1863 Królestwo Polskie, KIBARTY - USZKODZONA CZERWONA KLISZA; list z Kibart do Wilna opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i różowokarminowym o jasnych odcieniach; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 182 - Kibarty; na dole dwujęzyczny miejscownik nadawczy z 28/2 typu IXA, obok kaszetka nadawcy, na odwrocie datownik odbiorczy z Wilna ...; klisza niebieska ma niewielkie uszkodzenie lewej dolnej cyfry 10, klisza czerwona znaczne uszkodzenia w całej dolnej części - niedodruki tła: pod literą "T", pod całym wyrazem "KOP" i nad cyfrą "1", te charaktarystyczne cechy znaczka z poz.91 opisał Z.Mikulski w "Filateliście" 2/2010; jest to jedyna pozycja w arkuszu gdzie czerwona klisza była w widoczny sposób retuszowana; egzemplarze drukowane bezpośrednio przed retuszem i zaraz po dokonaniu naprawy są niezwykle rzadkie; list z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole; znaczek zachowany w bardzo dobrym stanie, sam list na papierze firmowym A.FEINBERG & ROSA - spedytorów z Wierzbołowa, lekko pionowo zgięty; obszerny i szczegółowy fotoatest Schmutz.

Lot # 21117

Auction 55
Current price: 20 000 PLN
Catalog: Fi.1a
Category: Polish Kingdom