Auction 107. WW1 military postage

716

1918 I Korpus Polski gen. Dowbora Muśnickiego, znaczek z II wydania przedrukowego z dużym lewym marginesem w unikalnej barwie czerwonofioletowej, znaczek skasowano bardzo rzadkim datownikiem z wyróżnikiem "1" "POCZTA POLOWA / I POL.KORP. 1 - 25 3 18", był to dzień rozkazu Dowódcy I Korpusu o uruchomieniu poczty, datownik używany w Mohylewie, fotoatest Drzewiecki.

Fi.12A
150 PLN
717

Fi.13aA
130 PLN
718

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek II wydania, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.13aA
15 PLN
719

Fi.13aA, 13bA
25 PLN
720

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, pozioma parka ciętych znaczków za 35/1 kop. w kolorze pomarańczowym z międzypolem pomiędzy znaczkami , unieważnionych kasownikiem POCZTA POLOWA 2 / I POL.KORP. (Fi.200.-), na wycinku.

Fi.13bA
Mi.13B
160 PLN
721

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek II wydania, gwarancja Mikstein.

Fi.13bA
20 PLN
722

1918 I Korpus Polski gen. Dowbora Muśnickiego, list polecony nadany 15.5.18 z Mohylewa do Bobrujska, stempel polecenia w barwie fioletowej z ręcznie wpisaną numeracją, znaczki skasowane datownikiem "POCZTA POLOWA / I POL. KORP. - 15 5 18" w barwie fioletowoczarnej, brak stempla odbiorczego, mocno zawyżona taryfa 1,35 kor zamiast 70 kop., list z kolekcji Z. Mikulskiego, gwarancja Mikulski i atest Drzewiecki.

Fi.13bA, 14A
1 440 PLN
723

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, dwie parki ząbkowanych znaczków za 50 kop. pozioma i pionowa, obie z międzypolem pomiędzy znaczkami (Fi.640.-), piękny stan zachowania, gwarancja Miszczak.

Fi.14B
Mi.14A
600 PLN
724

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Jungjohann (na jednym znaczku).

Fi.14B
80 PLN
725

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek drugiego wydania, gwarancja Rachmanow, Walocha.

Fi.15B
750 PLN
726

Fi.58, 64
600 PLN
727

1918 przekaz paczkowy z Piotrkowa do Końska.

Fi.58, 67
500 PLN
728

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, koperta wydania przedrukowego w bardzo ładnym stanie, gwarancja Pelczar.

Fi.Ck3
600 PLN
729

Fi.Ck3II
1 800 PLN
730

Fi.Cp2
180 PLN
731

1918 wydanie poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, całostka wydania przedrukowego, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp2
220 PLN
732

Fi.Cp4
150 PLN
733

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, ostemplowana 3.5 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja (Fi.200.-); trochę słabszy stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejenia na kartę albumową, lewy górny róg nadgięty).

Fi.Cp4
120 PLN
734

Fi.Cp4
220 PLN
735

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, sekretnik wydania przedrukowego 35/10/7 kop, niezaklejony z pełną oryginalną gumą i nieoderwanymi i nieuszkodzonymi brzegami (Fi.1600.-); doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cs2 (Cs3)
1 400 PLN
736

1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, sekretnik w bardzo ładnym stanie, gwarancja Pelczar.

Fi.Cs3
700 PLN
737

1918 widokówka wysłana 20.7 z Warszawy jako przesyłka niemieckiej poczty polowej, stempel formacyjny.

30 PLN
738

1918 przesyłka ze szpitala Franciszka Józefa I w Pilznie, oznaczona MILITÄRPFLEGE, wysłana 19.III do Krakowa; ciekawy stempel formacyjny; bardzo dobry stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

100 PLN
739

1918 widokówka wysłana 13.9 ze szpitala polowego za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Grudziądza, skreślenia cenzury - rzadki przypadek tak wyraźnej ingerencji cenzury w treść korespondencji, listowa pieczęć formacyjna.

40 PLN
740

1918 Amerykański Korpus Ekspedycyjny w Europie, widokówka z Clermot-Ferrand wysłana 11.VIII za pośrednictwem amerykańskiej poczty polowej do Stanów Zjednoczonych; stempelek cenzury.

