The auctions ends in:

Lot # 8401
Close:
Start price: 28000
Current price: 28500
Number of bids: 2 (Bid history)
Catalog:
Fi.1ad
Category: Polish Kingdom

1863 Królestwo Polskie - 22 - MARYAMPOL; fantastycznie zachowany list z Maryampola do Warszawy opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworózowym o jasnych odcieniach; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 22 - Maryampol w urzędzie pocztowym na trakcie do granicy w Aleksocie, to kasownik o wysokim 6 stopniu rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; na środku okrągły datownik nadawczy МАРIЯМПОЛЬ bardzo rzadkiego typu XIA z ręcznie dopisaną cyfrą 0 w dacie 10/4; Maryampol był jedną z trzech miejscowości w Królestwie (obok Warszawy i Lublina) gdzie stosowano dwa rodzaje datowników - z pisownią łacińską na listach wewnątrz Królestwa i pisane grażdanką na listach do Rosji i Finlandii, tu zastosowano datownik nieprawidłowo (powinien zostać użyty łaciński), ale z datą według kalendarza gregoriańskiego; pod znaczkiem odręczna adnotacja "franco" o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z 12/4 i mały prostokątny godzinnik 3/P; znaczek drukowany dużą ilością rzadszej farby niebieskiej przez co litery wydają się cieńsze, ma niewielką usterkę "dłuższy nosek w lewej górnej jedynce nominału"; na odwrocie koperty adnotacja o dacie otrzymania przesyłki "12 Kwiet 63"; zarówno list jak i sam znaczek zachowały się w pięknym stanie; znaczek ma żywe barwy, regularną perforację i jest nieźle centrowany; walor pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa - jego sygnatura w prawym dolnym rogu, fotoatest Ceremuga AIEP.
Photo