Auction 107. Foreign Postage on Polish territory

118

1867 KORESPONDENCJA PRZYCHODZĄCA DO POLSKI, VI wydanie Austrii - 10 kr "grober druck" - frankatura wielokrotna, dwa znaczki na liście wysłanym 22 OCT z Wiednia do Warszawy adresowanym do Hipolita Wawelberga, znaczki co rzadkie unieważnione kasownikiem w kolorze niebieskim; czarny stempelek "Franco" i dodatkowo owalny stempelek nadawcy; na odwrocie czerwony okrągły rosyjsko-polski kasownik odbiorczy typu IXA z 24.X; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

Mi.38I
320 PLN
119

1867 list ze Lwowa do Gdańska, na odwrocie stemple odbiorcze.

50 PLN
120

1868 KROTOSCHIN, znaczki Północnoniemieckiego Związku Pocztowego za 1 grosz (parka pozioma) i 2 grosze, skasowane na wycinku prostokątnym datownikiem w Krotoszynie, bardzo dobry stan zachowania.

Mi.4, 5
50 PLN
121

1869 list z Grünberg in Schlesien (Zielona Góra) do Niemiec.

Mi.4
80 PLN
122

1870 obwoluta listu z Łaska do Łodzi.

40 PLN
123

1870 list z Krakowa do Wiednia, na odwrocie stempel odbiorczy.

50 PLN
124

1871 wydanie Północnoniemieckiego Związku Pocztowego - list urzędowy ofrankowany znaczkiem za ½ grosza, wysłany 30 12 z miejscowości Kędzierzyn-Koźle do Kobylic (Kobelwitz), jednoobrączkowy datownik nadawczy COSEL, przesyłki nie doręczono i 2/1 została zwrócona do nadawcy; na odwrocie stempelki nadejścia; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.D3
100 PLN
125

1872 OSTROWO, znaczek I wydania Niemiec za 1 grosz, skasowany na wycinku dwuobrączkowym datownikiem w Ostrowie Wielkopolskim, bardzo dobry stan zachowania.

Mi.4
50 PLN
126

1872 znaczek Niemiec za ½ Gr - frankatura pojedyncza, list wysłany 19.6 z miejscowości Sępólno Krajeńskie do Lutowa (Gr.Lutau), prawdopodobnie urzędnik pocztowy wycinał znaczek z oddzielonego wcześniej z arkusza pionowego paska znaczków, a ponieważ zrobił to niezbyt dokładnie stąd na górze "nadmiar" ząbków, a na dole ich "niedobór"; znaczek skasowany dwuwierszowym w ramce stemplem ZEMPELBURG, na odwrocie pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia; przesyłkę zwrócono do nadawcy; walor w dobrym stanie zachowania.

Mi.14
120 PLN
127

1872 FORDON, znaczek Niemiec za 1 grosz, skasowany na wycinku prostokątnym datownikiem w Fordonie, bardzo dobry stan zachowania.

Mi.19
40 PLN
128

1872 list z treścią wysłany z Kęt koło Oświęcimia 28 lipca 1872 roku na poste restante do Karlsbadu, gdzie dotarł po dwóch dniach. Nie został odebrany, więc poczta go zwróciła do Kęt, gdzie dotarł 30 lipca, zatem po czterech dniach od nadania. Ładnie udokumentowany obieg ze stemplami tranzytowymi i odbiorczymi. Znaczek skasowany stemplem dwuwierszowym z okresu przedznaczkowego. Treść listu pisana po hebrajsku.

800 PLN
129

1874 JAROCIN, znaczek Niemiec za 1 grosz, skasowany okrągłym datownikiem w Jarocinie, dobry stan zachowania (krótszy narożnik).

Mi.19
40 PLN
130

1874 obwoluta listu z Beuthen (Bytomia) do Kamin (Piekary Śląskie).

50 PLN
131

1874 obwoluta listu z Beuthen (Bytomia) do Kamitz (Kamienica).

40 PLN
132

1875 obszar I Rzeczypospolitej, rosyjska koperta za 10 kop, o wymiarach 145x81mm, wysłana z miejscowości Krasiłów w Guberni Wołyńskiej do Petersburga, znak opłaty skasowany 2.III stemplem nadawczym ST.KRASIŁÓW.WOŁ.G.(СТ.КРАСИЛОВѢ.ВОЛ.Г.) z ozdobnikiem, na odwrocie dodatkowa odbitka stempla nadawczego i kasownik odbiorczy Petersburg 7.III; idealnie zachowana nieuszkodzona pieczęć lakowa nadawcy; Krsiłów w II rozbiorze zagarnięty przez Rosję, nie powrócił już w granice Rzeczypospolitej; całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.U16C
60 PLN
133

1876 obwoluta listu z Neustadt (Prudnik) do Głogówka.