120 PLN
741

1918 list (dekoracyjna koperta) z niemieckiego obozu jenieckiego Strzałkowo wysłany 2.IV przez jeńca francuskiego do kraju; stempelki cenzur, kasownik odbiorczy; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

150 PLN
742

1918 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka wysłana 18.I za pośrednictwem poczty polowej 378 (rzadka odmiana kasownika z wyróżnikiem "b") do Warszawy; pieczęć formacyjna "3 P.P.POLSK.KORP.POSIŁK" (Berek P376), stempelek cenzury (Berek C51), "10 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania poczty miejskiej w Warszawie.

200 PLN
743

1918 Łomża - obóz internowania legionistów, widokówka wysłana 4.III z Końskich do obozu, stempelek cenzury niemieckiej "GEPRÜFT POST. ÜB.-ST. 1."; adresat po kryzysie przysięgowym 9.VII.1917 został osadzony w obozie Szczypiorno, a następnie przeniesiony do Łomży; walor w dobrym stanie zachowania (niewielki ubytek narożnika); gwarancja Schmutz.

400 PLN
744

1918 walki polsko-ukraińskie, obrona Lwowa, przepustka wystawiona 28.XII na nazwisko sierżanta Jerzego Ossolińskiego przez "Komendę Warstatów i Składów Technicznych Wojska Polskiego we Lwowie", pieczęci: nagłówkowa i okrągła; niecodzienny, bardzo rzadki dokument w doskonałym stanie zachowania (kartka złożona poziomo i pionowo.
27 grudnia rozpoczęło się ukraińskie natarcie na Lwów; grupa "Stare Sioło" zdobyła Sychów, Zubrzę, Pasieki Miejskie i Sokolniki, a grupa "Wschód" doszła do Łyczakowa, i zdobyła browar Grunda; dalsze akcje zostały zahamowane przez kontrataki obrońców Lwowa, jednak pierścień okrążenia wokół miasta został na trzy miesiące zamknięty; Polacy byli maksymalnie zmobilizowani, co widać po przepustce - rzadkim przykładzie ścisłej regulacji kierunku i czasu poruszania się po obleganym ze wszystkich stron mieście.

500 PLN
745

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek rzadkich znaczków opłaty stemplowej za 0,05 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą i adnotacją z datą unieważnienia.

1 750 PLN
746

160 PLN
747

1918 widokówka wysłana z poczty etapowej Nowy Korczyn do Żółkiewki ze stemplem urzędu finansowego w Nowym Korczynie "Kreis Pińczów K. u. k. Finanzwachposten Kommando / STARY KROCZYN", bardzo rzadkie Rainer 400 punktów.

450 PLN
748

50 PLN
749

1918 okupacja austro-węgierska, ENKLAWA JASNA GÓRA - widokówka wysłana 5.IV na Jasną Górę z austriackiej poczty etapowej w Hrubieszowie - kasownik z wyróżnikiem "c", stempelek formacyjny "K.u.k. Heimkehr-Station HRUBIESZÓW"; jak pisze A.Klamut "Filatelista" 5/2000: "Oryginalną korespondencję z Enklawy spotyka się bardzo rzadko. Jeszcze rzadziej można spotkać przesyłki adresowane do Enklawy."; rzadki walor (Fi.od 1000.-) na karcie albumowej w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Krawczyk.

1 000 PLN
750

80 PLN
751

1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, karta pocztowa Euzebiusza Karola Jaremy, bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów, Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do do mamy zamieszkałej w miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz.
W czasie kiedy wysłano przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik "Polskie Znaki Pocztowe" s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku." i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy [-] stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)", nowe ustalenie to: 2) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 3h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 12.12.1918)
Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; historyczny dokument z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski.

3 200 PLN
752

1918 kartka nadana z austriackiej poczty etapowej w Busku do Wiednia, stempel formacyjny "K.u.k. Feldgandrmerieabteilung / des Kreiskommandos Busk (Polen)".

50 PLN
753

200 PLN
754

160 PLN
755

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - marginesowy znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

70 PLN