Poz# | Bilder | Beschreibung | Der Preis | Der Kaufpreis |
27284 |
1777-86 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Krasnegostawu nadanego w Nadwornym J.K.M-ci Pocztamtcie Warszawskim; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - W wiązane z dwóch V o wysokości ~11 mm, szerokości ~14 mm na górze i ~4 mm u podstawy, w kole o średnicy 19 mm; z Warszawy znane są trzy różne wzory, przy czym ten, mimo nie najwyższej wyceny jest w rzeczywistości najrzadszy, tylko około 15% listów; opłacony został przez nadawcę 24 grosze polskie - odręczna adnotacja 24 niebieskim atramentem na froncie, na odwrocie kompletna pieczęć lakowa; korespondencja z obszaru Polski z XVIII wieku jest bardzo rzadko oferowana na rynku filatelistycznym; fotoatest. | 1 800 PLN | 1 600 PLN | |
27285 |
1784 kompletny list z pełną treścią datowany 16 Jul 1784 wysłany z Koszalina do Szczecina, adnotacja "Franco", list dotyczy porucznika Antona Heinricha Friedricha von Vangerow, na odwrocie częściowo zachowana pieczęć lakowa z godłem "POMM.PUPPILLEN COLLEGIUM ZU COSSLIN"; bardzo dobry stan zachowania. | 160 PLN | 160 PLN | |
27287 |
1787-94 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Lwowa nadanego w Nadwornym J.K.M-ci Pocztamcie Warszawskim; list zachował się w słabym stanie, ale sama pieczęć nadawcza II typu inicjałowego (francuskiego) - W wiązane z dwóch V o wysokości ~11 mm, szerokości ~15 mm na górze i ~5 mm u podstawy odbita jest ładnie; z Warszawy znane są trzy różne wzory, przy czym jest to jedyna taka pieczęć z ziem polskich bez obwódki, na odwrocie rzadki lwowski datownik odbiorczy i pieczęć lakowa, bardzo niska cena wywoławcza. | 350 PLN | 350 PLN | |
27301 |
1820 PORTO ZAGRANICZNE, kompletny list z pełną treścią, datowany 2.III, wysłany z Paryża do Warszawy, stempel nadawczy "P" w trójkątnej ramce, dwuwierszowy stempel pocztamtu pogranicznego KONIN 18 APRILIS, a na odwrocie idealnie odciśnięty stempelek "Porto Zagraniczne" tegoż urzędu z dopisaną wysokością opłaty - w 1817 Dyrekcja Generalna Poczt wprowadziła obowiązek oznaczania stemplem "Porto Zagraniczne" wszystkich przesyłek nadchodzących z Prus i nieopłaconych w całości przez nadawcę, nakazując jednocześnie, oddzielnie wytaksować należności za przewóz przesyłki w kraju i za granicą; na froncie obliczenia łącznej należności od adresata za list 137½ (porto zagraniczne) + 45 (porto krajowe) razem 182½ gr zaokrąglone do pełnych groszy, czyli 183; francuski stempelek pochodzenia CF3R; liczne adnotacje o opłatach z poszczególnych etapów drogi listu; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. | 2 800 PLN | 2 200 PLN | |
27313 |
1830 około obwoluta listu z Warszawy do Włocławka, warszawski stempel nadawczy typu IIC o średnicy 18 mm, stempel "Interes Rządowy". | 60 PLN | 45 PLN | |
27314 |
1830 około obwoluta listu z Warszawy do Włocławka, warszawski stempel nadawczy typu IIC o średnicy 19 mm. | 60 PLN | 45 PLN | |
27326 |
1838 kompletny list z pełną treścią wysłany ze Szczecinka do Koszalina, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy z datą NEU-STETTIN 2/7, na froncie dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "Klamm"; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy z godłem; bardzo dobry stan zachowania. | 40 PLN | 40 PLN | |
