39545 |
1940 polska karta pocztowa z królem Kazimierzem Jagiellończykiem, sygnatura (VI-1939); hasło propagandowe R - "POCZTA PERONOWA ZAPEWNIA W PODRÓŻY ŁĄCZNOŚĆ ZE ŚWIATEM", wysłana 24.4 z Krakowa do zakładów farmaceutycznych Temmler Werke w Berlinie; stempel wpływu fabryki z datą 26.IV; firma ta produkował m.in. Pervitin (metamfetaminę), którą w III Rzeszy stosowano na wielką skalę jako środek pobudzający dla żołnierzy, od których wymagano aktywności bojowej przez długi czas (lotnicy, czołgiści); walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Fi.Cp4I |
| 200 PLN | |
39546 |
1940 polska karta pocztowa za 10 gr z królem Kazimierzem Jagiellończykiem, z nadrukiem; hasło propagandowe H - "TELEFON ZAOSZCZĘDZA CZAS I PIENIĄDZE", wysłana 5.XI z Nowego Targu do Krakowa. | Fi.Cp5I Mi.P6II |
| 80 PLN | |
39547 |
1940 kartka z Warszawy 2.11.40 do Zadzimia. | Fi.Cp5I |
| 45 PLN | |
39548 |
1940 kartka z Rawy Mazowieckiej 12.12.40 do Zadzimia. | Fi.Cp5I |
| 60 PLN | |
39549 |
1940 całostka z hasłem propagandowym H. | Fi.Cp5I |
| 40 PLN | |
39550 |
1940 całostka z hasłem propagandowym O. | Fi.Cp5I |
| 40 PLN | |
39551 |
1940 polska karta pocztowa za 15 gr z królem Kazimierzem Jagiellończykiem, część na odpowiedź, z nadrukiem; hasło propagandowe W - "TELEGRAMY MOŻNA NADAWAĆ W POCIĄGACH POŚPIESZNYCH I W SAMOLOTACH", wysłana 21.X z Krakowa do Warszawy. | Fi.Cp6B Mi.P7A |
| 150 PLN | |
39552 |
1940 kartka z Wojnic 24.12.40 do Rzeszowa. | Fi.Cp6B |
| 150 PLN | |
39553 |
1940 widoki zabytkowych budowli, 12 gr karty zielone o sygnaturze II.41, na trzech różnych rodzajach kartonów, z obiegu; bardzo dobry stan zachowania (Mi.30 euro). | Fi.Cp7II Mi.P10 |
| 50 PLN | |
39554 |
1940 całostka z sygnaturą II.41. | Fi.Cp7II |
| 30 PLN | |
39555 |
1940 widoki zabytkowych budowli, 30 gr karta o sygnaturze IX.40. | Fi.Cp8I Mi.P9 |
| 50 PLN | |
39556 |
1940-1941 służbowa karta pocztowa, nadruk na karcie Portu Gdańsk, długość napisu POSTKARTE 34,5 mm, wysłana 8.11 z urzędu Kraków 3, dodatkowo niebieski stempel urzędowy; piękny walor w luksusowym stanie zachowania. | Fi.Fcp2I |
| 800 PLN | |
39557 |
| 200 PLN | |
39558 |
1940-1941 służbowa karta pocztowa, nadruk na karcie Portu Gdańsk, długość napisu POSTKARTE 34,5 mm; tekst XI "Mehr als 5 gestempelte Sätze können wegen Papier-", karta czysta; dobry stan zachowania (pionowe zgięcie). | Fi.Fcp2I |
| 100 PLN | |
39559 |
1940-1941 służbowa karta pocztowa, nadruk na karcie z prezydentem Mościckim, tekst IV "Alle ..." 12 wierszy tekstu (bez numeracji), karta czysta; bardzo dobry stan zachowania. | Fi.Fcp3 |
| 100 PLN | |
39560 |
1940-1941 służbowa karta pocztowa, nadruk na karcie z królem Kazimierzem Jagiellończykiem, tekst XXIIb "Infolge ..." w podpisie "Postamt Krakau 3", oryginalnie użyta pocztowo wysłana 27.5 z urzędu Kraków 3, dodatkowo niebieski stempel urzędowy; karta pionowo złamana (Fi.300.-). | Fi.Fcp4 |
| 200 PLN | |
39561 |
| 80 PLN | |
39562 |
1940 godło III Rzeszy w dużym formacie, seria znaczków urzędowych na czterech kopertach ostemplowana okolicznościowo 20.IV w Lublinie; ślady archiwizacji (dziurki od dziurkacza). | Fi.U1-15; 9b |
| 100 PLN | |
39563 |
1940 godło III Rzeszy w dużym formacie, znaczek za 3 zł. z przesuniętymi w lewo cyframi nominału, gwarancja. | Fi.U14 |
| 60 PLN | |
39564 |
1940 znaczek urzędowy z przesuniętymi nominałami. | Fi.U15 |
| 20 PLN | |
39565 |
1940 znaczek urzędowy z przesuniętymi drukiem kolorów. | Fi.U15 |
| 40 PLN | |
39566 |
1940 godło III Rzeszy w małym formacie, seria znaczków urzędowych na kopercie ostemplowana 13.XI w Warszawie. | Fi.U16-24 |
| 30 PLN | |
39567 |
