The auction will start on 19.04.2024

Auction 100. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
30664

1945 SZTAB NACZELNEGO WODZA BIURO CENZURY RACHUNKOWEJ, list urzędowy "ON HIS MAJESTY'S SERVICE" wysłany ze Sztabu Naczelnego Wodza do Kierownictwa Marynarki Wojennej, fioletowy stempel nadawcy SZTAB NACZELNEGO WODZA BIURO CENZURY RACHUNKOWEJ POLISH GENERAL STAFF H.Q. FORCES ACCOUNTING OFFICE; koperta z wydrukowanym tekstem WAR ECONOMY - propagujące wielokrotne użycie kopert urzędowych (oszczędność papieru) w ramach gospodarki wojennej Wielkiej Brytanii; walor w dobry stanie zachowania.


300 PLN
30665

1945 Polskie jednostki we Włoszech, list lotniczy wysłany 7.X z poczty polowej 125 do Polskiego Centrum Wyszkolenia (Polish Training Centre) w Catterick w Anglii; walor w dobrym stanie zachowania (pionowe zgięcie).


120 PLN
30666

1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, po zakończeniu wojny Polska Pocztę Polową przemianowano na Pocztę Polskiego Korpusu Osiedlenia, list wysłany 3 września do Londynu za pośrednictwem poczty polowej Polskiego Korpusu Osiedlenia, znaczek unieważniony okrągłym stemplem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
30667

1945 Polskie jednostki we Włoszech, list z 12 Kompanii Geograficznej wysłany 5.5.45 za pośrednictwem poczty polowej 123 do Wielkiej Brytanii, dobry stan zachowania.


80 PLN
30668

1945 Polskie jednostki we Włoszech, amerykańska koperta poczty lotniczej do frankowana i jako polecona wysłana 10.10.45 z głównej poczty polowej 104 do Edynburga, dekoracyjny stempelek polecenia; bardzo dobry stan zachowania.


120 PLN
30669

1945 PALESTYNA-ZSRR-POLSKA polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - list polecony wysłany 24.VII z Tel Awiwu za pośrednictwem poczty cywilnej do Polski na adres poczty polowej 83838 (Oficerska Szkoła Broni Pancernej w Modlinie) okupowanej już w tym czasie przez Rosjan!!! przesyłkę przekazano 26.VII (26 JY) brytyjskiej poczcie polowej nr.28 obsługującej m.in. jednostki polskie - dwukrotnie odciśnięty datownik "FIELD POST OFFICE 28", zalepka "OPENED BY EXAMINER KK/35126" i słabo widoczny fioletowy pięciowierszowy w ramce stempelek cenzury "PALESTINE OPENED AND PASSED BY CENSOR No"; następnie 27.VIII polskiej poczcie polowej 112 - zalepka "OCENZUROWANO OPENED BY CENSOR" z sygnaturą "2924/PP&TJ;/P 1I/44" i fioletowy stempelek cenzury polskiej nr.109 - kolejno 1.VIII polskiej poczcie polowej 102 w Kairze; czarny okrągły stempelek cenzury egipskiej 38; z Egiptu przesyłka dotarła 3.10 do Moskwy - (datownik Moskwa 2), czarny okrągły stempelek sowieckiej cenzury 40/M, na froncie dodatkowa nalepka z adnotacjami rosyjskimi i dopisek niebieskim atramentem"Nowy Dwór"; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, bardzo ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; dobry stan zachowania, kopertę dla lepszej ekspozycji rozcięto z trzech stron; gwarancja Schmutz.


2 000 PLN
30670

1945 SENIOR POLISH NAVAL OFFICER - KOMENDA MORSKA POŁUDNIE DEVONPORT, czerwony owalny stempel z datą "11 AUG 1945" na poufnej przesyłce adresowanej do Szefa Węzła Organizacji Wyszkolenia Komendy Marynarki Wojennej, brytyjska koperta dla korespondencji urzędowej ze specjalna nalepką zabezpieczającą dodatkowe stempelki "POUFNE"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


600 PLN
30671

1945 składany list wojskowy pisany przez polskiego żołnierza, stemple "Wojskowy", radzieckiej poczty polowej i polskiej cenzury wojskowej nr 125.


