Die Auktion endet am 08.07.2024

Aktuelle Auktion Gefangenlager und Interniertenpost im II Weltkrieg

31375

1942 Oflag IID,

karta wysłana 19.11 z obozu do Chełma, stempelek cenzora nr.6;

karta z obozu do Włoch, wysłana 16.6 do Wenecji, stempelek cenzora nr.9; niecodzienny kierunek wysyłki; dobry stan zachowania;

na karcie albumowej.

250 PLN
Biete
31376

1942 (?) Oflag XA, zestaw 4 oryginalnych zdjęć o wymiarach 95x65 mm, przedstawiających: Pomnik Wdzięczności Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu, odsłonięty 30.10.1932, zburzony przez okupantów niemieckich we wrześniu 1939; przedstawienie Teatru Obozowego; Grób Pański w kaplicy obozowej; wnętrze kaplicy obozowej; na odwrocie każdego zdjęcia stempelek cenzury z numerem 14; dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

200 PLN
Biete
31377

85 PLN
Biete
31378

85 PLN
Biete
31379

1942 Internowanie w Szwecji - komandor podporucznik Aleksander Grochowski - dowódca okrętu podwodnego ORP "Ryś" we wrześniu 1939 roku, list wysłany 11.5 ze Sztokholmu do Polskiego Czerwonego Krzyża w Londynie, czerwony stempelek "Post från internerad militär / Service des internes / Interniertensendung"; fioletowa pieczątka szwedzkiej cenzury wojskowej - "Granskad av SVENSK censurmyndighet", zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 1223 P.C.90."; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

11.IX okręt podwodny ORP "Ryś” otrzymał rozkaz nakazujący ewakuację do Anglii lub internowanie w Szwecji, ponieważ zapas paliwa nie pozwalał na dojście do Anglii - komandor podporucznik Grochowski zdecydował się walczyć dopóki będzie to możliwe; kiedy uszkodziła się echosonda i ponownie rozszczelniły się zbiorniki paliwa, podjęto decyzję o zawinięciu do portu szwedzkiego, 18.IX września okręt wszedł do Stavnas. W czasie II wojny w Szwecji internowano kilka polskich okrętów podwodnych: ORP "Sęp", ORP "Ryś" i ORP "Żbik", które - po brawurowej ucieczce ORP "Orzeł" do Anglii - nie zdołały przedrzeć się przez cieśniny duńskie niezwykle silnie strzeżone przez Niemców; internowano również żaglowiec "Dar Pomorza" i kuter pościgowy "Batory" - łącznie 173 polskich marynarzy, którzy do marca 1943 przebywali na okrętach, a następnie, już do końca wojny, na lądzie w miejscowości Mariefred; ze względu na niewielką liczbę internowanych przesyłki - szczególnie te wysłane ze statków i zagraniczne, są bardzo rzadkie; oferowana całość do Londynu może stanowić ozdobę każdego zbioru obejmującego ten dział filatelistyki!

3 000 PLN
Biete
31380

1942 Buchenwald - niemiecki obóz koncentracyjny, kartka na formularzu obozowym nadana 24.09.42 do Ćwiklic

400 PLN
Biete
31381

1942 Stalag XXB Malbork, kartka na odpowiedź wysłana do obozu do jeńca francuskiego.

50 PLN
Biete
31382

1942 Stalag VIA w Hemer, listownik na odpowiedz wysłany z Kielc do Bartłomieja Bobońskiego, przekazanego Niemcom z internowania w Rumunii i osadzonego w M.-Stammlager VIA w Hemer w Westfalii.

200 PLN
Biete
31383

1942 internowanie w Szwajcarii, lotniczy list polecony z Szwajcarii do Wielkiej Brytanii, najprawdopodobniej od polskiego żołnierza internowanego w obozie w Wetzikon, zalepki cenzury szwajcarskiej i brytyjskiej.

100 PLN
Biete
31384

1943 list polecony wysłany 26-3 z Giens we Francji przez lokalny oddział organizacji udzielającej pomocy jeńcom wojennym do centrali w Vevey w Szwajcarii, pieczęć urzędowa "SECOURS AUX PRISONNIERS DE GUERRE", kasowniki: tranzytowy Hyeres i odbiorczy Vevey; zalepka i cenzura Wehrmachtu.; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

Mi.557, 558, 578
120 PLN
Biete
31385

1943 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, formularz potwierdzenia otrzymania paczki wysłany z obozu 11.6 do miejscowości Turna, niemy datownik nadawczy z wyszczerbionym mostkiem, stempelek cenzora obozowego nr.1; doskonały stan zachowania.

