1860 Królestwo Polskie - I NAKŁAD (nietypowy); list z Warszawy do Ireny k/Zawichostu opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i różowokarminowym na cienkim papierze, z rysunkiem prześwitującym na odwrocie; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; obok miejscownik nadawczy z 16/2 typu IIIC; odbitki obu klisz bez widocznych uszkodzeń; znaczki pierwszego nakładu użyte w styczniu miały lekki zielonkawy odcień (błękit pruski), ten z lutego ma kolor wyraźnie niebieski; używany od kwietnia w Warszawie nakład II miał podobny kolor niebieski i papier, ale zdecydowanie różny kolor czerwonej tarczy - bardziej różowy z białymi punkcikami na całej powierzchni owalu, to dowód że zmiany mogły następować ewolucyjnie; bardzo rzadka forma przejściowa z kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole; znaczek zachowany w bardzo dobrym stanie, sama koszulka z dużą częścią treści i wyciętym stemplem lakowym, postrzępiona na jednej krawędzi; gwarancja i obszerny opis Schmutz.

Lot # 21113

Auction 55
Current price: 12 000 PLN
Catalog: Fi.1bu
Category: Polish Kingdom

Number of bids: 1 Bid history