The auction will end on 02.03.2020
The auction ends in:

Actual auction WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
425

1913 ilustrowana dekoracyjna koperta wojskowa wydrukowana w Brześciu, wysłana 26.VI z miejscowości Willmanstrand (obecnie Lappeenranta w Finlandii) do Griazowca; stempel odbiorczy na odwrocie; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania.


Mi.69 
400 PLN
Bid
426

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie (Fi.440.-).

Fi.1-2
360 PLN
Bid
427

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pionowych parkach bez gumy, poza lekkim zaciekiem po gumie na dwu dolnych znaczkach w ładnym stanie (podlepkowe Fi.480.-), znaczek za 10 h. gwarancja Mikstein.

Fi.1-2
200 PLN
Bid
428

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rzadkie - jako kasowane, seria znaczków na wycinkach (Fi.700.-), unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW", przedwojenne sygnatury.

Fi.1-2
600 PLN
Bid
429

1914 Legiony Polskie, czerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. gwarancja Mikstein.

Fi.1a
80 PLN
Bid
430

1914 orzeł - wydanie Naczelnego Komitetu narodowego, znaczek na wycinku unieważniony stemplem "STRZELECKA KOMENDA ETAPOWA / poczta polowa" z Jędrzejowa, gwarancja Mikstein.

Fi.2
250 PLN
Bid
431

1914 orzeł - znaczek wydania Naczelnego Komitetu narodowego, gwarancja Korszeń.

Fi.2
150 PLN
Bid
432

1914 orzeł - wydanie Naczelnego Komitetu Narodowego, znaczek cięty, gwarancja Mikstein, Ryblewski.

Fi.2nz
400 PLN
Bid
433

1914 orzeł - wydanie NKN, marginesowa parka znaczków cietych, gwarancja Mikstein.

Fi.2nz
800 PLN
Bid
434

1914 rosyjski stempel kamuflażowy z Połocka - typ 31.005.511.02 według Lewina - stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, koperta firmowa Braci Nobel zawierająca papiery handlowe (opłata 2 kop) wysłana z Połocka do Petersburga; stemple maskujące tego typu stosowano w okresie zaledwie 3 miesięcy (VIII-X), przesyłki należą do prawdziwych rzadkości; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania (koperta poziomo zgięta).


Mi.65
400 PLN
Bid
435

1914 austriacki stempel kamuflażowy "IX/839" (Zabierzów) - stosowany w początkowym okresie wojny dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, na korespondencji cywilnej (na znaczkach i całostkach) rzadko spotykane; widokówka wysłana 18/11 do Wiednia.


Mi.142 
120 PLN
Bid
436

1914 WYBUCH I WOJNY ŚWIATOWEJ - list ze sztabu rosyjskiego 6 armijnego korpusu wysłany 31.VII do Białegostoku, formacyjna pieczęć listowa, kasownik odbiorczy; unikalna przesyłka z pierwszych dni Wielkiej Wojny!!!

Po zamachu w Sarajewie 28.VI, w którym zginął austriacki następca tronu, 28.VII Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, 29.VII Rosja zarządziła mobilizację, 31.VII Niemcy zagroziły wypowiedzeniem wojny; 1.VIII wypowiedziały wojnę Rosji, a dwa dni później Francji.


300 PLN
Bid
437

1914 specjalna karta mobilizacyjna-formularz do kijowskiej szkoły wojskowej dla junkrów, datowana 30.XII, wysłana 9.I.1915 z Kijowa do Włocławka, na odwrocie stempel tranzytowy Warszawa 12.I; pieczęć listowa szkoły; niespotykana całość w bardzo dobrym stanie zachowania (niewielkie uszkodzenie papieru na środku).


300 PLN
Bid
438

1914 Polskie Drużyny Strzeleckie - prośba o urlop - urzędowy formularz wystawiony w dniu 26.VI, doklejony znaczek kwestarski za 4 grosze "KUJMY BROŃ TOWARZYSTWO POLSKIE DRUŻYNY STRZELECKIE" unieważniony dwuwierszowym stemplem "POLSKA DRUŻYNA STRZELECKA we LWOWIE", poniżej pieczątka "KOMENDA MIEJSCOWA" i podpis; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej.

Polskie Drużyny Strzeleckie - organizacja niepodległościowa powstała w 1911 roku, powołana przez Organizację Młodzieży Niepodległościowej "Zarzewie", w lipcu 1914 liczyła ona ok. 6 tys. członków skupionych w 127 Drużynach Strzeleckich, po wybuchu I wojny światowej podporządkowała się Józefowi Piłsudskiemu.