27335 |
1841 PORTO, kompletny list (druk) na koszt adresata oznaczony "Porto" wysłany 20/11 z Warszawy do Włocławka, wysokość należności do pobrania od odbiorcy - "33" wpisano wielkimi cyframi niebieskim atramentem, urząd pocztowy przystawił pieczątkę "Porto" w ramce, te wyjątkowo rzadko spotykane stemple używane były przede wszystkim przez Pocztamt Warszawski, stempel nadawczy z ozdobnikiem typu IIID; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania. | 1 200 PLN | 1 200 PLN | |
27360 |
1855 kompletny list wysłany 19/9 ze Zbaraża do Lwowa, na froncie jednoobrączkowy datownik nadawczy ZBARAŻ, na odwrocie dwuwierszowy stempel przejściowy TARNOPOL 19 SEP i jednoobrączkowy datownik odbiorczy LEMBERG 20/9; dobry stan zachowania. | 50 PLN | 40 PLN | |
27375 |
1867 około, list z Włocławka wysłany 8.7 do miejscowości Przedecz, rosyjsko-polski stempel nadawczy typu IXA, bardzo ładnie odciśnięty stempelek "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie odbitka pieczęci urzędowej. | 50 PLN | 40 PLN | |
27377 |
1869 kompletny składany list z Pułtuska do Warszawy. | 60 PLN | 60 PLN | |
27381 |
1837 pokwitowanie poczty pruskiej z Neustadt (Wejherowo). | 30 PLN | 30 PLN | |
27391 |
1859-62 znaczki unieważnione stemplami: Sorau (Żary), Wendwanow i Clempenow. | 50 PLN | 50 PLN | |
27438 |
1890 ? firmowy list towarzyszący paczce "przytem paczka" z Poznania do Lwowa, piękny stan zachowania. | 180 PLN | 150 PLN | |
27444 |
1892 list wartościowy z Ustrzyk Dolnych do Lwowa. | 140 PLN | 120 PLN | |
27461 |
1900 RYTRO, austriacki znaczek za 5 H wydania z 1899 roku, skasowany polskim datownikiem w Rytrze, dobry stan zachowania (niewielkie przebarwienia). | 50 PLN | 50 PLN | |
27466 |
1902 austriacki sądowy znaczek doręczeniowy - 34 hal o ząbkowaniu ZL 12½ na dowodzie doręczenia (Fi.120.-) wysłanym 19.VI ze Lwowa do miejscowości Wołków; dodatkowy stempelek "Za doręczenie należy się 34 halerzy."; dobry stan zachowania. | 60 PLN | 45 PLN | |
27495 |
1910 dowód wpłaty na rzecz sądu, dokonanej 1.XI w Białej Podlaskiej, udokumentowany rosyjskimi znaczkami opłaty sądowej (revenue), kasownik odbiorczy Janów Podlaski. | 50 PLN | 40 PLN | |
27502 |
1911 list polecony z Tarnowa do Krakowa. | 40 PLN | 35 PLN | |
27522 |
1917 ekspres polecony z Radziechowa do Nowego Targu. | 60 PLN | 45 PLN | |
27551 |
1860 pierwszy polski znaczek w barwach ciemnoniebieskiej i karminowej na liście z Osięcin do Warszawy, znaczek unieważniony stemplem numerowym Osięcin z numerem urzędu "245" w czterech okręgach, wysoki stopień rzadkości 8 punktów w dziesięcio stopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, charakterystyczny miejscownik Osięcin z ręcznie wpisana datą nadania listu "7/2", na odwrocie stempel odbiorczy z Warszawy z datą "9/2" i dwa razy odbity godzinnik "9/R" - godzina dziewiąta rano, znane pojedyncze listy i znaczki z tego urzędu pocztowego, dobry stan zachowania, za dopłatą fotoatest. | 25 000 PLN | 25 000 PLN | |
27552 |
