Auction 98. WW2 military postage

11971

Fi.1-9
500 PLN
11972

Mi.2A, 790, 792
150 PLN
11973

1942 Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi (Légion des volontaires français) - kolaboracyjna francuska formacja zbrojna mająca działać na froncie wschodnim jako siła sojusznicza wobec wojsk niemieckich podczas II wojny światowej; winietki z nadrukiem "FRONT DE L'EST OSTFRONT", przeznaczone do korespondencji lotniczej z Frontu Wschodniego do Francji; na podlepce; dekoracyjne wydawnictwo w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.IV-V
200 PLN
11974

300 PLN
11975

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, REJONOWE BIURO CENZURY WOJSKOWEJ Z, pokwitowanie przekazu pieniężnego - zasiłku wojskowego - na kwotę 600 rubli wysłanego z miejscowości Ajguz do Sztabu Polskiej Armii w Jangi-Jul; datownik nadawczy AJGUZ (A) 28.4 i przejściowy Semipałatyńsk z 30.04; na froncie kasownik odbiorczy sowieckiej poczty polowej POLEWAJA POCZTA 3003 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, a na odwrocie super rzadki polski trójkątny stempelek cenzury wojskowej przy 7 DP "Z REJ.B.C.W.", gdzie "Z" było kodem oddziału od imienia dowódcy - tu gen.Zygmunta Szyszko-Bohusza; niezwykle rzadki walor o pięknie udokumentowanym obiegu w dobrym stanie zachowania.

2 000 PLN
11976

Leopold Okulicki (pułkownik, następnie generał) tworzył w okupowanej Polsce pierwsze podziemne organizacje - poprzedniczki Armii Krajowej: Służbę Zwycięstwu Polski i Związek Walki Zbrojnej, aresztowany we Lwowie przez NKWD został osadzony w więzieniu na Łubiance, po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej na interwencję gen. Władysława Andersa zwolniony z więzienia, został szefem sztabu tworzącej się na terenie ZSRR Armii Polskiej, a następnie dowodził 7 Dywizją Piechoty, po pobycie w Londynie, w maju 1944 jako cichociemny, został zrzucony na spadochronie do kraju, tu dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski mianował go swoim następcą na wypadek gdyby dotychczasowe dowództwo nie mogło pełnić swoich funkcji, po Powstaniu Warszawskim jako komendant główny AK wydał 16.11.1944 rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej, w marcu 1945 aresztowany przez NKWD wraz z 15 przywódcami AK i Państwa Podziemnego, wywieziony do Moskwy, gdzie w sfingowanym "procesie szesnastu" w czerwcu 1945 został skazany na 10 lat więzienia, co było najwyższą karą wśród oskarżonych, po procesie jego los pozostawał nieznany, dopiero w 1955 władze sowieckie ogłosiły, że 24.12.1946 zmarł on w więzieniu na Łubiance na skutek ataku serca i paraliżu, a jego zwłoki spalono.

700 PLN
11977

80 PLN
11978

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka poczty polowej 1 Korpusu z podwójnym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belkami zakrywającymi poprzednie napisy, skasowana 14.IX datownikiem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST OFFICE No.1" na karcie; rzadki walor w dobrym stanie zachowania; karta ukośnie zgięta.

200 PLN
11979

180 PLN
11980

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, sześcioblok nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej 1 Korpusu z odwróconym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy, górne znaczki ze śladem podlepki, dolne w pięknym stanie z pełna oryginalna gumą.

840 PLN
11981

90 PLN
11982

90 PLN
11983

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - unikalny marginesowy znaczek cięty za 50 gr. o podwójnym druku z poz.6, podwójna gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1A (10) Dp
2 400 PLN
11984

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - narożny znaczek cięty za 50 gr. z poz.5 o potrójnym druku cyfr nominału i co w tym unikalne, jednym odwróconym widocznym na górnej części rysunku znaczka, podwójna gwarancja Ćwiertnia.

