The auction will end on 13.07.2020

Auction 96. WW2 PoW and internment camps

39321

1939 Włodzimierz Wołyński - obóz jeniecki dla polskich żołnierzy wziętych do niewoli przez sowietów po agresji 17.IX, pierwsza wiadomość z niewoli, karta pocztowa datowana 15.X, wysłana z obozu do miejscowości w okolicach Brasławia.

200 PLN
39322

1939 Internowanie na Węgrzech - obóz Mohacs, formularz o sygnaturze "630/5.II." wysłany z obozu 16.XII do Budapesztu, dwie pieczęci obozowe: jednowierszowa i okrągła z godłem z napisem "M.KIR. HONVED GYUJTOTABOR MOHACSON."; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
39323

1939 Oflag XVIIIC - wczesny typ formularza, wysłany 28.XI z obozu do Warszawy, niemy datownik nadawczy z wyróżnikiem "a", stempelek cenzora nr.30; nadawcą listu jest komandor porucznik Mieczysław Adamowicz, komendant Portu Wojennego w Gdyni we wrześniu 1939, zwraca uwagę nie wpisany na odwrocie numer więźnia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego.

250 PLN
39324

250 PLN
39325

1939 Internowanie w Szwajcarii, widokówka z francuskim napisem "Hommage de la Maison Eredi Finzi, Lugano, aux Soldats polonais internes en Suisse" (W hołdzie żołnierzom Polskim internowanym w Szwajcarii); niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

40 PLN
39326

70 PLN
39327

100 PLN
39328

Fi.Fk3
150 PLN
39329

Fi.Fk3
150 PLN
39330

Fi.Fp4
100 PLN
39331

Mi.626-627
100 PLN
39332

1940 Oflag XIA - oryginalne zdjęcie o wymiarach 130x88 mm wysłane 11.5 z obozu do miejscowości Wilków; niemy datownik nadawczy, dekoracyjny stempelek cenzury z numerem 5 i parafką cenzora, dodatkowo odciśnięty numer "25340"; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
39333

150 PLN
39334

1940 Stalag VIIA - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA - list do obozu wysłany 28.5 ze Zduńskiej Woli, stempelek cenzora numer 10; korespondencja z jeńcami dozwolona była wyłącznie na specjalnych formularzach, inne przesyłki dopuszczano tylko wyjątkowo; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

150 PLN
39335

100 PLN
39336

1940 Oflag XIIA - formularz wysłany 16.4 z Sosnowca do obozu; cenzura; bardzo dobry stan zachowania.

50 PLN
39337

250 PLN
39338

150 PLN
39339

1940 Oflag Xb - listownik wysłany 27.1 z obozu do Lwowa, stempelek cenzora nr.3, na odwrocie sowiecki kasownik odbiorczy urzędu Lwów 1 z wyróżnikiem "щ/1".

120 PLN
39340

60 PLN
39341

100 PLN
39342

20 PLN
39343

200 PLN
39344

200 PLN
39345

1940 Stalag VA - karta wysłana 4.5 ze szpitala obozowego do Poznania, niemy datownik nadawczy; rzadko spotykana na przesyłkach pieczęć Komendantury obozu; nietypowy, dekoracyjny stempelek cenzora nr.1; całość w doskonałym stanie zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

150 PLN
39346

1940 Oflag IIIC - karta wysłana 21.12 z obozu do Tuluzy, dodatkowe stempelki, w tym rzadko spotykany na przesyłkach - Komendantury obozu, stempelek cenzora nr.8; dekoracyjna całość.

100 PLN
39347

200 PLN
39348

100 PLN
39349

150 PLN
39350

60 PLN
39351

80 PLN
39352

160 PLN
39353

1940 Brody - sowiecki obóz dla polskich jeńców, karta pocztowa wysłana 14.XII z obozu do Lublina, stempel cenzury Wehrmachtu; jeńcy zatrudnieni byli przy kierowanej przez NKWD budowie drogi strategicznej Nowogród Wołyński - Lwów; dobry stan zachowania.

200 PLN
39354

100 PLN
39355

1940 Dulag Krakau, obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych mieszczący się w Krakowie-Dąbiu; karta pocztowa wysłana 22.2 z Mołodeczna w okupowanej przez Rosjan części Polski - przez Berlin Charlottenburg 8.3 - do Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, adresowana do jeńca Stalagu IVA, odręczna adnotacja "nie meld.", przesyłkę dosłano do Dulagu; okrągły stempelek cenzury obozowej "DULAG Krakau Geprüft"; przesyłka obciążona dopłatą 20 gr - czerwony stempelek "Nachgebühr"; korespondencja z i do dulagów należy do najrzadszej w dziale poczt jenieckich, ze względu na bardzo krótki (do kilku miesięcy) okres ich funkcjonowania; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
39356

600 PLN
39357

1940 dofrankowana sowiecka karta pocztowa, datowana 15.VI, wysłana z Baranowicz poprzez Mińsk do Oflagu IVA, ponieważ jeniec został przeniesiony do Oflagu IIB, przesyłka podążyła za nim, tam cenzor nr.5 zdarł znaczki szukając ukrytych informacji i przystawił w ich miejscu swój stempelek, jeniec w Oflagu IIB nie zagrzał jednak długo miejsca (pieczątka informacyjna "Im Oflag IIB unbekannt") - został przeniesiony do Stalagu IVA, skąd przeniesiono go dalej, a przesyłkę, po opatrzeniu stempelkiem "Nicht Stalag IVA", skierowano do szpitala Reserve Lazarett Königswartha, gdzie najpewniej odnalazła adresata, a może skierowano ją do Stalagu IA?; niezwykle dekoracyjny walor o niepowtarzalnie udokumentowanym obiegu pocztowym z wykorzystaniem bardzo rzadkich rekwizytów; całość w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
39358

1940 Oflag XA - karta wysłana 22.X z obozu do Lwowa, stempelek cenzora nr.18, na froncie sowiecki kasownik odbiorczy urzędu Lwów 12 z wyróżnikiem "б".

60 PLN
39359

130 PLN
39360

1940-41 Oflag XA, KORESPONDENCJA DO WŁOCH:
karta wysłana 12.12 z obozu do Wenecji, dodatkowa pieczęć ramkowa "Kriegsgefangenen Sendung", stempelek cenzora; bardzo dobry stan zachowania;
karta-podziękowanie za otrzymana paczkę, wysłana 4.6 do Wenecji, stempelek cenzora obozowego nr.14, okrągły stempelek cenzury włoskiej 135/II; słabszy stan zachowania (przebarwienia); niecodzienny kierunek wysyłki; na karcie albumowej.

250 PLN