The auction will start on 19.04.2024

Auction 101. Communist Poland 1945-1952

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
40883

1944 K.R.N., parka znaczków za 1 zł. z bardzo rzadkim na tym wydaniu błędem "brak cyfr nominału"; przy przesunięciu 50 nadruków z górnej połowy arkusza ku górze tylko dziesięć znaczków z poz.41-50 pozostawało bez nadruku nominału, tu skrajne znaczki z poz.49/50, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.344
Mi.386 
600 PLN
40884

1944 KRN, list urzędowy z Kuratorium z Warszawy 26.III.45 przekierowany do Węgrowa, oberwany róg koperty po archiwizacji, gwarancja.

Fi.344
Mi.386 
480 PLN
40885

1944 K.R.N., znaczek z poz. 51 z charakterystyczną usterką znaczka podstawowego występującą w całym nakładzie "kreska długości ok. 1,5 mm na prawym skrzydle orła", dodatkowo katalogowy błąd "uszkodzona u góry cyfra 3", gwarancja i oznaczenie.

Fi.344 B1
Mi.386
40 PLN
40886

1944 K.R.N. znaczek oryginalnie kasowany na wycinku, z nominałem 1 zł. na dole znaczka i błędem z poz.12 "cyfra 9 wcięta z lewej", rzadka kumulacja błędów (czysty Fi.225.-, kasowane są 2x droższe), gwarancja.

Fi.344 B8
Mi.386 
250 PLN
40887

1944 K.R.N., kompletny arkusz z kompletem błędów występujących dwa razy w arkuszu (arkusze przedrukowane dwukrotnie 50-cio znaczkową forma przedrukową), arkusz w bardzo dobrym stanie będzie złożony w połowie do spakowania wzdłuż perforacji. Znaczki podstawowe z rzadkiego I walca rotograwiurowego.

Fi.344 ark. (B1-B20)
Mi.386
1 000 PLN
40888

1944 K.R.N., parka znaczków z I walca - za 25 gr. i za 1 zł./25 gr.; górny bez nadruku z poz. 43, dolny z nadrukiem z poz.3 formy przedrukowej na znaczku podstawowym z poz. 53, teoretycznie może istnieć dziesięć takich parek, ale z pewnością wszystkie się nie zachowały - rzadkie, w układzie 342 + 344 dotąd niekatalogowane (Fischer podaje tylko parki 344+342 i 342+344Np), gwarancja i opis obu znaczków Schmutz.

Fi.344+342
Mi.383+386 
9 000 PLN
SOLD
40889

1944 wydanie rocznicowe, seria stemplowana, gwarancja.

Fi.344B1, B2
Mi.386
60 PLN
40890

1944 K.R.N., znaczek z błędem "lewa kreska przerwana".

Fi.344B5
Mi.386
30 PLN
SOLD
40891

1944 K.R.N., pasek z dołu arkusza z nadrukami z poz. 41-50, w pasku dwa znaczki z błędami "lewa kreska przerwana" i "kropka po literze R znacznie ścięta z prawej strony".

Fi.344B19, B20
Mi.386
150 PLN
40892

1944 K.R.N., znaczek z nadrukiem z poz. 47 z błędem "mniejsza kropka po literze R", gwarancja i oznaczenie.

Fi.344B20
Mi.386
30 PLN
40893

1944 K.R.N., parka makulaturowych znaczków drukowana bardzo małą ilością farby - praktycznie nie widoczne nowe nominały znaczków i cały nadruk na lewym znaczku, gwarancja.

Fi.344MK
Mi.386
240 PLN
40894

1944 K.R.N., znaczek narożnikowy z poz. 100 z podwójnym nadrukiem, gwarancja.

Fi.344Np
Mi.386DD
2 400 PLN
40895

1944 P.K.W.N., znaczek za 2 zł./25 gr. na poleconej karcie pocztowej wysłanej 17.3.45 z Bydgoszczy do Krakowa, okupacyjna nalepka polecenia z wyciętymi niemieckimi napisami, w to miejsce dopisano nazwę urzędu i numer polecenia; stempelek cenzury wojskowej 866, na odwrocie kasownik odbiorczy; nie inspirowane filatelistycznie, przesyłki prawidłowo opłacone znaczkami tego wydania należą do wyjątkowo rzadkich, całość w doskonałym stanie zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.345
Mi.387 
1 600 PLN
SOLD
40896

1944 P.K.W.N., czworoblok znaczków za 2 zł./25 gr. z lekko przesuniętym w dół nadrukiem, lewy górny z rzadkim występującym w części nakładu katalogowanym błędem na poz.3 "w cyfrze 2 puste miejsce" i niekatalogowanym błedem na poz.13 "przerwana cyfra 2", gwarancja.

