Die Auktion beginnt am 21.06.2024

Auctionen 117. Feldpost im I Weltkrieg

909

1916 kartka od jeńca wojennego z Rosji do Oświęcimia, stempel rosyjskiej cenzury wojskowej i cenzury korespondencji jenieckiej z Wiednia.

150 PLN
910

1916 pocztówka wysłana 4.10.16 z 4. Szwadronu 1 Pułku Ułanów z pozycji na froncie, datownik K.u.K. FELDPOSTAMT 389, fioletowy stempel formacyjny "4. SZWADRON / 1 p. Ułanów L. P.". rzadkie z wczesnego okresu użycia datownika poczty 389, widokówka legionowa.

180 PLN
911

1916 kartka nadana z poczty polowej 163 przez pocztę etapową w Wolbromiu do Austrii.

70 PLN
912

1916 kartka z niemieckiej poczty polowej z Kalisza, widokówka z Warszawy.

50 PLN
913

1916 telegram Legionów Polskich ze Lwowa do Kowla wysłany 24.05.16, na blankiecie telegramu odbity stempel kancelaryjny „L.p. 188 / Komenda Stacyi zbornej Leg.Pol. w Kowlu / weszło dnia 25 maja 1916 r."

3 000 PLN
914

1916 telegram wysłany z I Brygady Legionów Polskich (Feldpost 118) 27.07.16 do Departamentu Wojskowego Legionów Polskich w Piotrkowie, stempel kancelaryjny Centralnego Urzędu Ewidencji L.P. z wpisaną datą 28.07.1916.

2 500 PLN
915

1916 Legiony Polskie - formularz-pocztówka z reprodukcją fragmentu "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki w ozdobnym kartuszu z wizerunkiem Orła i Pogoni z napisem "NA FUNDUSZ WDÓW I SIEROT PO LEGIONISTACH POLSKICH 1914-16" (tło jasnoniebieskie), wydany nakładem "Wiedeńskiej Delegacyi Samarytanina polskiego"; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
916

1916 Legiony Polskie - formularz-pocztówka z reprodukcją fragmentu "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki w ozdobnym kartuszu z wizerunkiem Orła i Pogoni z napisem "NA FUNDUSZ WDÓW I SIEROT PO LEGIONISTACH POLSKICH 1914-16" (tło żółte), wydany nakładem "Wiedeńskiej Delegacyi Samarytanina polskiego"; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
917

1916 Legiony Polskie - formularz-pocztówka z reprodukcją fragmentu "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki w ozdobnym kartuszu z wizerunkiem Orła i Pogoni z napisem "NA FUNDUSZ WDÓW I SIEROT PO LEGIONISTACH POLSKICH 1914-16" (tło szare), wydany nakładem "Wiedeńskiej Delegacyi Samarytanina polskiego"; bardzo dobry stan zachowania.

300 PLN
918

1916 kartka z poczty polowej nr 355 do Hyżnego, stempel formacyjny "KOMENDA KOMPANII SZTABOWEJ LEGIONÓW POLSKICH" z orłem legionowym.

150 PLN
919

1916 kartka z poczty polowej nr 113 do Nowego Sącza, stempel formacyjny "I. Bryg. Piłsudskiego / Komenda II. komp. 2/II p.p.".

150 PLN
920

1916 kartka nadana z poczty polowej w Jedlińsku do Triestu, stempel cenzury wojskowej w Radomiu.

200 PLN
921

1916 kartka z niemieckiej poczty polowej nr 192 do Berlina, widokówka z Kowla.

100 PLN
922

1916 kartka nadana z poczty etapowej w Piotrkowie do Kamieńska, stempel formacyjny "6. Pułk piechoty Leg. Pol.".

100 PLN
923

1916 kartka nadana w poczcie polowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "Komenda kompanii sztabowej * Legionów Polskich" z orłem legionowym, dodatkowo stempel w miniaturce.

120 PLN
924

1916 kartka nadana w poczcie polowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "Komenda kompanii sztabowej * Legionów Polskich" z orłem legionowym.

120 PLN
925

100 PLN
926

1916 kartka nadana w poczcie polowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "KOMENDA KOMPANII SZTABOWEJ * LEGIONÓW POLSKICH" z orłem legionowym.

150 PLN
927

1917 Polski Korpus Posiłkowy - formularz o sygnaturze "C154" wysłany 24.IV za pośrednictwem poczty polowej 378 do Lwowa, datownik poczty polowej 378 z wyróżnikiem "a", dwuwierszowa pieczęć formacyjna z orłem "I. PUŁK ARTYLERYI LEG. POL./ BATERYA 1." (Berek P78) i stempelek cenzury "CENZUROWANO" o długości 32 mm (Berek C10) - oba stemple odciśnięto wyjątkowo starannie; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.18A
150 PLN
928

1917 Legiony Polskie - formularz poczty polowej (Kucharski K.66.), na odwrocie ilustracja przedstawiającą legionistę grającego na akordeonie z podpisem "Husia-siusia" co stanowiło czytelne odwołanie do ostatniej zwrotki popularnej piosenki "Leguny w niebie" :"A gdy zmorzył sen Piotrusia, z aniołkami husia-siusia! Leguny tańczyły, laguny."; trochę słabszy stan zachowania (karta ukośnie złamana).

