1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym o odcieniach jasnych na obwolucie listu z Ząbkowic do składu żelaznego M. Neufelda w Warszawie, znaczek unieważniony bardzo rzadki stemplem numerowym Ząbkowic z cyfrą 289 w okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 8 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości, czytelnie odbity dwujęzyczny miejscownik Ząbkowic z ręcznie wpisaną datą 20/1 (20 stycznia najprawdopodobniej 1863 lub 1864 roku, kiedy spotyka się znaczki w tych barwach na korespondencji), znaczek z poz. 69 w arkuszu z charakterystycznymi silnymi usterkami druku barwy niebieskiej we wszystkich narożnikach; mocno uszkodzone cyfry 10 oprócz dolnego lewego narożnika i mocno wgniecioną ramkę w tym narożniku, na odwrocie odbiorczy warszawski datownik 31/1 i godzinnik 9/R (dziewiąta rano), list przewieziono ambulansem pocztowym nr 2 (Ząbkowice węzeł kolejowy) w kierunku Częstochowy, Piotrkowa i Warszawy, rzadki stempel "EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE / 2" na odwrocie, ślady trzech złamań koperty w tym jedno przez znaczek, pomimo tego dekoracyny i bardzo rzadki walor, list pochodzi ze zbioru W. Rachmanowa i posiada jego stempelek w dolnym prawym rogu.

Lot # 226

Auction 82
Current price: 33 700 PLN
Catalog: Fi.1ad
Mi.1a
Category: Polish Kingdom

Number of bids: 10 Bid history