The auction will end on 05.10.2020

Auction 97. Pre-stamp period

1

1 200 PLN
2

1788 PODGÓRZE - kompletny list z pełną treścią z Krakowa do Hodimont, wysłany z austriackiej stacji pocztowej w Podgórzu, czytelny atramentowy odcisk stempla nadawczego "V.Podgorze" pismem gotyckim, list został opłacony przez nadawcę 8 krajcarów (czerwona cyfra 8 na odwrocie), odbiorca miał do zapłacenia 12 holenderskich sols (stuiver) poczcie Thurn i Taxis obsługującej Belgię (liczba 12 wpisana czarnym atramentem na froncie); pierwszy stempel "V.Podgorze" stacja w Podgórzu otrzymała w 1784 roku, uległ on w 1786 roku uszkodzeniu, prawdopodobnie w związku z tym uszkodzeniem, wykonano nowy stempel z gotyckimi literami "V.Podgorze" - p.Zbigniew Mikulski w swoim artykule "POCZTA AUSTRIACKA w KAZIMIERZU i PODGÓRZU w XVIII wieku" opublikowanym w Filateliście 11/2007 odnośnie listów z Kazimierza i Podgórza pisze: "Przed rokiem 1987 należały one do wielkich rzadkości, znanych w kilku egzemplarzach. W roku 1987 na licytacji f-my Heinrich Köhler w Wiesbaden pojawiła się partia listów z okresu 1772-1842, z archiwów firmy tekstylnej Peter de Thier w Hodimont w Belgii, która miała też oddział w Lipsku. Firma ta, zajmująca się międzynarodowym handlem tekstyliami, prowadziła interesy z Niemcami, Polską, Rosją i krajami nadbałtyckimi. Archiwa te zostały zakupione przez kupców filatelistycznych, którzy wysegregowali listy w dobrym stanie i z czytelnymi ostemplowaniami, z przeznaczeniem do sprzedaży. Listy w złym stanie oraz z nieczytelnymi stemplami, zostały zniszczone. Na tej licytacji były: 2 listy z Kazimierza ze stemplem w okręgu, 3 listy ze stemplem "V. CASIM1R" oraz 5 listów ze stemplami "v. Podgorze", w obu typach", z tej partii pochodzi oferowany list, w sumie zachowało się mniej niż dziesięć listów - po kilka każdego typu, bardzo dobry stan zachowania.

4 000 PLN
3

1 000 PLN
4

1818 kompletny składany list z Krosna do Tarnowa.

240 PLN
5

2 400 PLN
6

40 PLN
7

250 PLN
8

80 PLN
9

1821 kompletny list z pełną treścią wysłany 27 września z Ostrołęki do Płocka, jednowierszowy stempel nadawczy OSTROLEKA typu IIA z datą (tu 27 SEPTE) dobijaną drugą pieczątką, adnotacja o opłacie "franco Zło 1."; papier stemplowy z odciśniętymi okrągłymi pieczęciami: nominałem "PIETNASCIE GROSZY" i monogramem carskiego imienia A (Aleksander) z koroną; znak wodny wytwórni papieru w Jeziornej: na jednej części orzeł z literami KP ponad i PPS pod godłem, na drugiej napis JEZIORNA JK; bardzo dobry stan zachowania.

1 000 PLN
10

3 200 PLN
11

1823 kompletny list z pełną treścią wysłany 17 października z Tarnowskich Gór do Gliwic (Gleiwitz), dwuwierszowy stempel nadawczy TARNOWITZ 17 OCT, papier ze znakiem wodnym przedstawiającym orła, a pod nim napis "HERNSDORF"; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

50 PLN
12

1826 składany list z Falkenburga (Złocieniec) do Dramburga (Drawsko Pomorskie) z dwuwierszowym stemplem nadawczym.

40 PLN
13

500 PLN
14

600 PLN
15

1829 WARSZAWA W-7 mm u góry, kompletny list z pełną treścią wysłany 18/5 z Warszawy do Błonia, bardzo rzadko spotykany okrągły (śr.19 mm) stempel nadawczy typu IIIC z pierwszą literą W w WARSZAWA mierzącą 7 mm u góry, znany z zastosowania tylko w tym roku, ładnie odciśnięty w kolorze czerwonym; stempelek w ramce "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej z dopisaną datą "d 16/5 29 r" w tym dwucyfrową roczną; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

350 PLN
16

1832 kompletny składany list z Krosna do Tarnowa, na odwrocie piękna pieczęć magistratu w Krośnie.

240 PLN
17

1833 kompletny składany list z Przemyśla do Tarnowa, wewnątrz stempel opłaty sądowej.

140 PLN
18

80 PLN
19

500 PLN
20

1 000 PLN
21

500 PLN
22

1837 kompletny składany list z Sanoka do Tarnowa.

140 PLN
23

260 PLN
24

1 000 PLN
25

40 PLN
26

1840 około, obwoluta podwójnie użyta z Tuszyna, osobliwe.

60 PLN
27

1840 około, obwoluta listu z Piotrkowa do Kielc, stempel "Interes Rządowy".

40 PLN
28

1840 kompletny składany list rekomendowany ze Lwowa do Tarnowa, dekoracyjny i rzadki stempel Lwowa, na odwrocie stempel odbiorczy z Tarnowa.

280 PLN
29

1840 około, PORTO - koszulka listu wysłanego 27.7 z Warszawy do Aleksandrowa na koszt adresata, bardzo ładnie odciśnięty stempelek "Porto" informujący urząd oddawczy, że należność za przesyłkę należy pobrać od adresata, wysokość opłaty - 30 groszy wpisano wielkimi cyframi czarnym atramentem, te wyjątkowo rzadkie stemple spotykane są praktycznie wyłącznie na przesyłkach z Pocztamtu Warszawskiego; czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC, na odwrocie pieczęć nadawcy "KRÓLESTWO POLSKIE ? KOMISSYA WOIEWODY" z godłem; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
30

60 PLN
31

80 PLN
32

1841 list składany ze Lwowa do Stanisławowa.

50 PLN
33

1842 list z Saaz obecnie miasto Zatec w Czechach, w kraju usteckim nad Ochrzą.

40 PLN
34

60 PLN
35

1842 składany list polecony ze Lwowa do Austrii, datownik do listów poleconych ze Lwowa, czerwony stempelek FRANCO i stempel odbiorczy na odwrocie.

100 PLN
36

60 PLN
37

1843 kompletny list z pełną treścią wysłany 22/3 z Lublina do miejscowości Luchów, czerwony okrągły (śr.19 mm) stempel nadawczy typu IIIC; dwuwierszowy w ramce stempelek "INTERES/ RZĄDOWY" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; doskonały stan zachowania.

120 PLN
38

1844 kompletny składany list z magistratu we Lwowie do Wiednia.

40 PLN
39

1844 kompletny składany list ze Lwowa do Austrii.

40 PLN
40

1846 kompletny składany list z Dąbrowy do Radomia, wewnątrz stempel opłaty sądowej.

220 PLN