Fi.Fp21
120 PLN
929

1917 Legion Ukraiński - widokówka pisana po polsku, wysłana 14.X do miejscowości Kuty za pośrednictwem poczty polowej 408 (datownik z wyróżnikiem b) przydzielonej do obsługi jednostek Legionu Ukraińskiego; pieczęć formacyjna "K.u.k. Infanterieregiment No.58"; zwraca nietypowy stempelek cenzury "ZENSURIERT r58 M.G.KOMP"; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
930

20 PLN
931

20 PLN
932

1917 list wysłany 19.VIII za pośrednictwem austriackiej poczty polowej 334 do Wieliczki; stempel formacyjny "K.u.k. Pferdefelddepot Nr.75" (polowy szpital dla koni); temat - KOŃ.

100 PLN
933

1917 Polski Korpus Posiłkowy - formularz wysłany 22.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.240 na adres poczty polowej 378 - Polskiego Korpusu Posiłkowego, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny.

80 PLN
934

1917 Legiony Polskie - bardzo rzadka odmiana formularza z usuniętym napisem "Посилаючий" (Nadawca) w języku rosyjskim, wysłana 2.II ze szpitala wojskowego w Rzeszowie (K.k. Landwehrspital in Rzeszów) za pośrednictwem poczty cywilnej, pieczęć formacyjna "C. i k. Komenda Grupy Legionów Polskich PUŁKOWNIKA ZIELIŃSKIEGO" (Berek P91), stempelek cenzury rzeszowskiej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
935

1917 Legiony Polskie - powołanie na badanie lekarskie w dniu 2 maja, okrągły stempel formacyjny z orłem "OFICER PLACU LEGIONÓW POLSKICH we LWOWIE" u Berka nieopisanego!!! faksymile podpisu kapitana Tadeusza Terleckiego; niecodzienny dokument w słabszym stanie zachowania.

200 PLN
936

1917 widokówka wysłana z austriackiej poczty polowej.

30 PLN
937

1917 kartka z poczty polowej z Chełma 17.1.17 z "improwizowanego" szpitala IV Armii.

120 PLN
938

1917 list polecony z Platerndorf do Komitetu Ratunkowego dla internowanych Polaków z Królestwa Polskiego w Wiedniu.

80 PLN
939

1917 Brygadier Józef Piłsudski z oficerami i żołnierzami Legionów Polskich w trakcie wizyty biskupa Władysława Bandurskiego i Andrzeja księcia Lubomirskiego w okopach na Wołyniu, widokówka fotograficzna-oryginalna fotografia wysłana 11.4.1917 z Sosnowca do Warszawy, "6 GROSZY" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej I wydania Warszawskiej Poczty Miejskiej; bardzo dobry stan zachowania.

600 PLN
940

1917 list z obozu internowania dla oficerów w Reisen (Rydzyna) do Moskiewskiego Komitetu Pomocy przy Czerwonym Krzyżu w Kopenhadze, stemple i zalepki cenzorskie.

150 PLN
941

1917 kartka nadana w poczcie polowej nr 424 adresowana do poczty polowej nr 420, stempel formacyjny "K. u. k. Feldhaubitzregiment No. 24".

35 PLN
942

1917 kartka z austriackiej poczty polowej w Noworadomsku, stempel formacyjny "K.k.Lst Etpp Baon 424 / 2 Kompagnie".

80 PLN
943

1917 formularz potwierdzenia nadania przesyłki poleconej z Dęblina, datowniki "K. u. K. ETAPPENPOSTAMT 199", oraz rzadki stempel pocztowy w ramce "Kadry Legionów Polskich / 20. I. 1917 / poczta 199 polowa", fioletowy stempel "RETOUR".

120 PLN
944

1917 kartka NKN ze zdjęciem 2. Pułku Ułanów wysłana 17 lipca z 6. szwadronu 2. Pułku ułanów do Schloß Chobienice koło Poznania, datownik K.u.K. FELDPOSTAMT 378 z wyróżnikiem "a", czerwony stempel formacyjny "2. Pułk Ułanów Polskich Legionów / 6. Szwadron".

150 PLN
945

1917 karta polowa wysłana 1.8.17 z 5. Szwadronu 2. Pułku Ułanów z Mińska Mazowieckiego do Białobrzegów, stempel formacyjny "2. Pułk Ułanów Polskich Legionów / 5 szwadron.".

160 PLN
946

1917 kartka nadana z poczty polowej nr 444 do Niemiec, stempel formacyjny Hauptfeldpostamt nr 444.

40 PLN
947

1917 kartka z poczty polowej w Mławie do Krakowa, stempel formacyjny "WOJSKO POLSKIE KOMISARYAT WERBUNKOWY w MŁAWIE" z orłem w środku.

60 PLN
948

1917 telegram z Warszawy nadany 2.03.17 do Sądu Polskiego Legionu w Lublinie, stempel kancelaryjny Sądu Polskiego Legionu z wpisaną datą 3.03.1917.

2 500 PLN