The auction will end on 13.07.2020

Auction 96. Polish Kingdom

35341

1851-54 list do Królestwa Polskiego, rosyjska koperta za 10+1 kop wydania z 1849 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana 23.X z miejscowości Jakobstadt w Kurlandii do Warszawy; znak opłaty kreślony ręcznie, na odwrocie okrągły rosyjski datownik nadawczy ЯКОБШТАТЪ IAKOBSTADT 185? OKT 23, oraz datownik odbiorczy Warszawy z 15/11 i mały (12x12 mm) kwadratowy godzinnik warszawski "4/P"; przesyłka adresowana do Piotra Jakowlewa Lewickiego-Leontiewa dyżurnego generała Armii Zachodniej w Warszawie, który pełnił tutaj różne funkcje, m.in. wsławił się niechlubnie jako prezes Sądu Wojenno-Polowego z siedzibą w Pawilonie X Cytadeli, który skazał na karę śmierci ostatniego Dyktatora Powstania Styczniowego; dobry stan zachowania.

Fi.Ckr7
1 200 PLN
35342

1852 obszar I Rzeczypospolitej - WILNO, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Wilna do Rygi, znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy grażdanką WILNO (ВИЛЬНО/ MAP 1852), a na odwrocie stempel odbiorczy POŁUCZENO (ПОЛУЧЕНО/ 11 MAPTA); całość z przebarwieniami w słabszym stanie zachowania, bardzo niska cena wywoławcza; użyta w Królestwie (Fi.8000.-).

Fi.Ckr7
400 PLN
35343

1854 około, obszar I Rzeczypospolitej - okolice DUBNA, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z terenów dawnego województwa wołyńskiego utraconego w 1793 roku, do miejscowości Salisburg (obecnie Mazsalaca na Łotwie); szczegółowa określona przez nadawcę droga: "Dubno, Riga und Rujen", znak opłaty unieważniony poprzez kreślenie, na odwrocie odbiorczy stempel Rygi ПОЛУЧЕНО (Dobin 40.4.03); nieuszkodzona, idealnie zachowana pieczęć lakowa nadawcy; dobry stan zachowania, taka koperta użyta w Królestwie (Fi.8000.-).

Fi.Ckr7
1 600 PLN
35344

1858 Królestwo Polskie - WARSZAWA; koszulka listu składanego z Warszawy do St.Petersburga opłaconego znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 (Fi.12000.-); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; po prawej datownik nadawczy ВАРШАВА z 7.8., po lewej owalna kaszetka nadawcy, wewnątrz adnotacja o nadawcy - Leopoldzie Kronenbergu, najbogatszym obywatelu Królestwa, założycielu Banku Handlowego i Szkoły Handlowej w Warszawie; wyjątkowo ładny stan, fotoatest ekspert A.I.E.P. Z.Mikulski.

Fi.2x
7 000 PLN
35345

1858 obszar I Rzeczypospolitej - ŚWIĘCIANY, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 140x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana ze Święcian do Warszawy; znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie dwuwierszowy stempel nadawczy СВЕНЦIАНЫ / 25 ДЕКАБРЬ 58 - Dobin 05.2.06.1.02 z przestawioną datą, ma ją zapisaną w formie dzień, miesiąc, rok zamiast typowego układu rok, miesiąc, dzień znanego z innych listów i literatury), na odwrocie duży godzinnik warszawski 3/P typu C; Święciany w III rozbiorze zajęte przez Rosję wróciły w granice Rzeczypospolitej w czerwcu 1919 roku i po okresie istnienia Litwy Środkowej znalazły się w 1922 roku w województwie wileńskim; taka koperta użyta w Królestwie Polskim (Fi.2500.-).

Fi.Ckr8
1 600 PLN
35346

1858 Królestwo Polskie - DATOWNIK WARSZAWA, szeroko cięty znaczek rosyjski za 10 kop., wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1", bez perforacji, unieważniony przez przekreślenie piórem i dodatkowo czerwonym miejscownikiem WARSZAWA na wycinku (Fi.12000.-); początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie; obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on tylko 17 dni, bo do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono stemple numerowe; przez cały ten czas na większości znaczków spotyka się podwójne unieważnienie - kreślenie z datownikiem lub ze stemplem numerowym, zostało to opisane przez Z.Mikulskiego w Filateliście 1/2008, podobnie kasowany znaczek sprzedano niedawno na aukcji w Szwajcarii za 3600 euro.

