Auction 107. WW1 military postage

796

1920 kartka nadana 6.2.20 z poczty polowej w Zambrowie do Tarnowa, stempel formacyjny "4.ta Baterya 1go p.art. pol. / Legionów Polskich." z orłem.

180 PLN
797

1920 okres przygotowań do Operacji Kijowskiej, telegram do dowództwa 6. Armii nadany 16.4.20 dotyczący uzupełnienia dla 42. pułku piechoty z 18. Dywizji Piechoty, pociągiem ze Stanisławowa do Husiatyna, stempel ewidencyjny "DOWÓDZTWO 6-tej ARMII / Oddział I Organizacyjny / Wpłynęło...".

630 PLN
798

700 PLN
799

1920 ekspresowy list polecony z Brzeżan do Intendentury 6.Armii przekierowany do Równego, na rewersie bardzo rzadki datownik "POCZTA POLOWA Nº 20" z wyróżnikiem b.

300 PLN
800

1920 front koperty poleconego listu pieniężnego o wartości 500 marek, wysłanego 28.3.20 z Komisji Kasowej 2. Dywizji Legionów z rejonu Druja (na wschód od Dyneburga) do Komisji Gospodarczej Naczelnego Dowództwa, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 26" z wyróżnikiem a, stempel eRki Poczty polowej Nº26, dwie pieczęcie Komisji Kasowej Urzędu Gospodarczego 2. Dywizji Legionów.

240 PLN
801

1920 kartka z Kozienic nadana 7.6.20 do Krasnegostawu, stempel formacyjny "ODDZIAŁ SZTABOWY / Baonu - zapasowego 3 pp".

60 PLN
802

1920 pocztówka z obozu w Biedrusku wysłana 26.6.20 z obozu szkoleniowego Szkoły Podoficerów Piechoty z Bobrujska do Łukowa, datowniki cywilne BIEDRUSKO i ŁUKÓW, pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo Obozu Szkół …. (-) Stempel pocztowy", widokówka z placem ćwiczeń obozu w Biedrusku.

80 PLN
803

1920 list służbowy z Intendentury Sztabu Generalnego wysłany 2.6.20 z Warszawy do Intendentury 4. Armii, datownik "POCZTA POLOWA Nº53", pieczęć formacyjna w ramce "NACZELNE DOWÓDZTWO W. P./ SZTAB GENERALNY / SZEFOSTWO INTENDENTURY POL. POCZTA POL. 53." oraz pieczęć odbiorcza "Registratura / Dowództwa 4-ej Armji...".

120 PLN
804

1920 czysty formularz polskiej poczty polowej z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

50 PLN
805

1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony wysłany 16.I z poczty etapowej 204 na pocztę polową 53, formularz o sygnaturze "M.P.i T. 11.XI.19. 5 000 000"; niecodzienny walor.

150 PLN
806

1921 Poczty obce w Małopolsce Wschodniej - znaczki Ukrainy z maszynowym nadrukiem: "Orzeł + nowa wartość (w groszach)" w kolorach czarnym, fioletowym i czerwonym; kompletna seria na kopercie unieważniona datownikiem "BEKAHALOSK POL. KORP." z datą 6.9.19; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

250 PLN
807

1921 wojna polsko-sowiecka, list do Warszawy wysłany za pośrednictwem poczty polowej 53, datownik nadawczy "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 53" z wyróżnikiem "a"; czerwona dwuobrączkowa pieczęć formacyjna "II-gi Baon 36-go pułku piechoty", na odwrocie datownik odbiorczy z 20.3; walor w dobrym stanie zachowania.

Kapelanem 36 pułku piechoty był ks.Ignacy Skorupka, który wraz z żołnierzami jednostki brał udział w bitwie pod Ossowem w kulminacyjnym momencie Bitwy Warszawskiej - poległ 14.VIII.20 na polu chwały.

400 PLN
808

1921 list urzędowy wysłany 21.03.21 (data podpisania Pokoju Ryskiego) z poczty polowej 18 (znajdującej się w Krzemieńcu) do Ekspozytury Ministerstwa Spraw Wojskowych do spraw demobilizacyjnych do Szefostwa Sądownictwa Polowego poczta polowa 53 w Warszawie, datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 18 *", pieczęć "POLECONY" oraz "SPRAWA URZĘDOWA / wolna od opłaty", na rewersie unikalny datownik "SORTOWNIA POCZT POLOWYCH * LWÓW *" oraz odbiorczy "POCZTA POLOWA Nr 53", bardzo dobry stan zachowania.

750 PLN
809

1921 kartka pocztowa wysłana 26.3.21 z piekarni polowej 2. Dywizji Legionów stacjonującej nad granicą Litwy Środkowej do Warszawy, datownik POCZTA POLOWA No 26 "a", pieczęć formacyjna "Piekarnia Polowa 2 Dyw. Leg. (-) Pieczęć pocztowa".

110 PLN
810

1921 polecona kartka nadana 14.10.21 z poczty polowej nr 23 do dowództwa 86 pułku piechoty.

240 PLN
811

1923 protokół zaliczenia okresu służby w armii austriackiej do wysługi lat w Wojsku Polskim, dokument z dekoracyjną pieczęcią Dowództwa Okręgu Korpusu X w Przemyślu.

50 PLN
812

1999 "Polacy i Wojsko Polskie w północnej Rosji i na Syberii w latach I Wojny Światowej (1914-1918) oraz wojny polsko - sowieckiej (1919-1920)" autorstwa Jerzego Gruszczyńskiego, 86 stron, liczne ilustracje, dodatkowo 7 kolorowych map.

60 PLN