11555

50 PLN50 PLN
11577

1943 kartka z grafiką z okazji Dni Książki.

180 PLN140 PLN
11595

300 PLN300 PLN
11622

1943 400-lecie śmierci Mikołaja Kopernika, odbitka górnej części bloku z unieważnionej matrycy, gwarancja.

40 PLN30 PLN
11625

1944 "CZYTAJCIE POLSKICH AUTORÓW" karta z okolicznościowym dodrukiem, wydana z okazji wystawy - 400 lat Polskiej Książki; dodatkowo odbitka artystycznego stempla ze stylizowanymi literami KSP będącymi skrótem hasła "Książka Sama Przychodzi", rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania, stara gwarancja na górze kartki Schmutz.

480 PLN350 PLN
11638

1944 wydanie obiegowe - znaczek w kolorze brązowoczerwonym na pocztówce ozdobionej drzeworytem sygnowanym Z.S.(Zygmunt Szatkowski), wysłanej 8.IV; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

120 PLN100 PLN
11666

50 PLN50 PLN
11668

1944 Rok Olimpijski, znaczki stemplowane kasownikiem okolicznościowym "Miłuj bliźniego" na ozdobnej kartce z tłoczoną ilustracją.

50 PLN130 PLN
11680

1944 500 rocznica bitwy pod Warną - znaczek unieważniony 10.XI kasownikiem okolicznościowym "WARNA" na pocztówce ozdobionej artystycznym drzeworytem autorstwa Janusza Łonickiego; gwarancja.

150 PLN150 PLN
11683

1944 odrastający dąb, znaczki stemplowane na wycinku.

20 PLN20 PLN
11734

1942 listownik wysłany 15.VI z miejscowości Kirkcaldy w Szkocji do Oflagu XIIA, przesłany do obozu VIIA, liczne cenzury i adnotacje.
Autorem listu (do ojca) jest Stanisław Modrany, który w 1939 brał udział w obronie Grodna, następnie był internowany na Litwie w obozach Olita i Ukmerge (Wiłkomierz), po wkroczeniu wojsk sowieckich w 1940 trafił do obozu w Juchnowie (Pawliszew Bor), wywieziony następnie za Murmańsk po podpisaniu traktatu Sikorski-Majski wstąpił do 5 Dywizji Kresowej, gdzie zgłosił się do lotnictwa, po opuszczeniu ZSRR ukończył kursy w Szkocji i Kanadzie przydzielony do 300 Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Mazowieckiej latał bombowcem typu Lancaster; w dniu 21.II.1945 poniósł śmierć w czasie lotu bojowego; odznaczony Krzyżem Walecznych - życiorys nadawcy stanowi klasyczny przykład krętych "polskich dróg" w czasie II wojny światowej.

450 PLN380 PLN
11745

1943 menażka, czworoblok, gwarancja i oznaczenie.

480 PLN480 PLN
11755

1944 kraty, czworoblok, gwarancja i oznaczenie.

320 PLN320 PLN
11759

750 PLN750 PLN
11770

1944 kościół w Miechowie, gwarancja Schmutz.

800 PLN800 PLN
11774

1944 rocznica Powstania Listopadowego, czworoblok, gwarancja Schmutz.

800 PLN800 PLN
11780

1944 festiwal muzyki, gwarancja Kronenberg.

800 PLN800 PLN
11794

1945 znaczek z nadrukiem z okazji wyzwolenia obozu, gwarancja Schmutz.

200 PLN200 PLN
11804

1943 Gołąbek, znaczek za 10 f w kolorze ciemnozielonym na papierze szarym szorstkim grubym na karcie ozdobionej grafiką autorstwa Antoniego Czerniewskiego przedstawiającą anioła grającego na lutni, wysłanej 24.XII; dobry stan zachowania; gwarancja.

600 PLN600 PLN
11809

1943 karta świąteczna z ilustracją powrót żołnierza, wysłana 30.XII, walor w doskonałym stanie zachowania, gwarancja Jendroszek.

250 PLN250 PLN
11815

1944 81. rocznica Powstania Styczniowego, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

80 PLN80 PLN
11847

1944 kartka z obiegu pocztowego, gwarancja na odwrocie Schmutz (opłata niezgodna z taryfą).

40 PLN40 PLN
11863

1944 Caritas, całostka za 5 fen na papierze żółtawobrązowym o jasnym znaku opłaty, format 55x90mm - w/g najnowszej klasyfikacji P.Pelczara - N.II.(lub III).zu; słabszy stan zachowania; gwarancja.

