Auction 108. WW1 military postage

10743

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek drugiego wydania, gwarancja Rachmanow, Walocha.

Fi.15B
750 PLN
10744

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, koperta wydania przedrukowego 35/10 kop, rozmiar: 145x81 mm, czysta (Fi.700.-), dobry stan zachowania (przebarwienia); gwarancja Schmutz.

Fi.Ck3I
500 PLN
10745

Fi.Ck3II
1 700 PLN
10746

1918 poczta I Korpusu polskiego gen. Dowbora - Muśnickiego, koperta wydania przedrukowego nadana 3.05.18 do Kurska, gwarancja Schmutz.

Fi.Ck3II
3 500 PLN
10747

Fi.Cp2
180 PLN
10748

Fi.Cp4
150 PLN
10749

Fi.Cp4
100 PLN
10750

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, ostemplowana 3.5 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja (Fi.200.-); trochę słabszy stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejenia na kartę albumową, lewy górny róg nadgięty).

Fi.Cp4
120 PLN
10751

1918 poczta I Korpusu polskiego gen. Dowbora - Muśnickiego, całostka wydania przedrukowego nadana 5.06.18 do Bychowa koło Mochylewa, ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.Cp4
3 500 PLN
10752

1918 list polecony wysłany 10.7 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 453 do Generalnego Intendenta Wojsk Lądowych; zwraca uwagę specjalna nalepka polecenia; listowa pieczęć formacyjna, na odwrocie datownik odbiorczy poczty polowej 722.

60 PLN
10753

1918 list wartościowy, wysłany 15.I za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.254 do Berlina, datownik odbiorczy na odwrocie; stempel formacyjny; pieczęcie lakowe zdjęte.

60 PLN
10754

1918 list polecony ze szpitala wojskowego, wysłany 13.6 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.461 do Spandau, zwraca uwagę specjalna nalepka polecenia; pieczęć formacyjna, na odwrocie datownik odbiorczy.

50 PLN
10755

1918 widokówka wysłana 7.6 z Modlina do Reisenburga jako przesyłka poczty polowej, cenzura.

30 PLN
10756

1918 "K.u.K Polnische-Etappen-Komp. Nr.1" polska kompania etapowa na Froncie Włoskim; po kryzysie przysięgowym z części Legionów - głównie żołnierzy II Brygady utworzono Polski Korpus Posiłkowy, którego część jednostek w bitwie pod Rarańczą 15/16.II.1918 przebiła się przez front austriacko-rosyjski i dołączyła do II Korpusu Polskiego w Rosji; Austriacy formację rozwiązali, a większość żołnierzy uwięzili w obozach na Węgrzech, pozostałych skierowano do jednostek na froncie włoskim - z tych, którzy dostali się do niewoli włoskiej tworzono Armię Polską we Włoszech; oferowane przesyłki pochodzą od żołnierza 1 Polskiej Kompanii Etapowej w ramach armii austro-węgierskiej:
widokówka (Udine) wysłana 8.VII do Mielca za pośrednictwem urzędu etapowego CODROIPO, datownik z wyróżnikiem "b"; wyraźnie, chociaż lekko, odciśnięta pieczęć formacyjna "K.u.K Polnische-Etappen-Komp. Nr.1"; dodatkowo stempelek cenzury "Zensuriert" z parafką cenzora;
formularz węgierskiej poczty polowej datowany 9.VIII, wysłany do Mielca za pośrednictwem poczty polowej 406 przydzielonej od sierpnia 1918 do obsługi polskiej jednostki; pieczęć formacyjna "K.u.K Polnische-Etappen-Komp. Nr.1"; dodatkowo stempelek cenzury "Zensuriert" z parafką cenzora; bardzo rzadkie walory z praktycznie nieznanego polskiego epizodu I wojny światowej; doskonały stan zachowania, na karcie albumowej.

3 200 PLN
10757

30 PLN
10758

1918 dekoracyjna widokówka propagująca 8 pożyczkę wojenną z hasłem "DAJCIE NAM PIENIĄDZE NA AMUNICYĘ!", na odwrocie tekst "SUBSKRYBUJCIE 8 POŻYCZKĘ WOJENNĄ", identyczne karty wydawane były z tekstem we wszystkich urzędowych językach monarchii - oferowana z tekstem polskim jest bardzo rzadka; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
10759

1918 Torpedowiec austro-węgierski 37, widokówka pisana przez marynarza - Polaka służącego na tej jednostce, wysłana 30.III do miejscowości Jedlicze, datownik nadawczy K.u.k.MARINEFELDPOSTAMT POLA, pieczęć formacyjna "S.M. Boot "37"", załogę okrętu stanowiło 16 osób: 2 oficerów i 14 marynarzy; nadawca Karol Bochnia, po powrocie do ojczyzny, wstąpił do formującego się Pułku Morskiego, w stopniu sierżanta walczył w wojnie z bolszewikami, m.in. w ciężkich i bohaterskich bojach w lipcu 1920 roku pod Nową Wsią i Suskiem, gdzie został ranny; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
10760

200 PLN
10761

1918 list nadany z poczty polowej nr 15 z 21 pułku piechoty grupy gen. B. Babiańskiego do Łodzi, stempel poczty polowej i stempel nadawczy dowództwa batalionu, ręczna adnotacja o cenzurze, na odwrocie stempel odbiorczy z Łodzi z datą 4.05.18.