1 600 PLN
Bid
439

1914 kartka z poczty polowej nr 186 wysłana 28.12.14 do Krakowa, stempel cenzury " Zensuriert / Hauptpostamt" i stempel "POCZTA POLOWA LEGIONÓW / L. 1." w kolorze czerwonym.


320 PLN
Bid
440

1914 kartka z Krakowa 17.9.14 wysłana do komendy ułanów w Krakowie, stempel strzeleckiej poczty polowej "STRZELECKA KOMENDA ETAPOWA / poczta polowa" w kolorze fioletowym wzoru używanego we wrześniu 1914 roku, jeden z najrzadszych stempli legionowych, ładna odbitka stempla i dobry stan zachowania całości.


1 600 PLN
Bid
441

1915 Legiony Polskie - I Brygada, karta pocztowa wysłana 8.XI za pośrednictwem austriackiego urzędu etapowego z Kielc (datownik z wyróżnikiem "b") na adres "Feldpost 118 Brygada Piłsudskiego II pułk - I baon - 3 komp."; dobry stan zachowania.

Fi.Cp2
100 PLN
Bid
442

1915 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 18.7 z Orła; idealnie zachowana lakowa pieczęć cenzury piotrogrodzkiej do zamykania skontrolowanych przesyłek, stempelek cenzora nr.25; nalepka polecenia dla korespondencji zagranicznej z napisem alfabetem łacińskim; kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.69II
250 PLN
Bid
443

1915 pierwsza wiadomość o pobycie w niewoli i ogólnikowa informacja dla bliskich jeńca niemieckiego, wysłana 2.12 z Moskwy do Magdeburga, stempelek cenzury moskiewskiej "D.C" (Д.Ц.), a na odwrocie owalny stempelek cenzury piotrogrodzkiej; oznaczenie przesyłki stempelkiem "Kriegsgefangenensendung", brak daty i "anonimowość" nadawcy, a przede wszystkim forma listu, świadczą o tym, że była to centralnie kierowana akcja powiadamiania rodzin jeńców przez władze rosyjskie, przynajmniej w początkowym okresie wojny; niezwykle ciekawy walor w doskonałym stanie zachowania.


Mi.P21, 99C
320 PLN
Bid
444

1915 Legiony Polskie - podwójna karta wysłana 24.3 z Wiednia do Biura Werbunkowego Legionów w Oświęcimiu.


Mi.P218II
40 PLN
Bid
445

1915 OKUPACJA ROSYJSKA GALICJI WSCHODNIEJ, widokówka z okresu okupacji rosyjskiej Przemyśla (23.03-03.06.1915) po zdobyciu austriackiej twierdzy, grzecznościowo odciśnięta pieczęć formacyjna "2 ROTA 11 SAPIERNOWO BATALJONA (2-a POTA 11o CAEPHAO ATAIOHA).


80 PLN
Bid
446

1915 list wysłany do żołnierza (oficera ?) służącego w jednostce Gwardii Cesarskiej w Piotrogrodzie, stempel odbiorczy 22-4 na odwrocie; po wybuchu I wojny światowej w związku ze wzrostem w Rosji nastrojów antyniemieckich, brzmiącą z niemiecka nazwę, Petersburg przemianowano na Piotrogród.


50 PLN
Bid
447

1915 Legiony Polskie - nietypowy formularz wysłany 21.VIII z urzędu etapowego w Piotrkowie przez podoficera IV pułku piechoty Legionów do Lwowa; cenzura odręczna i dodatkowo stempelek ZENSURIERT (Berek C40).


100 PLN
Bid
448

1915 widokówka z Kowna wysłana 24.11 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 209 do Berlina, pieczęć formacyjna; całość w doskonałym stanie zachowania.


50 PLN
Bid
449

1915 widokówka (Warszawa-widok na Pragę) wysłana 1.9 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 9 Armii, stempelek formacyjny; przesyłka z wczesnego okresu po wkroczeniu wojsk niemieckich do Warszawy 5.8; walor w dobrym stanie zachowania (karta z dwóch stron przycięta).


