1865 Królestwo Polskie - NOWA PRAGA; kompletna koszulka listu z Pragi do Białegostoku opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach na cienkim prawdopodobnie prześwitującym papierze; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 329 - Nowa Praga, w ekspedycji pocztowej na warszawskiej Pradze otwartej dopiero 1.8.1864 roku; bardzo wysoki 7 stopień rzadkości w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza wynika z tego, że znaczki polski numer 1 były tam sprzedawane tylko przez pół roku; po prawej ramkowy stempel nadawczy typu IIB z ręcznie wpisaną datą 25.1; dwadzieścia dni później 13.2. zaprzestano sprzedaży polskiego znaczka numer jeden i przywrócono do obiegu znaczki rosyjskie; na znaczku, co unikalne, odbito rosyjski datownik odbiorczy БЕЛОСТОКЪ z 14.ЯНВ.1865 (26.1 według kalendarza gregoriańskiego); to unikalny przypadek kiedy na znaczku polskim obok polskiego kasownika numerowego występuje także stempel rosyjski, takie przypadki znane są oprócz tego tylko z Rygi - na znaczku i Mohylewa Podolskiego - na listach; to ważny obiekt - bardzo trudno znaleźć datownik rosyjski na polskim znaczku numer 1, dodatkowo polski kasownik numerowy też bardzo rzadki więc zamazanie adresu tylko nieznacznie obniża wartość listu; walor pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie; z atestu "Genuine in all respects, correctly franked. Very rare cancel"; przedwojenna gwarancja Saliker, fotoatest ekspert AIEP C.Ceremuga.

Lot # 6947

Auction 63
Current price: 32 000 PLN
Catalog: Fi.1ba(u)
Category: Polish Kingdom