1858 Królestwo Polskie - ROSJA NR.1 - EGZEMPLARZ NAROŻNY Z DWOMA SZEROKIMI MARGINESAMI; bardzo szeroko na górze cięty znaczek rosyjski za 10 kop., wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony poprzez kreślenie i dodatkowo w dniu 1/3 datownikiem WARSZAWA typu IIIC; początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie; obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on tylko do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono specjalne kasowniki numerowe; przez cały ten czas znaczki kreślono i często dodatkowo unieważniano datownikiem, a potem kasownikiem numerowym; rosyjski znaczek numer 1 był pierwszym znaczkiem używanym w Królestwie Polskim, razem z nimi wprowadzano coraz to nowe metody skutecznego ich unieważniania, aby zapobiec powtórnemu użyciu, czyli oszustwom na szkodę poczty; ten duży fragment strony adresowej był ozdobą wspaniałej kolekcji kasowników Królestwa Polskiego zebranej przez W.Rachmanowa - jego sygnatura w prawym dolnym rogu, TO UNIKAT - w żadnym innym zbiorze Królestwa Polskiego nie było egzemplarza z tak szerokim marginesem; piękny stan zachowania; fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Lot # 261

Auction 97
Current price: 36 000 PLN
Catalog: Fi.I
Mi.1
Category: Polish Kingdom