The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 94. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
20865

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, trzy znaczki "Dojdziemy" za 50 kop. z niezadrukowanym czwartym polem (Fi.parka tête-bêche 1300.- i parka z niezadrukowanym polem niewyceniona jako kasowana), skasowane grzecznościowo oryginalnym kasownikiem rosyjskiej poczty polowej nr.3000 przydzielonej sztabowi głównemu Armii gen.Andersa w Jangi-Jul, 18 lub 19.8.42 w pierwszym lub drugim dniu obiegu, zachowane z pełną oryginalną gumą w pięknym stanie, w tej postaci niespotykane !!! gwarancja Schmutz.

Fi.1
3 600 PLN
20866

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - "Dojdziemy", znaczek za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie; wydano ich 1000 szt. - tu jeden z ostatnich numerów 970, gwarancja.

Fi.1
1 000 PLN
20867

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, seria czysta w pięknym stanie, unikalna w takich samych narożnych lewych dolnych czworoblokach.

Fi.1-9
4 000 PLN
20868

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, seria nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej 1 Korpusu kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na uszkodzonych przesyłkach wojskowych.


150 PLN
20869

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, wycinek pokwitowania odbioru przekazu pieniężnego z dnia 5.8 na kwotę 3,50 rubla wysłanego na adres poczty polowej 3000 przydzielonej do obsługi Dowództwa i sztabu Armii w Jangi-Jul, idealnie odciśnięty datownik POLEWAJA POCZTA 3000 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "б"; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

Fi.6
250 PLN
20870

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania listu poleconego (opłata 60 kop) wysłanego 8.7, na odwrocie datownik nadawczy sowieckiej poczty polowej POLEWAJA POCZTA 3003 (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "б" przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, formującej się w rejonie miejscowości Kermine; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

Fi.9
200 PLN
20871

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Jerozolimie" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 27.VIII; niespotykany walor w dobrym stanie zachowania.


80 PLN
20872

1942 (?) III Rzesza, formularz niemieckiej poczty polowej z sygnaturą 504, czysty w idealnym stanie zachowania.


10 PLN
20873

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, znaczek "Dojdziemy" za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie, bardzo ładny stan, nakład 1000 sztuk, niski numer karnetu.

Fi.1
1 000 PLN
20874

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR, odbitki znaczków Dojdziemy z unieważnionej matrycy.


180 PLN
20875

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 14 OCT z Gordon do polskiej jednostki o kryptonimie P56 (Szpital Wojenny Nr.1 w Taymouth Castle) w Szkocji, okrągły dwuobrączkowy datownik odbiorczy z godłem "I. KORPUS WOJSK POLSKICH I.ST POLISH ARMY CORPS POCZTA POLOWA FIELD POST" z datą "15 10 1942"; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.5
160 PLN
20876

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania przekazu pieniężnego na 250 rubli wysłanego 20/VII za pośrednictwem poczty polowej 3003 przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, formującej się w rejonie miejscowości Kermine; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.


120 PLN
20877

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pasek trzech nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej z podwójnym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy - nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego, lekkie ślady podlepek na marginesie, same nalepki w pięknym stanie z pełną oryginalną gumą.


600 PLN
20878

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR - Dojdziemy, odbitka znaczków z unieważnionej matrycy w kolorze czarnym.


100 PLN
20879

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, odbitka z unieważnionej matrycy znaczka wydania "STAN" - zatwierdzonego do druku, ale zaniechanego z powodów politycznych przez motyw mapy Polski na tle orła białego z miastami Wilno i Lwów, ku którym zmierza żołnierz i matka Polka z dziećmi, który to był dla władz radzieckich nie do przyjęcia.


100 PLN
20880

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr. potrójna perforacja pozioma; 1 zł. usterka powstała przy czyszczeniu formy na poz.10 "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł. usterka powstała w trakcie eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka.

Fi.1-3 (10-12)
1 500 PLN
20881

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. poz.5, na oryginalnym wycinku z Monitora, dodatkowo znaczne przesunięcie nominału względem rysunku.

Fi.1A (10)
600 PLN
20882

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - prawostronnie cięty znaczek za 50 gr. poz.10, egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to dobrze widoczne w lewym nie przyklejonym do wycinka fragmencie znaczka (dopiero w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty), znaczek jest lekko przyklejony do wycinka i unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P.; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B
700 PLN
20883

1943 znaczki wydania organizacji Miecz i Pług do opłaty podziemnego Monitora Polskiego.

