Auction 108. Post offices abroad 1919-1939

13401

1932 Port Gdańsk, polski znaczek opłaty za 20 gr (60. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego) bez przedruku użyty w Gdańsku, skasowany 27 VII datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY GDAŃSK 2", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.2.2 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); koperta firmowa "Bank Kwilecki, Potocki i Ska Spółka Akcyjna Oddział w Gdańsku"; doskonały stan z; znaczek z niewielkim ubytkiem na papieru na froncie.

Fi.226
Mi.245
120 PLN
13402

1932 Port Gdańsk, AMBULANS NR.15 relacji GDYNIA-WARSZAWA, polskie ambulanse przejeżdżające przez obszar Wolnego Miasta Gdańska podlegały polskiemu urzędowi kolejowemu Gdańsk 2 znajdującemu się na dworcu głównym w Gdańsku, oprócz nich kursowały też ambulanse podległe urzędom pocztowym w Polsce, wymiana przewożonej przez nie poczty "z" i "do" Polski odbywała się również za pośrednictwem tego urzędu; karta pocztowa z miejscowości Cisowa przesłana 6.XI ambulansem do Grudziądza, czytelnie odciśnięty datownik z wyróżnikiem "c"; w książce K.Morawskiego "Stemple i pieczęcie Polskich urzędów pocztowych w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" brak reprodukcji tego datownika, a autor posiadał jedynie fragmenty datownika na luźnych znaczkach; w niemieckim katalogu Wolffa również nieopisany!!! podobny datownik ambulansu Gdynia-Poznań tamże wysoko wyceniony (250.- pkt.); dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta - archiwizowana); gwarancja Krawczyk.

Fi.Cp51
400 PLN
13403

1932 Port Gdańsk, polski znaczek dopłaty użyty w Gdańsku unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T. No 1" z wyróżnikiem "k".

Fi.D71II
100 PLN
13404

1933 Port Gdańsk - SAMOLOTEM, frankatura mieszana - nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem i znaczków polskich bez przedruku (wydania lotniczego), ładnie frankowany druk wysłany drogą lotniczą 28.IV z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Krakowa; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT-TEL GDAŃSK 1" z wyróżnikiem "c"; nalepka PAR AVION LOTNICZA i ramkowy stempelek "Samolotem"; datownik przejściowy Warszawa 19 PORT LOTNICZY, na odwrocie stempel odbiorczy; co ciekawe przesyłkę nadano w Gdańsku pomiędzy 8 a 9 rano, do Warszawy dotarła ona o godz 13, a do Krakowa o 20 - imponujące tempo nieosiągalne do dziś; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1, 2, 3, 216, 218
1 500 PLN
13405

1933 Port Gdańsk, firmowy list polecony z Gdańska do Stanisławowa nadany w polskim urzędzie pocztowym, mieszana frankatura znaczka polskiego i z nadrukiem dla Portu Gdańsk, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.19, 259
600 PLN
13406

1933 Port Gdańsk, wydanie obiegowe Henryk Sienkiewicz z przedrukiem - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 7.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY"; dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.21
Mi.24
120 PLN
13407

Fi.22
Mi.25
900 PLN
13408

Fi.22
Mi.25
400 PLN
13409

Fi.22
Mi.25
400 PLN
13410

1933 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, dwie odmiany znaczka podstawowego szaroczarna i czarna z nadrukiem pionowym PORT GDAŃSK (Fi.1000.-), gwarancja Krawczyk,.

Fi.22
Mi.25
850 PLN
13411

Fi.22
1 200 PLN
13412

1934 Port Gdańsk - Godło państwa (II) tzw."doniczki", seria czysta w narożnych parkach (Fi.540.-) z wartościami rozrachunkowymi na bocznym marginesie, poza lekkim przebarwieniem w ładnym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.23-25
Mi.26-28
400 PLN
13413

1934 Port Gdańsk, całostka z nadrukiem formy II, lekkie złamanie górnego lewego rogu, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp1II
2 000 PLN
13414

1935 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "doniczki" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 25.VII z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY"; doskonały stan zachowania; gwarancja.

Mi.28
120 PLN
13415

1935 Port Gdańsk, nalepka wydana przez Macierz Szkolną w Gdańsku - organizację utrzymującą polskie szkoły powszechne, gimnazjum, Szkołę Handlową i szkoły dokształcające na terenie WMG; nalepki sprzedawano na Poczcie Polskiej i dolepiano do listów, opisane w Michlu str.922, marginesowy czworoblok w pięknym stanie.

600 PLN
13416

150 PLN
13417

1936 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 5 gr - frankatura pojedyncza, widokówka, treść do 5 wyrazów, wysłana 30.XII z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do YMCA w Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "a", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.3a1 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); doskonały stan zachowania; gwarancja.