20 PLN
Bid
450

1915 Legiony Polskie - II Brygada, węgierski formularz wysłany 19.XI za pośrednictwem poczty polowej 355 do Kielc, idealna odbitka dekoracyjnej pieczęci formacyjnej "Oddział telegraficzny II. Brygady Legionów Polskich" - u Berka nieopisanej!!! dwukrotnie odciśnięty polski stempelek cenzury "Cenzurowano." (Berek w typie C8, ale dł.34 mm zamiast podanej 37 mm); bardzo dobry stan zachowania;

1916 Legiony Polskie - II Brygada, widokówka datowana 28/II/1916 wysłana za pośrednictwem poczty polowej 355 do Kołomyi, doskonałej jakości odbitka pieczęci formacyjnej z orłem KOMENDA KOLUMNY AMUNICYJNEJ POLSKICH LEGIONÓW" - u Berka nieopisanej!!! bardzo dobry stan zachowania; na karcie albumowej.


1 000 PLN
Bid
451

1915 formularz wysłany 21.4 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 77 Dywizji Zapasowej do Berlina.


20 PLN
Bid
452

1915 (?) karta pocztowa z obozu jenieckiego Holzminden w Niemczech, wysłana do Witebska pisana po francusku; stempelki cenzury niemieckiej i rosyjskiej; "bezpośrednia" korespondencja jeniecka z Niemiec do Rosji jest o wiele rzadsza niż przekazywana za pośrednictwem Czerwonego Krzyża.


80 PLN
Bid
453

1915 widokówka z Krzemieńca datowana "4 lipca 1915", napisana po polsku, wysłana 6.7 z Białej Cerkwi jako przesyłka rosyjskiej poczty polowej do Kercza, okrągły stempelek z godłem "Изъ дѢйствующей армiй" (Z Armii Czynnej) zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej; kasownik odbiorczy Kercz 13.7; rzadki walor w minimalnie słabszym stanie zachowania.


80 PLN
Bid
454

1915 korespondencja niemieckich jeńców wojennych z terenów Rosji, dofrankowana całostka rosyjska, wysłana 13.11 z miejscowości w guberni wołyńskiej do Hanoweru; cenzura rosyjska z Petersburga; kasownik odbiorczy 16.11; na odwrocie ingerencja cenzury - usunięto (wydrapano) fragmenty tekstu; atrakcyjny walor w doskonałym stanie zachowania; "bezpośrednia" korespondencja jeniecka z Rosji do Niemiec jest o wiele rzadsza niż przekazywana za pośrednictwem Czerwonego Krzyża.


100 PLN
Bid
455

1915 naśladownictwa nalepek z wizerunkiem orła legionowego na tarczy z napisem "LEGJONISTOM POLSKIM".


40 PLN
Bid
456

1915 kartka od jeńca wojennego z Ufy na Morawy, stemple rosyjskiej cenzury i trójkątny stempel austriackiej cenzury w Wiedniu, na odwrocie ingerencja cenzora.


50 PLN
Bid
457

1915 kartka od jeńca wojennego z Ufy na Morawy, stempel rosyjskiej cenzury i stempel cenzury austriackiego Czerwonego Krzyża.


50 PLN
Bid
458

1915 kartka nadana z poczty etapowej nr 118 16.7.15 do kolonii polskiej w czeskiej Choceni, stempel cenzury "CENZUROWANO /* 1. Bryg. 6. baon *".


120 PLN
Bid
459

1915 listownik nadany z austro - węgierskiej poczty polowej 355 15.6.15 ostatecznie przekierowany do Trzebini, stempel formacyjny "K. und k. Infanterieregiment / Jung Starhemberg Nr.13 / 1. Feldkompanie", na odwrocie nalepka legionowa na cele dobroczynne, bardzo ciekawy poetycki list " Nad grobem kolegi... Żołnierza grób - wciąż stoi tam / Złamany krzyż potęgą burz", miejsce nadania "Na pobojowisku".


400 PLN
Bid
460

1915 kartka nadana z poczty etapowej 355 1.12.15 do Rzeszowa, stempel formacyjny "Komenda Trenu I. Baon. 2. Pułku Leg. Pol.", stempel "CENZUROWANO".


220 PLN
Bid
461

1915 kartka z Jasła do Komendy Polskiego Legionu w Wiedniu, stemple austriackiej cenzury wojskowej w Nowym Sączu.


40 PLN
Bid
462

1915 kartka z Poznania adresowana na pocztę polową 118 III Brygady Polskiego Legionu.


40 PLN
Bid
463

1915 kartka z poczty polowej nr 110 7.8. do zakopanego, stempel formacyjny regimentu ułanów "K.K. LANDWEHRULANENREGIMENT Nr. 3".


70 PLN
Bid
464

1915 kartka z poczty polowej nr 186 z Krakowa do Jasła, stempel "K. u. k. LANDWEHRSPITAL IN KRAKAU".


30 PLN
Bid