Auction 103. Post offices abroad 1919-1939

12300

1930 Port Gdańsk, list firmowy opłacony znaczkiem z dziurkowaniem firmowym na kopercie firmowej Zjednoczonej Fabryki Artykułów Spożywczych i Środków Kawowych S.A. "Wernaka", dziurkowanie na liście bardzo rzadkie, na dokładkę znaczek luzem z tym dziurkowaniem.

Fi.19
600 PLN
12301

1930 Port Gdańsk, znaczek z dziurkowaniem firmowym używanym przez firmę Zjednoczone Fabryki Artykułów Spożywczych i Środków Kawowych S.A. "Wernaka", ilustracja pokazująca wzór dziurkowania.

Fi.19
50 PLN
12302

1930 Port Gdańsk, gwarancja Kalinowski.

Fi.21
40 PLN
12303

1932 Port Gdańsk, polski znaczek opłaty za 20 gr (60. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego) bez przedruku użyty w Gdańsku, skasowany 27 VII datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY GDAŃSK 2", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.2.2 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); koperta firmowa "Bank Kwilecki, Potocki i Ska Spółka Akcyjna Oddział w Gdańsku"; doskonały stan z; znaczek z niewielkim ubytkiem na papieru na froncie.

Fi.226
Mi.245
120 PLN
12304

1932 Port Gdańsk, AMBULANS NR.15 relacji GDYNIA-WARSZAWA, polskie ambulanse przejeżdżające przez obszar Wolnego Miasta Gdańska podlegały polskiemu urzędowi kolejowemu Gdańsk 2 znajdującemu się na dworcu głównym w Gdańsku, oprócz nich kursowały też ambulanse podległe urzędom pocztowym w Polsce, wymiana przewożonej przez nie poczty "z" i "do" Polski odbywała się również za pośrednictwem tego urzędu; karta pocztowa z miejscowości Cisowa przesłana 6.XI ambulansem do Grudziądza, czytelnie odciśnięty datownik z wyróżnikiem "c"; w książce K.Morawskiego "Stemple i pieczęcie Polskich urzędów pocztowych w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" brak reprodukcji tego datownika, a autor posiadał jedynie fragmenty datownika na luźnych znaczkach; w niemieckim katalogu Wolffa również nieopisany!!! podobny datownik ambulansu Gdynia-Poznań tamże wysoko wyceniony (250.- pkt.); dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta - archiwizowana); gwarancja Krawczyk.

Fi.Cp51
400 PLN
12305

1932 Port Gdańsk, polski znaczek dopłaty użyty w Gdańsku unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T. No 1" z wyróżnikiem "k".

Fi.D71II
100 PLN
12306

1933 Port Gdańsk - SAMOLOTEM, frankatura mieszana - nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem i znaczków polskich bez przedruku (wydania lotniczego), ładnie frankowany druk wysłany drogą lotniczą 28.IV z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Krakowa; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT-TEL GDAŃSK 1" z wyróżnikiem "c"; nalepka PAR AVION LOTNICZA i ramkowy stempelek "Samolotem"; datownik przejściowy Warszawa 19 PORT LOTNICZY, na odwrocie stempel odbiorczy; co ciekawe przesyłkę nadano w Gdańsku pomiędzy 8 a 9 rano, do Warszawy dotarła ona o godz 13, a do Krakowa o 20 - imponujące tempo nieosiągalne do dziś; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1, 2, 3, 216, 218
1 500 PLN
12307

1933 Port Gdańsk, wydanie obiegowe Henryk Sienkiewicz z przedrukiem - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 7.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY"; dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.21
Mi.24
120 PLN
12308

Fi.22
Mi.25
400 PLN
12309

Fi.22
Mi.25
800 PLN
12310

1933 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, narożny znaczek za 1 zł. z nadrukiem pionowym PORT GDAŃSK (Fi.400.-), bardzo stan, gwarancja krawczyk.

Fi.22
Mi.25
360 PLN
12311

1933 Port Gdańsk, znaczek z obiegu pocztowego, gwarancja.

Fi.22
280 PLN
12312

Fi.22
1 200 PLN
12313

1934 Port Gdańsk, seria wydania obiegowego w pięknym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.17-9
180 PLN
12314

1934 Port Gdańsk - Godło państwa (II) tzw."doniczki", seria czysta w w narożnych parkach z wartościami rozrachunkowymi na bocznym marginesie, poza lekkim przebarwieniem w ładnym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.23-25
Mi.26-28
440 PLN
12315

Fi.23-25
Mi.26-28
180 PLN
12316

1934 Port Gdańsk, czworoblok znaczka za 10 gr., Fischer 720,- zł.

Fi.24
200 PLN
12317

1934 wydanie obiegowe, gwarancja.

10 PLN
12318

1934 Port Gdańsk, całostka wydania przedrukowego, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp1I
650 PLN
12319

1935 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "doniczki" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, widokówka wysłana 25.VII z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY"; doskonały stan zachowania; gwarancja.

