorczy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.518X, 519X, 542X
400 PLN
39884

1940 znaczek na dekoracyjnej karcie ostemplowany 4.8 w Sopocie kasownikiem okolicznościowym "1. BRIEFMARKENAUSSTELLUNG ZOPPOT 3.-4.8.40 Landesverbandes Danzig Westpr. Warthegau d.R.d.V." z okazji 1 Wystawy Filatelistycznej w Sopocie; temat - PTAKI.

Mi.745
50 PLN
39885

1940 karta ilustrowana (Ulrich von Hutten) z dopłatą na Pomoc Zimową z okolicznościowym dodrukiem z okazji akcji pomocowej DAF (Deutsche Arbeitsfront), ostemplowana datownikiem okolicznościowym Gdańsku "6.WHW-REICHS-STRASSENSAMMLUNG" (6 Krajowa zbiórka uliczna na rzecz Pomocy Zimowej), dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.P286/03
60 PLN
39886

1942 znaczek na dekoracyjnej karcie, ostemplowany okolicznościowo 11.1 z okazji Dnia Znaczka w Gdańsku w pierwszym dniu obiegu!

Mi.811
60 PLN
39887

1942 "MIT DEM FÜHRER ZUM SIEG!" (Wolff 196) (Z wodzem do zwycięstwa!), kasownik propagandowy na kopercie okienkowej listu wysłanego 7.4 z Gdańska, fioletowa okrągła pieczęć listowa nadawcy z godłem "Reichsbahn-Direktion Danzig Briefstempel" i stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Frei durch Ablösung Reich"; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
39888

1942 "DENK IMMER DARAN: FEIND HÖRT MIT!" (pamiętaj, wróg słucha!) Danzig 5, kasownik okolicznościowy na zwolnionej od opłaty pocztowej "firmowej" kopercie urzędu Namiestnika Gdańska przesłanej miejscowo 1.5; stempelek "Frei durch Ablösung Reich" i okrągła pieczęć nadawcy z godłem; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
39889

1943 "500 JAHRE DANZIGER KRAN" (500 lat gdańskiego Żurawia) Danzig 5 z wyróżnikiem b, kasownik okolicznościowy na miejscowym liście przesłanym 20.11; fundamentalny katalog stempli gdańskich Wolff'a podaje datę wprowadzenia tego kasownika na 27.11.43 - oferowana tu odbitka jest o tydzień wcześniejsza!!! koperta firmowa KAFEMANN; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.786
250 PLN
39890

1943 list urzędowy wysłany 6.11 jako przesyłka poczty polowej do Gdańska; nadawczy datownik okolicznościowy "500 JAHRE KRANTOR" Gdańsk, trzywierszowa pieczęć nadawcy "Wehrfreisverwaltung XX/ Danzig (Westpr.)/ Horst-Hoffmannwall 9"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
39891

1944 "KRIEGSWINTERHILFSWERK 1944-1945 SINNBILD UNSERES SOZIALISMUS" (Wolff 190) (Wojenna Pomoc Zimowa symbolem naszego socjalizmu), kasownik propagandowy na liście miejscowym wysłanym 16.12 z urzędu Gdańsk 5, słabiej odciśnięta górna część, był on stosowany zaledwie przez miesiąc (6.12.44-11.1.45); rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

Mi.786
120 PLN
39892

1944 KORESPONDENCJA PRZYCHODZĄCA DO GDAŃSKA, list wysłany 26.6 z Amsterdamu, znaczek skasowany niemym datownikiem z wyróżnikiem "cc", czerwony stempel ramkowy "DURCH DEUTSCHE DIENSPOST NIEDERLANDE"; zalepka cenzury niemieckiej i ślady cenzury chemicznej; koperta firmowa "ROGES ROHSTOFF-HANDELSGESELLSCHAFT M.B.H GESELLSCHAFTSTELLE HOLLAND"; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

Mi.786
100 PLN
39893

1945 składany list urzędowy z niemieckiego urzędu żywieniowego w Gdańsku, opłata wirnikiem mechanicznym urzędu.

480 PLN