1860 pierwszy polski znaczek z barwach błękitu pruskiego i różowokarminowym o odcieniach ciemnych na rzadkim papierze prześwitującym typu u unieważniony warszawskim kasownikiem numerowym,znaczek posiada usterkę formy niebieskiej w postaci przerwanej ramki zewnętrznej i formy czerwonej w postaci braku kropki tła miedzy literami T i K, znaczek w bardzo dobrym stanie zachowania - wyjątkowo ładnie centrowany i wyjątkowo ładnej perforacji, fotoatest Pelc. | 3 600 PLN | 3 000 PLN | |
27554 |
1860 pozioma parka pierwszych polskich znaczków w barwach niebieskiej i karminowej o odcieniach ciemnych, unieważnione kasownikiem urzędu w Sokołowie z cyfrą 70 w czterech okręgach w kolorze czarnym, znaczki na papierze cienkim 0,065 mm z prześwitującym rysunkiem na rewersie, parka w dobrym stanie, fotoatest Schmutz. | 8 000 PLN | 7 000 PLN | |
27560 |
1863 Królestwo Polskie - WODZISŁAW - WĄSKIE CYFRY, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach bardzo czytelnie unieważniony rzadkim polskim kasownikiem numerowym 130 - Wodzisław, kasownik ma wysoki współczynnik rzadkości 5 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, ale zasługuje przynajmniej na 6-7; w najbardziej znanych zbiorach na listach się go nie spotyka, gwarancja. | 3 600 PLN | 3 000 PLN | |
27637 |
1916 kartka z Krakowa do zakopanego, stempel krakowskiej cenzury wojskowej, widokówka Kraków - katedra na Wawelu. | 20 PLN | 15 PLN | |
27653 |
1917 kartka z Krakowa do Zakopanego, stempel cenzury wojskowej z Krakowa. | 20 PLN | 15 PLN | |
27661 |
1918 okupacja niemiecka - "Postgebiet Ob. Ost", dofrankowana karta pocztowa wysłana 28.4 z miejscowości Poniewież do Ludwigshafen; doskonały stan zachowania. | 50 PLN | 50 PLN | |
27678 |
1918 miejscowy list polecony z Poczty etapowej Końsk. | 60 PLN | 50 PLN | |
27742 |
1915 kartka od polskiego marynarza służącego na pancerniku austriackim S.M.S. Arpad, datownik z poczty polowej w Puli gdzie stacjonował pancernik, stempel formacyjny pancernika. | 60 PLN | 60 PLN | |
27746 |
1915 kartka nadana z austriackiej poczty polowej nr 118 30.6.15 do Zabierzowa, stempel formacyjny "KOMENDA II-go Pułku I. BRYG. LEG. POLSK.". | 90 PLN | 70 PLN | |
27752 |
1915 kartka z poczty węgierskiej poczty polowej nr 163 w Kowlu do Budapesztu, stempel formacyjny "komenda stacyi etapowej / Legionów Polskich / w KOWLU" z orłem, ręczna cenzura. | 200 PLN | 200 PLN | |
27765 |
1916 Legiony Polskie - I Brygada, węgierski formularz wysłany 17.VI ze sztabu za pośrednictwem poczty polowej 118 do Lwowa, stempel formacyjny "Komenda I Brygady Legionów Polskich" (Berek P15); walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta). | 100 PLN | 75 PLN | |
27766 |
1916 list polecony z austriackiej poczty polowej w Puławach. | 60 PLN | 50 PLN | |
27782 |
1916 Legiony Polskie czysty formularz kartki poczty polowej. | 240 PLN | 240 PLN | |
27786 |
1916 kartka nadana w poczcie etapowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "Legion Polski / Pułk 2. Baon III. / Komp. 9.". | 70 PLN | 70 PLN | |
27802 |
1917 kartka od polskiego jeńca wojennego z Saratowa 21.12.17 do Trzebini, adnotacja "przyszła 6.6.918", stempel rosyjskiej cenzury i trójkątny stempel austriackiej cenzury w Wiedniu. | 40 PLN | 40 PLN | |
