Die Auktion endet am 06.05.2024
Die Auktion endet in:

Auctionen 99. Feldpost im I Weltkrieg

Seite:
Poz# Bilder Beschreibung Katalog Features Aktueller Preis
18419

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, znaczek za 70 kop. z nadrukiem typu I, znaczek użyty jako opłata fiskalna unieważniony przez kreślenie niebieską kreską, dobry stan zachowania, fotoatest Schmutz.

Fi.11
1 200 PLN
18420

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, seria cięta czysta, bez lub z minimalnym śladem podlepki, gwarancja Mikstein, Krawczyk,.

Fi.12-15A
Mi.12-15B
70 PLN
18421

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, seria ząbkowana kasowana na wycinkach, gwarancja Schmutz, Mikstein, Danowski.

Fi.12-15B
Mi.12-15A
1 800 PLN
18422

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, seria ząbkowana, piękny stan zachowania, gwarancja Rachmanow, Gryżewski, Ćwiertnia.

Fi.12-15B
Mi.12-15A
1 600 PLN
VERKAUFT
18423

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, parka ciętych znaczków II wydania przedrukowego, gwarancja Miszczak.

Fi.12A
25 PLN
18424

1918 wydanie przedrukowe poczty I Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Mikstein.

Fi.12A
15 PLN
18425

1918 wydanie przedrukowe poczty I Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz, Mikstein.

Fi.12A
40 PLN
18426

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, parka ciętych znaczków II wydania przedrukowego, gwarancja Miszczak.

Fi.13aA
25 PLN
18427

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, parka ciętych znaczków II wydania przedrukowego, gwarancja Miszczak.

Fi.15A
50 PLN
18428

1918 drugie wydanie przedrukowe poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz.

Fi.15A
30 PLN
18429

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, czysta w idealnym stanie zachowania (Fi.220.-).

Fi.Cp2
150 PLN
18430

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop z nadrukiem przesuniętym ku górze, czysta; walor na karcie albumowej w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.Cp2
250 PLN
18431

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta (Fi.220.-), doskonała prezencja od frontu na odwrocie niewielkie ślady kleju.

Fi.Cp4
120 PLN
18432

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, ostemplowana 3.5 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja (Fi.160.-); słabszy stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejenia na kartę albumową, lewy górny róg nadgięty).

Fi.Cp4
100 PLN
18433

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta (Fi.220.-), dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp4
150 PLN
18434

1918 poczta jeniecka Neustadt, specjalny formularz Offizier-Polenlager Neustadt wysłany 24.I do Warszawy z obozu jenieckiego dla oficerów Polaków wyłączonych spośród jeńców rosyjskich, pieczęć cenzury niemieckiej i fioletowy stempelek doręczeniowy "10 FENYGÓW" IV wydania Poczty Miejskiej w Warszawie; osobne obozy dla Polaków utworzono dzięki staraniom wpływowych rodaków w Berlinie w połowie 1916 roku, pierwszy w Elwagen, drugi, początkowo w Helmstadt, przeniesiono później do Neustadt; starszym oficerem obozu był pułkownik Jan Bykowski; co bardzo ciekawe, widać wyraźnie krzyż po odczynniku wykrywającym ukryte dopiski atramentem sympatycznym; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


700 PLN
18435

1918 Polski Korpus Posiłkowy - podwójna karta pocztowa wysłana 26.I z Horodenki do Centralnego Urzędu Ewidencyjnego w Piotrkowie, stempel wpływu "CENTRALNY URZĄD EWIDENCYJNY Polskiego Korpusu Posiłkowego" z datą 5.II na odwrocie, stempelek cenzury w Kołomyi.


100 PLN
18436

1918 Polski Korpus Posiłkowy - 2 pułk ułanów P.K.P., ilustrowany formularz (Kucharski K.87.), stopień rzadkości - 8 punktów, datowany 13.I w Kołomyi, wysłany 15.1 ze Stanisławowa do miejscowości Rąblów, stempel formacyjny z orłem "2 Pułk Ułanów/ 5 szwadron/ WOJSK POLSKICH" - nieopisany u Berka!!! rzadko spotykany walor w dobrym stanie zachowania.


500 PLN
18437

1918 POLSCY JEŃCY WE WŁOSZECH, formularz datowany "30./kwietnia 1918.", wysłany z włoskiego obozu dla jeńców z armii austro-węgierskiej znajdującego się na wyspie Asinara u północno-zachodniego wybrzeża Sardynii do wsi Zagórze koło Pilzna; treść pisana po polsku, cenzury; słabszy stan zachowania.

Warto przypomnieć, że w obozie tym od 17.12.1917 do końca 1918 przebywał m.in. późniejszy słynny pilot balonowy Franciszek Hynek, który w grudniu 1918 wstąpił do tworzącej się we Włoszech Armii Polskiej.


