1861 Królestwo Polskie - NIESZAWA; koszulka listu z Nieszawy do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach ciemnoniebieskim i różowym na cienkim (prześwitującym) papierze; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 239 - Nieszawa w małej ekspedycji pocztowej na trakcie z Włocławka do Ciechocinka, której znaczenie zmalało po otworzeniu linii Kolei Bydgoskiej; po lewej rzadki dwujęzyczny ramkowy stempel nadawczy НЕШАВА / NIESZAWA typu VIIIB z ręcznie wpisaną datą 24/2; na odwrocie warszawski datownik odbiorczy typu IIIC z datą 25.2 i mały godzinnik 3/P; znaczek ma cechy tzw. II nakładu - małe białe punkciki wewnątrz czerwonego owalu, czysty klarowny rysunek i dobrze widoczny błąd niebieskiej kliszy "pęknięta lewa ramka", może to być początkowa faza uszkodzenia lewej krawędzi arkusza (np. poz. 21); pięknie zachowany znaczek, a koszulka, poza śladem wycięcia pieczęci lakowej, ładna z bardzo wyraźnymi odbitkami wszystkich stempli; list pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa - jego sygnatura w prawym dolnym rogu, fotoatest Ceremuga AIEP.

Lot # 44766

Auction 69
Current price: 21 400 PLN
Catalog: Fi.1bb
Mi.1b
Category: Polish Kingdom

Number of bids: 4 Bid history