9184 |
1917 Reisen (Rydzyna) - obóz jeniecki dla oficerów armii rosyjskiej (w tym także Polaków), koperta formularz wysłana 1.IX z obozu do Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, stempelki i zalepka cenzury; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania. | |
| 250 PLN | |
9185 |
1917 kartka austriackiej poczty polowej z Chełma 8.III.17. | |
| 80 PLN | |
9186 |
1917 kartka austriackiej poczty polowej nr 191 20.XI.17. | |
| 100 PLN | |
9187 |
1917list do biura NKN we Lwowie ze stemplem odbiorczym biura. | |
| 80 PLN | |
9188 |
1917 kartka jeńca wojennego. | |
| 80 PLN | |
9189 |
| 80 PLN | |
9190 |
| 80 PLN | |
9191 |
| 80 PLN | |
9192 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, znaczek za 3 kop. na podlepce, gwarancja Mikstein. | Fi.1 |
| 100 PLN | |
9193 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, kasowana seria w ładnym stanie, gwarancja Schmutz, jeden znaczek Mikstein, Wróbel, Gryżewski i Falkowski. | Fi.1-11 |
| 3 600 PLN | |
9194 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, znaczek za 15 kop. na wycinku, gwarancja Schmutz. | Fi.6 |
| 30 PLN | |
9195 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, znaczek za 35 kop. na wycinku, gwarancja. | Fi.9 |
| 30 PLN VERKAUFT | |
9196 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, seria cięta w pięknym stanie, gwarancja Schmutz. | Fi.12-15A Mi.12-15B |
| 100 PLN | |
9197 |
1918 poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora Muśnickiego, seria drugiego wydanie przedrukowe, gwarancja Schmutz. | Fi.12-15A |
| 110 PLN VERKAUFT | |
9198 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, seria czysta ząbkowana w pięknym stanie, gwarancje: Perzyński, Ćwiertnia i podwójna sygnatura Rachmanow, Schmutz i sygnatura Rachmanow, Schmutz. | Fi.12-15B Mi.12-15A |
| 1 400 PLN | |
9199 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, znaczek za 35/1 kop. z podwójnym nadrukiem i z pełną oryginalną gumą, sygnatura Rachmanow, podwójna gwarancja Petriuk BPP. | Fi.13A Np Mi.13B |
| 1 500 PLN | |
9200 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, piękny list polecony wysłany 20.4.18 ze sztabu Korpusu do II pułku ułanów stacjonującego w Mohylewie, list opłacono dwoma rzadkimi ząbkowanymi znaczkami za 35/1 kop., czyli 70 kop., literatura podaje wprawdzie taryfę za list polecony 60 kop.(35+25), ale tak opłaconych listów raczej się nie spotyka, w praktyce stosowano po prostu podwójną opłatę za list zwykły (35+35), po lewej stempel Poczty Polowej przy Sztabie I Polskiego Korpusu z numerem polecenia, bardzo rzadka całość, fotoatest. | Fi.13B Mi.13A |
| 5 500 PLN | |
9201 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, znaczek cięty za 1 R./3 kop. z podwójnym nadrukiem, lekki ślad podlepki, podwójna gwarancja Krawczyk. | Fi.15A Np Mi.15B |
| 540 PLN VERKAUFT | |
9202 |
1918 kartka na formularzu legionowym nadana z poczty etapowej w Lublinie 22.I.1918 ze stemplem Kreiskomando Lublin. | |
| 60 PLN | |
9203 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie. | |
| 35 PLN | |
9204 |
1918 Polski Korpus Posiłkowy - podwójna karta pocztowa wysłana 26.I z Horodenki adresowana do Centralnego Urzędu Ewidencyjnego w Piotrkowie, pieczęć służbowa, stempelek cenzury w Kołomyi. | |
| 50 PLN | |
9205 |
1918 Łomża - obóz internowanych legionistów polskich, którzy za przykładem Józefa Piłsudskiego odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier w wyniku czego żołnierze z Galicji zostali wcieleni do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: Beniaminowie, Szczypiornie i Łomży, z których ten ostatni jest najmniej znany i najsłabiej udokumentowany w literaturze; widokówka wysłana 22.III z Radomia do obozu, cenzura i dodatkowo parafka cenzora; idealny stan zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 500 PLN | |
9206 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - marginesowy znaczek opłaty stemplowej za 1 Rub., II wydanie, z pełną oryginalną gumą. | |
| 120 PLN | |
9207 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla - II wydanie, z ładnym fragmentem znaku wodnego. | |
| 70 PLN VERKAUFT | |
9208 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,50 Rubla, II wydanie. | |
| 50 PLN VERKAUFT | |
9209 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, wycinek - znak opłaty za 35/10 kop. z koperty Ck 3II. | Fi.Ck 3II |
| 20 PLN VERKAUFT | |
9210 |
1918 wydanie przedrukowe Poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz. | Fi.Cp3 |
| 250 PLN | |
9211 |
1918 wydanie przedrukowe, całostka poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja. | Fi.Cp4 |
| 110 PLN | |
9212 |