100 PLN
30672

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków, znaczek za 45 gr. z błędem perforacji pionowej "brak jednego otworu".

Fi.1
30 PLN
30673

1946 szlak bojowy II Korpusu, trzy próby na papierze białym satynowanym, gwarancja.

Fi.1-3P
360 PLN
30674

1946 Poczta Polowa II Korpusu, seria znaczków pierwszego wydania.

Fi.1-4
70 PLN
30675

1946 Poczta Polowa II Korpusu, seria znaczków pierwszego wydania na lotniczym liście poleconym z poczty polowej nr 117 opłaconym znaczkiem poczty brytyjskiej, dekoracyjny walor.

Fi.1-4
400 PLN
30676

1946 karnet pamiątkowy znaczków poczty polowej 2 Korpusu wydany w nakładzie 2.000 sztuk.

Fi.1-4
200 PLN
30677

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, czworobloki prób znaczków w zmienionych kolorach, za 45 gr. w kolorze szarym zamiast zielonym, za 55 gr. w kolorze czerwonobrązowym zamiast niebieskim, za 1 zł. w kolorze zielonym zamiast szarym i za 2 zł. w kolorze brązowoczarnym zamiast czerwonobrązowym, tak jak je wydano czyste bez gumy i z charakterystycznymi przesunięciami perforacji, gwarancja.

Fi.1y P1-4y P1
2 400 PLN
30678

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie, marginesowa parka znaczków za 55 gr. poz.40 i 45, ze znacznie przesuniętym ząbkowaniem pionowym.

Fi.2
80 PLN
30679

1946 Poczta Polowa II Korpusu, II wydanie, parka znaczków z nadrukiem nowej wartości.

Fi.5
120 PLN
30680

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok z serią znaczków pierwszego wydania.

Fi.bl.1
320 PLN
30681

1946 Poczta Polowa II Korpusu, blok czysty w ładnym stanie (Fi.350.-), z bardzo ciekawymi błędami "uszkodzony Orzeł", fragmenty listwy ochronnej odbite w lewym dolnym rogu bloku i co bardzo rzadkie z obniżonym znaczkiem za 45 gr., zachowany w pięknym stanie.

Fi.bl.1y B
500 PLN
30682

1946 Poczta Polowa II Korpusu, kasowana próba bloku na białym grubym papierze, gwarancja.

Fi.bl.1x
600 PLN
30683

1946 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 8.VIII za pośrednictwem poczty polowej 141 do jednostki o kryptonimie pocztowym 679/22 w Szkocji, dobry stan zachowania.

Fi.4
40 PLN
30684

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 20.III za pośrednictwem poczty polowej 128 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania (niewielkie przebarwienia).

Fi.8
50 PLN
30685

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 4.IV za pośrednictwem poczty polowej 118 do jednostki o kryptonimie pocztowym 590 (3.Dyon 8.PA.Plot.C.), dobry stan zachowania (ubytki fragmentu tylnej klapy).

Fi.7
40 PLN
30686

1946 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list lotniczy wysłany 30.IV z Anglii do miejscowości Jekaterinowka w Kazachstanie w ZSRR, datownik nadawczy poczty polowej "HOME POSTAL CENTRE RE 1"; kasownik odbiorczy ЕКАТЕРИНОВКА z 2.VI, przesyłka nie została doręczona i odesłano ją do nadawcy poprzez Ałma-Atę (datownik АЛМА-АТА), gdzie przystawiono fioletowy w ramce stempelek zwrotu "RETOUR/ PARTI"; datownik londyński z 18.II.1947 i fioletowy w ramce stempelek informacyjny "UNDELIVERED FOR REASON STATED/ RETURN TO SENDER", ponieważ adres nadawcy był kodowany na skrytkę pocztową w Londynie (P.O.Box 260/CC G.P.O. London) - obsługującą polskie oddziały w Szkocji, list przekazano Polskiej Poczcie Polowej (fioletowy datownik); walor o skomplikowanym obiegu pocztowym w słabszym stanie zachowania (na odwrocie ukośny ubytek papieru o szerokości ok 2 cm na całej kopercie), dla lepszej ekspozycji rozcięty z trzech stron; gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
30687