Fi.26
Mi.29
400 PLN
13418

Fi.26-28
Mi.29-31I
60 PLN
13419

1936 Port Gdańsk, "WITAJ GWIAZDKO ZŁOTA" marginesowy czworoblok znaczków za 5 gr z serii "widokowej" z przedrukiem, ostemplowanych 6 I 37 na karcie w Polskim Urzędzie Gdańsk 1, stempel dodatkowo odciśnięty obok znaczków; bardzo dobry stan zachowania (Myślicki 36 043 - stopień rzadkości C); gwarancja Krawczyk.

Fi.KO3
150 PLN
13420

500 PLN
13421

100 PLN
13422

1937 Port Gdańsk, IX KRAJOWE ZAWODY BALONÓW WOLNYCH o Puchar Przechodni im. A.Wańkowicza w Toruniu, list przesłany balonem "Mościce I"; dyskwalifikacja ze względu na lądowanie na terenie Wolnego Miasta Gdańska, datownik odbiorczy "POLSKI URZĄD POCZTOWY No2"; lotem tym przewieziono zaledwie 94 sztuki poczty; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja i fotoatest Kłosiński.

Fi.22i
1 000 PLN
13423

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 25 gr - frankatura pojedyncza, list wysłany 1.V z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Lwowa; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY No2" według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.1.3 o stopniu rzadkości S - spotykane (21-50 znanych odbitek); słabszy stan zachowania (przebarwienia papieru); gwarancja Krawczyk.

Fi.28
Mi.31I
200 PLN
13424

Fi.29-31
Mi.31II-33
50 PLN
13425

Fi.29-31
1 000 PLN
13426

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, znaczek z usterką nadruku "belka litery T w PORT zniekształcona z prawej strony" - patrz artykuł M.Kalinowskiego Filatelistyka nr 6/2000; widokówka wysłana 19.IV.39 z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Poznania; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "a"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.30
Mi.32
250 PLN
13427

1937 Port Gdańsk, frankatura mieszana - znaczek wydania przedrukowego i znaczek polski bez przedruku, list wysłany 23.XI z Polskiego Urzędu Gdańsk 2; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY *GDAŃSK 2*" z wyróżnikiem "b"; co ciekawe jak widać na skanie po prawej belka jest cała bądź tylko nieznacznie uszkodzona, a w tym okresie - po 26.IX., datownik winien już mieć mocno uszkodzoną poziomą belkę - odmiana 106b, według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" taki stempel nr.2.1.4b.3 ma stopień rzadkości RR - bardzo rzadki (1-10 znanych odbitek); stempelek polecenia z automatycznym numeratorem, okienkowa koperta firmowa "Drukarnia Gdańska S.A.", dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.30, 295
Mi.33, 316
800 PLN
13428

1937 Port Gdańsk, polskie znaczki opłaty bez przedruku użyte w Gdańsku, list zleceniowy, wysłany 12.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Gdyni; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "k", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.1.1.15k.1 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); stempelek polecenia z automatycznym numeratorem, z wyróżnikiem "1e"; na odwrocie kasownik odbiorczy; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.288I
Mi.309I
500 PLN
13429

Fi.Cp3c
450 PLN
13430

500 PLN
13431

1938 kartka z Warszawy do Niemiec opłacona znaczkiem przeznaczonym dla polskiej placówki pocztowej w Gdańsku.

Fi.29
250 PLN
13432

Fi.29
240 PLN
13433

1938 Port Gdańsk, 20. rocznica odzyskania niepodległości, seria.

Fi.32-5
25 PLN
13434

Fi.32-35
Mi.34-37
60 PLN
13435

Fi.Cp4
150 PLN
13436

1938 Port Gdańsk, całostka z okazji 20. rocznicy odzyskania niepodległości, piękny stan.

Fi.Cp4
120 PLN
13437

1939 list z rzadkim kasownikiem okolicznościowym Ogólnopolskiego Zjazdu Śpiewaczy w Gdańsku 4-6.VI.39.

Fi.29, 30
180 PLN
13438

1939 Port Gdańsk, koperta z rzadkim kasownikiem okolicznościowym Ogólnopolskiego Zjazdu Śpiewaczy w Gdańsku 4-6.VI.39.

Fi.31
400 PLN
13439

600 PLN
13441

2018 Port Gdańsk, monografia autorstwa Hansa Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920 -1939 Stemple ręczne, druki i nalepki", nowa, twarda obwoluta, 780 stron, bogato ilustrowana i poszukiwana, bardzo niski nakład.

280 PLN