Die Auktion beginnt am 21.06.2024

Auctionen 117. Feldpost im I Weltkrieg

1069

1920 czysty formularz polskiej poczty polowej z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

50 PLN
1070

1920 list wartościowy z Berlina nadany 30.10.20 do Wrocławia z okresu Plebiscytów i WALK O GRANICE II RZECZYPOSPOLITEJ , pieczęcie lakowe niemieckiej delegacji do ustalenia granicy z Polską "KOMMISION zur FESTSETZUNG der DEUTSCH - POLNISCHEN GRENZE / DEUTSCHE DELEGATION".

4 500 PLN
1071

1920 list polecony z Intendentury 11. Dywizji Piechoty do Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie, stempel polecenia "POCZTA POLOWA/ R Nº 30" w ramce, datownik "POCZTA POLOWA Nº30" z wyróżnikiem c, dwuwierszowa pieczęć formacyjna "Intendentura 11 Dywizji Piechoty", stemple odbiorcze "KANC. GŁÓWNA / M.S. WOJSK. / 21.III.POPOŁ / OTRZYMANO" i analogiczny z dopiskiem "DORĘCZONO".

180 PLN
1072

1920 urzędowa kartka polowa wysłana ze szpitala wojskowego we Lwowie do Rzeszowa opłacona znaczkiem urzędowym.

300 PLN
1073

1920 kartka z Polskiego Czerwonego Krzyża do dowództwa żandarmerii w Warszawie.

40 PLN
1074

1920 wojna polsko-sowiecka, front ukraiński, widokówka od żołnierza 9 pułku ułanów datowana "Mp 10/I 20" wysłana 17-I-20 za pośrednictwem poczty polowej 56 do Łodzi, dwuobrączkowy datownik nadawczy FRONTOWA POCZTA POLOWA No56, pieczęć formacyjna "9 PUŁK UŁANÓW 1 szwadron", w podręczniku J.Manterysa "Poczty Polowe 1918-1922" jako datę wprowadzenia stempla podano 29.4.1920 tu użyty 3 miesiące wcześniej!
Według książki J.Tatara Zarys historji wojennej 9-go pułku ułanów: "W październiku 1919 pułk wyszedł ze składu [5] Brygady [Jazdy] i pomaszerował na północ od linii kolejowej: Sarny-Kijów, gdzie miał przejść do działań samodzielnych. [...] pułk rozmieścił się szwadronami na odcinku rzeki Ubroć w jej środkowym biegu od Miłaszewicz do Choczyna. [...] w wigilię Bożego Narodzenia [1919], patrole pułku stwierdziły, że większy oddział piechoty sowieckiej z karabinami maszynowemi, w sile 800 do 1000 ludzi przeszedł nocą między Głuszkiewiczami i Choczymen na tyły polskie [...] 9-ty pułk ułanów poszedł wślad za oddziałem sowieckim aż pod Dąbrowicę nad Horyniem. Tam, otoczony w lasach nieprzyjaciel rozdzielił się na mniejsze oddziałki. W ciągu kilkudniowego pościgu wyłapały poszczególne szwadrony pułku około 100 żołnierzy sowieckich, reszta zaś, rozproszona na niezmiernych przestrzeniach lasów poleskich, przeciekała stopniowo przez front, na stronę sowiecką. Po rozbiciu oddziału dywersyjnego pod Dąbrowicą, pułk przeszedł - po raz pierwszy od wyruszenia w pole - na dłuższy odpoczynek pod Równe."; bardzo dobry stan zachowania.

400 PLN
1075

1920 kartka nadana z poczty polowej nr 28 do Szwajcarii, datownik poczty polowej i stempel formacyjny "Pluton telegraf. 12 Bryg. piechoty", stempel warszawskiej cenzury wojskowej "Wr.1" w okręgu, szwajcarski znaczek dopłaty, ciekawa i rzadka destynacja z poczty polowej.

200 PLN
1076

1921 list z Głównej Stacji Zbornej w Lublinie Obóz Południowy wysłana do Powiatowej Komendy Uzupełnień w Dubnie, prawdopodobnie ze względu na działania wojenne zwrócona do nadawcy, na odwrocie słabo odbity fragment stempla Poczty Polowej, stempelek "POUFNE".

Fi.U5
400 PLN
1077

1921 wojna polsko-sowiecka, pokwitowanie na list polecony wysłany 16.I z poczty etapowej 204 na pocztę polową 53, formularz o sygnaturze "M.P.i T. 11.XI.19. 5 000 000"; niecodzienny walor.

150 PLN
1078

1921 polecona kartka z frontowej poczty polowej nr 23 8.VIII.21 do 23 p.p.

180 PLN
1079

1921 Poczty obce w Małopolsce Wschodniej - znaczki Ukrainy z maszynowym nadrukiem: "Orzeł + nowa wartość (w groszach)" w kolorach czarnym, fioletowym i czerwonym; kompletna seria na kopercie unieważniona datownikiem "BEKAHALOSK POL. KORP." z datą 6.9.19; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

250 PLN
1080

1921 wojna polsko-sowiecka, list do Warszawy wysłany za pośrednictwem poczty polowej 53, datownik nadawczy "FRONTOWA POCZTA POLOWA No 53" z wyróżnikiem "a"; czerwona dwuobrączkowa pieczęć formacyjna "II-gi Baon 36-go pułku piechoty", na odwrocie datownik odbiorczy z 20.3; walor w dobrym stanie zachowania.

Kapelanem 36 pułku piechoty był ks.Ignacy Skorupka, który wraz z żołnierzami jednostki brał udział w bitwie pod Ossowem w kulminacyjnym momencie Bitwy Warszawskiej - poległ 14.VIII.20 na polu chwały.

400 PLN
1081

1921 polecona kartka nadana 14.10.21 z poczty polowej nr 23 do dowództwa 86 pułku piechoty.

240 PLN
1082

1921 kartka poczty polowej (ręczny dopisek) z Poznania do Grodna, pieczęć listowa szpitala wojskowego w Poznaniu, widokówka z dworcem w Poznaniu.

300 PLN
1083

1921 polecona kartka wysłana frontowej poczty polowej nr 23 do dowództwa Ochotniczej Legii Kobiet, dziurki po archiwizacji.

Ochotnicza Legia Kobiet (OLK) powstała w grudniu 1918 we Lwowie. Była to pierwsza ścisłe wojskowa, skoszarowana i uzbrojona kobieca jednostka liniowa w historii Polski.

250 PLN
1084

1922 kartka wysłana z poczty polowej nr 32 16.X.22 do Lwowa, stempel cenzury wojskowej "CENZUROWANE / komp. sztab. 12 Dyw. p.".

140 PLN
1085

1923 protokół zaliczenia okresu służby w armii austriackiej do wysługi lat w Wojsku Polskim, dokument z dekoracyjną pieczęcią Dowództwa Okręgu Korpusu X w Przemyślu.

50 PLN
1086

1938 broszura autorstwa Jana Dudzińskiego "Poczta polowa Legionów", 23 strony, ilustracje.

180 PLN
1087

2023 książka Przemysława Przybka "Powstanie Wielkopolskie 1918 - 1920 w korespondencji wojennej", 144 stron, kolorowe ilustracje.

140 PLN