Die Auktion beginnt am 19.04.2024

Auctionen 54. Feldpost im I Weltkrieg

14896

1915 Flotylla Wiślana, widokówka wysłana 14.III.1915 na Morawy za pośrednictwem poczty polowej 186 (w Krakowie) z okrągłym stemplem Dowództwa Wislanych Linii Transportowych B5 wg Poczta austro-węgierskiej flotylli na Wiśle 1914-1918 S. Danielski, M. Kamieński.

500 PLN
14897

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze różowym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 7, stempel kontrolny IX 54 typ IV.

100 PLN
14898

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonym numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 4, rzadki stempel kontrolny IX 54 typ III.

100 PLN
14899

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze zielonym z pierwszego nakładu numerowana maszynowo, stempel lotniczy typ 4, stempel kontrolny IX 54 typ IV.

160 PLN
14900

1915 oblężenie Przemyśla (Fliegerpost Przemyśl), karta w kolorze żółtym z pierwszego nakładu numerowana ręcznie, stempel lotniczy typ 4, stempel kontrolny IX 54 typ I. Nowe, nie zniszczone stemple, doskonały stan zachowania !.

400 PLN
14901

1915 kartka legionowa ze stemplem formacyjnym "N.K.N / Departament wojskowy / Delegat. pow. w Samborze", stempel cenzury wojskowej w Samborze, na odwrocie stempel "W nadesłanych nam dotąd listach strat nie".

260 PLN
14902

1915 kartka z poczty polowej 355 z stemplem formacyjnym "KOMENDA ŻANDRMERYJ POLOWEJ * LEGIONU. * / PRZY C. I K. KOMENDZIE POL.", stempel cenzury i "Von der Armee im Felde".

200 PLN
14903

1915 kartka legionowa z poczty polowej nr 118 30.XII.15 do Nowego Sącza, stempel formacyjny "KOMENDA 1 SZWADRONU 1-go PUŁKU UŁAN. LEGIONÓW POLSKICH", stempel cenzury legionowej.

421 PLN
14904

1916 okupacja austro-węgierska Enklawa Jasna Góra, widokówka wysłana 26.VI.1916 do Wiednia za pośrednictwem urzędu etapowego w Noworadomsku ze stemplem okrągłym 1B K.u.K. Kommando der Enklave Jasna Góra.

Fi.1B
2 500 PLN
14905

1916 okupacja austro-węgierska Enklawa Jasna Góra, widokówka wysłana 11.II..1916 do Krakowa za pośrednictwem urzędu etapowego w Noworadomsku ze stemplem okrągłym 3B K.u.K. Militär-Verwaltung in Polen Kloster Jasna Góra.

Fi.3B
2 500 PLN
14906

1916 list wartościowy, wysłany 4.II za pośrednictwem austro-węgierskiej poczty polowej nr.96 (kasownik z wyróżnikiem a) do miejscowości Lubawka (Liebau) na Dolnym Śląsku, pocztowe lakowe pieczęcie zabezpieczające, stempel formacyjny i stempelek przeprowadzonej kontroli zawartości Geprüftuggeschlossen; kasownik odbiorczy na odwrocie.

Fi.22, 24, 38
120 PLN
14907

1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych w Rosji z napisami po rosyjsku i francusku, datowany 25.XII, wysłany z obozu w miejscowości Rudniewka w Guberni Twerskiej do Oświęcimia, stemple cenzur austriackiej i rosyjskiej; przesyłka treść napisana po polsku; walor w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
14908

1916 widokówka (Miskolcz) wysłana 19.X przez żołnierza pociągu wojskowego za pośrednictwem węgierskiej poczty cywilnej, adresowana na pocztę polową 333; wyraźna odbitka pieczęci formacyjnej.

