Auction 103. Pre-stamp period

9154

1848 "FRANCO" - w pełni opłacony przez nadawcę kompletny list z pełną treścią wysłany z miejscowości Sądowa Wisznia do Przemyśla, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy WISZNIA 28 IAN:, potwierdzeniem uiszczenia całkowitej opłaty przez nadawcę jest czarny stempelek FRANCO, list zgodnie z ordynacją przekreślony dwukrotnie na ukos, na odwrocie czarny dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 29.IAN. i pieczęć lakowa nadawcy; dobry stan zachowania.

600 PLN
9155

1849 kompletny list z pełną treścią wysłany z Pilzna do Tarnowa, czarny dwuwierszowy "pisany" stempel nadawczy Pilzno 7.FEB.; na odwrocie dwuobrączkowy kasownik odbiorczy z ozdobnikiem; słabszy stan zachowania.

30 PLN
9156

1849 kompletny składany list ze Lwowa do Złoczowa, stempel nadawczy i odbiorczy typ I.

80 PLN
9157

1849 "RECOMANDIRT" I "FRANCO" - w pełni opłacony przez nadawcę list polecony wysłany ze Stanisławowa do Lwowa, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy STANISLAU 17.AUG i dodatkowe czerwone "RECOMANDIRT" I "FRANCO", list zgodnie z ordynacją przekreślony dwukrotnie na ukos; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa i nazwisko nadawcy - Dr Antoni Janocha, który był adwokatem w Stanisławowie w 1848 został wybrany reprezentantem tegoż miasta do Centralnej Rady Narodowej - polskiej organizacji utworzonej we Lwowie w okresie Wiosny Ludów w kwietniu 1848 z inicjatywy członków Komitetu Narodowego, mającej cechy parlamentu galicyjskiego, koordynowała działalność wszystkich rad w Galicji w celu przejęcia władzy; reprezentowała głównie polskie ziemiaństwo, mieszczaństwo oraz inteligencję, o poglądach demokratycznych; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 200 PLN
9158

1849 SAMBOR - NIEBIESKI STEMPEL, kompletny z pełną treścią list urzędowy wysłany z Sambora do Przemyśla, ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel nadawczy SAMBOR 14 Dec w kolorze niebieskim, na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy Przemysl 15.DEC. i zalepka nadawcy; dobry stan zachowania.

200 PLN
9159

1850 około, obwoluta listu z Radomska do Piotrkowa, stempel "INTERES RZĄDOWY".

40 PLN
9160

1851 kompletny składany list z Bochni do Wiśnicza.

60 PLN
9161

1853 list wysłany z miejscowości Mrocza do Tucholi, dwuwierszowy stempel nadawczy MROTZEN 10 12, przesyłkę dosłano do Nakła - na odwrocie stempel przejściowy NACKEL 11 12, stąd ambulansem BERLIN-BROMBERG do Bydgoszczy, gdzie list przeniesiono do ambulansu BROMBERG-DANZIG (Bydgoszcz-Gdańsk); okrągły stempelek nadejścia 11 12; na odwrocie okrągła pieczęć nadawcy z godłem; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.

160 PLN
9162

1853 obwoluta listu z Gdańska do Marienwerder (Kwidzyna).

80 PLN
9163

1853 kompletny z pełną treścią list wysłany 27/7 z Płocka do Ostrołęki, czerwony dwuobrączkowy rosyjsko - polski stempel nadawczy typu IXB; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie pieczęć nadawcy z orłem "GUBERNIA PŁOCKA PREZES TRYBUNAŁU CYWILNEGO IEJ INSTANCJI"; całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
9164

1855 około, list tzw. "obciążony" paczką wysłany 24 4 z Gostynia do Rawicza, dwuobrączkowy stempel nadawczy GOSTYN, nalepka "Aus Gostyn" z numerem przesyłki 443, dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "KRIESEL."; dwuwierszowy stempel odbiorczy RAWICZ na froncie, a na odwrocie stempelek nadejścia 25 4; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
9165

1856 list z treścią wysłany 4/7 z Miłosławia do Meiningen w Saksonii, dwuobrączkowy datownik nadawczy MILOSLAW; na odwrocie bardzo dobrze zachowana pieczęć lakowa i kasowniki: tranzytowy EISENACH i odbiorczy MEININGEN; doskonały stan zachowania.

60 PLN
9166

1856 kompletny list z pełną treścią wysłany 21/3 ze Szczecina do Nowogardu (Naugard), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy STETTIN; na odwrocie pieczęć lakowa i stempelek nadejścia; walor w dobrym stanie zachowania.