Fi.1B, 2, 3
650 PLN
20884

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.2 B
2 500 PLN
20885

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.9 "biała plama pod orłem" i usterką formy do druku wartości nominalnej "ścięte ukośnie cyfra 1 i litera z w zł oraz dwukropek po zł".

Fi.2 B
250 PLN
20886

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. z błędem powstałym podczas eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3 B
200 PLN
20887

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, bardzo rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
20888

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", zabkowany znaczek V wydania - I nakład, bez perforacji na górze.

Fi.20a
30 PLN
SOLD
20889

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład, bardzo rzadki na grubym porowatym szarym papierze.

Fi.20a
170 PLN
SOLD
20890

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, liczne niedobicia i braki części rysunku.

Fi.20a nz
90 PLN
SOLD
20891

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze ciemnofioletowym - II nakład, z podwójnym ząbkowaniem poziomym pomiędzy znaczkiem a dolnym marginesem.

Fi.20b
90 PLN
SOLD
20892

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty narożny znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład.

Fi.20b nz
35 PLN
SOLD
20893

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie, CAŁKOWITE FAŁSZERSTWO - Poczta Polowa 112 i 115, list polecony z fałszywymi datownikami poczt polowych, stempelkiem polecenia i nieistniejącym stemplem cenzury nr.57; groźne fałszerstwo wychwycone przez J.Kucharskiego z Nowego Jorku, opisane i reprodukowane (R-ka z tego listu) na stronie 105 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu.

Fi.FFi
300 PLN
20894

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, rzadki blok w bardzo ładnym stanie.

Fi.bl.1
3 000 PLN
20895

1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta.


Mi.831-42
50 PLN
20896

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.7
25 PLN
20897

1943 aerograf - o nienotowanej ilustracji, datowany 30-10-43 wysłany z Indii do polskiego żołnierza 1 Dywizji Pancernej w Szkocji (oznaczenie kodowe jednostki P109 w Falkirk), zwraca uwagę niecodzienny stempelek cenzury "AIRGRAPH DHC/? CENSORSHIP"; w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.


200 PLN
20898

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, strona z pocztowej książki wypłat przekazów pieniężnych poczty polowej 111 z dnia 23.IV, poniżej odciśnięty datownik poczty polowej 111A; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w doskonałym stanie zachowania.


120 PLN
SOLD
20899

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte.


60 PLN
20900

1943 Armia Polska w ZSRR - WCZESNY LIST, 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, datowany 24.VI, wysłany przez żołnierza do rodziny wywiezionej w ramach sowieckich deportacji ludności polskiej do wsi Powalicha (Повалиха) w rejonie barnaułskim Kraju Ałtajskiego; adres nadawcy Poczta Polowa 67695E (Samodzielna Kompania Łączności 1 Dywizji), datownik nadawczy radzieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "ж", na odwrocie kasownik odbiorczy z 15.7 i stempelek cenzury 103; Dywizja została sformowana w maju 1943 w Sielcach nad Oką w dużej mierze z tych, którzy nie zdążyli do gen.Andersa, chrzest bojowy przeszła pod Lenino; bardzo rzadki walor z okresu formowania się jednostki w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.


1 500 PLN
20901

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 7.IX w Londynie z doklejonymi nalepkami Polskiej Poczty Polowej, w tym bardzo rzadkiej z nadrukiem SPADOCHRONOWA oraz wizerunkiem samolotu i spadochronu, pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy; oraz nalepkami dla Samodzielnej Brygady Spadochronowej z napisem ODDZIAŁY SPADOCHRONOWE; rzadki dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


300 PLN
20902

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pogrzeb Wodza Naczelnego gen.Władysława Sikorskiego na cmentarzu polskich lotników w Newark - ilustrowany formularz polskiej poczty polowej (walki morskie w Narviku) wysłany w dniu pogrzebu - 16.VII z Newark, z dodatkową nalepką żałobnego wydania z czarną obwódką - dla jednostek lotniczych, skasowaną 19.VII datownikiem Polskiej Poczty Polowej.


120 PLN
SOLD
20903

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, gwarancja Krawczyk.


80 PLN
20904

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, datownik "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.2 POLISH FIELD POST OFFICE No.2" przeznaczony dla obsługi 1 Dywizji Pancernej gen.Maczka odciśnięty w kolorze zielonym z datą "10 JUN 1943" na ilustrowanym formularzu kartkowym; datownik wprowadzono do eksploatacji w maju 1943 i wycofano po zaledwie dwóch miesiącach, z wyjątkiem listu oferowanego na LXXVI aukcji (poz.34664) do tej pory znany wyłącznie z odbitek grzecznościowych; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


100 PLN