Fi.345 B1
Mi.387
200 PLN
40897

1944 P.K.W.N., list polecony z Łodzi 22.3.45 do Rawicza, na odwrocie stempel tranzytowy z Kobylina i prowizoryczny odbiorczy z Rawicza, na odwrocie stempel cenzury wojskowej nr 345, gwarancja.

Fi.345, 358
Mi.387, 391
1 500 PLN
SOLD
40898

1944 P.K.W.N., pasek znaczków z przesuniętym w poziomie nadrukiem przechodzącym na sąsiedni znaczek, czwarty znaczek z błędem "cyfra 9 wcięta u góry z prawej strony".

Fi.345B3
Mi.387
200 PLN
40899

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym nadrukiem w poziomie, gwarancja i opis Więcław.

Fi.346
Mi.388
65 PLN
40900

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym nadrukiem, gwarancja i opis Więcław.

Fi.346
Mi.388
55 PLN
40901

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym nadrukiem.

Fi.346
Mi.388
60 PLN
40902

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym nadrukiem wchodzącym na górny margines. Pionowe przesunięcia w tym wydaniu są znacznie rzadsze niż poziome.

Fi.346
Mi.388
90 PLN
40903

1944 R.T.R.P., pasek znaczków z lekko ukośnym nadrukiem.

Fi.346
Mi.388
100 PLN
40904

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym nadrukiem - nominał częściowo na górze i częściowo na dole znaczka, gwarancje Ways, Petriuk.

Fi.346
Mi.388
100 PLN
40905

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym nadrukiem - nominał na dole znaczka, gwarancja.

Fi.346
Mi.388
120 PLN
40906

1944 R.T.R.P., list polecony z Warszawy 38 5.2.45 do Lublina, na odwrocie stempel cenzury wojskowej nr 229, koperta przycięta z lewej strony.

Fi.346
Mi.388
800 PLN
40907

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym w pionie nadrukiem- nominał na dole znaczka, gwarancja.

Fi.346
Mi.388
150 PLN
40908

1944 R.T.R.P., czworoblok znaczków za 3 zł./25 gr. z nadrukiem wartości zdecydowanie na dole poz.52/63, gwarancja Krawczyk.

Fi.346
Mi.388 
800 PLN
40909

1944 R.T.R.P., znaczek z przesuniętym nadrukiem z poz. 72 z walca III, gwarancja Ways.

Fi.346
Mi.388 
60 PLN
40910

1944 R.T.R.P., znaczek za 3 zł./25 gr. z błędami nadruku na poz.45/95: "wcięcie w literze ł" i "ukośna kreska drugiej cyfry 4 przerwana u góry", frankatura pojedyncza, miejscowy list polecony przesłany 21.I.45 w Kielcach, znaczek skasowany stemplem okupacyjnym z wyróżnikiem "j" pod mostkiem, okupacyjna nalepka polecenia, stempelek cenzury wojskowej 261; oryginalne, nie inspirowane filatelistycznie, przesyłki opłacone znaczkami tego wydania należą do rzadkich; bardzo dobry stan zachowania, gwarancja.

Fi.346 B7
Mi.388 
1 250 PLN
40911

1944 R.T.R.P., znaczek z błędem "cyfra 9 wcięta u góry z prawej strony", gwarancja Schmutz.

Fi.346B2
Mi.388
35 PLN
SOLD
40912

1944 R.T.R.P., unikalny znaczek za 3 zł./25 gr. bez perforacji pionowej na prawym marginesie (Fi. 7.500,-), na oryginalnym miejscowym liście poleconym nadanym 8.2.45 w Lublinie, na odwrocie stempel cenzury wojskowej nr 347 i kasownik odbiorczy, ten błąd perforacji występował w zaledwie kilku arkuszach, znanych kilka listów ze znaczkiem z tym błędem nadanych miejscowo w Lublinie, gwarancja.

Fi.346MK1
Mi.388
7 800 PLN
40913

1944 R.T.R.P., czworoblok wzorcowych odbitek kontrolnych nadruku z poz. 33/44 na szarym papierze, złamania, gwarancja i oznaczenie.

Fi.346P
Mi.388
400 PLN
40914

1944 R.T.R.P., znaczek z poz. 77 z silnie przesuniętym nadrukiem, nominał na dole znaczka, gwarancja i oznaczenie Walocha.

