Auction 103. Central Lithuania

12244

Fi.44 P6
150 PLN
12245

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk niekatalogowanej próby znaczka za 10 mk. w kolorze brązowym na kremowym średnim gąbczastym papierze gazetowym, gwarancja Schmutz.

Fi.44 P Dp
250 PLN
12246

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej - UNIKALNE PRÓBY MATRYCOWE, litografia Drukarni "Lux", zestaw prób matrycowych o rysunkach kolejno: 10 Mk. - siewczyni, 25 Mk. herb Litwy Środkowej, 50 Mk. - Teatr Wileński, 75 Mk. - kowal z rodziną, nigdzie nie opisywane; trzy wartości pochodzą ze słynnej kolekcji G.Hahne, jedna z kolekcji K.Trokenheima; to najrzadsze próby Litwy Środkowej - nigdy dotąd niepokazywane; fotoatest Schmutz.

Fi.44-47 P
11 000 PLN
12247

Fi.44-47A
Mi.44-47B
320 PLN
12248

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, seria czysta na podlepkach.

Fi.44-47A
Mi.44-47B
60 PLN
12249

Fi.44-47B
Mi.44-47A
320 PLN
12250

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, 10 mk - frankatura pojedyncza, prawidłowo opłacony list miejscowy nadany 11.III w urzędzie Wilno 1, znaczek unieważniony kasownikiem z wyróżnikiem "*e*" odciśniętym również na odwrocie, koperta urzędowa SEJM WILEŃSKI, na odwrocie idealnie odciśnięta pieczęć sejmowa z herbem Wilna - św.Krzysztofem przenoszącym Dzieciątko Jezus przez rzekę; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.44A
1 200 PLN
12251

Fi.46 P3
200 PLN
12252

Fi.46 P4
250 PLN
12253

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk próby znaczka za 50 mk. w kolorze granatowym, niekatalogowanej na cienkim liniowanym papierze, gwarancja.

Fi.46 P Dp
400 PLN
12254

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, wielokrotny druk próby znaczka za 50 mk. w kolorze granatowym na papierze z oznaczeniem Druk. "Lux", nieznanej i niekatalogowanej w tej formie, gwarancja Schmutz.

Fi.46 P Dpt
1 200 PLN
12255

Fi.47 MK
100 PLN
12256

Fi.47 P1
400 PLN
12257

Fi.47 P3
300 PLN
12258

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, niekatalogowana próba znaczka za 75 mk. w kolorze fioletowym na kremowym papierze, o lekko przesuniętym podwójnym druku, gwarancja Schmutz.

Fi.47 P Dp
250 PLN
12259

1933 "Vaduokim Vilniu!" - "Ratuj Wilno!" - litewskie stemple propagandowe na liście wysłanym 27.I z miejscowości Grażyszki do Bernem w Belgii, znaczki unieważnione datownikiem GRAZISKAI-AG.VILK.APSK.; dobry stan zachowania (brak tylnej klapy, koperta od góry mocno przycięta) ciekawy i rzadki walor ukazujący jak, wskutek pogmatwanych losów, daleko od siebie mogą odejść dwa narody tworzące przez blisko 500 lat jedno wspólne, wielkie i wspaniałe państwo;

propaganda antypolska na Litwie w okresie międzywojennym była bardzo silna, Litwini nie mogli pogodzić się z utratą Wilna; po długoletnim (od 1920) okresie zerwanych stosunków dyplomatycznych i trwającym stanie wojny - czego skutkiem było m.in zawieszenie wymiany korespondencji między Polską, a Litwą, stosunki unormowano dopiero 19.III.1938 po polskim ultimatum, 30.III nastąpiła akredytacja posłów obu państw w Kownie i w Warszawie, a wkrótce przywrócono również wymianę korespondencji między obydwoma krajami.

Mi.273A, 314
400 PLN