Mi.33
100 PLN
134

120 PLN
135

80 PLN
136

1878 Królestwo Polskie, karta pocztowa za 4 kop wysłana 13.X z Łodzi do Warszawy, znak opłaty unieważniony stemplem z ozdobnikiem, datownik odbiorczy WARSZAWA 5 EKSPEDYCJA (ВАРШАВА 5.ЭКСПEД.) z tego samego dnia; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.P4
150 PLN
137

1878 kompletny składany list z Krakowa do Rybnej.

30 PLN
138

1879 obwoluta listu z Przegini do Krakowa.

40 PLN
139

1880 kompletny składany list z Konsystorza w Krakowie do Rybnej.

40 PLN
140

1881 Komarno, austriacki znaczek wydania z 1867 roku unieważniony kasownikiem w Komarnie.

Mi.37
20 PLN
141

1881 obwoluta listu z Neustadt (Prudnik) do GBiałej.

Mi.42
120 PLN
142

1881 list z Starostwa w Krakowie do Rybnej.

25 PLN
143

1883 STEMPELEK ŁÓDZKIEJ CENZURY POLICYJNEJ nr.5, niemiecka karta pocztowa za 10 f wysłana 23/3 z Wrocławia do Łodzi, znak opłaty skasowany jednoobrączkowym datownikiem "BRESLAU 2" z wyróżnikiem "d", przewieziona ambulansem rosyjskim nr.28 relacji Warszawa-Aleksandrów - datownik POCZTOWY WAGON No.28 (ПОЧТОВЫЙ ВАГОН No.28) z wyróżnikiem "5"; przesyłka opatrzona stempelkiem z cyfrą "5", według artykułu A.L.Woźniaka "Dodatkowe stemple numerowe i imienne na przesyłkach łódzkich w latach 1899-1911" - HBBF 1/4 1990, były to oznaczenia lokalnej łódzkiej cenzury policyjnej, co ciekawe oferowana całość znacznie wcześniejsza od opisywanych, znacznie rozszerza okres ich stosowania; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

Mi.P8
500 PLN
144

1883 kartka korespondencyjna zwolniona z opłaty (korespondencja wojskowa) wysłana ze Lwowa do Wiednia, dwujęzyczny kasownik "Lwów Filja I". Stempel formacyjny Intendentura 30 dywizji piechoty.

80 PLN
145

1887 obwoluta listu z Breslau (Wrocław) do Mysłowic.

60 PLN
146

1888 obszar I Rzeczypospolitej Mitawa - GODZINNIK RYSKI "Р.Г.П.К. 6Ч.30.М.У.", rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 5 kop, rozmiar: 113x73 mm; dofrankowana i wysłana 24/XI z Mitawy do Rygi, znaki opłaty unieważnione kasownikiem (МИТАВА 3 ПОЧТ.ТЕЛГР.КОНТ.), ten sam stempel odciśnięty dodatkowo obok; na froncie doskonale odciśnięty bardzo rzadko spotykany godzinnik urzędu odbiorczego w Rydze "Р.Г.П.К. 6Ч.30.М.У." (Ryski Główny Urząd Pocztowy/ godzina 6.30 rano) i fioletowy stempelek Ryga (Рига); na odwrocie kasownik odbiorczy z 25.XI; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.U29B; 30
600 PLN
147

1889 karta pocztowa z napisami w języku niemieckim i polskim, wysłana 15 3 z Zakopanego do Wiednia, kasownik odbiorczy, na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem K.K.FACHSCHULE FÜR HOLZ-INDUSTRIE IN ZAKOPANE; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.Cp.6
Mi.P46
80 PLN
148

1890 Borszczów, austriacki znaczek wydania z 1890 roku unieważniony kasownikiem w Borszczowie.

Mi.52
20 PLN
149

1890 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, karta pocztowa za 3 kop; bardzo dobry stan zachowania (na odwrocie minimalny ubytek powierzchni papieru po podlepce).

Mi.P13
30 PLN
150

1890 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, podwójna karta pocztowa za 3+3 kop; bardzo dobry stan zachowania (na odwrocie minimalny ubytek powierzchni papieru po podlepce).

Mi.P15
80 PLN
151

1890 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 7 kop, rozmiar: 145x80 mm; wysłana 27.VII z Białegostoku do Rygi, znak opłaty unieważniony kasownikiem (БѢЛОСТОКЪ 2 ПОЧТ.ТЕЛ.КОНТ.), ten sam stempel odciśnięty dodatkowo obok; na odwrocie kasownik odbiorczy z 28.VII; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.U30C
60 PLN
152

80 PLN
153

1890 kartka z Polnisch Krawarn (Krowiarka) do Szwajcarii.

50 PLN
154

1891 Rudnik, list do Lwowa opłacony znaczkiem wydania z 1890 roku unieważnionym kasownikiem z Rudnika.

Mi.53
80 PLN
155

1891 Przeworski, austriacki znaczek wydania z 1890 roku unieważniony kasownikiem w Przeworsku.

Mi.56
20 PLN
156

1891 Gorlice, austriacki znaczek wydania z 1891 roku unieważniony kasownikiem w Gorlicach.

Mi.63
20 PLN
157

Mi.S4B
100 PLN