Fi.1A(10) MK2 Dpt
3 200 PLN
11985

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - ząbkowany znaczek za 50 gr. poz.8 (Fi.350.-), egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to doskonale widoczne na odwrocie znaczka (dopiero w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty), znaczek ma lekko przesuniętą perforację pionową, pełną oryginalną gumę na całej powierzchni i jest skasowany na wycinku fioletowym datownikiem T.P.P. w dniu 8 VI 1943; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B (10)
500 PLN
11986

200 PLN
11987

1943 Tajna Poczta Podziemna, trzecie wydanie; Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, 25. rocznica odzyskania niepodległości, znaczki bez gumy.

Fi.13-6
500 PLN
11988

Fi.10-11
240 PLN
11989

Fi.13-16
1 600 PLN
11990

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład, ze znacznie przesuniętym ząbkowaniem - rysunek wydaje się lekko obrócony.

Fi.20b
80 PLN
11991

Fi.bl.1
3 000 PLN
11992

1943 WŁOSKA POCZTA POLOWA W GENERALNYM GUBERNATORSTWIE, widokówka (Kraków) wysłana 1.IV z Krakowa do Rzymu w czasie przejazdu jednostek włoskich zdążających na Front Wschodni w Rosji za pośrednictwem włoskiej poczty polowej nr.90 stacjonującej na terenie Generalnego Gubernatorstwa; niezwykle rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
11993

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt,list polecony wysłany 4.XII za pośrednictwem poczty polowej 121 do Kazachstanu, pisany przez polskiego żołnierza, któremu z armią gen.Andersa udało się opuścić "nieludzką ziemię" do rodziny, która pozostała na terenie Związku Sowieckiego; przesyłka wielokrotnie cenzurowana, stemple m.in. cenzury: polskiej, angielskiej, sowieckiej, zalepka cenzury perskiej; wyjątkowej urody całość w idealnym stanie o niezwykle bogato udokumentowanym obiegu pocztowym, a uwzględniając możliwości przechowywania podobnych dokumentów w Związku Sowieckim jest prawdziwie unikalna.

1 000 PLN
11994

1943 Armia Polska w ZSRR, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po rosyjsku, datowany 3.V, wysłany ze wsi w obwodzie połockim do żołnierza 1 Samodzielnego Batalionu Piechoty na adres poczty polowej 81174 z dopiskiem "z"(з), kasownik odbiorczy 7.7; na odwrocie bardzo rzadko spotykany stempelek wojskowego punktu rozdzielczego nr.5 "СОРТ.ПУНКТ N.5 ВОЕН.ПОЧТ." stempelek cenzury 24688; walor w dobrym stanie zachowania.

250 PLN
11995

1943 "ŚMIERĆ NIEMIECKIM OKUPANTOM" - listownik z propagandową ilustracją, wysłany 18.9 z poczty polowej nr.30592 o nieustalonym do dzisiaj (pomimo upływu ponad 75 lat) przydziale, stempelek cenzury nr.10536, dobry stan zachowania.

250 PLN
11996

1943 list wysłany z kanadyjskiego okrętu do centrum szkolenia Marynarki Kanadyjskiej - HMCS "Star" w Hamilton, cenzura; koperta otwierana "zdecydowanie".

80 PLN
11997

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 14.IV z poczty polowej 112 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej w sprawie poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin, ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 109", zalepka cenzury "EXAMINED BY BASE CENSOR A.F.W.3312" z sygnaturą "2186/GHQP/1.43" i okrągły fioletowy stempelek "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; na odwrocie datownik brytyjskiej poczty polowej "E.A. A.P.O. 80" z 3.VI, a także fioletowy okrągły z liczbą 230 i sygnaturą stempelek cenzora brytyjskiego; całość w dobrym stanie zachowania.