27826 |
1918 wydanie przedrukowe poczty I Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz, Mikstein. | 40 PLN | 40 PLN | |
27829 |
1918 poczta I polskiego Korpus gen. Dowbora - Mościckiego, znaczek II wydania przedrukowego, znaczek skasowano bardzo rzadkim datownikiem z wyróżnikiem "1" "POCZTA POLOWA / I POL.KORP. 1 - 25 3 18", w unikalnej barwie czerwonofioletowej, jest to data wydania rozkazu dowódcy I Korpusu o uruchomieniu poczty, datownik był używany w Mohylewie, fotoatest Drzewiecki. | 180 PLN | 180 PLN | |
27849 |
1918 POCZĄTKI POCZT WOJSKOWYCH W NIEPODLEGŁEJ POLSCE, korespondencja Euzebiusza Karola Jaremy bohatera polsko-ukraińskich walk o Lwów: przepustka wystawiona 4.XII dla dwóch szeregowców z odciśniętą pieczęcią formacyjną z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; Poczta Polowa Dowództwa Wojsk Polskich na Galicję Wschodnią - najwcześniejsza znana przesyłka z okresu walk we Lwowie - widokówka datowana "3.XII Lwów" wysłana do miejscowości Sobolów poczta Bochnia; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; datownik odbiorczy Bochnia z 7.XII; gwarancja Schmutz; formularz austriackiej poczty polowej wysłany 12.XII, datownik austriacki Lemberg-Lwów 2 z wyróżnikiem "3h"; pieczęć formacyjna z orłem "Dowództwo 15 Kompanii 4.p.p. WOJSK POLSKICH"; gwarancja Schmutz; w czasie kiedy wysłano pierwszą przesyłkę poczta polowa nie posiadała jeszcze datowników, podręcznik "Polskie Znaki Pocztowe" s.1163: "Prawdopodobnie łączność pocztową uruchomiono już w listopadzie 1918 roku, jednak oficjalny rozkaz o uruchomieniu Poczty Polowej W.P. nr 1 wydano 20 grudnia 1918 roku." i dalej "Z okresu walk polsko-ukraińskich znamy następujące stemple na przesyłki poczt polowych: 1) austriacki zwykły datownik dwuobrączkowy z napisem "Lemberg-Lwów 6h" w kolorze czarnym (znana najwcześniejsza data 23.12.1918)."; drugą przesyłkę ostemplowano datownikiem z wyróżnikiem "3h", fakt stosowania wcześniej tego właśnie datownika nie był dotąd znany; Euzebiusz Jarema ur. 14.08.1902 w Sobolowie-Chrostowej (im.rodziców Michał, Waleria) - podpułkownik, legionista, obrońca Lwowa w 1918, uczestnik Powstań Śląskich, walczył w Kampanii Wrześniowej, w czasie Powstania Warszawskiego w stopniu majora był z-cą komendanta V Okręgu AK Praga; kawaler Orderu Virtuti Militari (za obronę Lwowa), kilkakrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych; zmarł w Warszawie 9.02.1979; unikalny zestaw historycznych dokumentów z najwcześniejszego, słabo udokumentowanego, okresu walk o niepodległość Polski. | 4 200 PLN | 3 800 PLN | |
27853 |
1918 Łomża - obóz internowania legionistów, formularz wysłany 9.2 z obozu do Warszawy, stempelek cenzury niemieckiej "GEPRÜFT POST. ÜB.-ST. 1.", "10 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej IV wydania poczty miejskiej w Warszawie; nadawca - internowany legionista polski, jeden z tych którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier, w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży, z których ten ostatni jest najmniej znany i najsłabiej udokumentowany w literaturze; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | 350 PLN | 320 PLN |