Fi.346x
Mi.388 
130 PLN
40915

1944 zaniechane wydanie znaczków opłaty na listy polecone, czworoblok znaczka urzędowego na listy zwyczajne z nadrukiem nowej wartości, nakład tego niewprowadzonego do obiegu znaczka zaledwie 150 sztuk, katalog Fischer 24.000,- zł, gwarancja Wiatrowski.

Fi.VI
8 000 PLN
40916

1944-45 Kraków, wydanie przedrukowe na znaczkach GG z Hitlerem, zamówione - lecz niedopuszczone do obiegu przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów, czworoblok odbitek kontrolnych na różowopomarańczowym papierze z bardzo ciekawym układem typów - próba typu 1 z okrągłą kropką po gr. w prawym górnym i lewym dolnym narożniku, próba typu 2 z kwadratową kropką po gr. w lewym górnym i prawym dolnym narożniku, wszystkie kombinacje poziome i pionowe w jednym czworobloku, gwarancja.

Fi.VII P
2 400 PLN
40917

1944 Goznak, znaczek za 25 gr. - druk typograficzny, w najrzadszym kolorze ciemnobrązowoczerwonym, T i A połączone, ale inaczej niż na katalogowanym B4, gwarancja i opis Jendroszek.

Fi.Vd
Mi.383b
2 500 PLN
40918

1944 URUCHOMIENIE PIERWSZEGO URZĘDU LUBELSKIEGO, okupacyjny formularz kartkowy z trzywierszowym stempelkiem "Opłata pocztowa/ uiszczona gotówką/ ______ gr." z dopisaną liczbą 50 i numerem kolejnym przesyłki "Nr 91", ostemplowany 5.8.44 w dniu uruchomienia urzędu Lublin 1 datownikiem LUBLIN 1 z wyróżnikiem "r"; bardzo dobry stan zachowania (bez tekstu na odwrocie).


120 PLN
40919

1945 KRZYŻATKA - wycinek znaku opłaty z koperty GG, z przekreślonym napisem i godłem Rzeszy, kilkakrotnie kreślony i skasowany stemplem prowizorycznym w Kowarach - datownikiem okupacyjnym z usuniętymi pozostałymi napisami, dodatkowo jednowierszowy stempelek "Krzyżatka" (K232 - wg. klasyfikacji Z.Mąki); bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.(Ck2)
200 PLN
40920

1945 82. rocznica Powstania Styczniowego, NIE INSPIROWANY FILATELISTYCZNIE OBIEG POCZTOWY, prawidłowo opłacony kompletny list polecony II klasy (ponad 20 gramów) wysłany z Inspektoratu Szkolnego w Mińsku Mazowieckim do Ministerstwa Oświaty w Lublinie, ofrankowany znaczkiem za 5 zł/25 gr unieważnionym dwuobrączkowym datownikiem prowizorycznym "MIŃSK MAZOW."; prowizoryczny stempelek polecenia; na odwrocie kasownik odbiorczy "LUBLIN 1" z 4.III i fioletowy stempelek cenzury wojskowej 88, koperta po lewej stronie otwierana i zaklejona przez cenzurę; wysoki nominał - odpowiedni wyłącznie do rzadko stosowanej pozycji taryfowej - spowodował, że oryginalne niefilatelistyczne przesyłki opłacone tym znaczkiem są znane wyłącznie z kilku listów wysłanych do urzędów państwowych, ten został opisany i pokazany w "Historyczno-Badawczym Biuletynie Filatelistycznym" 4/1978; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania, gwarancja i opis pozycji Kapkowski.

Fi.347
Mi.389
20 000 PLN
40921

1945 82. rocznica Powstania Styczniowego, opłacony zgodnie z taryfą kompletny list polecony II klasy (ponad 20 gramów) przesłany 26.2 miejscowo w Lublinie, ofrankowany znaczkiem za 5 zł/25 gr z prawym marginesem unieważnionym datownikiem "LUBLIN 1" z wyróżnikiem "r", odciśniętym dodatkowo poniżej; prowizoryczny stempelek polecenia; na odwrocie czerwony stempelek cenzury wojskowej 163; niefilatelistyczne przesyłki opłacone znaczkiem tego wydania są unikalne; ten dekoracyjny walor kierowany jest miejscowo do osoby prywatnej, co może być inspirowane filatelistycznie; doskonały stan zachowania, gwarancja.

Fi.347
Mi.389
3 200 PLN
40922

1945 82. rocznica Powstania Styczniowego, kartka polecona z Lublina o charakterze filatelistyczny, poszukiwana przedwojenna całostka z ilustracja przedstawiającą Fryderyka Chopina.

Fi.347
Mi.389
800 PLN