160 PLN
11998

1943 Armia Polska w ZSRR, Związek Patriotów Polskich w Moskwie, przesyłka od Polaka z prośbą o przyjęcie w szeregi powstającej Armii Polskiej adresowany do Związku Patriotów Polskich w Moskwie, napisany po rosyjsku, wysłany 25.I z miejscowości Sierpuchów; adnotacja urzędowa "2P(ułk)P(iechoty) wywołać do wojska"; ilustrowany formularz z portretem Kutuzowa i z napisem propagandowym - cytatem Stalina: "MOŻEMY I POWINNIŚMY OCZYŚCIĆ ZIEMIĘ RADZIECKĄ OD HITLEROWSKICH BRUDÓW (STALIN)"; na odwrocie czarny stempelek cenzury nr.20 i datownik odbiorczy; dobry stan zachowania.

400 PLN
11999

1943 Armia Polska w ZSRR, karta pocztowa datowana 11/8, wysłana do miejscowości Kustanaj w Kazachstanie za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 38504 przydzielonej do obsługi 6 Pułku Piechoty 2 Dywizji Piechoty, cenzura 15465, datownik odbiorczy z 6.11; stan zachowania typowy dla przesyłek "ze wschodu".

200 PLN
12000

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, duży wycinek listu wysłanego 22.IX z Exeter do jednostki P/31 (poddział 1 DPanc), ładnie odciśnięty datownik POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST OFFICE No.1 z datą 27.IX, ponieważ dywizja wchodziła w skład 1 Armii Kanadyjskiej, jej obsługą pocztową zajmowała się brytyjska poczta polowa, której przesyłkę przekazano następnego dnia, na odwrocie rzadko spotykany datownik - "HOME POSTAL CENTRE" z datą 28.SEP - centralnego urzędu zajmującego się gromadzeniem i sortowaniem całej przychodzącej i wychodzącej poczty, oraz odbiorczy angielskiej poczty polowej FIELD POST OFFICE 251 przydzielonej do 1 DPanc gen.Maczka; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
12001

60 PLN
12002

1943 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, list polecony wysłany 27.III z poczty polowej 111 przydzielonej do 3 Dywizji Strzelców Karpackich, która w 1941 jako Brygada brała udział w legendarnej obronie Tobruku, na Główną Pocztę Polową 101; znaczek skasowany jednym z najrzadszych stempli poczty polowej II Korpusu - datownikiem POCZTA POLOWA 111A, który pozostawał w użyciu niespełna rok; zwraca uwagę prowizoryczna nalepka polecenia; stempel cenzury 111 z parafką cenzora; oferowana całość jest reprodukowana na stronie 21 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; niezwykle rzadki walor w dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji).

900 PLN
12003

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Persja, Irak, list z Sekcji Poszukiwań Referatu Rodzin Wojskowych wysłany 1.II z Teheranu do żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich, przesyłka bezskutecznie poszukiwała adresata po różnych dywizyjnych pododdziałach, ostatecznie po oznaczeniu stempelkiem "ZWROT ADRES NIEDOSTATECZNY" zwrócono ją do nadawcy, zwraca uwagę stempelek PAIFORCE dostawiony na adresie nadawcy, zasłaniający fragment "M.E." w "Polish Forces M.E."; na odwrocie datownik poczty polowej 111 z 27.II, brytyjski stempelek cenzury z numerem 1693 przydzielony Bazie Ewakuacyjnej w Teheranie; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym.

200 PLN
12004

30 PLN
12005

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 4.VI za pośrednictwem poczty polowej 115 do jednostki o kryptonimie pocztowym "M.E.272" (Junacka Starsza Szkoła Powszechna - Quastina w Palestynie), przeadresowany i dosłany do "PAIFORCE 208" (Dom Uzdrowieńców w Nuiserat); okrągły fioletowy stempelek polskiej cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR 114"; słabszy stan zachowania.

80 PLN
12006

80 PLN
12007

1 500 PLN
12008

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, Polskie Siły Powietrzne, nalepki patriotyczne drukowane w paskach po 6 sztuk, z prawej strony pustopole, pasek z dołu arkusza; bardzo dobry stan zachowania (pustopole pionowo zgięte).

120 PLN
12009

400 PLN
12010

160 PLN