Auction 98. Polish Kingdom

9139

1855 Królestwo Polskie - ORDYNACJA ZAMOJSKA, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 140x109 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu normalnym, wysłana w marcu z dóbr hrabiów Zamojskich do Kancelaryi Głównej tychże w Warszawie; znak opłaty kreślony ręcznie, na odwrocie warszawski datownik odbiorczy z 19/3 i duży kwadratowy godzinnik 5/P; doskonale zachowana pieczęć lakowa; walor w niespotykanie pięknym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.Ckr8
2 200 PLN
9140

300 PLN
9141

Fi.I
Mi.1
22 000 PLN
9142

Fi.I
Mi.1
22 000 PLN
9143

1858 Królestwo Polskie - CHOMĘCISKA 98; pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 98 - Chomęciska (Stary Zamość), najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza; to pierwszy znaczek będący w obiegu na ziemiach polskich, został użyty krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono do użycia kasowniki numerowe; z trzech stron pięknie ciety, z czwartej po krawędzi, ale oprócz jednego znaczka na froncie listu z mało czytelnym kasownikiem, opisanego przez M.Bojanowicza w jego monografii, to jedyny znany egzemplarz Rosji numer jeden z kasownikiem tej ekspedycji; znajdował się w historycznych zbiorach: A.Faberge, J.Mazepy, a ostatnio w słynnej kolekcji Wisła G.D.Mehrtensa.

Fi.I
Mi.1
12 000 PLN
9144

Fi.II
Mi.2x
22 000 PLN
9145

Fi.V
Mi.5
150 PLN
9146

Mi.6
1 000 PLN
9147

Mi.7
1 500 PLN
9148

1859 koperta poczty miejskiej w Warszawie z czerwoną pieczęcią Kasy Głównej Pocztowej i podpisami kontrolnymi na wnętrzu klapy koperty, papier o grubości 0,09 mm,koperta zgięta raz pionowo, mimo to bardzo dobra prezentacja i czysty stan zachowania, bardzo rzadka całostka - katalog Fischer 65.000,- zł, okazyjna cena, idealna dla uzupełnienia kolekcji całostek Królestwa Polskiego. fotoatest Pelc.

Fi.Ck2
12 000 PLN
9149

1859 Królestwo Polskie - GRANICA 175 - DR(oga) ŻEL(azna); kompletny list składany opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony polskim kasownikiem numerowym 175 - Granica, obok kolejowy datownik graniczny GRANICA DR. ŻEL. z 11.2., na odwrocie godzinnik 9/R i stempel odbiorczy Warszawy z 12.2.; niemal identyczny list tyle, że z 17.3. pokazany jest w monografii M.A.Bojanowicza na str.140 jako przykład ostemplowania z linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; listy z Zakładów Górniczo-Hutniczych Hordliczka do biura firmy w Warszawie pojawiają się na aukcjach; bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.12000 + kasownik 450.-); koszulka listu poprzecierana i podklejona na krawędziach, czytelnie skasowany znaczek zachowany w bardzo dobrym stanie, sygnowany I.P.M., gwarancja i opis Mikulski.

Fi.II
Mi.2
10 000 PLN
9150

Mi.5
600 PLN
9151

Fi.1a
Mi.1a
1 400 PLN
9152

1860 pierwszy polski znaczek o barwach jasnoniebieskiej i różowej na dużym wycinku listu z Warszawy do Petersburga, drobne niedobicia barwy niebieskiej w prawym dolnym narożniku, znaczek w dobrym stanie - ładna perforacja.

Fi.1a
Mi.1a
1 200 PLN
9153

1860 pierwszy polski znaczek w barwach jasnoniebieskiej i różowej unieważniony stemplem numerowym Radomska z liczba 162 w czterech okręgach, znaczek reperowany, pomimo tego dobra prezencja i czytelna odbitka stempla numerowego.

Fi.1a
Mi.1a
800 PLN
9154

1860 pierwszy polski znaczek o barwach jasnoniebieskiej i różowej unieważniony kasownikiem numerowym Sosnowca z cyfrą 278 w czterech okręgach, stopień rzadkości 4 punkty według Bojanowicza, znaczek w ładnym stanie z czytelną odbitką kasownika numerowego, fotoatest Pelc.

Fi.1a
Mi.1a
1 800 PLN
9155

1860 pierwszy polski znaczek o barwach jasny błękit pruski i różowej na dużym wycinku listu, znaczek o ładnych żywych kolorach, brak dwóch ząbków w lewej perforacji, fotoatest Pelc.

Fi.1ab
Mi.1a
1 200 PLN
9156

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i różowej unieważniony czterobrączkowym kasownikiem głównego urzędu pocztowego w Warszawie, uszkodzony lewy dolny narożnik, bardzo dobry stan zachowania, fotoatest Pelc.

Fi.1ad
Mi.1a
1 100 PLN
9157

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i ciemnobeżowej unieważniony stemplem numerowym z Sokołowa z liczbą 70 w czterech okręgach, usterki kliszy do barwy niebieskiej - brak górnej części prawej pionowej ramki, plus kilka innych drobnych, średni stan ale dobra prezencja.