40 PLN
9167

1858 kompletny list z pełną treścią wysłany 14/9 z Paczkowa do Nowej Rudy, dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy PATSCHKAU z datą, na odwrocie pieczęć lakowa i stempelek nadejścia.

60 PLN
9168

1858 składany list z Gdańska do Berlina, na odwrocie stemple odbiorcze.

120 PLN
9169

1859 kompletny składany list z Mławy, stempel "INTERS RZĄDOWY".

110 PLN
9170

1860 kompletny list na papierze firmowym wysłany 20 2 ze Szczecinka do miejscowości Okonek (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy NEUSTETTIN, na odwrocie pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia 21 8; całość w dobrym stanie zachowania.

40 PLN
9171

1860 kompletny list z pełną treścią - okólnik wysłany 13 3 z kancelarii Arcybiskupa Gnieźnieńskiego i Poznańskiego do Bydgoszczy; drukowana strona adresowa z dopiskiem "Interes kościelny/ Herrschaft. Kirchen-Sache" zwalniającym przesyłki urzędowe od opłaty pocztowej, dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy GNESEN; na odwrocie niebieska pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia z 14 3; niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

100 PLN
9172

1862 potwierdzenie nadania (recepis) listu pieniężnego o wartości 500 florenów do Lwowa, jednowierszowy stempel urzędu nadawczego TARNOW.

40 PLN
9173

1863 około, koszulka listu wysłanego 17/11 z Rypina do Płocka, dwuwierszowy rosyjsko - polski stempel nadawczy typu VIIIA z dopisaną ręcznie datą.

40 PLN
9174

1863 około, koszulka listu wysłanego 22/6 z Ejdkun do Rygi, czarny ramkowy stempelek nadawczy EYDTKUHNEN z datą, dekoracyjny stempelek nadawcy "A.CH.SEGALL & SÖHNE"; walor w dobrym stanie zachowania.

80 PLN
9175

1865 około, list wartościowy z Urzędu Okręgowego w Limanowej do Nowego Sącza, stempelek "LAUTANGABE", oznaczający, że urzędnik pocztowy widział zawartość przesyłki przed jej zapieczętowaniem, na odwrocie ładnie zachowane pieczęcie lakowe; cztery Urzędu okręgowego w Limanowej i po środku pocztowy "K. K. POSTAMT U: POSTSTATION IN LIMANOWA", dekoracyjny walor w pięknym stanie zachowania.

500 PLN
9176

1866 list tzw. "obciążony" paczką wysłany 9.3 z Brodnicy (Strasburg) do Starogardu Gdańskiego, nalepka "Aus Strasburg Wpr." z numerem przesyłki, dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "FALKOWSKI"; dwuwierszowy datownik odbiorczy PR.STARGARD 10.3 na froncie, a na odwrocie stempel nadejścia; całość w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
9177

1866 list wyłożeniowy (forszusowy), kompletny formularz typ 174, na froncie wydrukowane rubryki z miejscem na wpisanie wysokości forszusu, przesyłka wysłana 29.11 z miejscowości Radków do Nowej Rudy (Neurode), dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy WÜNSCHELBURG, dwa czerwone stempelki "Auslagen", adnotacje pocztowe, na odwrocie stempelek nadejścia; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
9178

1866 kompletny list z pełną treścią z Koszalina do miejscowości Okonek wysłany jako pospieszny - dopisek "Cito!"; znaczna część treści i praktycznie cała strona adresowa listu - to druk!!! czarny dwuobrączkowy stempel nadawczy urzędu na dworcu kolejowym COESLIN-BAHNHOF 28 8 66; dopisek "Königliche Dienstsache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "Bölkow"? na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem i stempelek nadejścia z 30 8; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
9179

1869 Behändigungs-Schein druk urzędowy wysłany 29.5 z Bojanowa do sądu w miejscowości Góra (Guhrau), trzywierszowy stempel nadawczy w ramce BOJANOWO STADT, wewnątrz pieczęć urzędu pocztowego (z koroną i trąbką pocztową) "K:PR:POST-EXPED. BOJANOWO"; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
9180

1935 dwujęzyczny polsko - niemiecki reprint książki W.Polańskiego i W.Rachmanowa "Marki i stemple pocztowe w Polsce XVIII i XIX wieku", 158 stron, 4 tablice wielobarwne, 49 tablic czarno - białych.

100 PLN
15428

1960 550. rocznica bitwy pod Grunwaldem, pamiątkowe tableau ze znaczkami, kompletem kasowników okolicznościowych i winietką.

Fi.1030-32
Mi.1174-76
50 PLN