1864 Królestwo Polskie - KIBARTY, ZNACZEK UNIEWAŻNIONY BEZPOŚREDNIO DATOWNIKIEM; koszulka listu z Kibart do Rygi opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i jasnoróżowokarminowym; zamiast kasownikiem numerowym 282 unieważniono go bezpośrednio datownikiem KIBARTY 13/5; po lewej pieczęć firmy spedycyjnej A.Ch.SEGALL & SOEHNE / WIRBALLEN u.EYDTKUNNEN, która masowo dostarczała do polskiego urzędu w Kibartach listy z Prus (na takiej działalności można było zyskać około 10 kop. na liście); na odwrocie datownik odbiorczy РИГА / 2 МАЙ 1864 (14 maja według kalendarza gregoriańskiego); polskie znaczki numer jeden unieważnione datownikami to ważny dział w kolekcjach Królestwa Polskiego, poza Warszawą i Kibartami znane są tylko pojedyńcze sztuki, a listy są wręcz unikalne (w zborze W.Rachmanowa były trzy takie listy, w zbiorze M.A.Bojanowicza ani jednego); mimo krótszego ząbka w prawym górnym rogu znaczka i śladów złożenia samej koszulki całość prezentuje się dobrze - co widać na skanie, a datownik odbity jest wzorcowo; list pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie, fotoatest Schmutz.

Lot # 36857

Auction 67
Current price: 29 300 PLN
Catalog: Fi.1ac
Category: Polish Kingdom

Number of bids: 4 Bid history