1862 Królestwo Polskie - PIOTRKÓW "NISZCZENIE CZWARTEGO OKRĘGU KASOWNIKA"; kompletny list z Piotrkowa do Warszawy opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i różowym o jasnych odcieniach; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 179 - Piotrków, w fazie kiedy duża część czwartego zewnętrznego okręgu była już zniszczona, w fazie końcowej kasownik ten miał już tylko trzy okręgi wokół cyfry 179 i jako taki jest rzadki; po prawej datownik nadawczy Piotrkowa typu IIIC z 5/2, a na odwrocie datownik odbiorczy z Warszawy tego samego typu z 6/2 i mały okrągły godzinnik odbiorczy 9/R; list zachował się w świetnym stanie, ma dwie i pół strony napisanej niebieskim atramentem (w tym czasie rzadkim) treści, znaczek mimo jasnych odcieni ma żywe barwy, ładną perforację i niezłe centrowanie, tak zachowane kompletne listy są rzadkie; list pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po lewej stronie; fotoatest ekspert A.I.E.P. Ceremuga.

Lot # 29464

Auction 66
Current price: 16 000 PLN
Catalog: Fi.1a
Category: Polish Kingdom