Fi.I
Mi.1
9 000 PLN
35347

1858 Królestwo Polskie - KODEŃ, szeroko cięty pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" (Fi.11000.-); unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 58 - Kodeń w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym tracie od prowadzącego do granicy w Terespolu trakcie z Białej, kasownik ten ma najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza, w swojej monografii M.A.Bojanowicz opisuje ten kasownik jako RR - znane dwa przypadki - ten oferowany ex-Rachmanow i ex-Lea; rosyjska jedynka to pierwszy znaczek będący w obiegu w Królestwie Polskim, użyty został krótko po 15/27 marca 1858 roku, kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym; fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Fi.I
Mi.1
18 000 PLN
35348

1858 Królestwo Polskie 161 - KŁOMNICE, CZERWONY KASOWNIK na ROSJI NR.1 - OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY; unikalny list wysłany 9/7 z Kłomnic do Czarnogłowia k/Mińska opłacony dwukrotnie użytym pierwszym rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniono go czytelnie polskim kasownikiem numerowym 161 w kolorze CZERWONYM, w ekspedycji dworcowej Kłomnice koło Częstochowy, na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; taki kasownik w kolorze czarnym ma bardzo wysoki współczynnik rzadkości - 9 punktów według M.A.Bojanowicza, obok datownik nadawczy typu IIIA z ręcznie wpisaną datą; znaczek został z całą pewnością dwukrotnie użyty, co było oszustwem na szkodę poczty - praktyka opisywana przez M.A.Bojanowicza, M.Miszczaka i Z.Mikulskiego; pod spodem widoczne są cyfra (słabo) i okręgi kasownika numerowego 1 - Warszawa, przybito na nim staranie czerwony kasownik numerowy 161 - Kłomnice, dla niepoznaki rozmazując nieco czarnego tuszu; to pierwsze takie oszustwo odnotowane w Kłomnicach; podczas zdejmowania z listu warszawskiego znaczek naddarto, co w tego typu przypadkach zdarzało się często; na nową kopertę naklejono go starannie i całość prezentuje się bardzo dobrze; w katalogu Fischera list z czerwonym kasownikiem 161 jest wyceniony 3,75 raza drożej od zwykłego; M.A.Bojanowicz odnotowuje dwa przypadki użycia czerwonego tuszu w Kłomnicach, tu zastosowano go na znaczku bardzo wysoko wycenianym w katalogach (Fi.45000x3,75=168750.-); atrakcyjnie niska cena wywoławcza, znacznie poniżej 30% ceny katalogowej, fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Fi.I
Mi.1
48 000 PLN
35349

1858 Królestwo Polskie 120 - KIELCE; kompletny list z Kielc do Warszawy opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze o grubości 0,11 mm, ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 (Fi.12000.-); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowymi 120 - Kielce, który to obowiązek wprowadzono 15/27 marca 1858 roku, po prawej datownik nadawczy typu IIIC z 18/7, a na odwrocie datownik odbiorczy z Warszawy tego samego typu z 19/7 i okrągły godzinnik odbiorczy 9/R; list zachował się w świetnym stanie, ma pełną pięknie napisaną treść i adnotacje o nadejściu, wszystkie stemple są czysto odbite, nawet złamana przy otwarciu pieczątka lakowa jest kompletna; znaczek ma bardzo intensywne barwy, a na lekko niedoklejonym narożniku są pozostałości oryginalnej gumy; tak zachowanych kompletnych listów nie spotyka się często; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.II
Mi.2x
10 000 PLN
35350

1858 Królestwo Polskie 138 - RADOM; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,10 mm oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 138 - Radom, w urzędzie pocztowym na trakcie z Warszawy do Krakowa, krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono do użycia kasowniki numerowe; jest rzadki, gdyż w większości urzędów w dalszym ciągu używano dostarczonych wcześniej znaczków za 10 kop. wydania z 1857 roku, które ząbkowania nie posiadały; dodatkowo odmiana na cieńszym papierze jest w Królestwie spotykana sporadycznie; poza lekkim śladem tekstu na odwrocie zachowany w bardzo dobrym stanie, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.II
Mi.2y
2 000 PLN
35351

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1100.-); unieważniony bardzo czytelnie polskim okrągłym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, który musiał zostać użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich (1865) był już wycofany i zastąpiony kasownikami kwadratowymi (1864); wyjątkowo piękny stan zachowania.

Fi.V
Mi.5
800 PLN
35352

1858-65 Królestwo Polskie 110 - IWANISKA, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony przed 1860 lub w 1865 roku unikalnym polskim kasownikiem numerowym 110 - Iwaniska (odmiana o wysokości cyfr 7 mm), w małej ekspedycji pocztowej na trakcie z Opatowa do Michałowic; ma on najwyższy - 10 współczynnik rzadkości według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza (Fi.1100 lub 250+3250.-); lekko uszkodzony rysunek draperii, poza tym w bardzo ładnym stanie, oferowany na fragmencie strony z eksponatu wystawowego M.A.Bojanowicza.