1940 seria znaczków urzędowych w małym formacie. | Fi.U16-24 |
| 30 PLN | |
39568 |
1940 godło III Rzeszy w małym formacie, dwie parki znaczków ciętych bez nominału (Fi.3000.-), gwarancja. | Fi.U17, 22 nz |
| 1 800 PLN | |
39569 |
1940 karta pocztowa wysłana 10.11 ze szpitala w miejscowości Celle do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego; słabszy stan zachowania. | Mi.668 |
| 35 PLN | |
39570 |
1940 WARSZAWA - kamuflażowe ostemplowanie prowizoryczne, beznapisowy kasownik przerobiony z polskiego przedwojennego datownika, stosowany w Warszawie dla przesyłek niemieckiej poczty polowej, widokówka wysłana 26.II do Görlitz (Gorlice), listowa pieczęć formacyjna "KRAFTFAHRZEUGPARK WARSCHAU"; opisane przez J.Z.Piekuta w numerze 166/7 Warszawskiego Biuletynu Filatelistycznego z 2002 roku; rzadka, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
39571 |
1940 znaczek opłaty radiowej (Rundfunk), część z nominałem przyklejano na odcinku potwierdzenia wniesienia opłaty radiowej dla opłacającego, a część z literą "A" na blankiecie, który zostawał w archiwum; bardzo rzadko spotykany walor. | |
| 60 PLN | |
39572 |
1940pocztowe znaczki opłaty radiowej, górny znaczek podlepka. | |
| 60 PLN | |
39573 |
1940 karta zwrotna z opłaconą odpowiedzią wysłana z pośrednictwa pocztowego w Czekanowie do Warszawy. | |
| 100 PLN | |
39574 |
1940 koperta służbowa do korespondencji urzędowej. | |
| 30 PLN | |
39575 |
1940 wydanie przedrukowe, trzy grzecznościowe listy polecone z Krakowa do Niemiec, na odwrocie stemple odbiorcze. | |
| 60 PLN | |
39576 |
1940 widoki zabytkowych budowli, trzy listy grzecznościowe do Niemiec. | |
| 15 PLN | |
39577 |
1940 znaczki opłaty radiowej (Rundfunk), część z nominałem przyklejano na odcinku potwierdzenia wniesienia opłaty radiowej dla opłacającego, a część z literą "A" na blankiecie, który zostawał w archiwum. | |
| 50 PLN | |
39578 |
1941 znaczek na karcie skasowany okolicznościowo, 15-17.8 w Krakowie z okazji 1 rocznicy NSDAP w Generalnym Gubernatorstwie. | Fi.12; 40 |
| 25 PLN | |
39579 |
1941 2 rocznica utworzenia Generalnego Gubernatorstwa, seria 5 kart okolicznościowych każda ostemplowana okolicznościowo 26.10 w stolicy dystryktu: Krakowie, Lwowie, Lublinie, Radomiu i Warszawie. | Fi.14-18 |
| 100 PLN | |
39580 |
1941 "UBERNAHME DES DISTRIKTS GALIZIEN I DAS GENERALGOUVERNEMENT" powstanie Dystryktu Galicji, znaczek na kopercie ostemplowany okolicznościowo 1.VIII we Lwowie. | Fi.18; 10 |
| 30 PLN | |
39581 |
1941 przekaz paczkowy z Słupi Nowej do Czerwińska nad Wisłą, paczka niedoręczona i zwrócona nadawcy. W grudniu 1940 r. naziści utworzyli w Wyszogrodzie getto, zlokalizowane w rejonie ulic: Rębowskiej, Kościelnej, Płockiej, Ogrodowej, Krótkiej i Starego Rynku. Z czasem teren ten został otoczony drutem kolczastym. Zamknięci w getcie Żydzi byli zmuszani do robót na rzecz III Rzeszy, między innymi w obozie w Bielsku. Likwidacja skupiska żydowskiego w Wyszogrodzie przebiegała stopniowo. W dniu 6 marca 1941 r. grupę około siedmiuset osób wysiedlono do obozu w Działdowie, a następnie do Nowej Słupi koło Kielc. Kolejna deportacja miała miejsce w lipcu 1941 r. W dniu 29 listopada 1941 r. naziści zburzyli dzielnicę żydowską w Wyszogrodzie, a pozostających w mieście Żydów deportowali do gett w Nowym Dworze Mazowieckim i Czerwińsku. | Fi.40, 41, 45, 47 |
| 500 PLN | |
39582 |
| 100 PLN | |
39583 |
1941 list urzędowy w specjalnej kopercie "BEWIRTSCHAFTUNGSSTELLE FÜR KOHLE IM GENERALGOUVERNEMENT" przesłany miejscowo 18.11 w Krakowie, nadany w urzędzie Kraków 5. | Fi.45 |
| 100 PLN | |
39584 |
1941 list z Warszawy do Łaz. | Fi.45 |
| 10 PLN | |