160 PLN
18438

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka skośnie wzajemnie położonych znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

Fi.2
120 PLN
18439

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,50 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.


120 PLN
18440

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 1 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.


300 PLN
18441

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej o wysokim nominale 3 Ruble, II wydanie, unieważniony ręcznie, zdjęty z dokumentu.

Fi.8
500 PLN
18442

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej rzadki o nominale 0,05 Rubla, II wydanie, unieważniony słabo czytelnym okrągłym stemplem "Poczta polowa pols. Korp. filja w Mohylowie" z orłem w środku.

Fi.1
500 PLN
18443

1918 sekretnik z dodatkową doklejoną wewnątrz kartką pisany po polsku, datowany 9.5 wysłany z niemieckiego posterunku na dworcu kolejowym w Poniewieżu do Poznania, bardzo ładnie odciśnięta w kolorze niebieskim okrągła pieczęć listowa "Bahnhof Poniewjesch", w adresie nadawcy podano Feldpost 216; walor w dobrym stanie zachowania.


100 PLN
18444

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - pasek trzech znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla - II wydanie, środkowy znaczek przesunięty w dół i skośnie obrócony, dolny zgięty, ale ma na odwrocie numer arkusza, wszystkie z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

Fi.2
200 PLN
18445

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla z nietypowo obróconym orzełkiem, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.


80 PLN
18446

1919 "Błękitna Armia" gen. Józefa Hallera we Francji, sekretnik z orłem na sztandarze z otaczającymi napisami "WOJSKO POLSKIE OPIEKA NAD ŻOŁNIERZEM KNP", adresowany do Le Puy, datowany 12.I w Sillé-le-Guillaume, nadany 13-1 w ambulansie relacji Laval - Nogent-le-Rotrou; dwie słabo widoczne pieczęci: okrągła formacyjna z orłem i literami RF "COMMANDE SPECIALE DE RECRUT DE L'ARMEE SERVICE(?) AUTOMOBILE" i prostokątna w ramce "Depot des Troupes Polonaises" (możliwe do odczytania w świetle negatywowym), przesyłka oznaczona literami F.M. (franchise militare – korespondencja wojskowa) zwalniającymi od opłaty pocztowej; korespondencja pisana po polsku; bardzo dobry stan zachowania (Fi.od 1.000.-).

Fi.5
800 PLN
18447

1919 Powstanie Wielkopolskie, całostka wysłana 6 marca z Kalisza w okresie Powstania Wielkopolskiego do miejscowości Braknitz (Brzekiniec), stempel cenzury wojskowej w Skalmierzycach "Cenzura Pocztowy / Skalmierzyce", fotoatest Drzewiecki.

Fi.Cp1I
450 PLN
VERKAUFT
18448

1919 Powstanie Wielkopolskie - Z POWROTEM / KOMUNIKACJA PRZERWANA; bardzo rzadko spotykany stempelek informujący o niemożliwości wysłania korespondencji zagranicznej do Niemiec; list z Poznania do Berlina, opłacony znaczkami za 5 i 10 fen., które skasowano 23.7.19; zwrócony do nadawcy po opatrzeniu stempelkiem "Z powrotem / komunikacja przerwana; nadawca po otrzymaniu niedoręczonego listu, zdarł z niego znaczek z 5 fen., a kopertę ofrankował raz jeszcze znaczkami za 5 i 10 fen., po czym 6.8.19 wysłał list ponownie, tym razem skutecznie; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania, znaczek "na wierzchu" zagięto dla lepszej ekspozycji waloru, a w szczególności znaczka skasowanego 23.7.

Zawarcie rozejmu w Trewirze nie przerwało zaczepnych działań niemieckich, w końcu maja nastąpiła koncentracji wojsk niemieckich przed ofensywą na tereny zajęte przez powstańców, Komisariat NRL wprowadził 5.VI na terenie wszystkich podległych mu ziem stan wyjątkowy; 26.V Niemcy przerwali komunikację pocztową i telegraficzną pod pretekstem uszkodzenia jedynej linii kolejowej i telegraficznej łączącej terytorium powstania z Rzeszą, listy zwracano do nadawcy lub przetrzymywano do czasu wznowienia komunikacji 30.VII.


Mi.85, 86 
2 000 PLN
VERKAUFT
18449

1919 dofrankowana całostka od jeńca wojennego wysłana 26.IV z obozu w Krasnojarsku do miejscowości Wildeshausen w Niemczech, stempelki cenzury w Irkucku (z numerem cenzora 46) i Władywostoku (z numerem cenzora 1370); bardzo dobry stan zachowania.