Mi.28
120 PLN
12320

1935 Port Gdańsk, polskie znaczki opłaty bez przedruku użyte w Gdańsku, list wysłany 25.VI z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Tczewa; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWO-TEL." z wyróżnikiem "u"; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.275I
Mi.296I
298 PLN
12321

1935 Port Gdańsk, nalepka wydana przez Macierz Szkolną w Gdańsku - organizację utrzymującą polskie szkoły powszechne, gimnazjum, Szkołę Handlową i szkoły dokształcające na terenie WMG; nalepki sprzedawano na Poczcie Polskiej i dolepiano do listów, opisane w Michlu str.922, marginesowy czworoblok w pięknym stanie.

600 PLN
12322

150 PLN
12323

1936 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 5 gr - frankatura pojedyncza, widokówka, treść do 5 wyrazów, wysłana 30.XII z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do YMCA w Łodzi; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "a", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.2.1.3a1 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); doskonały stan zachowania; gwarancja.

Fi.26
Mi.29
400 PLN
12324

Fi.26-28
Mi.29-31I
60 PLN
12325

1936 Port Gdańsk, "WITAJ GWIAZDKO ZŁOTA" marginesowy czworoblok znaczków za 5 gr z serii "widokowej" z przedrukiem, ostemplowanych 6 I 37 na karcie w Polskim Urzędzie Gdańsk 1, stempel dodatkowo odciśnięty obok znaczków; bardzo dobry stan zachowania (Myślicki 36 043 - stopień rzadkości C); gwarancja Krawczyk.

Fi.KO3
150 PLN
12326

500 PLN
12327

1937 Port Gdańsk, IX KRAJOWE ZAWODY BALONÓW WOLNYCH o Puchar Przechodni im. A.Wańkowicza w Toruniu, list przesłany balonem "Mościce I"; dyskwalifikacja ze względu na lądowanie na terenie Wolnego Miasta Gdańska, datownik odbiorczy "POLSKI URZĄD POCZTOWY No2"; lotem tym przewieziono zaledwie 94 sztuki poczty; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja i fotoatest Kłosiński.

Fi.22i
1 000 PLN
12328

Fi.29-31
Mi.31II-33
50 PLN
12329

1937 Port Gdańsk, seria "widokowa" z przedrukiem, 15 gr - frankatura pojedyncza, znaczek z usterką nadruku "belka litery T w PORT zniekształcona z prawej strony" - patrz artykuł M.Kalinowskiego Filatelistyka nr 6/2000; widokówka wysłana 19.IV.39 z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Poznania; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "a"; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.30
Mi.32
250 PLN
12330

1937 Port Gdańsk, frankatura mieszana - znaczek wydania przedrukowego i znaczek polski bez przedruku, list wysłany 23.XI z Polskiego Urzędu Gdańsk 2; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY *GDAŃSK 2*" z wyróżnikiem "b"; co ciekawe jak widać na skanie po prawej belka jest cała bądź tylko nieznacznie uszkodzona, a w tym okresie - po 26.IX., datownik winien już mieć mocno uszkodzoną poziomą belkę - odmiana 106b, według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" taki stempel nr.2.1.4b.3 ma stopień rzadkości RR - bardzo rzadki (1-10 znanych odbitek); stempelek polecenia z automatycznym numeratorem, okienkowa koperta firmowa "Drukarnia Gdańska S.A.", dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.30, 295
Mi.33, 316
900 PLN
12331

1937 Port Gdańsk, polskie znaczki opłaty bez przedruku użyte w Gdańsku, list zleceniowy, wysłany 12.II z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Gdyni; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "k", według najnowszej książki H.Vogelsa "Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939" stempel nr.1.1.15k.1 o stopniu rzadkości R - rzadkie (11-20 znanych odbitek); stempelek polecenia z automatycznym numeratorem, z wyróżnikiem "1e"; na odwrocie kasownik odbiorczy; walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.288I
Mi.309I
500 PLN
12332

1937 Port Gdańska, całostka z hasłem propagandowym b, gwarancja Pelczar.

Fi.Cp3b
500 PLN
12333

Fi.Cp3c
350 PLN
12334

1937 Port Gdańska, całostka z hasłem propagandowym c, gwarancja Schmutz.

Fi.Cp3c
500 PLN
12335

500 PLN
12336

Fi.29
240 PLN
12337

1938 Port Gdańsk, 20. rocznica odzyskania niepodległości, seria.

Fi.32-5
25 PLN
12338

Fi.32-35
Mi.34-37
60 PLN
12339

1938 Port Gdańsk, 20. rocznica odzyskania niepodległości, rzadki błąd perforacji, napis POCZTA POLSKA na dole znaczka (Fi.250.-), lekkie przywarcia na gumie.

Fi.34 Mk
150 PLN