120 PLN108 PLN
11885

1944 poświadczenie otrzymania paczki wysłane 1.IX z obozu do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie, stempelek cenzury obozowej, a także francuskiej (bardzo rzadki); minimalnie słabszy stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

150 PLN135 PLN
11893

1943 potwierdzenie otrzymania paczki wysłanej 15.IX z Bejrutu przez Komitet Pomocy jeńcom polskim działający przy oddziale lewantyńskim Francuskiego Czerwonego Krzyża; minimalnie słabszy stan zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

100 PLN90 PLN
11898

1944 Syrenka, znaczek stemplowany, gwarancja Schmutz.

60 PLN60 PLN
11934

1944 Legitymacja Armii Krajowej Okręgu Warszawskiego wystawiona dla fotoreportera Romana Ulińskiego pseudonim Pancerny, z wydrukowaną datą 25.VII.1944, podpisana przez Szefa Wydziału III por.Tadeusza Żenczykowskiego ps."Kania"; jednoobrączkowa pieczęć z godłem "DOWÓDZTWO OKRĘGU ŚRÓDMIEŚCIE", na drugiej stronie umieszczono informację "Foto-reporter Dział Informacyjno-Propagandowy KSZ Sztab VI Wydział III",a na odwrocie wpisany przydział i odciśnięta pieczęć z orłem "Pełni na mieście z rozkazu VI Oddziału Sztabu czynności jako fotoreporter"; legitymacje wydawano przyszłym powstańcom od lipca 1944, a w szczególności służbom dla których były niezbędne do pełnienia funkcji; niecodzienny historyczny dokument w idealnym stanie zachowania.

2 000 PLN1 800 PLN
11955

1942 kartka z warszawskiego getta 11.7.42 do Krakowa, znaczek pomocy zimowej ze stemplem "GHETO".

150 PLN150 PLN
11962

1944 próba arkuszowa niezrealizowanego wydania poczty w getcie łódzkim, załamanie w papierze, gwarancja Wiatrowski.

1 200 PLN1 200 PLN
11967

60 PLN54 PLN
11968

1939 Marganiec - obóz jeniecki dla polskich żołnierzy w ZSRR, karta pocztowa wydania przedrukowego GG (Fi.200.-) wysłana 29.11 z agencji pocztowej Niepołomice do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie przez żonę z zapytaniem o los męża przetrzymywanego w sowieckim obozie "Marganiec Stalinskaja ż(eleznaja) dar(oga)/ pocztowyj jaszczyk 12/5"; stempel wpływu RGO; ciekawy walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

Polscy jeńcy przetrzymywani w tym obozie, zostali skierowani (na podstawie umowy między NKWD, a Ludowym Komisariatem Metalurgii Żelaza) do przymusowej pracy w kopalniach żelaza i wapienia na Ukrainie wchodzących w skład Zjednoczenia "Nikopol-Marganiec".

350 PLN280 PLN
12003

1941 (?) formularz potwierdzenia otrzymania paczki Szwedzkiego Czerwonego Krzyża; rzadko spotykany walor w słabszym stanie zachowania (niewielkie ubytki kredy na froncie); temat - CZERWONY KRZYŻ.

30 PLN27 PLN
12056

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Harcerski Urząd Pocztowy Lubeka 1, list z obozu Polskiego Czerwonego Krzyża wysłany 6.IX do obozu w Geesthacht, ofrankowany znaczkiem "żaglowiec" unieważnionym gumowym datownikiem LUBEKA, obok dostawiono czterowierszowy stempelek "Urząd Pocztowy Polskiego Obozu w Niemczech 1"; na odwrocie stempelek poczty harcerskiej z lilijką.

Dla nawiązania i usprawnienie łączności między polskimi osiedlami i obozami zorganizowano sieć Poczty Międzyobozowej, urząd pocztowy Lubeka 1 był obsługiwany całkowicie przez harcerzy; temat - HARCERSTWO, CZERWONY KRZYŻ.

700 PLN500 PLN
12062

1945 Libertas, znaczek na papierze x, gwarancja i oznaczenie.

50 PLN50 PLN
12064

1945 Libertas, parka w układzie tete - beche, gwarancja Ryblewski.

900 PLN900 PLN
12100

300 PLN300 PLN
12101

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Harcerski Urząd Pocztowy Lubeka 1, wycinek z listu obiegowego opłaconego znaczkami wydanymi dla amerykańskiej strefy okupacyjnej, unieważniono je gumowym datownikiem LUBEKA w dniu 6. April 1946; na dole niespotykanie wyraźnie odbity stempelek poczty harcerskiej z lilijką w kolorze granatowym.

Urząd pocztowy Lubeka 1 był obsługiwany całkowicie przez harcerzy; temat - HARCERSTWO.

300 PLN200 PLN
12140

1947 (?) LAGER 6395 - obóz jeniecki w ZSRR dla jeńców niemieckich, przesyłka z obozu - formularz Sowieckiego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, wysłany do Izbicka na Śląsku, stempelek cenzury sowieckiej 289; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ, CZERWONY PÓŁKSIĘŻYC.

150 PLN100 PLN
12144

1944 Leżajsk - wydanie prowizoryczne, znaczek za 2 gr. z nadrukiem stempelkiem metalowym typu I "Orzeł w kole / POLSKA / POCZTA" w kolorze czarnym, piękny stan, gwarancja Perzyński.

80 PLN80 PLN
12145

1944 Końskie - wydanie prowizoryczne, znaczek za 6 gr. z nadrukiem "POCZTA POLSKA" stempelkiem gumowym w kolorze szaroczarnym na znaczku GG pochodzącym z zapasów poczty (nakład 560 szt.); piękny stan, gwarancja Krawczyk.

150 PLN150 PLN