Auction 109. Pre-stamp period

20499

1767 i 1791 dwa listy; jeden list prywatny z Warszawy do Leszna i drugi urzędowy z adnotacją odręczną miejsca nadania przesyłki Gardelegrau do Rydzyna via Wąsosz i Głogów ( Gross Glogau), oba na stronie zbioru wystawowego.

800 PLN
20500

1785 RZESZÓW, koperta z listem datowanym "31 Mars 85" wysłanym z Rzeszowa do Lwowa, nadawcą jest książę Franciszek Ksawery Lubomirski - jego herb na odwrocie, adresatem hrabia Józef Jan Mniszech, ładnie odciśnięty stempel nadawczy "RESSOVIA" w zaokrąglonej ramce, list został opłacony 8 krajcarów według taryfy z 15.VI.1780 roku - klasa IV, na co składały się 4 krajcary opłacone przez nadawcę i 4 krajcary przez odbiorcę - adnotacja czerwoną kredką na froncie, na odwrocie czytelna odbitka (typowej jakości) lwowskiego stempla nadejścia "1 April" i doskonale zachowana wspomniana powyżej pieczęć lakowa z herbem nadawcy; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania, to jeden z piękniejszych znanych listów z Rzeszowa, w prawym dolnym rogu sygnatura Rachmanowa WR.

7 000 PLN
20501

700 PLN
20502

1794 i 1798 dwa XVIII wieczne listy; jeden z Lubinia do Krakowa, drugi z Poznania do Rydzyny, pisany w całości po polsku na stronie ze zbioru wystawowego.

700 PLN
20503

1796 i 1800 dwa listy wojskowe; jeden z Leszna do Kościana, drugi z Poznania do Leszna na stronie z medalowego eksponatu wystawowego.

400 PLN
20504

1800 dwa listy paczkowe towarzyszące paczce; jeden z do Poznania, drugi z Poznania do Leszna na stronie z medalowego eksponatu wystawowego.

450 PLN
20505

1801, 1838, 1862 trzy listy pieniężne; z Wołowa, Obrzycka i Kościany na stronie z medalowego eksponatu wystawowego.

500 PLN
20506

1803 dwa listy; jeden z Heilige St. do Czerminy z odręczną adnotacja miejsca nadania przesyłki tzw. handschrift, drugi z Zaborowa do Poznania na stronie z medalowego eksponatu wystawowego.

400 PLN
20507

1806 "No.31 GRANDE ARMÉE" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich 1 Dywizja Piechoty gen.Dupont (w składzie 1 korpusu marszałka Bernadotte); list na papierze "firmowym" pisany przez dowódcę 96 pułku piechoty liniowej płk.Piotra Barrois do rodziny w Paryżu wysłany 10.XII z miejscowości Gołańcz (Golancz) w trakcie wkraczania Wielkiej Armii na ziemie polskie zaboru pruskiego po pokonaniu Prusaków 14.X w bitwie pod Jeną i Auerstedt; przesyłka pochodzi z okresu Powstania Wielkopolskiego bezpośrednio poprzedzającego utworzenie Księstwa Warszawskiego; w dniu 3.XI.1806 roku na rozkaz Napoleona, w celu stworzenia oddziałów polskich, wjechał do Poznania gen. Jan Henryk Dąbrowski, wywołując manifestację patriotyczną i wzniecając powstanie, które objęło główne miasta Poznań, Kalisz i Konin; rozpoczęto mobilizację jednostek regularnych, które z marszu, u boku powstańców wyzwalały Wielkopolskę; wkrótce armia zorganizowana na wzór francuski liczyła ponad 23.000 żołnierzy; 27.XI. do Poznania przybył Cesarz Napoleon; czytelna czerwona odbitka stempla nadawczego "No.23 GRANDE ARMÉE", dekoracyjny papier listowy z godłem "Empire Francais. Le Colonel du 96e Régiment d'Infanterie de ligne, l'un des Commandans de la Légion d'honneur", na odwrocie świetnie zachowana pieczęć lakowa "COLONEL.DU 96E REG.D'INFRIE z monogramem wiązanym "PB" i paryski datownik odbiorczy "Décembre 28 1806"; odręczna adnotacja o wysokości porta - "8"; kompletny dokument w idealnym stanie zachowania.

4 000 PLN
20508

540 PLN
20509

3 800 PLN
20510

4 500 PLN
20511

1812 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
20512

80 PLN
20513

1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
20514

1817 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
20515

1820 KURNIK, list wysłany 26.II z Kurnika do Poznania, idealnie odciśnięty jednowierszowy stempel nadawczy "Kurnik" (Feuser 150 euro), dopisek "Interes Dekanalny" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
20516

1820 kompletny składany list Z Gostynia (słabo odbity jednowierszowy stempelek) przez Lissa (Leszno) do Fraustadt (Wschowa).