1919 I Powstanie Śląskie, czerwonokrzyski formularz poczty polowej, wysłany 19.VIII ze szpitala zapasowego w Dziedzicach do Krakowa, informacja dotycząca wachmistrza 2 pułku szwoleżerów, ranionego 16.VIII w pierwszym dniu powstania, które rozpoczęło się atakiem z Piotrowic (Śląsk Cieszyński) na folwark w Gołkowicach (ok. 20 km od Cieszyna). 2 Pułk Szwoleżerów stacjonował wówczas na Śląsku Cieszyńskim dozorując polsko-czeską linię demarkacyjną, w walkach powstańczych brali również udział polscy żołnierze-ochotnicy, oczywiście "bez wiedzy" przełożonych. Warto przypomnieć, że była to także macierzysta jednostka majora Henryka Sucharskiego "Hubala", który w tym czasie był dowódcą plutonu w 1 szwadronie; idealny stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 800 PLN | |
9213 |
1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża ze stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 180 PLN | |
9214 |
1919 walki na Wileńszczyźnie, list żołnierza 11 pułk ułanów, wysłany 21.VI przez urząd w Mińsku Mazowieckim do Częstochowy, wyjątkowo czytelna i czysta odbitka stempla formacyjnego "Dowództwo Szwadronu Marszowego/ 11.P.U.", kasownik odbiorczy; idealny stan zachowania; jednostka ta uczestniczyła w walkach o Wilno, a jej żołnierze 19.IV jako pierwsi wkroczyli do miasta, mocno wykrwawiona została skierowana do patrolowania i obrony polsko-litewskiej linii demarkacyjnej w okolicach Landwarowa; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
9215 |
1919 walki na Wileńszczyźnie, widokówka wysłana 15.XII przez żołnierza 11 pułku ułanów za pośrednictwem poczty polowej nr.36, adresowana do Sosnowca, pieczęć formacyjna "Dowództwo Szw.K.M. 11p.Ułan.", kasownik odbiorczy; po wytężonej kampanii, pułk rozlokowano w okolicy miejscowości Dukszty, gdzie pełnił rolę odwodu grupy gen. Śmigłego-Rydza. | |
| 200 PLN | |
9216 |
1919 walki na Ukrainie - widokówka datowana 13.VII, nadana 20.VII we Frontowej Poczcie Polowej nr.25 do Krakowa, w międzyczasie 17.VII jednostki polskie osiągnęły linię Zbrucza, co kończyło okres walk polsko-ukraińskich; efektowny stempelek formacyjny z orłem "1. PUŁK STRZEL. PODHAL./ 1 KOMP. POLOWA KARAB. MASZ.", przesyłka ocenzurowana (parafka cenzora); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz. | |
| 400 PLN | |
9217 |
1919 walki polsko-litewskie, karta pocztowa z 3 szwadronu 4 pułku ułanów stanowiącego część grupy płk.Dziewulskiego wsławionej zdobyciem Białegostoku i sukcesami na froncie Litewsko-Białoruskim; po powstaniu sejneńskim i zajęciu przez Polskę części Suwalszczyzny, jednostka brała udział w walkach polsko-litewskich zakończonych złożeniem w Paryżu wniosku o przesunięcie tzw. linii Focha i wytyczenia linii demarkacyjnej od Wisztyńca do Olity; to najdalszy zasięg wojsk polskich na Litwie, ta leżąca nad Niemnem, na północ od Druskiennik, miejscowość pozostała po wojnie w granicach Litwy Kowieńskiej. | |
| 600 PLN | |
9218 |
1919 Grupa harcerska przy 1 Dywizji Piechoty Legionów - karta pocztowa wysłana 6.IV z Sosnowca przez ojca do syna - harcerza Pawła Hause służącego w grupie harcerskiej przy 1DP Legionów, która to jednostka została wkrótce przeniesiona na front litewsko-białoruski, adresat (późniejszy protestancki kapelan WP) brał udział m.in w walkach o Mińsk Litewski; rzadki, ładnie odbity ramkowy stempelek cenzury poczty polowej "GŁ. POCZTA POLOWA w WARSZAWIE Cenzura Wojskowa"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 1 000 PLN | |
9219 |
1920 Francuska Misja Wojskowa w Warszawie, list wysłany 28.VIII do Nancy, zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik francuskiej poczty polowej "Tresor et Postes 311"; stempel odbiorczy; bardzo dobry stan zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
9220 |
1920 wojna polsko-sowiecka, formularz Szefa Sanitarnego D.O.E. we Lwowie, wysłany 26.III z poczty polowej nr.11 stacjonującej w Tarnopolu do Sekcji Lekarskiej w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53 przydzielonej do Naczelnego Dowództwa, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 200 PLN | |
9221 |
1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka wysłana 8.VI z Zakopanego, adresowana do Dowództwa Etapów WP na Ukrainie na pocztę polową 201 stacjonującą wówczas w Winnicy; karta ukośnie zgięta. | |
| 200 PLN | |
9222 |
1920 Powstanie wielkopolskie, formularz z IX Oddziału Dowództwa Okręgu Generalnego, przesłany 3.IV z Poznania do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 220 PLN | |
9223 |
1920 wojna polsko-sowiecka, skauting - karta pocztowa przesłana miejscowo 20.VIII w Warszawie, zaledwie pięć dni po rozpoczęciu polskiego przeciwuderzenia i odrzuceniu bolszewików na wschód, adresowana do Naczelnego Inspektoratu ZHP, nadawcą jest harcerz służący w elitarnym 1 pułku szwoleżerów w 3 ochotniczym szwadronie zapasowym; na apel władz ZHP, druhowie służący w jednostkach liniowych mieli obowiązek zawiadamiać o swoich przydziałach, akcja ta miała na celu m.in. tworzenie rezerwy kadrowej i przesyłanie harcerzom materiałów szkoleniowych itp.; formacyjna pieczęć listowa; ślady archiwizacji; gwarancja Schmutz. | |
| 1 000 PLN | |