120 PLN
Biete
31386

1943 Stalag VIA - karta, część na odpowiedź wysłana 11.1 z Warszawy do komanda pracy (Arb.kom.5759) stalagu XB, ponieważ jeńca przeniesiono do stalagu VIA przesyłkę dosłano do tego obozu, stempelek nr.43 cenzora obozu XA z parafką, zwraca uwagę dodatkowy przekreślony stempelek 745; dobry stan zachowania.

70 PLN
Biete
31387

1943 Stalag XIID, listownik (formularz francuski) z napisami niemieckimi i francuskimi, wysłany 4.X z obozu do Łodzi, dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND, stempelek cenzora obozowego nr.13 odbity bardzo jasnym rozcieńczonym tuszem; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
Biete
31388

1943 PRZESYŁKA ZAMORSKA, obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
Biete
31389

1943 Oflag VIIA - adaptowany listownik oflagu IIIE, część na odpowiedź wysłana 28.5 z Sosnowca do obozu, stempelek cenzora obozowego nr.12 i dodatkowo "B5"; wewnątrz dwuwierszowa pieczątka informacyjna "Listy pisane, nieczytelnie, w dwuznacznikach, lub/ skrótach nie beda doreczane!"; dobry stan zachowania (pionowe zgięcie); zwraca uwagę niski - 114 - numer więźnia.

80 PLN
Biete
31390

1943 Stalag XIID - listownik (formularz francuski) wysłany 21.III z obozowego komanda pracy nr.830 w miejscowości Baumholder do Łodzi, stempelek cenzora obozowego nr.13 i dodatkowy stempelek DEUTSCHLAND.

40 PLN
Biete
31391

1943 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 30.IV z Warszawy do Fryburga, zalepki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej, stempelki cenzorskie, w tym szwajcarski 312, kompletna (często zdarta) kartka kierunkowa!!! stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania.

350 PLN
Biete
31392

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.

15 PLN
Biete
31393

1943 ODWRÓCONY NAPIS Deutschland (Allemagne) w sygnaturze nakładu, Oflag VIB - bardzo rzadki przypadek niewychwyconego przez kontrolę błędu drukarskiego, listownik z obozu wysłany 23.1 do Warszawy, stempelek cenzora obozowego nr.3a; bardzo dobry stan zachowania (pionowe zgięcie).

300 PLN
Biete
31394

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Leysin, list wysłany z obozu do Czerwonego Krzyża w Genewie, na odwrocie szwajcarska zalepka cenzorska.

80 PLN
Biete
31395

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Rodels, list wysłany z obozu do okupowanej Polski, stemple cenzury niemieckiej.

80 PLN
Biete
31396

85 PLN
Biete
31397

90 PLN
Biete
31398

1943 "Adres konspiracyjny" służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii - list wysłana z obozu pracy przymusowej w Treuenbrietzen w Niemczech do adresata w Portugalii z potwierdzeniem i podziękowaniem za otrzymaną paczkę, w rzeczywistości poprzez PCK - który pośredniczył w wysyłce paczek; stemple cenzur i ślad cenzury chemicznej przeprowadzanej w celu poszukiwania ukrytego tekstu; również na odwrocie stempelki informacyjne polskich władz emigracyjnych Ministerstwa Opieki Społecznej (M.O.S.) i "W KARTOTECE D.J.W.W.B / REFERAT R. WOJSK / NIE FIGURUJE", dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu na każdym etapie wędrówki przesyłki w dobrym stanie zachowania.

240 PLN
Biete
31399

1943 internowani w Szwajcarii, ekspresowy list polecony z Częstochowy do internowanego Polaka w obozie internowania w Gudo w Szwajcarii, nalepka kierunkowa obozu, zalepki i stempele cenzury wojskowej Wermachtu i cenzury szwajcarskiej.

200 PLN
Biete
31400

1943 internowani w Szwajcarii, ekspresowy list polecony z Sanoka do internowanego Polaka w obozie internowania w Gonten w Szwajcarii, nalepka kierunkowa obozu, zalepka i stempel cenzury wojskowej Wermachtu.

200 PLN
Biete
31401

1943 odcinek wpłaty od jeńca wojennego na specjalne konto bankowe jeńca.

30 PLN
Biete
31402

1944 Stalag XXB - formularz listu lotniczego (całostka) do korespondencji z jeńcami, wysłany 14.II z Aberdeen w Wielkiej Brytanii do jeńca brytyjskiego, stempelki: cenzury brytyjskiej P.W.1183 i dekoracyjny, w kształcie serca cenzury obozowej nr.22; ładna całość w doskonałym stanie zachowania.

