1918 Kalisz, karta pocztowa z lokalnym nadrukiem typu 1, całostka okupacyjna "Gen.- Gouv. Warschau" za 7½ fen z doklejonym znaczkiem za 7½ fen (w związku z podwyższeniem od 25.XI.1918 taryfy za kartkę pocztową do 15 fen), według opracowania pp. J.Berbeki i P.Pelczara "Przegląd Filatelistyczny" zeszyt specjalny 2: "Doklejki dodatkowych znaczków na kartkach stosowano dla uzupełniania opłaty pocztowej; początkowo do 10 fen, a później do 15 fen. Niemcy dolepiali jeden znaczek GGW o nominale 2½ fen [-]. Po odzyskaniu niepodległości również Polacy dolepiali znaczek za 2½ fen, później ... jeszcze drugi znaczek za 5 fen lub na kartki jeszcze bez doklejek od razu naklejali dwa znaczki o nominałach 2½ fen i 5 fen, czy też sporadycznie jeden znaczek za 7½ fen uzupełniając nominał początkowo do 10 fen, później do 15 fen."; oba znaki opłaty przedrukowane pojedynczym fioletowym odciskiem stempelka typu 1; według informacji Polskich Znaków Pocztowych odnośnie przedruków lokalnych w Kaliszu: "Znana jest również pocztówka przedrukowana wraz z dolepionymi znaczkami 7½ fen i 15 fen. wrzucona do ambulansu pocztowego"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowano W.ERNST, gwarancja i opis Schmutz.

Lot # 28835

Auction 105
Current price: 800 PLN
Catalog: Fi.Cp1
Category: Local postage 1918-1919