1946 II Korpus Polski we Włoszech, 21.VIII.46 - OSTATNI DZIEŃ ŚWIADCZENIA USŁUG POCZTOWYCH Poczty Polowej 121, list wysłany 12.VIII z Romford w Anglii przez pilota 306 Dywizjonu Myśliwskiego Stanisława Chrapkiewicza do jednostki o kryptonimie pocztowym 137 (1 Batalion Strzelców Karpackich) stacjonującej we Włoszech, na odwrocie datownik odbiorczy Poczty Polowej 121 z dnia 21.VIII.46 będącego ostatnim dniem świadczenia usług pocztowych, przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii w dniu 19.IX; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


200 PLN
30688

1946 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, list wysłany 10.IX za pośrednictwem poczty polowej 114 do Londynu z jednostki o kryptonimie pocztowym 292 (Obozy Uchodźców w Libanie i Syrii), bardzo dobry stan zachowania.

Fi.7
100 PLN
30689

1946 II Korpus Polski we Włoszech, list polecony (dofrankowana całostka) wysłany 29.IV za pośrednictwem Poczty Polowej 133 do Palestyny, znaki opłaty skasowane dwuobrączkowym datownikiem POCZTA POLOWA 133, stempelek polecenia POCZTA POLOWA 133, na odwrocie datowniki przejściowe: POCZTA POLOWA 113 z 30.IV i GŁÓWNA POCZTA POLOWA 104 z 5.V; dobry stan zachowania.

Fi.6
200 PLN
30690

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, kasowany znaczek za 50 gr.

Fi.6
30 PLN
30691

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, narożna parka znaczków za 50 gr.

Fi.6
25 PLN
30692

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, ośmioblok znaczków za 50 gr. o ciekawej konstrukcji z oboma przywieszkami i miedzypolami, bardzo rzadki kasowany.

Fi.6 Pw 6
600 PLN
30693

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, parka kasowanych znaczków za 50 gr. z międzypolem.

Fi.6 Pw 6
80 PLN
30694

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, szescioblok znaczków za 50 gr. z międzypolem, prawy górny z naturalną skazą w papierze.

Fi.6 Pw 6
100 PLN
30695

1947 Środkowy Wschód - Dowództwo II Korpusu, wydanie wydziału opieki nad żołnierzem, czworoblok znaczków za 50 gr. o ciekawej konstrukcji z oboma przywieszkami na międzypolach poziomych - pierwszą na dole, a drugą na górze i z międzypolami pionowymi; tzw.krzyż.

Fi.6 Pw 6
400 PLN
30696

1965 (?) ORP "Burza" Okręt Muzeum Marynarki Wojennej, arkusik 12 winietek o nominale 50 gr upamiętniający polski niszczyciel ORP "Burza" pełniący służbę liniową w latach 1932-60, 24.02.1960 okręt przekształcono w Muzeum, którym pozostawał do 1975 roku; jednostkę zezłomowano w 1977; walor w dobrym stanie zachowania.


100 PLN
30697

1969 Poczta Harcerska zorganizowana z okazji 25 rocznicy bitwy o Monte Cassino, pamiątkowych bloczek znaczków Poczty Harcerskiej, skasowanych 18.V w dniu zdobycia klasztoru.


30 PLN
30698

1969 winietka okolicznościowa z okazji 25. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Polskiego Korpusu.


35 PLN
30699

1969 arkusz winietek okolicznościowych z okazji 25. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Polskiego Korpusu, kompletny arkusz sprzedażny niespotykany na rynku.


160 PLN