Fi.1ad
Mi.1a
1 500 PLN
9158

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i ciemnoróżowej unieważniony co dosyć rzadkie miejscownikiem, a nie stemplem numerowym Kibart, znaczek z klasycznym błędem z poz. 51 w arkuszu z uszkodzonym lewym marginesem i górnym lewym nominałem tak zwane "jajko", znaczek w dobrym stanie.

Fi.1ad B3
Mi.1a
2 900 PLN
9159

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i ciemno różowej na papierze cienkim, znaczek unieważniony stemplem numerowym Włocławka z liczbą 241 w czterech okręgach, znaczek podwójnie użyty na szkodę poczty, pod kasownikiem Włocławka stempel z radomska z liczba 162, znaczek w pięknym stanie o niezwykle czystym rysunku znaczka, żywych kolorach i czytelnych odbitkach obu stempli, gwarancja.

Fi.1au
Mi.1a
1 800 PLN
9160

1860 pierwszy polski znaczek w barwach jasnego błękitu pruskiego i różowej czysty z pełną oryginalną gumą, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym na odwrocie rysunkiem znaczka, znaczek posiada niewielka pozostałość po podlepce, przy oglądaniu w naturze praktycznie nie widoczną, znaczki czyste z oryginalną gumą są bardzo rzadkie, piękny i rzadki egzemplarz, fotoatest Schmutz.

Fi.1au
20 000 PLN
9161

Fi.1bc
Mi.1b
4 700 PLN
9162

1860 kompletny składany list na papeterii firmowej spedycji S. Kunitzky z Sosnowca do Warszawy opłacony pierwszym polskim znaczkiem o barwach błękitu pruskiego i karminoworóżowej o odcieniach ciemnych, znaczek unieważniono kasownikiem numerowym Sosnowca z numerem 278, stopień rzadkości według Bojanowicza 4 punkty w dziesięciostopniowej skali rzadkości (w zbiorze Bojanowicza nie było listu z tym kasownikiem), dwujęzyczny datownik Sosnowca z datą nadania 5/12,na odwrocie datownik odbiorczy i godzinnik z Warszawy, list złamany w dwóch miejscach, rzadka odmiana znaczka i równie rzadko spotykany kompletny list z treścią (obrazek większej części treści listu), gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.1bc
Mi.1b
10 000 PLN
9163

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach karminowym i niebieskim o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Warszawy, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie, niezwykle ciemne i intensywne barwy, brak ząbka w górnym prawym narożniku i niewielkie rozdarcie z prawej strony, bardzo dobre centrowanie i prezencja, rzadko spotykane barwy znaczka, gwarancja Jungjohann, fotoatest.

Fi.1bu
Mi.1b
2 400 PLN
9164

1860 Królestwo Polskie, koperta wysłana 1.1. według kalendarza juliańskiego z Warszawy do Nowostawów, traktem przez Lublin, Uściług, Równo i Horbaków (Fi.5500.-); znak opłaty skasowany stemplem numerowym 1 Warszawa, obok datownik grażdanką, pod nim spory ubytek lica od przyklejenia się pieczęci lakowej z wierzchniej koperty; może być wczesna, na użyte w styczniu 1860 roku polskie znaczki katalogi przewidują wysokie dopłaty - to samo powinno dotyczyć kopert, niska cena wywoławcza, gwarancja Schmutz.

Fi.Cp5IIy
4 000 PLN
9165

300 PLN
9166

380 PLN
9167

1862 Królestwo Polskie - AMBULANS DB wagon 5; pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i różowokarminowym; unieważniony rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB - Droga Bydgoska, typ - smukłe litery z kropkami po D i B, który był stosowany w wagonie pocztowym numer pięć, na polskich znaczkach zwykle w kolorze czarnym; kasowniki ambulansowe należą do najrzadszych ostemplowań Królestwa Polskiego, a te z uruchomionej nieco później (1862) linii Kolei Bydgoskiej, są szczególnie rzadkie i ciekawe ze względu na różnorodność typów i kolorów tuszu; na dolnym ząbkowaniu widoczne resztki laku z wierzchniego listu, na górze nieco słabsze ząbkowanie, poza tym znaczek zachował się w dobrym stanie, gwarancja.