100 PLN
20517

1822 PODHORCE, kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym z odciśniętą okrągłą pieczęcią "15 KREUTZER L" z suchym tłoczeniem, datowany 20 marca, wysłany z miejscowości Podhorce do Lwowa, w całości opłacony przez nadawcę i zgodnie z ordynacją przekreślony dwukrotnie na ukos, czerwono-brunatny stempel nadawczy w owalnej ramce; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

600 PLN
20518

1827 kompletny składany z Lublina do Chełma, stempel nadawczy Lublina typ IB.

60 PLN
20519

1828(?) WARSZAWA, list wysłany 17.I z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 3 JANRII, adnotacje pocztowe: "30" niebieskim atramentem i "38" czerwonym, na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; adresatem jest Józef Nikorowicz, który w grudniu 1827 został w dramatycznych okolicznościach wybrany prezesem Senatu Wolnego Miasta Krakowa czyli osobą posiadającą faktycznie największą władzę w Rzeczpospolitej Krakowskiej, w wyniku zdecydowanej ingerencji mocarstw zaborczych musiał ustąpić ze stanowiska; zgrabna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

320 PLN
20520

1829 KWIDZYŃ, kompletny list z pełną treścią, wysłany 3/4 z Kwidzyna do miejscowości Sichtfelde koło Christburga (Dzierzgoń); okrągły stempel nadawczy MARIENWERDER, papier z dekoracyjnymi znakami wodnymi, różnymi na każdej ze stron, przedstawiającymi orła pruskiego na jednej, a podpis "HCHST MW" na drugiej; walor w doskonałym stanie zachowania.

54 PLN
20521

1831 CHOLERA - KENTY - LWÓW, dezynfekowana przesyłka z czasów zarazy szalejącej w tym czasie w Europie, kompletny z pełną treścią list datowany 28.VI (28 Juny 1831) we Lwowie wysłany do Steyr pocztowym Traktem Głównym (Lwów-Przemyśl-Tarnów-Podgórze-Biała-Wiedeń) pocztowym, w stacji granicznej Kenty w celu przeprowadzenia dezynfekcji został podziurawiony specjalnym urządzeniem, a po jej dokonaniu na odwrocie przystawiono okrągłą pieczęć "K:K: m.s. Sanitäts Cordon Co'on" (Kaiserlich königlich mährisch-schlesische Sanitäts Cordons Commission) o śr.28 mm; wg. pracy pp J.Adamczyka i J.Bartkego Katalog stempli przedznaczkowych Galicji i austriackiej poczty w Wolnym Mieście Krakowie: "W latach 1830-39 niektóre przesyłki podlegały dezynfekcji. Podejrzewano, że przesyłki listowe mogą przyczyniać się do rozpowszechniania się epidemii chorób zakaźnych nawiedzających Europę. [...] W Austrii zorganizowano "kordon sanitarny", poddany dozorowi armii. W granicznych stacjach sanitarnych, [...] dezynfekowano przesyłki przez ich okadzanie dymem z palącej się siarki, saletry i otrąb pszennych. Aby dym przeniknął do wnętrza listu, dziurawiono go lub nacinano w wielu miejscach, albo całkowicie otwierano. Przeprowadzenie dezynfekcji zaznaczano stosowną pieczątką [...]."; przesyłki z okresu epidemii cholery są dzisiaj dosyć rzadko spotykane, ponieważ większość z nich niszczono zaraz po przeczytaniu; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

6 000 PLN
20522

1831 LWÓW, kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze Lwowa do Tarnowa, czarny dwuwierszowy łukowy stempel nadawczy LEMBERG 22 Maÿ 831, dopisek "Exoffo" do oznaczania korespondencji urzędowej, a obok "franco"; na odwrocie efektowna sucho tłoczona zalepka listowa, przerwana, ale w dobrym stanie zachowania, doskonale widoczne detale rysunku godła i inskrypcja wokół niego.

120 PLN
20523

1832 WARSZAWA, kompletny list z pełną treścią na papierze "firmowym" z wydrukowanym nagłówkiem "Konsystorz Jeneralny Archidyecezyi Warszawskiey" wysłany 23/1 z Warszawy do Grodziska, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC (śr.22mm W i A wąskie); papier z dekoracyjnymi znakami wodnymi, różnymi na każdej ze stron, przedstawiającymi jelenia i podpis "SIEDLOW ATT" na jednej, a drzewo na drugiej; stempelek "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający przesyłki urzędowe od opłaty pocztowej z podpisem urzędnika odpowiedzialnego za prowadzenie korespondencji; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
20524

1832 LWÓW, kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany ze Lwowa do Przemyśla, czarny dwuwierszowy łukowy stempel nadawczy LEMBERG 22 Aug 832, na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; papier ze znakiem wodnym - ROTHELOS.; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
20525

1833 WADOWICE (ANDRYCHÓW), kompletny list z pełną treścią z Andrychowa, wysłany 7.XII z Wadowic do Troppau (Opava), ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel nadawczy WADOWICE, na odwrocie słabiej odbity stempel odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowane: Kopecki i AK; z kolekcji S.Rosińskiego.