60 PLN
14909

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.XI z poczty polowej 389 przydzielonej do 1 Brygady przez kapelana 6 pułku piechoty ks.Stanisława Żytkiewicza do Krakowa, efektowny stempel formacyjny z orłem "1. BRYG. PIŁSUDSKIEGO/ LEG.POL./ KOMENDA 5 p.p." (Berek P39); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

Ksiądz Stanisław Żytkiewicz został przez NKN mianowany pierwszym oficjalnym kapelanem Legionów, 4.IX.1914 zaprzysięga w Krakowie 3500 legionistów i następnego dnia polskie oddziały w Kielcach co sankcjonuje powstanie Wojska Polskiego. Wraz z Legionami przeszedł cały szlak bojowy, niejednokrotnie narażając życie dla ratowania rannych, czy podczas czynności kapłańskich. Brał czynny udział we wszystkich najistotniejszych walkach okresu formowania się II RP. W czasie obrony Lwowa w 1919 jest kapelanem jego załogi, a po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej zostaje Kapelanem Frontów, kolejno: Południowo-Wschodniego, Środkowego i wreszcie naczelnym kapelanem Grupy Uderzeniowej nad Wieprzem dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, która miażdżącym atakiem ocaliła Warszawę i odrzuciła bolszewików na wschód. Przez pewien czas był osobistym spowiednikiem marszałka Piłsudskiego i kapelanem prezydenta Mościckiego. Kawaler wielu odznaczeń: Krzyża Rycerskiego Franciszka Józefa, Wojskowego Krzyża Zasługi, Za Wierną Służbę (otrzymane bezpośrednio z rąk Komendanta), a w okresie II RP: Orderu Virtuti Militari V kl., Krzyża Niepodległości, Krzyża Walecznych, Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Legionowego. Po II wojnie żył biednie i często głodował, zmarł tragicznie w 1956.

600 PLN
14910

1916 Legion Ukraiński - ozdobny formularz, wysłany 18.XII za pośrednictwem poczty polowej 182; ładna i czytelna odbitka stempla formacyjnego: "K.u.k Ukrainische Legion/ Asbildungsgruppe", tekst pisany ołówkiem (adres wytarty); minimalne przebarwienia, w rzeczywistości karta prezentuje się znacznie korzystniej.

350 PLN
14911

1916 Legiony Polskie - patriotyczna widokówka, dochód ze sprzedaży której przeznaczono na FUNDUSZ WDÓW I SIEROT PO LEGIONISTACH POLSKICH wydana nakładem Wiedeńskiej Delegacyi Samarytanina polskiego, wysłana 25.IX z Kalwarii Zebrzydowskiej do por.Władysława Niemczynowskiego zastępcy komendanta Domu Rekonwalescentów w Kamieńsku; stempelek cenzury w Bielsku; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

350 PLN
14912

1916 Legiony Polskie - czysty formularz poczty polowej na białozielonym kartonie (Kucharski - opisany jako próba K.48a.); jako dodatek niekatalogowana karta na kartonie piaskowym, użyta jako przekładka do akt (zapisana na odwrocie) ze śladami archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

250 PLN
14913

1916 Legiony Polskie - list wysłany 19.VIII za pośrednictwem poczty polowej 118 do Wiednia, czytelna odbitka efektownej pieczęci formacyjnej z orłem: "5 PUŁK PIECH. I BRYG. PIŁSUDSKIEGO KOMENDA KOMPANII KARABINÓW MASZYN." (Berek P43); wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

600 PLN
14914

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 26.VIII za pośrednictwem poczty polowej 355, czytelna odbitka pieczęci formacyjnej z orłem: "Komenda I. pułku artyleryi Legionów polskich" u Berka nieopisanej!!! całość w dobrym stanie zachowania.

250 PLN
14915

1916 Legiony Polskie - formularz z orłem (Kucharski K.31a.) stopień rzadkości - 5 punktów, wysłany 2.II z poczty polowej 355 przydzielonej do 2 Legionu, efektowny stempelek formacyjny z orłem "KOMENDA III BAONU 2 PUŁKU LEG.POL." (Berek P115); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
14916

1916 list wysłany 13.XII za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 8 Dywizji Landwehry, pieczęć formacyjna.

30 PLN
14917

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 9.IX za pośrednictwem urzędu etapowego w Kozienicach do Krakowa, stempel formacyjny z orłem "Komenda personalnej stacyi zbornej/ Legionów polskich w Kozienicach" (Berek P256), stempelek cenzury (Berek C35); doskonały stan zachowania;

1917 okupacja austro-węgierska, ofrankowany formularz poczty polowej wysłany 13.I za pośrednictwem urzędu etapowego w Lublinie do Zurychu; przesyłka dwukrotnie cenzurowana w Lublinie i Feldkirch; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
14918

1916 Legiony Polskie - formularz z prośbą o wszczęcie poszukiwań zaginionego legionisty, wysłany za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 108, treść pisana po polsku, liczne dopiski, adnotacje i stempelki w tym pieczęć formacyjna z godłem "K.u.K./ Res. Tel. Bau. Abt. No.10"; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
14919