Fi.1b
6 000 PLN
9168

1862 Królestwo Polskie - OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY - ZNACZEK ROSYJSKI ZAMIAST POLSKI Nr.1, kompletny list z pełną treścią z Kibart do Petersburga opłacony użytym uprzednio w Rosji (okrągły kasownik numerowy 24 - Mitawa) znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12½; znaczek zręcznie unieważniono celowo "rozlanym" kasownikiem numerowym 282, dzięki czemu wcześniejsze rosyjskie ostemplowanie nie rzucało się w oczy, czytelnie odciśnięty datownik nadawczy Kibarty typu IIIC z 25/1 według kalendarza gregoriańskiego, na odwrocie petersburski datownik odbiorczy z 15 stycznia według kalendarza juliańskiego; owalna kaszetka nadawcy "GEBRÜDER LEVI & Co WIRBALLEN."; opłacenie listu znaczkiem rosyjskim było oszustwem na szkodę poczty polskiej wyjątkowo bezczelnym; jak pisał zmarły niedawno wybitny znawca tematu Pan Zbigniew Mikulski: "Największe "gniazdo" oszustów, działających na szkodę obu zarządów pocztowych, rosyjskiego i polskiego, mieściło się w Kibartach, leżących na terenie Królestwa Polskiego, w pobliżu granicy pruskiej. W pobliżu Kibart, w małym miasteczku Wierzbołów, znajdowali się agenci różnych firm, prowadzący korespondencję handlową w sprawie towarów sprowadzanych z Prus do Rosji. Takie firmy jak "Feinberg & Rose", "Gebrüder Levi & Co.", "Lion M. Cohn & Co." miały tu swoich agentów, którzy systematycznie wykorzystywali do opłat pocztowych znaczki już raz użyte. Należy podkreślić, że używali oni często znaczków rosyjskich, które nie były ważne w Królestwie Polskim w okresie od 1860 r. do lutego 1865. Dochodziło w ten sposób do podwójnego oszustwa: nie dość że używano znaczków, które już raz spełniły swoje zadanie w obrocie pocztowym, to jeszcze wykorzystywano do tego celu znaczki rosyjskie, które nie miały mocy obiegowej na terytorium Polski"; całość zachowana w pięknym stanie z pełną kompletną treścią; znaczek od frontu wygląda na nieuszkodzony.

Fi.V
Mi.5
7 500 PLN
9169

500 PLN
9170

Mi.5
700 PLN
9171

1 200 PLN
9172

Fi.1bc
3 200 PLN
9173

1865 Królestwo Polskie - LIPNO 247, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 247 - Lipno, ma on wysoki współczynnik rzadkości - 5 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza (Fi.1200+450.-); poza nieco krótszymi ząbkami po bokach w bardzo ładnym stanie.

Mi.7
1 200 PLN
9174

Fi.13y
Mi.13y
600 PLN
9175

1865 Królestwo Polskie - KASOWNIK AMBULANSOWY DB/1, znaczek rosyjski za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; z fragmentem polskiego kasownika ambulansu DB/1 - Droga Bydgoska (Fi.120+200.-); bardzo rzadkim, używanym po 1865 roku na odcinku do granicy pruskiej i znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, poza lekką prześwitką w ładnym stanie.

Fi.14y
Mi.14y
80 PLN
9176

1865 Królestwo Polskie - WAGON POCZTOWY No.4; koszulka listu do Warszawy nadanego bezpośrednio do wagonu pocztowego w Białymstoku, opłaconego znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek czytelnie unieważniono datownikiem ambulansowym СП.Б.ВАРШАВСК.Ж.Д. / ПОЧТ.ВАГ.No.4 / 11 ОКТ. 1865 - typu I z cyfrą kodową 12 stosowanym na linii Kolei Petersburskiej; ekspedycję pocztową Dworzec Praga otwarto w październiku 1863 roku; w początkowym okresie nie miała ona kasownika, dopiero na przełomie 1863 i 1864 roku uzyskano zgodę na wprowadzenie polskiego kasownika DP w czterech okręgach; w okresie przejściowym znaczki na listach przekazywanych do rosyjskich ambulansów unieważniano datownikiem w wagonie (niekiedy kreślono ręcznie); w początkowym okresie listy z Warszawy oznaczano cyfrą kodową 44 malejącą w kierunku St.Petersburga - cyfra kodowa 1; na początku 1864 roku na odcinku Warszawa - Wilno numerację odwrócono, Warszawa uzyskała numer kodowy 1, a w kierunku Wilna numery rosły; z tego okresu pochodzi oferowany list - numer kodowy 12 prawdopodobnie powinien być przestawiony na 10 - Sokółka, Białystok, ale pewności nie ma; co ciekawe i rzadkie numer kodowy 12 znajduje się w położeniu leżącym, a data nadania 11 według kalendarza juliańskiego w położeniu odwróconym; wszystko dobrze widoczne na odwrocie, obok datownik odbiorczy ВАРШАВА * WARSZAWA * z 24/10 według kalendarza gregoriańskiego; dodatkowo znaczek został już na liście ostemplowany kaszetką nadawcy G.ZABLUDOWSKI & J.MAKOWSKI / BIAŁYSTOK; listy z ziem polskich nadane bezpośrednio w ambulansie w kierunku Warszawy są szczególnie rzadkie, bardzo ciekawy walor w świetnym stanie zachowania.

Fi.15y
4 000 PLN
9177

1865 znaczek rosyjski wydania z 1858 roku unieważniony stemplem numerowym Wojsławic z liczbą 87 w czterech okręgach, bardzo wysoki stopień rzadkości według M. Bojanowicza - 8 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości, znaczek najprawdopodobniej użyty po wycofaniu pierwszego polskiego znaczka z obiegu na początku 1865 roku, znaczek w dobrym stanie z pięknie czytelnie odbitym kasownikiem, fotoatest Schmutz.

Fi.V
Mi.5
1 800 PLN
9178

Mi.15y
450 PLN