Auction 109. WW2 PoW and internment camps

24940

100 PLN
24941

1942 kartka z Wilna nadana 19.06.42 do oflagu VIIA w Murnau, stempel cenzury oflagu.

100 PLN
24942

1942 poczta internowanych w Szwajcarii, list służbowy YMCA wysłany z obozu w Münchenbuchsee w Bernie do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie zalepka cenzury szwajcarskiej.

350 PLN
24943

1943 list polecony wysłany 26-3 z Giens we Francji przez lokalny oddział organizacji udzielającej pomocy jeńcom wojennym do centrali w Vevey w Szwajcarii, pieczęć urzędowa "SECOURS AUX PRISONNIERS DE GUERRE", kasowniki: tranzytowy Hyeres i odbiorczy Vevey; zalepka i cenzura Wehrmachtu.; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.557, 558, 578
120 PLN
24944

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, formularz potwierdzenia otrzymania paczki wysłany z obozu 11.6 do miejscowości Turna, niemy datownik nadawczy z wyszczerbionym mostkiem, stempelek cenzora obozowego nr.1; doskonały stan zachowania.

120 PLN
24945

1943 Stalag VIA - karta, część na odpowiedź wysłana 11.1 z Warszawy do komanda pracy (Arb.kom.5759) stalagu XB, ponieważ jeńca przeniesiono do stalagu VIA przesyłkę dosłano do tego obozu, stempelek nr.43 cenzora obozu XA z parafką, zwraca uwagę dodatkowy przekreślony stempelek 745; dobry stan zachowania.

70 PLN
24946

1943 Oflag IIE - listownik z obozu, wysłany 18.10 do Warszawy, po lewej stronie wpisano pierwsze litery nazwiska jeńca - "Ko" od nazwiska "Kordos", umożliwiało to segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; stempelek cenzora obozowego nr.15 z parafką.

40 PLN
24947

1943 Stalag XIID, listownik (formularz francuski) z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłany 4.X z obozu do Łodzi, dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND, stempelek cenzora obozowego nr.13 odbity bardzo jasnym rozcieńczonym tuszem; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
24948

1943 PRZESYŁKA ZAMORSKA, obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
24949

1943 Oflag VIIA - adaptowany listownik oflagu IIIE, część na odpowiedź wysłana 28.5 z Sosnowca do obozu, stempelek cenzora obozowego nr.12 i dodatkowo "B5"; wewnątrz dwuwierszowa pieczątka informacyjna "Listy pisane, nieczytelnie, w dwuznacznikach, lub/ skrótach nie beda doreczane!"; dobry stan zachowania (pionowe zgięcie); zwraca uwagę niski - 114 - numer więźnia.

80 PLN
24950

1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 21.III z obozowego komanda pracy nr.830 w miejscowości Baumholder do Łodzi, stempelek cenzora obozowego nr.13 i dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND.

40 PLN
24951

1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 30.IV z Warszawy do Fryburga, zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 312, kompletna (często zdarta) kartka kierunkowa!!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.

350 PLN
24952

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.

15 PLN
24953

1943 ODWRÓCONY NAPIS Deutschland (Allemagne) w sygnaturze nakładu, Oflag VIB - bardzo rzadki przypadek niewychwyconego przez kontrolę błędu drukarskiego, listownik z obozu wysłany 23.1 do Warszawy, stempelek cenzora obozowego nr.3a; bardzo dobry stan zachowania (pionowe zgięcie).

300 PLN
24954

1943 kartka od Polaka internowanego na Węgrzech z obozu w Pilisvösvar 17.2.43 do Lwowa, liczne stemple cenzury węgierskiej i niemieckiej.

60 PLN
24955

1943 Oflag VIB Dössel, kartka wysłana 21.6.43 do Borku Falęckiego, stempelek cenzora nr 7, dobry stan zachowania.

30 PLN
24956

100 PLN
24957

1944 Stalag XXB - formularz listu lotniczego (całostka) do korespondencji z jeńcami, wysłany 14.II z Aberdeen w Wielkiej Brytanii do jeńca brytyjskiego, stempelki: cenzury brytyjskiej P.W.1183 i dekoracyjny, w kształcie serca cenzury obozowej nr.22; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

Mi.FLF2II
350 PLN
24958

40 PLN
24959

1944 Stalag XIA - dekoracyjna wielkanocna akwarelka na odwrocie formularza francuskiego (napisy niemieckie i francuskie) wysłanego 13.4 z obozu w Altengrabow do Lublina, nadawcą jest Franciszek Dończyk sekretarz polskiego męża zaufania w obozie; zwraca uwagę data napisania przesyłki 4.IV.44, stempelek cenzora obozowego nr.52; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania, podobnie zdobione przesyłki są niezwykle rzadko spotykane.

