Auction 107. WW2 military postage

3712

Fi.294, 295, 296, 297
Mi.315, 316, 317, 318
300 PLN
3713

Fi.334
Mi.355
100 PLN
3714

200 PLN
3715

80 PLN
3716

Fi.334
Mi.355
50 PLN
3717

150 PLN
3718

1939 WYBUCH II WOJNY ŚWIATOWEJ - pancernik SCHLESWIG-HOLSTEIN, widokówka datowana "20 maja 1916" wysłana przez Polaka porucznika (Oberleutnant zur See) Wacława Adryana służącego na pancerniku niemieckim SMS Schleswig-Holstein, karta pisana po polsku adresowana do miejscowości Borówki koło Przepałkowa w powiecie złotowskim (Borowke bei Zempelburg kreis Flatow), wysłana z pokładu okrętu na kilka zaledwie dni przed Bitwą Jutlandzką (31.V-1.VI), w której to pancernik brał udział i otrzymał bezpośrednie trafienie pociskiem 343 mm; datownik KAISERLICH MARINE SCHIFFPOST z dnia 22.5; okręt ten zapisał się tragicznie w naszej historii - z jego pokładu padły pierwsze w II wojnie światowej salwy w kierunku polskiej placówki na Westerplatte; bardzo rzadkie polonicum w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
3719

1939 legitymacja Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii, legitymacja szeregowego Stanisława Kupczyńskiego.

450 PLN
3720

1940 arkusz znaczka poczty polowej dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.1 ark.
800 PLN
3721

Mi.363
175 PLN
3722

Mi.405
700 PLN
3723

Mi.463
125 PLN
3724

120 PLN
3725

1940 Armia Polska we Francji, ozdobny formularz z flagami Francji Wielkiej Brytanii i Polski z napisem FRANCHISE MILITAIRE zwalniającym przesyłki wojskowe od opłaty pocztowej, bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
3726

100 PLN
3727

800 PLN
3728

120 PLN
3729

120 PLN
3730

380 PLN
3731

40 PLN
3732

1941 Wojsko Polskie we Francji, czworoblok nalepek polskiego Czerwonego Krzyża dla wojsk lotniczych, spotykanych czasem na listach poczty polowej.

45 PLN
3733

1941 koperta od kwatermistrza z poczty polowej I Korpusu Wojsk Polskich do dowództwa Brygady Strzelców, koperta mocno przycięta z prawej strony, na froncie brak treści.

120 PLN
3734

250 PLN
3735

1941 kartka z Złoczowa nadana 16.1.41 do Czerwonego Krzyża w Szwajcarii.

200 PLN
3736

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, znaczek "Dojdziemy" za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie, bardzo ładny stan, nakład 1000 sztuk, gwarancja Ryblewski.

800 PLN
3737

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, znaczek "Dojdziemy" za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie, bardzo ładny stan, nakład 1000 sztuk.

800 PLN
3738

1942 Tajna Poczta Podziemna, winieta w postaci znaczka służąca poświadczeniu datków złożonych na cele konspiracji.

115 PLN
3739

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - Dojdziemy, kompletny arkusz sześciu znaczków w położeniu tete-beche, pełna oryginalna guma, gwarancja Berek, Mikulski.

Fi.1 ark.
4 800 PLN
3740

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, dofrankowana karta pocztowa wysłana 3.VI z Canterbury do polskiej jednostki o kryptonimie P80 w Szkocji, okrągły dwuobrączkowy datownik odbiorczy z godłem "I. KORPUS WOJSK POLSKICH I.ST POLISH ARMY CORPS POCZTA POLOWA FIELD POST" z datą "5 - 6 1942", obok - bardzo rzadko spotykany - odciśnięty w kolorze czerwonym jednowierszowy stempelek "5 JUN 1942" stosowany w Polskiej Poczcie Polowej o nie do końca wyjaśnionym przeznaczeniu; przy kodowym oznaczeniu jednostki dopisano dużą literę "Ł" (łączność); dodatkowo zwraca uwagę mieszana frankatura dwóch regencji Jerzy V - Jerzy VI; efektowny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.1+5
400 PLN
3741

Fi.1-9
4 800 PLN
3742

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, seria czysta (Fi.1000.-), poza małym na znaczku za 5 zł. i bardziej rozległym na znaczku za 75 gr. śladem przywarcia na gumie zachowana w bardzo ładnym stanie.

Fi.1-9
900 PLN
3743

101 PLN
3744

68 PLN
3745

68 PLN
3746

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 25.11.1942 z Waszyngtonu adresowany na skrytkę pocztową 260/117 Głównej Poczty w Londynie, 4.II.1943 Polska Poczta Polowa, do której skierowano przesyłkę (datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1") dosłała ją do Biura Pocztowego Bazy Polskich Sił Powietrznych w Blackpool - zwraca uwagę specjalnie w tym celu sporządzony dwuwierszowy stempelek z aktualnym adresem biura "35 TYLDESLEY ROAD BLACKPOOL", na odwrocie bardzo rzadko spotykany rekwizyt poczty polowej - 7-wierszowy stempel"POCZTA LOTNICTWA POLSKIEGO/ WPŁYNĄŁ DNIA/ ODESŁANY DO/ WRAZIE PRZENIESIENIA/ ADRESATA DO INNEJ JEDNOSTKI/ PRZESŁAĆ WŚLAD ZA NIM" z dopisaną dwukrotnie datą "5.II.43"; ostatecznie przesyłkę skierowano do centrum wyszkolenia lotnictwa morskiego w Catfoss (2 Operational Training Unit) - czerwona adnotacja na froncie "TU2"; stempelek cenzury angielskiej P.94; niezwykle ciekawy walor w dobrym stanie zachowania (usunięty fragment tylnej klapy koperty).

600 PLN
3747

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, pokwitowanie nadania przekazu pieniężnego z dnia 20.8 na kwotę 800 rubli wysłanego do miejscowości Urgencz w obwodzie chorezmijskim za pośrednictwem poczty polowej 3000 przydzielonej do obsługi Dowództwa i sztabu Armii w Jangi-Jul, idealnie odciśnięty datownik POLEWAJA POCZTA 3000 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "a"; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

300 PLN
3748

68 PLN
3749

68 PLN
3750

85 PLN
3751

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie przedrukowe - orzeł w koronie, bez daty i napisu POLSKA na znaczku z Hitlerem za 24 gr., znaczek unieważniony mechanicznie wirnikiem WARSCHAU C1 wyróżnik "bb" pozostał na wycinku użytkowym z koperty na dokumenty jakie wysyłano zwykle do urzędów; powinien zostać zniszczony przez władze okupanta, ale trafił pewno w ręce filatelisty, który mimo ryzyka postanowił go w tej formie zachować, z artykułu dawnego Prezesa Komisji Ekspertów PZF Macieja Perzyńskiego "Tajna Poczta Polska" w Filateliście 7/1957 W okresie okupacji Warszawa, jako stolica Polski, wszelkimi sposobami chciała pokazać okupantowi, że żyje, działa i walczy o niepodległość. Jedną z takich widocznych oznak walki było — w latach 1942-43 — przystawianie orzełków na listach (pieczęć metalowa) doręczanych Niemcom...; bardzo atrakcyjny walor, gwarancja Krawczyk.

Fi.4a
2 500 PLN