Mi.P22, 66II 
120 PLN
18450

1919 Grupa harcerska przy 1 Dywizji Piechoty Legionów - karta pocztowa wysłana 6.IV z Sosnowca przez ojca do syna - harcerza Pawła Hause służącego w grupie harcerskiej przy 1DP Legionów, która to jednostka została wkrótce przeniesiona na front litewsko-białoruski, adresat (późniejszy protestancki kapelan WP) brał udział m.in. w walkach o Mińsk Litewski; rzadki, ładnie odbity ramkowy stempelek cenzury poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA w WARSZAWIE Cenzura Wojskowa"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


1 000 PLN
18451

1919 walki polsko-ukraińskie, POCZTA POLOWA GRUPY OPERACYJNEJ BRYGADIERA MINKIEWICZA, austriacki formularz poczty polowej datowany "Chyrów 3/II" przesłany za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do Warszawy, czytelna odbitka niezwykle rzadkiej pieczęci formacyjnej - dwuwierszowej z orłem u góry "POCZTA POLOWA GRUPY OPER./ BRYG. MINKIEWICZA" (w PZP t.IV s.90 - pokazano zaledwie niekompletną reprodukcję); w adresie nadawcy podano: "Poczta polowa No 20/ grupa pułk.Minkiewicza/ szkoła podoficerska/ w Chyrowie/ Warsz. Legja Akademicka"; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Płk. Minkiewicz wiosną 1919 dowodząc Grupą Operacyjną swojego imienia, a następnie GO "Bug", wyróżnił się w bojach o Lwów; fragment rozkazu dowódcy Armii gen. Józefa Hallera z 26.V.1919 dotyczący jej działania "natrafiając na bardzo silny opór nieprzyjaciela na linii Poryck, Sokal, Żółkiew, z powierzonego zadania świetnie wywiązała się przez konsekwentne, planowe postępowanie, łamiąc opór nieprzyjaciela na wielu liniach obronnych zajmując duży obszar ziemi polskiej" i dalej "świetnie przeprowadzonym atakiem zdobył Kamionkę Strumiłową, a zarazem wielką ilość materiału wojennego i taboru kolejowego, osiągając linię kolejową Lwów, Brody"; za zasługi wojenne 1.VI.1919 otrzymał awans na stopień generała podporucznika (gen. bryg.).


1 200 PLN
18452

1919 wojna polsko-sowiecka, walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36 do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza.


200 PLN
18453

1919 wojna polsko-ukraińska, walki o odblokowanie Lwowa i ofensywa w Galicji oraz na Wołyniu, widokówka datowana 5.5.1919 przesłana za pośrednictwem Głównej Frontowej Poczty Polowej I w Przemyślu do Kutna, stempelek formacyjny "12 Kompania 32 p.p." - pułk operował w zgrupowaniu gen. Wacława Iwaszkiewicza, które wchodziło w skład sił przeznaczonych do przeprowadzenia ofensywy, na początku maja skoncentrowano ponad 30 tys. żołnierzy i 14 maja rozpoczęło się natarcie w szerokim pasie, które w krótkim czasie, doprowadziło do całkowitego odblokowania otoczonego z trzech stron Lwowa i przesunięcia linii frontu na wschód.


120 PLN
18454

1919 wojna polsko-ukraińska, list wysłany 14.10 z Brzozowa do miejscowości Posada Jaćmierska, stempelek formacyjny "3. Kompania 37.p.p." - pułk ten w wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński, a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem; koperta z sucho-tłoczonym na odwrocie motywem kwiatowym.


120 PLN
18455

1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża oznakowany jego stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
18456

1919 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka od żołnierza 34 pułku piechoty napisana "w polu" wysłana 22.X do Wielunia za pośrednictwem poczty polowej 24 przydzielonej do 9 Dywizji Piechoty, pieczęć formacyjna "DO LISTÓW Dowództwo III Baonu 34 p.p. W.P.", odręczna adnotacja cenzorska u dołu "Cenzurowano szef komp." z parafką; jesienią 1919 (IX/X) pułk toczył ciężkie walki z bolszewikami na kierunku mozyrskim, wypierając ich z zachodniego brzegu dolnej Ptyczy, gdzie front polski ustalił się zimę; gwarancja Schmutz.


250 PLN
18457

1919 ilustrowany formularz poczty polowej wysłany 4.XII za pośrednictwem Frontowej Głównej Poczty Polowej nr.1 do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", datownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


320 PLN
18458

1919 OBRONA LWOWA - austriacki formularz poczty polowej datowany 25.II, wysłany za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Żyrardowa w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO 36 P.P. W.P", datownik odbiorczy ZYRARDOW z 1.3;

36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja.


500 PLN