400 PLN
24960

1944 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyhidveg, list z obozu wysłany 27.III do Torunia; nietypowy prostokątny datownik nadawczy, okrągła pieczęć komendantury obozu, stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "ELLENORIZVE" i "BELLIGERANTE INTERNE/ SANS TAXE"; zalepki i pieczątki cenzur; koperty wysłane z obozów dla internowanych są bardzo rzadko spotykane; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (na tylnej klapie żółte przebarwienia).

120 PLN
24961

1944 Oflag IIC - listownik obozowy ogólnego przeznaczenia wysłany 29.11 do obozu pracy Wessenberg; na odwrocie stempelek z adresem obozu "Kriegsgef.-Offizierlager II C, 2 Woldenberg/Nm.", stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

30 PLN
24962

1944 PRZESYŁKA ZAMORSKA, obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.Stalag XXA - list do jeńca australijskiego wysłany 1.VIII z Wingham w Nowej Południowej Walii, specjalny czerwony stempelek "SERVICE OF PRISONERS OF WAR"; zalepka i stempelek cenzura australijskiego nr.44, stempelek cenzora obozowego nr.8; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
24963

1944 Oflag VIB - listownik wysłany 9.11 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora obozowego nr.6.

15 PLN
24964

1944 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 7.2 z obozu do Lublina, specjalny formularz z wydrukowanym na odwrocie adresem obozu "Kr.-Gef. Bau- u. Arb.-Batl. 26, Essen a.d. Ruhr", pieczęć listowa jednostki, stempelek cenzora obozowego nr.26; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
24965

1944 Oflag IID - kompletny listownik z nieoderwaną częścią na odpowiedź, datowany 31.XII.44, wysłany 5.1.45 z obozu do Bielska, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzora obozowego z nr.16, na froncie po lewej stronie u dołu wpisane pierwsze litery nazwiska jeńca - "Po" od "Porębski", umożliwiało to segregację przesyłek dla celów cenzury i służyło temu, aby ten sam cenzor obozowy sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co ułatwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
24966

1944 Tengeru-Arusha - osiedle w Tanganice dla polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, wywiezionych z Polski po agresji sowieckiej 17.IX.1939 do Związku Sowieckiego, a części których dzięki gen.Andersowi udało się opuścić "nieludzką ziemię" i po koszmarze pobytu w kraju rad znaleźć tam spokojną przystań; list lotniczy do Tengeru wysłany 12.X za pośrednictwem polskiej poczty polowej 118, stempelki polskiej cenzury 107 i cenzora 554; mały okrągły stempelek cenzora brytyjskiego, na odwrocie rzadko spotykany stempel egipski "Egypt Postage Paid" 18 OCT i brytyjski "BASE ARMY POST OFFICE 4" z 20 OCT; dodatkowo, również rzadko spotykany, trzywierszowy w ramce stempelek "LOTNICZA/ BY AIR MAIL/ PAR AVION"; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w słabszym stanie zachowania.

500 PLN
24967

1944 Stalag IVB, niewykorzystany przekaz paczkowy - obowiązkowa nalepka na paczkę żywnościową (niebieskie tło) wysłana 6.3 do placówki lokalnej Rady Głównej Opiekuńczej - Komitetu Opiekuńczego w Falenicy, stempelek cenzora obozowego nr.43; rzadki (z przyczyn oczywistych) walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
24968

1944 Oflag VIIA Murnau, kartka wysłana 16.12.44 do Pleszewa, stempelek cenzora obozu nr 4, dobry stan zachowania.

30 PLN
24969

1944 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany 30.10.44 do Nowego Sącza, stempelek cenzora obozu nr 19, dobry stan zachowania.

40 PLN
24970

1944 Oflag IIC Woldenberg, listownik wysłany 14.9.44 do Żywca, stempelek cenzora obozu nr 23, dobry stan zachowania.

40 PLN
24971

1944 Oflag IIC Woldenberg, listownik wysłany 12.5.44 do Brzeska, stempelek cenzora obozu nr 22, dobry stan zachowania.

40 PLN
24972

1944 Oflag IIC Woldenberg, kartka na odpowiedź wysłana do obozu, stempelek cenzora obozu nr 12, dobry stan zachowania.

40 PLN
24973

1944 Oflag VIIA Murnau, listownik wysłany 2.11.44 do Marklowic Górnych, stempelek cenzora obozu nr 7, dobry stan zachowania.

30 PLN
24974

1944 Oflag IIC Woldenberg, kartka na odpowiedź wysłana do obozu, stempelek cenzora obozu nr 10, dobry stan zachowania.

40 PLN
24975

180 PLN
24976

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena", arkusik, a w zasadzie bloczek 4 znaczków za 20 f. pięknie kasowany gumowym datownikiem MURNAU z ręcznie wpisywaną datą; doskonały stan zachowania.

360 PLN
24977

250 PLN
24978

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", znaczek za 25 f., gwarancja i oznaczenie.

50 PLN
24979

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - "Syrena".

20 PLN