500 PLN
10762

1918-22 książka autorstwa Janusza Manterysa "Poczty polowe 1918 - 1922", 212 stron, katalog i wycena wszystkich znanych stempli, ilustracje, wspaniałe opracowanie i wydanie.

200 PLN
10763

1919 pierwsze wydanie stanisławowskie, gwarancja Karlkörner.

Fi.13
150 PLN
10764

1919 pierwsze wydanie stanisławowskie, gwarancja Ceremuga.

Fi.14
150 PLN
10765

Fi.15
150 PLN
10766

Fi.19
150 PLN
10767

Fi.20
150 PLN
10768

1919 pierwsze wydanie stanisławowskie, gwarancja Mikulski.

Fi.26
1 000 PLN
10769

1919 Misja Francuska w Polsce - widokówka wysłana 12.5 za pośrednictwem francuskiej poczty polowej z jej placówki ulokowanej na dworcu kolejowym w Łodzi, do niewielkiej miejscowości Beynac-Cazenac, datownik nadawczy "TRESOR ET POSTES" bez numeru, okrągła pieczęć formacyjna "MISSION FRANCAISE DE POLOGNE GARE REGULATRICE DE LODZ", datownik odbiorczy 15.5; efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania (Fi. od 1.000.-).

600 PLN
10770

1919 Powstanie Wielkopolskie, list wysłany 17.12 z Gniezna do Gdańska, wyraźna odbitka późno użytego stempelka cenzury powstańczej "Cenzura wojskowa Inowrocław"; dobry stan zachowania (koperta ofrankowana uszkodzonym znaczkiem, zmniejszona od góry, brak tylnej klapy).

200 PLN
10771

1919 Powstanie Wielkopolskie, widokówka wysłana 13.12 z Wolsztyna do Berlina, stempelek cenzury powstańczej "Kontrola poczt w Wolsztynie".

200 PLN
10772

1919 wojna polsko-sowiecka, karta pocztowa użyta jako formularz, datowana 24.IX wysłana z Warszawy do Ostrowa Łomżyńskiego, ładnie odciśnięta pieczęć formacyjna "SZKOŁA PODCHORĄŻYCH W.P. w WARSZAWIE", datownik odbiorczy z 27.IX na froncie; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

160 PLN
10773

1919 wojna polsko-sowiecka, ofensywa letnia na Mińsk Litewski - widokówka napisana 20.VII "w polu" przez żołnierza 4 pułku piechoty legionów w trakcie zaciętych walk toczonych od początku lipca przez 2 Dywizję Piechoty Legionów, wysłana 24.VII do Nowego Sącza za pośrednictwem poczty polowej 26, bardzo ładnie odciśnięty datownik w rzadziej stosowanym kolorze czerwonym, dwie pieczęci formacyjne: "I. Brygada piech.Leg." i "DOWÓDZTWO 2 DYWIZJI LEGIONÓW"; fragment treści: "... pozdrawiam z pola przypadkowo nie strzelają więc piszę."; w czasie gdy pisana była ta kartka, 4 pułk toczył ciężkie walki na północ od Mińska w rejonie miejscowości Krzywicze i Wilejka; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

800 PLN
10774

1919 Poczty obce w Małopolsce Wschodniej, wydanie fantazyjne - polskie znaczki okupacyjne dla Zachodniej Ukrainy, znaczki Ukrainy z maszynowym nadrukiem: "Orzeł + nowa wartość (w groszach)" w kolorach czarnym, fioletowym i czerwonym; kompletna seria na wycinkach unieważniona 6.9.19 kasownikiem "BEKAHALOSK POL. KORP."; bardzo dobry stan zachowania.

250 PLN
10775

450 PLN
10776

120 PLN
10777

160 PLN
10778

1 300 PLN
10779

250 PLN
10780

1919 list wysłany 28.3.19 z 7. pułku artylerii polowej z Cytadeli "pod Warszawą" do Warki, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO 7 PUŁKU / Artylerji Polowej W. P.", na rewersie pieczęć z orłem "Dowództwo 7 pułku Artylerji Polowej W. P.*", ciekawa całość z okresu formowania wojska polskiego.

100 PLN
10781

110 PLN
10782

110 PLN