Fi.V lub 5
2 800 PLN
35353

1858 rosyjski znaczek unieważniony stemplem numerowym Lutomierska z cyfrą 201 w czterech okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 4 punkty w dziesięciostopniowej skali rzadkości, drobna prześwitka.

Mi.5
300 PLN
35354

1858 rosyjski znaczek unieważniony stemplem numerowym Opatowa z cyfrą 107 w czterech okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 4 punkty w dziesięciostopniowej skali rzadkości, słaby stan zachowania.

Mi.5
120 PLN
35355

Mi.6
1 000 PLN
35356

Mi.7
1 500 PLN
35357

1859 obszar I Rzeczypospolitej 163 - BERDYCZÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego o ząbkowaniu 12,5, skasowany rosyjskim kasownikiem numerowym 163 - Berdyczów, w bardzo ładnym stanie.

Mi.5
200 PLN
35358

Fi.1a
Mi.1a
1 400 PLN
35359

1860 pierwszy polski znaczek w barwach jasnoniebieskiej i różowej unieważniony co bardzo rzadko spotykane przez kreślenie, znaczek reperowany- górny narożnik i pionowe pękniecie, dobra prezencja, podniesiona gwarancja z 4 Korszeń.

Fi.1a
Mi.1a
800 PLN
35360

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i jasnoróżowokarminowym na średnim papierze z cienką gumą, która nieco wchłonęła się w porowaty papier; znaczek jest bardzo staranie wydrukowany i pochodzi z wczesnej fazy; klisza niebieska z początkowym stadium błędu "uszkodzone oba górne narożniki", klisza czerwona bardzo ładnie odbita z pełną cienką obwódką wokół tarczy przerwaną tylko w jednym miejscu; ładne żywe kolory, oryginalne gumowanie na całej powierzchni, na środku pozostałości lekko błyszczącej gumy z podlepki; bardzo ładne ząbkowanie z kilkoma nieco słabszymi ząbkami, sygnowany, gwarancja słynny ekspert francuski i międzynarodowy Calves.

Fi.1ac
16 000 PLN
35361

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym o odcieniach jasnych na obwolucie listu z warszawy do Petersburga, znaczek unieważniony warszawskim stemplem numerowym, warszawski datownik w języku rosyjskim z datą nadania 11/8, znaczek o czystym druku i jak obwoluta o dobrej prezencji.

Fi.1ad
Mi.1a
4 400 PLN
35362

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i różowej unieważniony czterobrączkowym kasownikiem głównego urzędu pocztowego w Warszawie, uszkodzony lewy dolny narożnik, bardzo dobry stan zachowania, fotoatest Pelc.

Fi.1ad
Mi.1a
1 400 PLN
35363

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach ciemnoniebieskim i różowym o odcieniach ciemnych, znaczek unieważniony bardzo rzadkim kasownikiem z Niedźwicy z liczbą 90 w czterech okręgach, bardzo wysoki stopień rzadkości 9 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości według M.Bojanowicza, znaczek podwójnie użyty na szkodę poczty - pod kasownikiem Niedźwicy widoczny inny kasownik, znaczek w średnim stanie, niemniej o dobrej prezencji z ładna odbitką kasownika.

Fi.1b
Mi.1b
4 500 PLN
35364

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i karminowej unieważniony kasownikiem numerowym głównego urzędu pocztowego w Warszawie, pomimo oznaczenia 4 bardzo dobra prezencja, gwarancja Berbeka.

Fi.1b
Mi.1b
780 PLN
35365

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i karminowej na wycinku listu nadanego w ekspedycji kolejowej na dworcu Warszawa Praga, kasownik z literami DP w czterech okręgach, na znaczku fragment pieczątki firmowej, które to często przystawiano by zapobiec kradzieżom znaczków przez pracowników firmy, bardzo ładny stan zachowania, fotoatest Berbeka.

Fi.1b
Mi.1b
1 380 PLN
35366

1860 pierwszy polski znaczek w barwach ciemnoniebieskiej i karminowej o odcieniach ciemnych na obwolucie listu firmowego z Warszawy do Petersburga, znaczek unieważniony stemplem numerowym Warszawy, datownik Warszawy z data nadania 4/6 i na odwrocie stempel odbiorczy z Petersburga z datą 9.6.1860, stempelek firmowy warszawskiej firmy Józefa Frageta, znaczek najprawdopodobniej z pierwszego nakładu, znaczek i list w bardzo dobrym stanie, za dopłatą fotoatest Korszeń.