Mi.FLF2II
350 PLN
Biete
31403

40 PLN
Biete
31404

1944 Stalag XIA - dekoracyjna wielkanocna akwarelka na odwrocie formularza francuskiego (napisy niemieckie i francuskie) wysłanego 13.4 z obozu w Altengrabow do Lublina, nadawcą jest Franciszek Dończyk sekretarz polskiego męża zaufania w obozie; zwraca uwagę data napisania przesyłki 4.IV.44, stempelek cenzora obozowego nr.52; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania, podobnie zdobione przesyłki są niezwykle rzadko spotykane.

400 PLN
Biete
31405

1944 Internowanie na Węgrzech - obóz Ipolyhidveg, list z obozu wysłany 27.III do Torunia; nietypowy prostokątny datownik nadawczy, okrągła pieczęć komendantury obozu, stempelki zwalniające przesyłkę od opłaty pocztowej: "ELLENORIZVE" i "BELLIGERANTE INTERNE/ SANS TAXE"; zalepki i pieczątki cenzur; koperty wysłane z obozów dla internowanych są bardzo rzadko spotykane; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (na tylnej klapie żółte przebarwienia).

120 PLN
Biete
31406

1944 Oflag IIC - listownik obozowy ogólnego przeznaczenia wysłany 29.11 do obozu pracy Wessenberg; na odwrocie stempelek z adresem obozu "Kriegsgef.-Offizierlager II C, 2 Woldenberg/Nm.", stempelek cenzury; dobry stan zachowania.

30 PLN
Biete
31407

1944 PRZESYŁKA ZAMORSKA, obóz jeniecki 113 we Włoszech - list lotniczy do jeńca, żołnierza z Południowej Afryki wysłany 26.VIII z Port Shepstone; stempelek i zalepka cenzury południowoafrykańskiej, stempelek cenzury niemieckiej; wyjątkowo rzadki kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.Stalag XXA - list do jeńca australijskiego wysłany 1.VIII z Wingham w Nowej Południowej Walii, specjalny czerwony stempelek "SERVICE OF PRISONERS OF WAR"; zalepka i stempelek cenzura australijskiego nr.44, stempelek cenzora obozowego nr.8; bardzo rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
Biete
31408

1944 Oflag VIB - listownik wysłany 9.11 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora obozowego nr.6.

15 PLN
Biete
31409

1944 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy, listownik wysłany 7.2 z obozu do Lublina, specjalny formularz z wydrukowanym na odwrocie adresem obozu "Kr.-Gef. Bau- u. Arb.-Batl. 26, Essen a.d. Ruhr", pieczęć listowa jednostki, stempelek cenzora obozowego nr.26; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
Biete
31410

1944 Tengeru-Arusha - osiedle w Tanganice dla polskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, wywiezionych z Polski po agresji sowieckiej 17.IX.1939 do Związku Sowieckiego, a części których dzięki gen.Andersowi udało się opuścić "nieludzką ziemię" i po koszmarze pobytu w kraju rad znaleźć tam spokojną przystań; list lotniczy do Tengeru wysłany 12.X za pośrednictwem polskiej poczty polowej 118, stempelki polskiej cenzury 107 i cenzora 554; mały okrągły stempelek cenzora brytyjskiego, na odwrocie rzadko spotykany stempel egipski "Egypt Postage Paid" 18 OCT i brytyjski "BASE ARMY POST OFFICE 4" z 20 OCT; dodatkowo, również rzadko spotykany, trzywierszowy w ramce stempelek "LOTNICZA/ BY AIR MAIL/ PAR AVION"; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w słabszym stanie zachowania.

500 PLN
Biete
31411

1944 Stalag IVB, niewykorzystany przekaz paczkowy - obowiązkowa nalepka na paczkę żywnościową (niebieskie tło) wysłana 6.3 do placówki lokalnej Rady Głównej Opiekuńczej - Komitetu Opiekuńczego w Falenicy, stempelek cenzora obozowego nr.43; rzadki (z przyczyn oczywistych) walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

80 PLN
Biete
31412

1944 Oflag VIIA, kompletny listownik wysłana 5.10.44 z obozu do Krakowa, stempelek cenzora nr 19, dobry stan zachowania.

50 PLN
Biete
31413

1944 internowanie w Szwecji, kartka z Warszawy do Marii Salamon, żony komandora podporucznika Władysława Salomona, dowódcy ORP "Sęp" i dowódcy obozu internowanych w Mariefred. W Mariefred wynajęto mieszkania prywatne dla oficerów poza obozem dzięki czemu mogli sprowadzać członków rodziny.

300 PLN
Biete
31414

1944 internowanie w Szwajcarii, pokwitowanie wpłaty dobroczynnej od jeńca z obozu internowania w Ilaz.

30 PLN
Biete