320 PLN
20526

1833 PODGÓRZE, kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym z odciśniętą okrągłą pieczęcią "15 KREUTZER L" z suchym tłoczeniem, datowany 6 marca, wysłany z Podgórza do Wiednia, w połowie opłacony przez nadawcę i zgodnie z ordynacją przekreślony jednokrotnie na ukos, czarny stempel nadawczy PODGORZE w owalnej ramce z pełną datą 23/3 1833; na odwrocie czerwony stempelek FRANCO 3 APR i sucho tłoczona zalepka listowa; ładna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
20527

1834 WARSZAWA, kompletny list z pełną treścią na papierze "firmowym" Redakcji Dziennika Powszechnego wysłany 25 8 z Warszawy do Mławy, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC (śr.20); papier z dekoracyjnym znakiem wodnym wyobrażającym jelenia z podpisem SOPEL WT; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "REDAKCYA DZIENNIKA POWSZECHNEGO KRAJOWEGO"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
20528

1834 WADOWICE, kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Wadowic do Krakowa, czarny dwuwierszowy łukowy z kreską ułamkową stempel nadawczy WADOWICE / 9 DEZ: 834, na odwrocie owalny stempel odbiorczy austriackiego urzędu pocztowego w Wolnym Mieście Krakowie - KRAKAU 11 12 1834; papier ze znakiem wodnym - N2; oba stemple bardzo ładnie odciśnięte; całość w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
20529

1834 kompletny składany list z Krotoschin (Krotoszyna).

50 PLN
20530

1834, 1838, 1856 trzy dowody nadania na stronie z medalowego eksponatu wystawowego.

400 PLN
20531

1835 WIEDEŃ, "Francotutto" - półtorałutowy kompletny list z pełną treścią wysłany 26.VI z Wiednia do Tarnowa, stempelek "Francotutto" do oznaczania sądowych przesyłek urzędowych w pełni opłaconych przez nadawcę, dopiski czerwoną kredką "6" i "1 1/2L", na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
20532

1837 TARNÓW, kompletny list z pełną treścią przesłany (datowany) 8/2 do Hrabiny Krasickiej przez ojca, prawdopodobnie źle zaadresowany - poprawnie wskazano kierunek (par Przemyśl), ale błędnie podaną nazwę miejscowości "a Tarnów", skreślono i dopisano "Dubiecko", czerwony stempel nadawczy TARNOW w zaokrąglonej ramce, na froncie dopisana duża cyfra "6", na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; w treści ciekawie opisano pojedynek, który w tym czasie miał miejsce w okolicy; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
20533

1837 TARNÓW, kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Tarnowa do Nowego Sącza (Sandec), czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy TARNOW 23 DEC:, papier ze znakiem wodnym; dobry stan zachowania.

100 PLN
20534

1838 SŁUŻEW, koszulka listu wysłanego 23.VIII ze Służewa do Włocławka, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy (29x4,5 mm) SŁUŻEW 23 JUNII; dopisek "IRząd" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, poniżej podpis urzędnika prowadzącego korespondencję, na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

80 PLN
20535

1838 KALISZ, około, list miejscowy przesłany w Kaliszu ze stempelkiem zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie słabo czytelna pieczęć nadawcy; miejscowe przesyłki z okresu przedznaczkowego są rzadko spotykane; dobry stan zachowania.

100 PLN
20536

1838 WIELICZKA, list (koperta) rekomendowany wysłany z żydowskiej dzielnicy Wieliczki - Klasno do Lwowa, bardzo ładnie odciśnięty ozdobny stempel nadawczy z napisem K.K.P.S. Wieliczka i trąbką pocztową w owalu, na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy i dwuwierszowy "pisany" stempel odbiorczy Lwów 6.AUG:1838; efektowny, zgrabny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 800 PLN
20537

1839 NOWY SĄCZ, kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Nowego Sącza do Krosna, czarny dwuwierszowy z datą stempel nadawczy SANDEC 1 MAY, adnotacja "Franco tutto" do oznaczania sądowych przesyłek urzędowych w pełni opłaconych przez nadawcę, na odwrocie stempel urzędu przejściowego DUKLA w owalnej ramce z dopisaną w postaci ułamka datą "4/5" i częściowo zachowana pieczęć lakowa nadawcy; dobry stan zachowania.

350 PLN
20538

1840 WROCŁAW, około, list z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau) wysłany 23.APR; dwuwierszowy stempel nadawczy BRESLAU; na odwrocie sucha pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN