1860 Królestwo Polskie, WPROWADZENIE DO OBIEGU PIERWSZEGO ZNACZKA POLSKIEGO - OKRES PRZEJŚCIOWY - LIST BEZ ZNACZKA ZA 10 KOP.; Cyrkularz Zarządu Pocztowego Królestwa Polskiego nr.13 z 14 grudnia 1859 roku zawiadamia o wprowadzeniu do obiegu z dniem 1 stycznia 1860 roku znaczka polskiego za 10 kopiejek w miejsce używanych dotychczas znaczków rosyjskich i ustala, że można ich jeszcze używać do 1 kwietnia 1860 roku; list powinien być zatem opłacony polskim lub rosyjskim znaczkiem za 10 kop.; nadawca nie dysponował polskim, a rosyjski albo nie był dostępny, albo nie chciano go użyć; ostatecznie list opłacono gotówką - stosowna adnotacja o wysokości porta "10" (kop.) niebieskim tuszem na samym środku koperty wysłanej 30/1 z Płocka do Warszawy, czarny okrągły rosyjsko-polski stempel nadawczy typu IXA PŁOCK ПЛОЦКЪ; nad nią adnotacja pocztowa z numerem domu Napolskiego; na odwrocie datownik odbiorczy WARSZAWA z 31/1 i duży kwadratowy godzinnik odbiorczy o wymiarach 18x18 mm, stosowany do późnej jesieni 1860 roku; opłacanie zwykłych listów gotówką spotyka się sporadycznie w ambulansach kolejowych, ale z urzędów stacjonarnych są unikalne; na odwrocie koperty mały fragment pieczęci lakowej (z dużym prawdopodobieństwem) Lubicz - herb rodzinny nadawczyni Wandy Małowieskiej (z domu Karwosieckiej) - można to stwierdzić gdyż zachowało się kilka listów zwykłych i pieniężnych z lat 1860-63 pomiędzy siostrami; adresatka Aurelia Englert - siostra Wandy, była matką jednego z dyrektorów Banku Polskiego.