1916 formularz poczty polowej ze szpitala wojskowego, wysłany 17.XI za pośrednictwem urzędu pocztowego w głównej bazie austo-węgierskiej marynarki wojennej w miejscowości Pola; stempelek formacyjny "K.u.k. FESTUNGSSPITAL NR.1/ in POLA/ Sanitätsabteilung" oddziału szpitalnego; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
14920

1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 28.6 z Jekaterynosławia () do ocenzurowania w Odessie, gdzie dotarł 2.7, skąd 4.8 wyekspediowano go do Danii, stempelek cenzury odeskiej cenzora nr.297 z dostawioną datą 8.IJUL; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.72II
100 PLN
14921

1916 korespondencja do Moskiewskiego Komitetu Pomocy Jeńcom Wojennym w Kopenhadze, list polecony wysłany 10.6 z miejscowości Orzeł do ocenzurowania w Piotrogrodzie; dwie zalepki i dwa różne stempelki cenzury piotrogrodzkiej, w tym cenzora nr.105; nalepka polecenia z nazwą miejscowości alfabetem łacińskim; kasownik odbiorczy; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.69II
120 PLN
14922

1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony z Mińska, wysłany 17.V, przekazany poczcie polowej, kasowniki: "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" ( .. .) z wyróżnikiem "e" z dnia 15.V i "OBRATNAJA POL.POCZ.KAN.ZAPADN.FRONTA" ( .. .) z wyróżnikiem "ż"() z dnia 18.5; pieczęć cenzora nr.12; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami pisanymi grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! na odwrocie pieczęci lakowe i kasownik odbiorczy 9.7; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.69II
350 PLN
14923

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich cięte.

50 PLN
14924

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich ząbkowane.

50 PLN
14925

1916 kartka polowa wysłana ze szpitala polowego do Krakowa, datownik FELDPOSTAMT 118, rzadki stempel formacyjny "Szpital polowy I. Brygady Legionów Polskich / Poczta polowa 118.", czytelnie odbity stempel.

150 PLN
14926

1916 kartka z poczty etapowej 378 z Warszawy 19.XII.16 do Keckovice-Vyskov na Morawach, fioletowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3go Pułku p. / Legionów Polskich".

220 PLN
14927

30 PLN
14928

15 PLN
14929

1916 całostka wydana przez NKN z wydrukowanym znakiem w formie pieczęci lakowej "16.VII.1914 (-) NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW i SAMARYTANINA", wysłana ze Lwowa 8.VII.16 na pocztę polową 101, gwarancja

100 PLN
14930

600 PLN
14931

1916 list wysłany z Wadowic do Krakowa ze stemplem Sterilisiert stosowanym w szpitalu epidemicznym w Wadowicach z cenzurą K.u.k. Zensurstelle / Bielitz.

80 PLN
14932

1916 karta polowa z nie notowanym dotychczas w literaturze stemplem cenzury w Przemyślu z literami Bt.

90 PLN
14933

1917 Legiony Polskie - czerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. na widokówce, wysłanej 9.XI za pośrednictwem austriackiej poczty polowej nr.180 (wyróżnik "a") do Przemyśla, nalepka skasowana, rzadko spotykany przypadek właściwego, pocztowego ostemplowania, zwykle "znaczek" ten wykorzystywano jako zalepkę zabezpieczającą na odwrocie listów; dodatkowo pieczęć formacyjna "KuK SCHÜTZENREGIMENT 34 ERSATZBATALLION"; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1a
400 PLN
14934

1917 okupacja austro-węgierska Enklawa Jasna Góra, widokówka wysłana 8.V.1917 do Piotrkowa nadana w ambulansie pocztowym Piotrków Trzebinia 37 z podłużnym stemplem 2A K.u.K. Kommando der / Enklave Jasna Góra.

Fi.2A
2 500 PLN
14935

1917 list wysłany 18.II z austriackiej poczty polowej nr. 511 (kasownik z wyróżnikiem a) do Gandawy, pieczęć formacyjna z godłem "K.u.k. 11. Armeekommando Proviantamt"; opłata niezgodna z taryfą, wysoka wycena katalogowa (list Mi.250.- euro).

Fi.42
120 PLN