1860 Królestwo Polskie - KALWARYA; koszulka listu z Kalwaryi do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i różowokarminowym na cienkim 0,065 mm papierze, z dużym prawdopodobieństwem prześwitującym (Fi.18000.-); unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 23 - Kalwarya w ekspedycji pocztowej na trakcie z Maryampola do Suwałk, wysoki 6 stopień rzadkości w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza; po prawej okrągły stempel nadawczy typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 7.1; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z 10.1; walor pochodzi ze słynnej partii listów z Kalwaryi adresowanych do Banku Polskiego w Warszawie - podobnie jak najsłynniejszy ciężki list sześciołutowy (pasek pięciu znaczków z międzypolem plus jeden luzem na stronie adresowej) znajdujący się w Muzeum Poczty we Wrocławiu i jedyny znany list opłacony narożną parką z międzypolami; klisza niebieska z odcieniem zielonym i staranny druk na cienkim papierze to cechy I nakładu więc list może pochodzić z pierwszej dekady stycznia 1860 roku (Fi.32000.-), piękny, czysty i wspaniale zachowany walor; pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa i posiada jego sygnaturę po prawej stronie, z nowego fotoatestu L.Schmutza W katalogu Fischera została ona oznaczona (odmiana) numerem 1acu. Cechy tego znaczka jak i napis na kopercie nad nim „franco” (opłacono) – zapis uczyniony ze starego nawyku (tak w okresie przedfilatelistycznym oznaczano listy opłacone w całości przez nadawcę) oraz napis 7/1 na stemplu nadawczym pozwalają z dużą dozą prawdopodobieństwa sądzić, iż jest to list z początku 1860 roku; z jego pierwszej dekady.

Lot # 21681

Auction 65
Current price: 39 250 PLN
Catalog: Fi.1ac
Category: Polish Kingdom

Number of bids: 10 Bid history