Fi.1bb
Mi.1b
6 200 PLN
35367

1860 pierwszy polski znaczek w barwach ciemnoniebieskiej i karminowej (wyblakłej) unieważniony kasownikiem numerowym głównego urzędu pocztowego w Warszawie i przez kreślenie, znaczek lekko wyblakły, dolne ząbkowanie pogłębiane, optymistyczny Befund Jendroszek.

Fi.1bb
Mi.1b
600 PLN
35368

Fi.1bc
Mi.1b
6 000 PLN
35369

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach karminowym i niebieskim o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Warszawy, znaczek na papierze cienkim z prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie, niezwykle ciemne i intensywne barwy, brak ząbka w górnym prawym narożniku i niewielkie rozdarcie z prawej strony, bardzo dobre centrowanie i prezencja, rzadko spotykane barwy znaczka, gwarancja Jungjohann, fotoatest Korszeń.

Fi.1bu
Mi.1b
2 400 PLN
35370

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach na cienkim prześwitującym papierze z wczesnego nakładu o charakterystycznej regularnej perforacji; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; poza wzmocnionymi gumą prawym górnym narożnikiem i ząbkiem, znaczek w bardzo ładnym stanie; gwarancja z oznaczeniem (4) Korszeń.

Fi.1bu
1 800 PLN
35371

380 PLN
35372

Fi.1b
Mi.1b
9 000 PLN
35373

1862 pierwszy polski znaczek w barwach zielonkawoniebieskiej i karminowej o odcieniach jasnych na kompletnym składanym liście z Warszawy do Petersburga, znaczek unieważniony stemplem numerowym Warszawy, datownik Warszawy z data nadania 17/1 i na odwrocie stempel odbiorczy, znaczek i list w bardzo dobrym stanie, za dopłatą fotoatest Korszeń.

Fi.1ac
Mi.1a
6 000 PLN
35374

1862 Królestwo Polskie, kompletny list zagraniczny z pełną treścią wysłany 23/12 z Warszawy do Bordeaux, mały stempel nadawczy typu IIIC, pruski okrągły graniczny stempel ambulansowy określający jednocześnie kraj pochodzenia: "AUS POLEN über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" (Feuser +200DM); stempelki: "11" i "P.33.", adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu; stempel tranzytowy PREUSSE VALENCIENNES; dodatkowo owalny stempelek nadawcy "FR:FUCHS WARSCHAU"; dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
35375

1864 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym unieważniony rzadszym warszawskim kasownikiem numerowym 1 - cyfra z ozdobną stopką w sześciu kwadratach stosowanym wyłącznie na jesieni 1864 roku; dodatkowo ma niewielką usterkę prawego dolnego narożnika wewnętrznej ramki, żywe kolory, piękne ząbkowanie i jest czysto i czytelnie skasowany, gwarancja i opis Korszeń.

Fi.1bc
3 600 PLN
35376

1865 Królestwo Polskie BW (DROGA) BYDGOSKO WIEDEŃSKA, bardzo rzadka kombinacja dwóch wydań na jednym wycinku; znaczki rosyjskie za 10 kop., jeden wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5, drugi wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; oba czytelnie unieważnione polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.+660.-), rosyjskie oznaczenia typu ząbkowania ołówkiem, ładny stan.

Fi.5, 15y
Mi.5, 15y
800 PLN
35377

1865 Królestwo Polskie - AMBULANS DB wagon 6; parka znaczków rosyjskich za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12,5; oba unieważnione unikalnym polskim kasownikiem ambulansowym DB - Droga Bydgoska, typ - standardowe litery z kropką po D, który był stosowany w wagonie pocztowym numer 6; na innych parkach niespotykany; wycinek znajdował się w świetnych kolekcjach F.Mertensa, A.Faberge - adnotacja o dacie zakupu od F.Mertensa na odwrocie, M.A.Bojanowicza - jego gwarancja na odwrocie, a ostatnio u G.Denisenki, zachował się w świetnym stanie, a znaczki mają czyste żywe barwy, gwarancja Bojanowicz, kolorowy fotoatest firmowy.

Mi.6
8 000 PLN
35378

1865 Królestwo Polskie 1 - WARSZAWA OŚMIOKĄTNY, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony bardzo czytelnie odbitym polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, bardzo ładny stan.

Mi.6
800 PLN
35379

1865 Królestwo Polskie 73 - LUBLIN, znaczek rosyjski za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 73 - Lublin, bardzo ładny stan.

Fi.14y
Mi.14y
200 PLN
35380

1865 Królestwo Polskie 236 - OZORKÓW, bardzo rzadki na ziemiach polskich znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 236 - Ozorków (Fi.+250.-), poza poprawianym ząbkowaniem w niezłym stanie.

Fi.17y
Mi.17y
400 PLN