1860 Królestwo Polskie - LUBIEŃ; piękny prywatny, całkowicie kompletny list z Chodecza do Warszawy, adresowany na ręce Ch.Petzel na Danielewiczowską 495; znajdowała się tam Drukarnia Jana Cotty, która pięćdziesiąt lat później drukowała znaczki poczty miejskiej (a wtedy jak widać i Gazetę Niemiecką); list opłacono pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym o ciemnych odcieniach; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 231 - LUBIEŃ, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie z Krośniewic do Lubienia; 1 grudnia 1862 trakt przecięła linia kolejowa D(rogi) B(ydgoskiej), na której otwarto unikalną ekspedycję dworcową Ostrowy - 310; kasownik 231 ma wysoki 6 stopień rzadkości w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza; po prawej jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z ręcznie wpisaną datą 5.10; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z 6.10 i kwadratowy godzinnik 3/P; znaczek jest bardzo charakterystyczny i dość rzadki, bardzo intensywny kolor czerwony bez większych przerw cienkiego owalu, a niebieski relatywnie jaśniejszy, obie klisze odbite gęstą, niedostatecznie roztartą farbą; sam list piękny, trzy strony niemieckiego tekstu z czego dwie to rękopis wiersza (ciekawe czy został opublikowany i jest znany); czysty i wspaniale zachowany walor; pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie; z atestu "Genuine in all respects", "Rare cancel" i "Superb & fresh condition", fotoatest ekspert AIEP C.Ceremuga.

Lot # 14140

Auction 64
Current price: 22 500 PLN
Catalog: Fi.1b
Category: Polish Kingdom

Number of bids: 2 Bid history